اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز شنبه، 5 خرداد 1397| 12 رمضان 1439

ابوبکر عدني بن علي مشهور (1366ق)-

-(0 Body) 
ابوبکر عدني بن علي مشهور (1366ق)-
Visitor 388
Category: پيشگامان تقريب

ابوبکر عدني بن علي مشهور (1366ق)-

تاريخ ولادت : 1366ق

کشور : يمن

مذهب : شافعي

ابوبکر عدني مشهور، از جمله عالمان اهل سنت معاصر و مخالف با وهابيت است که در سال 1366ق در شهر احور استان ابين يمن متولد شد.  وي از جمله سادات باعلوي است که نسبشان به امام حسين عليه السلام منتهي مي شود. وي در سال از دانشکده اداب عدن فارغ التحصيل شد سپس به حجاز رفت از عالمان صوفي حجاز همچون عبدالقادر بن أحمد سقاف درس آموخت مدتي در يکي از مساجد جده امر امامت جماعت را به عهده داشت. سال 1412ق به يمن بازگشت.

شيخ ابوبکر عدني نقش مهمي در افتتاح مدارس و رباط هاي متعدد در يمن داشته است مدارس مختلفي را با نام " أربطة التربية السلامية" در يمن افتتاح کرد. او دوره هاي مختلف توصف را در مناطق و شهرهاي مختلف يمن برگزار کرده است به طوري که تنها در يک تابستان 51 دوره را در يمن برگزار کرد.

ابوبکر عدني از جمله مشهورترين عالمان صوفي اهل سنت است او از مخالفان وهابيت است و در کتب و رسائلش همانند کتاب "شروط الاتصاف لمن يريد مطالعة کتب الاسلاف" وهابيان و جماعت سلفيان تندرو را نکوهش و مذمت نموده است. با تلاش شيخ ابوبکر عدني مجله اي با عنوان " مجلة انوار التالقي" در يمن منتشر شد اين مجله به دنبال تبيين مسائل اخلاقي و اعتقادي اهل سنت است. در شماره اي شعبان 1418ق از اين مجله، توسل به اموات صالح، تبرک به آثار اولياء و صالحان، استغاثه همگي مشروع و جايز توصيف شد و باورهاي وهابيان در اين موارد مورد خدشه قرار گرفت.

وهابيان با تصوف مخالف اند و آثار مختلفي را در نقد صوفيه نوشته اند، امين السعدي يکي از وهابيان سعودي تبار،در پايان نامه اش براي خدشه در شخصيت شيخ ابوبکر عدني تلاش کرده است.

نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.