اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز سه شنبه، 28 اسفند 1397| 13 رجب 1440

پيشگامان تقريب: ابوعبدالرحمن احمد بن شعيب نَسايي شافعي (215ـ 303ق)

-(0 Body) 
پيشگامان تقريب: ابوعبدالرحمن احمد بن شعيب نَسايي شافعي (215ـ 303ق)
Visitor 447
Category: پيشگامان تقريب

پيشگامان تقريب: ابوعبدالرحمن احمد بن شعيب نَسايي شافعي (215ـ 303ق)

يکى از راه هاى قدرتمندى اسلام، وحدت و همدلى مسلمانان است و معرفى عالمانى که در اصلاح امت اسلامى کوشش هايى کرده، و تلاش خود را در اين راه وجهه همت خود قرار داده اند، نقش بسزايى در تحقق اين آرمان دارد. در عصر حاضر سکوت در برابر هجمه هاى فرهنگى و اعتقادى دشمنان، اسلام را از هر زمان ديگر آسيب پذيرتر مى سازد؛ چنان که در گذشته نيز در اثر بى کفايتى زمامداران حکومت هاى اسلامى و دامن زدن آنان به اختلافات فرقه اى، بسيارى از آثار ارزشمند اسلامى را از دست داده ايم و سال هاى درازى سرمايه هاى فکرى و هنرى خويش را صرف اختلافات بى اساس کرده ايم.

براى اسلام با همه غنا و دارايى بى نظيرش، هيچ گاه اين موقعيت پيش نيامده که آرزوهاى خود را آن طور که شايسته است ميان مسلمان محقق سازد. اکنون وقت آن است که نگاهى واقع بينانه تر و بى پيرايه تر به اسلام بيفکنيم و با بازگشتى دوباره به اخلاص و ايمان صدر اسلام، مشترکات مذاهب گوناگون اسلامى را در دستور کار خود قرار دهيم تا شايد اسلامى يکپارچه، قدرتمند و قوى را به ارمغان آوريم.
رسيدن به اين هدف، عوامل گوناگونى را مى طلبد که معرفى عالمان و فرهيختگان کشورهاى اسلامى يکى از اين عوامل است. در ادامه به معرفى يکى از عالمان مسلمان مى پردازيم که نقش مهمى در تقريب مذاهب اسلامى، دعوت مردم به وحدت و همدلى و بيدارى اسلامى ايفا کرده است.
چکيده
نَسايي يکي از عالمان برجسته اهل سنت و صاحب کتاب هاي متعدد حديثي است. مشهورترين کتاب او «السنن الکبري» است که يکي از صحاح شش گانه مي باشد. صاحب نظران شيعي و سني، او را بسيار ستوده اند و حتي برخي از علماي اندلس و مغرب، کتاب او را برتر از صحيح بخاري(م256ق) معرفي کرده اند، چنان که بعضي از تذکره نويسان شيعي نيز متشيّع بودن او را گزارش نموده­ ند. وي سرانجام به دست امويان دمشق، به دليل تأليف کتاب «خصائص اميرالمؤمنين» و ذکر مناقب علي? به شهادت رسيد.
گفتني است وي پس از تأليف کتاب «خصائص اميرالمؤمنين»، کتاب «فضائل الصحابه» را نوشته است که از مناقب خلفاي ثلاثه و صحابه سرشار است. اما مردم دمشق، ظرفيت شنيدن حقيقت را نداشتند، و به واسطه تأليف کتاب خصائص، او را از شهر بيرون راندند و سبب قتل او شدند.
آري، نسايي درس بزرگي به جامعه مسلمانان(اعم از شيعه و سني) داده و آن، حرکت به سوي حقيقت و وحدت نظر بوده است. تفکر ممتاز او در معرفي حقايق تاريخي، مي تواند نقطه عطفي در ايجاد اتحاد بين شيعه و سني، و درسي براي همه مسلمانان باشد تا تعصبات غيرضروري مذهبي را کنار گذاشته و به سوي اتحاد جوامع اسلامي حرکت کنند.

براي دريافت فايل کامل مقالات کليک نمائيد

نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.