اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز جمعه، 28 دي 1397| 12 جمادي الاول 1440

گزارش مجله ي گرايشهاي معاصر در ايدئولوژي اسلامي(7)

-(1 Body) 
گزارش مجله ي گرايشهاي معاصر در ايدئولوژي اسلامي(7)
Visitor 311
Category: قرآن و حديث

گزارش مجله ي گرايشهاي معاصر در ايدئولوژي اسلامي(7)

در ادامه ي گزارش از مقالات برگزيده ي 19 شماره منتشر شده از مجله ي

CURRENT TRENDS IN ISLAMIST IDEOLOGY

دو عنوان ديگر از اين مقالات در ذيل گزارش مي گردد.

سنت و جهاد در شبه قاره ي هند

حسين حقاني(ش18)

اين تحقيق، به دنبال بررسي و تحليل چگونگي شکل گيري فعاليتهاي جهادي در جنوب آسيا، خصوصا در شبه قاره ي هند و واکاوي پيشينه ي فعالان اين گروه ها و نيز حمايتهاي گروه هاي جهادي بزرگ دنيا مثل داعش و القاعده از جنبش هاي افراطي اسلامي در پاکستان و به تبع آن در هند مي باشد. منتهي تمرکز کار ايشان بر پاکستان و کشمير است. نويسنده همچنين به رقابت شديد بين داعش و القاعده در يارگيري در اين منطقه و به تبع آن ايجاد درگيري بين طرفداران هر کدام مي پردازد. از سوي ديگر درگير شدن هر گروه از اين افراطيون، به بهانه ي جهاد، با کساني که خارج از دين و کافر مي انگارند را بررسي کرده و نتايج اين کار که ناامني هاي منطقه اي شديد است را برمي شمرد.

شورش دوم اهل سنت عراق

کيرک.اچ سوئل(ش17)

اين مقاله تلاشهاي عربهاي اهل سنت عراق را به منظور دستيابي به اين موضوع که ايشان کدام محل را مکان مشروع و قانوني مختص به خود مي دانند در شش بخش دسته بندي کرده است. بخش اول و دوم آن مربوط به شکستهاي سياسي است چه در انتخابات و چه از طريق ديگر تلاشهاي قانوني. بخش سوم مربوط به وقوع اعتراضات گسترده در مناطق گوناگون اهل سنت مثل الانبار مي باشد. بخش چهارم دوره ي اصلاح است که پس از شکست در اعتراضات، رخ داد. بخش پنجم، که از جولاي تا انتهاي 2013 به طول انجاميد با عنوان شمارش معکوس شورش ناميده مي شود. و در بخش پاياني اين مقاله طرح کلي و خطوط اصلي شورش دوم اهل سنت را بررسي مي کند.

نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.