اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز پنجشنبه، 2 اسفند 1397| 16 جمادي الثاني 1440

چرا خاورميانه همواره در تنش و ناآرامي است ؟

-(1 Body) 
چرا خاورميانه همواره در تنش و ناآرامي است ؟
Visitor 200
Category: سياسي و اجتماعي

چرا خاورميانه همواره در تنش و ناآرامي است ؟

 

خاورميانه ، منطقه اي که از نظر ژئو پلتيکي يک پازل از قلب زمين را در خود دارد از نظر ژئو اکونوميکي هم بسيار مهم و  همچنين کانون اوليه سه دين و تلاقي  تمدنها ي بزرگ جهان  بوده و نيزکانون فرهنگ  هاي رنگارنگ و اقوام و مذاهب مختلف است .براستي چرا اين منطقه با اين همه پتانسيل هاي  غني ، هميشه کانون جنگ و ناآرامي بوده و روي آرامش را نمي بيند؟ به چه علت براي اين منطقه  بايد قدرت هاي خارج از منطقه تصميم بگيرند ؟ چرا در خاورميانه اين چنين افراط گري از همه نوعش صورت مي گيرد از افراط گرايي مذهبي گرفته تا افراط گري هاي  قومي و غيره . 
براي ريشه يابي نياز به تحليل لايه لايه داريم از روانشناختي ساکنين اين منطقه گرفته  تا حکومت هاي اين منطقه  بايد مورد بررسي قرار گيرد.
در نخستين بررسي ،از لايه  روانشناختي افراد بايد شروع کرد .آستانه تحمل و پذيرش در اين منطقه بسيار پايين است .و اين مهم را به عينه مي توان در مراجعه  اکثر اين افراد ساکن در اين منطقه  براي کمترين موضوعي به مراکز قضايي ديد که در خاور ميانه زندان ها بزرگتر و گسترده تر از مدارس و مراکز عمومي همکاري و تعامل است . بارها در اخبار مي شنويم که مثلا در  برخي از کشور هاي اروپايي به علت عدم داشتن زنداني زندان بسته شد . اين نشان مي دهد که آستانه تحمل افکار و عقايد در اين کشورها بالا رفته و سعي دارند با مذاکره باهم کنار بيايند ولي در اکثرا کشورهاي خاورميانه ، مردم با اثبات خود بر ديگري و تحميل ايده و افکار بر ديگري اين موضوع در جريان است . 
در لايه دوم ، در ساختار هاي حکومتي اين موضوع به نوعي ديگر جاري است به جاي حاکميت قانون اساسي  ،  قانون رابطه اي برقرار است در نتيجه ترجمه ناصحيح قوانين يکي از مشکلات عمده کشورهاي خاورميانه  است و قانون در نوشته ها مانده و در عمل چيز ديگري اجرا مي شود . 
در ادامه اين موضوع پاسخگويي نهادها دولتي به مردم کمتر شده و در نتيجه اعتماد مردم به ساختارهايي دولتي  کاهش پيدا مي کند و رابطه ها مسير را تعيين مي کنند و به جرات مي توان گفت اين نقص باعث مشکلات ريشه اي مي شود . در لايه بالاتر مفهوم  حاکميت و عملکرد آن در کشورهاي خاورميانه است که بيشتر حکومت کردن عده اي بر تمام مردم است و مهمتر اينکه هريک از اين حاکميت  ها دارا اصولي خاص و وابسته به ايدئولوژي متمايزي است که به جاي منافع ملي ،منافع يک عده اي در نظر مي گيرند. 
پس در اين کشورها مردم در شعار سهم بزرگ ولي در عمل سهم کوچکي دارند و همين شکاف ايجاد شده بين مردم و حکومت ،باعث رسوخ قدرت هاي ديگر به عناوين  مختلف مثل حقوق بشر  و...مي شود.چون ساختار معيوب است اين چرخه در در زمان هاي مختلف به مدلهايي متفاوتي آشکار مي شود . 
نا آرامي هاي که از تونس شروع شد و به بهار عربي معروف شد و به سرعت گسترش پيدا کرد نشان از اين سه نقض عمده در بازيگران مبتلا به بهار عربي بود.حکومت هاي خودکامه و نهادها دولتي فاسد و مردم بي تکليف و بي اعتماد به دولت مرکزي باعث شکاف هاي عميقي شده که نا آرامي ها از دل اينها بيرون مي آيد .
در خاورميانه مورد ديگري که باعث عميق تر شدن موضوع مي شود عدم پذيرش است يعني به جاي حل مسئله ،صورت مسئله حذف مي شود و اينجاست که بحران ها زاده مي شوند و براي حل بحران ها راه براي دخالت قدرت هاي فرصت طلب باز مي شود . 
خاورميانه براي رهايي از اين معضلات بايد هم ملت هاي ساکن اين منطقه و هم حاکمين به بلوغ فکري برسند و بتوانند مسائل ايجاد  شده را با تصميم عقلاني و راهکار درست حل کنند و از  جرقه بحران نه با زور بلکه با حل مسئله به راهکار مطلوب دست يابند.به جرات مي توان گفت اکثر مشکلات  در خاورميانه معشيتي بوده و حاکميت با فرآيند پاسخگويي و عمل به قانون در تمام سطوح قادر  به حل مشکلات است و در مرحله بعد ايجاد فضايي براي بلوغ فکري و سياسي مردم است 

نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.