اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز جمعه، 2 فروردين 1398| 16 رجب 1440

تحليل گفتمان اسلام ولايتي متاثر از انقلاب اسلامي در افغانستان

-(0 Body) 
تحليل گفتمان اسلام ولايتي متاثر از انقلاب اسلامي در افغانستان
Visitor 200
Category: سياسي و اجتماعي

 

تحليل گفتمان اسلام ولايتي متاثر از انقلاب اسلامي در افغانستان

 

ايده اصلي نوشتار حاضر آن است تا اين گونه اسلام سياسي در افغانستان را در بازه زماني نيمه دوم قرن بيستم در چارچوب نظريه تحليل گفتمان بويژه با تکيه بر آراي لاکلا و موفه مورد مطالعه قرار دهد.

چکيده

در ميان گونه‌هاي مختلف اسلام سياسي در افغانستان، اسلام سياسي ولايتي هويتي متفاوت و خاص دارد. ايده اصلي نوشتار حاضر آن است تا اين گونه اسلام سياسي در افغانستان را در بازه زماني نيمه دوم قرن بيستم در چارچوب نظريه تحليل گفتمان بويژه با تکيه بر آراي لاکلا و موفه مورد مطالعه قرار دهد. يافته‌ها نشان مي‌دهد که گفتمان اسلام سياسي ولايتي با مرکزنشيني مفهوم «ولايت» حلقه‌اي از دال‌ها را پيرامون خود مفصل‌بندي نموده و در مقايسه با اسلام‌هاي سياسي وابسته به اهل‌سنت بويژه خلافت‌گرايان، هويت سياسي خاصي را در اين مقطع زماني پديد آورده است. اين گونه اسلام سياسي علي‌رغم هويت‌يابي و کنش‌گري فعال در فضاي سياسي افغانستان تا سال 2001، سرانجام به دلايل متعددي از جمله امتزاج آن با قومبت‌گرائي مجالي براي هژموني در افغانستان نيافت و با ظهور طالبان(1994)، تا حد زيادي تضعيف گرديد. با اين حال هم اکنون گفتمان اسلام سياسي ولائي در کنار گفتمان مسلط ليبرال دموکراسي در تحولات سياسي اين کشور نقش آفريني مي‌نمايد. اما در صورت عدم بازنگري و تغيير در برخي از حلقه‌هاي مفصل‌بندي غير همنشين و نامتجانس اين گفتمان از سوي طرفداران آن، در آينده نه چندان دور خطر هضم کامل آن در گفتمان مسلط ليبرال دموکراسي دور از انتظار نخواهد بود.

کليدواژه ها: اسلام سياسي"؛ ولايت"؛ تحليل گفتمان"؛ افغانستان"؛ انقلاب اسلامي ايران"

براي دريافت فايل کامل مقالات کليک نمائيد

نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.