اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز پنجشنبه، 27 دي 1397| 11 جمادي الاول 1440

بوکوحرام و زنانه‌سازي تروريسم انتحاري

-(0 Body) 
بوکوحرام و زنانه‌سازي تروريسم انتحاري
Visitor 144
Category: سياسي و اجتماعي

 بوکوحرام و زنانه‌سازي تروريسم انتحاري

 

 

تروريسم انتحاري به‌معناي قرباني شدن اختياري فرد براي انجام يک حمله تروريستي است که از ابتداي قرن بيست‌ويکم رايج و تشديد شده است. حمله انتحاري شيوه‌اي عملياتي است که موفقيت آن در گرو کشته شدن فرد انتحاري است. تروريست انتحاري به‌خوبي مي‌داند که عمليات طراحي و برنامه‌ريزي شده جز با مرگ خودش انجام نمي‌شود. چنين حمله‌اي معمولاً با فعال ساختن مواد منفجره‌اي صورت مي‌گيرد که تروريست به خود آويخته يا به‌صورت بسته‌اي قابل حمل يا تعبيه‌شده در وسيله نقليه است که به‌همراه خود جابه‌جا مي‌کند.

حملات انتحاري به دلايل متعددي ازجمله هزينه اندک نسبت به ساير حملات، امکان انتخاب مناسب‌ترين زمان و مکان براي عمليات، تلفات و خسارت‌هاي بسيار، انعکاس گسترده در رسانه‌ها، ايجاد هراس و وارد کردن ضربه روحي به مردم براي گروه‌هاي تروريستي جذابيت خاصي دارد. حملات انتحاري اخيراً در ميان گروه‌هاي اسلام‌گراي راديکال رواج چشمگيري پيدا کرده است. از ديدگاه اين گروه‌ها، فرد انجام‌دهنده حمله انتحاري به خودکشي دست نزده، بلکه وي شهيد شده است که در جريان اجراي حکم ديني جهاد يا نبرد مقدس جان سپرده است.

يکي از گروه‌هاي اسلام‌گراي افراطي که پيشتاز استفاده از عمليا‌ت‌هاي تروريسم انتحاري بوده است، بوکوحرام مي‌باشد. بوکوحرام (XE بوکوحرام) با نام رسمي جماعت اهل سنت براي دعوت و جهاد (XE جهاد) از جريان‌هاي اسلام‌گراي راديکال معاصر فعال در نيجريه (XE نيجريه) است که اعتقاد دارد اجراي شريعت اسلامي (XE شريعت اسلامي) جز با رويارويي براي حذف حکومت ظالم و ستمگر و هم‌پيمانان آن امکان‌پذير نيست. ازاين‌رو، تلاش براي سرنگوني نظام دولت سکولار (XE سکولار) در نيجريه و تحميل اجراي قاطعانه آموزه‌هاي شريعت اسلامي در کشور، مأموريت ايدئولوژيک اين گروه است.

بوکوحرام در سال 2014 به‌عنوان مرگبارترين گروه تروريستي در جهان معرفي شد. تمرکز اصلي حملات تروريستي بوکوحرام بر عدو القريب (دشمن نزديک) يعني مسيحيان (XE مسيحيان) و مسلمانان (XE مسلمانان) نيجريه به‌ويژه شيعيان (XE شيعيان) است. البته اين گروه از سال 2014 حملات متعددي را در خارج از مرزهاي نيجريه، به‌ويژه در کشورهاي نيجر (XE نيجر)، چاد (XE چاد) و کامرون (XE کامرون) انجام داده است. براساس برآوردهاي سازمان ملل متحد، بر اثر خشونت‌هاي بوکوحرام از سال 2009 تا سال 2017 حدود بيست هزار نفر کشته و بيش از دو ميليون نفر آواره شده‌اند.

بوکوحرام نخستين گروه تروريستي در تاريخ است که به‌جاي مردها در عمليات انتحاري بيشتر از زنان استفاده مي‌کند و حالا نيز پيشگام استفاده از کودکان در عمليات‌هاي انتحاري است. ازآنجايي‌که زنان و کودکان کمتر بازرسي بدني مي‌شوند براي بوکوحرام اهداف خوبي هستند؛ زيرا آنها مي‌توانند بمب‌ها را داخل لباس‌هايشان مخفي کنند و به‌راحتي از پست‌هاي بازرسي عبور کنند. علاوه‌برآن زنان و کودکان نسبت به مردان به‌راحتي خام حرف‌هاي بوکوحرام (XE بوکوحرام) مي‌شوند.

تاکتيک بهره‌گيري از زنان در حملات انتحاري (XE حملات انتحاري) در سال 2014 و 2015 در نيجريه (XE نيجريه) امري رايج بود. نخستين عمليات از موج جديد بمب‌گذاري انتحاري زنان در 8 ژوئن 2014، توسط زن ميانسال در شهر گومبه (XE گومبه) انجام شد که در آن يک پليس نيجريه‌اي کشته شد. از خونين‌ترين نوع اين حملات انتحاري، مي‌توان به عمليات 27 نوامبر 2014، اشاره کرد که در بازار شهر مايدوگوري (XE مايدوگوري) و به‌وسيله دو زن صورت گرفت. اين عمليات انتحاري 78 کشته و ده‌ها زخمي برجاي گذاشت.

استفاده از کودکان نيجريه‌اي در عمليات انتحاري، در سال 2014 به‌شدت افزايش يافت و به 127 مورد رسيد. اين پديده، در دو سال بعد کاهش يافت؛ اما در سال 2017 روبه‌افزايش مجدد گذاشته است. درهمين‌راستا، مرکز مقابله با تروريسم (XE تروريسم) در «وست پوينت» و «دانشگاه ييل» در پژوهشي با بررسي 434 انفجار انتحاري توسط بوکوحرام (XE بوکوحرام) مستقر در نيجريه (XE نيجريه) از سال 2011 مشخص کرد که دست‌کم 244 مورد از 338 حمله توسط زنان صورت گرفته است. در اين گزارش تحقيقاتي آمده است که بوکوحرام درحال استفاده از کودکان به‌عنوان عامل انتحاري است.

درهمين‌راستا، ماريکسي مرکادو، سخنگوي صندوق کودکان سازمان ملل متحد (يونيسف) ضمن ابراز نگراني از افزايش دايره فعاليت گروه تروريستي بوکوحرام (XE بوکوحرام) در قاره آفريقا (XE آفريقا) گفته است: گروه بوکوحرام در سال 2017 ميلادي از 83 کودک به‌عنوان بمب انساني استفاده کرد که دو سوم آنان دختر بودند. اين آمار در مقايسه با سال 2016 افزايش چهار درصدي را نشان مي‌دهد. سال 2016 درمجموع نوزده کودک براي اين کار مورد سوءاستفاده قرار گرفتند. گزارش يونيسف تأکيد مي‌کند که از ميان کودکاني که در اينگونه حملات انتحاري (XE حملات انتحاريش) مورد سوءاستفاده قرار گرفته و جان خود را از دست داده‌اند، بيش از 55 نفر دختر بوده‌اند.

در پايان مي‌توان گفت بوکوحرام که درپي حمله‌هاي ارتش (XE ارتش) نيجريه (XE نيجريه) و ائتلاف منطقه‌اي تضعيف و در بسياري از مناطق بيرون رانده شده، مي‌کوشد با استفاده از زنان و کودکان اقدام به بمب‌گذاري انتحاري در مکان‌هاي عمومي ازجمله بازارهاي شلوغ و مساجد و کليساها کند و با اين اقدام هم امنيت و ثبات در نيجريه و کشورهاي عضو ائتلاف را متزلزل کند و هم به نيروهاي خود انگيزه ببخشد.

نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.