اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز چهارشنبه، 29 اسفند 1397| 14 رجب 1440

حمايت از کالاي ايراني از ديدگاه مقام معظم رهبري(1)

-(0 Body) 
حمايت از کالاي ايراني از ديدگاه مقام معظم رهبري(1)
Visitor 147
Category: وحدت و تقريب

حمايت از کالاي ايراني از ديدگاه مقام معظم رهبري(1)

اگرچه امسال به «حمايت از کالاي ايراني» نام‌گذاري شده، اما درواقع، روح کلي حاکم بر حمايت از کالاي ايراني، همان تقويت توليد داخلي، تحقق اقتصاد مقاومتي، استحکام ساخت دروني، اشتغال‌زايي و... است.

امسال در حالي از سوي مقام معظم رهبري به سال «حمايت از کالاي ايراني» نام‌گذاري شد که نام‌گذاري‌ها و تأکيدهاي ايشان در سال‌هاي اخير حول اين موضوع متمرکز بوده است. درواقع، ايشان با تشخيص اينکه اقتصاد و مسائل اقتصادي – معيشتي مسأله و در عين حال نقطه‌ي آسيب‌پذيري کشور مي‌باشد، بر روي مسائل اقتصادي، بويژه تقويت توليد داخلي، اقتصاد مقاومتي، استحکام‌بخشي ساخت دروني قدرت، جهاد اقتصادي، نوآوري و شکوفايي، اشتغال‌زايي، مبارزه با فساد و قاچاق کالا، جلوگيري از واردات بي‌رويه، حمايت از کالاي ايراني و... تأکيد کرده‌اند. براين اساس، بايد گفت که حمايت از کالاي ايراني بخشي در راستا و بخشي از اين مسأله‌ي کلان است. بنابراين، اگرچه امسال به «حمايت از کالاي ايراني» نام‌گذاري شده، اما درواقع، روح کلي حاکم بر حمايت از کالاي ايراني، همان تقويت توليد داخلي، تحقق اقتصاد مقاومتي، استحکام ساخت دروني، اشتغال‌زايي و... است. از اين‌رو، براي فهم ديدگاه ايشان درباره‌ي حمايت از کالاي ايراني بايد مجموعه‌ي ديدگاه‌هاي ايشان درباره‌ي موارد ذکر شده در بالا را بررسي کرد؛ زيرا هدف از تقويت توليد داخلي و يا تحقق اقتصاد مقاومتي و موارد مشابه آنها، همان هدفي است که با حمايت از کالاي ايراني انتظار داريم محقق شود. بر اساس آنچه گفته شد، مهمترين محورهاي موردتأکيد معظم له در زمينه‌ي حمايت از کالاي ايراني و موارد مشابه آن، عبارت‌اند از:

1- اهميت حمايت از کالاي ايراني

اقتصاد و مسائل معيشتي و ازجمله آنها، حمايت از کالاي ايراني از موضوع‌ها و مسائل اولويت‌دار و مهم از ديدگاه مقام معظم رهبري است. نام‌گذاري بيشتر سال‌هاي گذشته(10 سال گذشته) با عناوين اقتصادي يا مرتبط به اقتصاد گوياي اهميت اين قضيه نزد ايشان است. درواقع، حمايت از توليد ملي و کالاي ايراني از ديدگاه ايشان حداقل از چند جهت اهميت دارد:

 

1-1. توليد ملي از مسائل اولويّت‌دار و درجه‌ي اوّل نظام است

 

«بين اشتغال و توليد ملّي ارتباط وجود دارد. اگر ما بخواهيم اشتغال در کشور به وجود بيايد، بايد به توليد ملّي -توليدِ به‌معناي عامّ کلمه؛ توليد صنعتي، توليد کشاورزي، توليد خدمات- اهمّيّت بدهيم؛ همه‌ي اينها بايستي مورد توجّه قرار بگيرد و براي اينها برنامه‌ريزي بشود. اينها چيزهايي نيست که جايز باشد ما اينها را تأخير بيندازيم، بايد در اوّلين فرصتها مسئولين ذي‌ربط -هرکه مسئول است و مسئول خواهد بود- به اين مسئله بپردازد. بنابراين، اين مسائل، جزو مسائل اولويّت‌دار و درجه‌ي اوّل نظام است.»[1] بنابراين، وقتي مسأله‌اي جزو اولويت‌ها و مسائل درجه‌ي اول است، مشخص است که بااهميت و درخور توجه است.

 

2-1. حمايت از کالاي ايراني؛ خنثي‌کننده توطئه‌هاي دشمن

 

هدف قرار دادن اقتصاد و معيشت، به منظور تهديد زندگي و معيشت مردم، ناکارآمد نشان دادن نظام و زمين‌گير کردن آن، ازجمله شيوه‌هاي دشمني نظام سلطه با ملت ايران در سال‌هاي اخير است که به صورت تک‌هاي متعدد اقتصادي ازجمله تحريم عملياتي شده است. بنابراين، براي خنثي‌سازي و مقابله با اين تهديد و تک دشمن، بايد راه‌حل و نقشه‌ي حساب‌شده و کارآمد داشت. حمايت از توليد داخلي و کالاي ايراني ازجمله اين راه‌حل‌ها مي‌باشد. مقام معظم رهبري در اين زمينه مي‌فرمايند:

 

«اگر به توفيق الهي و با اراده و عزم راسخِ ملت و با تلاش مسئولان، ما بتوانيم مسئله‌ي توليد داخلي را، آنچنان که شايسته‌ي آن است، رونق ببخشيم و پيش ببريم، بدون ترديد بخش عمده‌اي از تلاش‌هاي دشمن ناکام خواهد ماند. پس بخش مهمي از جهاد اقتصادي، مسئله‌ي توليد ملي است. اگر ملت ايران با همت خود، با عزم خود، با آگاهي و هوشمندي خود، با همراهي و کمک مسئولان، با برنامه‌ريزيِ درست بتواند مشکل توليد داخلي را حل کند و در اين ميدان پيش برود، بدون ترديد بر چالش‌هائي که دشمن آن را فراهم کرده است، غلبه‌ي کامل و جدي پيدا خواهد کرد. بنابراين مسئله‌ي توليد ملي، مسئله‌ي مهمي است... اگر ما توانستيم توليد داخلي را رونق ببخشيم، مسئله‌ي تورم حل خواهد شد؛ مسئله‌ي اشتغال حل خواهد شد؛ اقتصاد داخلي به معناي حقيقي کلمه استحکام پيدا خواهد کرد. اينجاست که دشمن با مشاهده‌ي اين وضعيت، مأيوس و نااميد خواهد شد. وقتي دشمن مأيوس شد، تلاش دشمن، توطئه‌ي دشمن، کيد دشمن هم تمام خواهد شد.»[2]

 

3-1. حمايت از توليد و کالاي ايراني عبادت است

 

حمايت از توليد و کالاي ايراني به سبب نقش مهمي که در حل مسائل کشور و مردم دارد، داراي اجر اخروي نيز مي‌باشد. در هر صورت، اجر اخروي و ثوابي که به سبب حمايت از توليد و کالاي ايراني عايد نقش‌آفرينان اين عرصه مي‌شود، نقطه‌ي اميد و نويدي است براي اينکه در کار خود، علي‌رغم نابساماني‌ها، ضعف‌ها، نقص‌ها، بي‌توجهي‌ها، خلل‌ها و حتي سنگ‌اندازي‌هاي عمدي و غيرعمدي، دلسرد نشوند و در مقابل اين قبيل موانع و مشکلات، تاب‌آوري خود را بالا ببرند. مقام معظم رهبري در اين زمينه مي‌فرمايند:

 

«ما مي‌خواهيم کشور ثروتمند بشود؛ ما مي‌خواهيم سرمايه‌گذاري در بخش‌هاي توليدي در کشور عموميت پيدا کند. امروز ثروتمندان زيادي در کشور ما هستند که برخوردار از ثروتند؛ اين ثروت را مي‌توانند در سرمايه‌گذاري‌هاي سودمند و افتخارآفرين به کار بزنند؛ هم براي خودشان سود دارد، هم براي مردم سود دارد و هم مايه‌ي رضاي خدا مي‌شود؛ سرمايه‌گذاري ثروتمندان در کارهايي که به توليد کشور و به افزايش محصول در درون کشور- با بهره‌دهي بالا- منتهي مي‌شود، يک عبادت و يک ثواب است.»[3]

 

4-1. حمايت از کالاي ايراني؛ تضميني براي آينده‌ي کشور

 

بخشي از آينده‌ي کشور و سرنوشت فرزندان‌مان به طور طبيعي در امروز رقم مي‌خورد و چناچه مسائل امروز که نقطه‌ي آسيب‌پذيري ما محسوب مي‌شود، حل‌ورفع نشود، در آينده فرزندان ما نيز با آنها مواجه خواهند بود. بنابراين، اکنون که اقتصاد و مسائل معيشتي در مقام پاشنه‌آشيل کشور، نقطه‌اي براي افزايش آسيب‌پذيري است، بايد به طرق مختلف و ازجمله، حمايت از کالاي ايراني، اصلاح الگوي مصرف و... به حل آنها کمک کرد. براين اساس، حمايت از کالاي ايراني، متوجه همه‌ي کساني است که به آينده‌ي ايران و ايرانيان مي‌انديشند و بابت آن دغدغه دارند. در اين زمينه نيز مقام معظم رهبري تصريح مي‌کنند:

 

«يک نکته‌ي ديگري که اين بيشتر به مردم مربوط مي‌شود، مصرف محصولات داخلي است... محصولات داخلي را مردم مصرف کنند؛ نروند دنبال اين نشانه‌ها. حالا مُد شده است بگويند «بِرَند» است، بِرَند فلان؛ بِرَند چيست! برويد سراغ مصرف توليدات داخلي. آن چيزهايي که مشابه داخلي دارد، متعصّبانه و با تعصّبِ تمام، ملّت ايران، خارجيِ آن را مصرف نکنند. اين را من فقط براي يک عدّه‌ي خاص نمي‌گويم؛ خب بله، وقتي ما مي‌گوييم، يک عدّه متديّنين فوراً گوش مي‌کنند حرف را، پيغام هم مي‌دهند فلان چيز را که خارجي است بخريم؟ فلان چيز را نخريم؟ من فقط براي متديّنين و افرادي که براي حرف ما حجّيّت شرعي قائلند، اين را نمي‌گويم؛ من اين حرف را براي هرکسي مي‌گويم که به ايران علاقه‌مند است، به آينده‌ي کشور علاقه‌مند است، به فکر بچّه‌هاي خودش است که بنا است فردا در اين کشور زندگي کنند.»[4]

2- نويدبخشي

 

بعد از ذکر نقطه‌نظرهاي مقام معظم رهبري پيرامون اهميت حمايت از توليد و کالاي ايراني، بايد به اين نکته بپردازيم که مصرف کالاهاي ايراني و اعتماد به ظرفيت‌هاي داخلي در کنار حمايت‌هاي مردمي و حمايت‌هاي مسئولان، نسخه‌اي کارآمد براي حل مشکلات اقتصادي موجود، عبور از موانع و چالش‌هاي موجود و ارائه‌ي کالاهاي مطلوب ايراني است. به عبارت ديگر، زماني که اهميت يک مسأله روشن شود، گام بعدي، نويدبخشي و اميدآفريني براي تبديل آن به واقعيت‌هاي معتبر است. براين اساس، مقام معظم رهبري در نويدبخشي پيرامون اينکه حمايت از کالاهاي ايراني و اتماد به اين کالاها مي‌تواند راه‌گشا باشد، بر چند گزاره تأکيد کرده‌اند:

 

1-2. اعتماد به کالاهاي داخلي؛ نسخه‌اي کارآمد

 

«بايد به طرف مصرف توليدات داخلي رفت. وقتي مي‏خواستند ساختمان اجلاس بين‏المللي را بسازند- ساختماني که امروز ما پُزش را مي‏دهيم- مهندسان آن اينجا آمدند. من به آن‏ها گفتم تصميم قطعي بگيريد که در اين ساختمان هيچ مصالح خارجي به کار نرود. فقط در آخرِ کار در بخشي از کارهاي صوتي و الکترونيکي و استفاده از موکت نسوزي که در داخل نمي‏توانيم توليد کنيم، از توليدات خارجي استفاده کردند. اين ساختمانِ به آن عظمت، نود و چند درصد مصالحش از توليدات داخلي است. بنده در قضيه ساختِ آن ساختمان چند بار قاطع اين موضوع را گفتم و ابلاغ کردم که رفتند و دنبال کردند و شد. ما مي‏توانيم؛ اين همه توليد داخلي داريم: چيني، بلور و کارهاي چوبيِ به اين خوبي داريم، که باز آقايان و بخصوص اين شرکت‌ها از خارج مي‏آورند!»[5]

 

درواقع، تأکيد مقام معظم رهبري حاوي اين پيام است که توليدات و کالاهاي داخلي پاسخگوي نيازهاي کشور است و چنانچه به آنها اعتماد کرده و آنها را در اولويت مصرف خود قرار دهيم، مي‌توانيم، از بسياري از واردات بکاهيم.

 

2-2. تحريم مانع توليد نيست

 

اعمال تحريم‌هاي ظالمانه اگرچه باعث ايجاد محدوديت‌ها و موانع جدي در سر راه رشد و توسعه‌ي اقتصادي کشور شده است، اما اين سد قابل‌عبور بوده و نمي‌تواند توان، نبوغ و ظرفيت‌هاي ايراني براي تقويت توليد ملي را براي هميشه فلج کند. مقام معظم رهبري در اين زمينه مي‌فرمايند:

 

«ممکن است بعضي بگويند اين مسئله‌ي توليد که شما تکرار مي‌کنيد... لوازمي دارد؛ با وضع کنوني که تحريم هست و فشارهاي بين‌المللي هست، رونق توليد و تقويت توليد تحقّق پيدا نخواهد کرد. بنده انکار نمي‌کنم که اين تحريم‌هاي ظالمانه‌اي که دشمنان ملّت ايران و دشمنان انقلاب بر ملّت ايران تحميل کرده‌اند تأثير دارد؛ بلاشک بي‌تأثير نيست، منتها اين را من انکار مي‌کنم که اين تحريم‌ها بتواند جلوي يک تلاش عمومي سازمان‌يافته‌ي برنامه‌ريزي‌شده براي رونق توليد را بگيرد؛ اين را من قبول ندارم. بنده نگاه مي‌کنم به سطح کشور، مي‌بينم در بخش‌هاي مختلفي که اتّفاقاً در بعضي از اين بخش‌ها فشار دشمنان و تحريم و امثال ذلک شديدتر هم بوده است، به‌خاطر همّت مسئولان و کارگران و جوانان علاقه‌مند، توليد پيش رفته است.»[6]

 

3-2. کليد حلّ مشکلات اقتصادي در در داخل کشور است

 

هرچند وجود تحريم‌هاي ظالمانه سبب شکل‌گيري ايده‌ي حل مشکلات کشور با نگاه به بيرون و گستردگي حوزه‌ي مشارکت خارجي در اقتصاد کشور شد، اما مقام معظم رهبري ضمن نفي نکردن نقش ديپلماسي و سرمايه‌گذاري خارجي براي حل مشکلات اقتصادي، عمده‌ي راه‌حل مشکلات اقتصادي را در داخل کشور و تکيه و اعتماد به ظرفيت‌هاي دروني مي‌دانند. به عبارت ديگر، اگرچه ظرفيت‌هاي خارجي مي‌تواند به عنوان کاتاليزور در حل مشکلات کشور نقش داشته باشد، اما عمده‌ي راه‌حل، به کاربستن ظرفيت‌هاي دروني، تقويت توليد داخلي، حمايت از کالاي ايراني و مواردي از اين دست مي‌باشد. ايشان در اين زمينه مي‌فرمايند: «مشکل اقتصادي کشور اگر بخواهد حل بشود، بايد روي توليد متمرکز شد... کليد حلّ مشکلات اقتصادي در لوزان و ژنو و نيويورک نيست؛ در داخل کشور است. همه تلاش کنند، همه همّت کنند، ان‌شاءالله حل خواهد شد. ملّت ايران و مسئولين کشور کارهاي بزرگ‌تري را در طول اين سال‌ها انجام داده‌اند و شده است؛ مسئله‌ي توليد را هم مي‌توانند حل کنند.»[7] ايشان همچنين در اين راستا تأکيد دارند که رونق اقتصادي با توليد و فعّال کردن ظرفيّت‌هاي دروني کشور حاصل مي‌شود، نه با چيز ديگر.[8]

 

منابع:

 

1-  بيانات در ديدار کارگران، 10/02/1396

2-  پيام نوروزي به مناسبت آغاز سال 1391

3-  بيانات مقام معظم رهبري در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوي، 1/1/87

4-  بيانات در ديدار مردم آذربايجان 29/11/1393

5-  بيانات در ديدار رئيس‌جمهور و اعضاي هيأت دولت، 05/06/1382

6-  بيانات در ديدار جمعى از کارگران سراسر کشور، 09/02/1394

7-  بيانات در ديدار جمعى از کارگران سراسر کشور، 09/02/1394

8-  بيانات در ديدار مسئولان نظام، 16/04/1393

نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.