اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز سه شنبه، 28 اسفند 1397| 13 رجب 1440

نياز ما به سعدي

-(0 Body) 
نياز ما به سعدي
Visitor 137
Category: پيشگامان تقريب

نياز ما به سعدي

من از زمره‌ي کساني هستم که حافظ را شاعرترين شاعران مي‌دانند. حافظ خود شعر است در تماميت معناي آن.حافظ تاج سر همه‌ي شاعران در همه‌ي زمان‌ها و در همه‌ي زبان‌هاست. حافظ شاعري آسماني است و دست زمينيان به او نمي‌رسد. فهم منظومه‌ي فکري و فلسفه‌ي حيات او از دسترس زمينيان خارج است؛ براي فهم حافظ بايد بر بال معنا و خيال نشست و به آسمان رفت و... هر چند چون شاعر است، هر کسي از ظنّ خود يارش مي‌شود. او به راستي لسان الغيب است.

اين مقدمه را گفتم تا برسم به سعدي؛ شاعري که در تعبير ويکتور هوگو، نويسنده‌ي فرانسوي، نماد عظمت شرق است. به تعبير هانري ماسه، در سخن سعدي پيوستگي دائم و اعتدال ميان تخيّل و تعقّل در هم آميخته است. فلسفه‌ي عقل سليم و اخلاق عملي با سبْک و سياقي بسيار هموار بيان شده است و به بيان ارنست رونان، سعدي به‌واقع يکي از ماست. اين‌که برخي سعدي را تناقض‌گو ناميده‌اند به نظرم درست درنيافته‌اند که پاهاي مردي چون سعدي روي زمين است و او بال نمي‌گيرد براي برخاستن از زمين؛ با زمينيان کار دارد؛ درد زمينيان درد اوست و به‌دنبال راه و رسم درست و عاشقانه‌زيستن و آدميت ورزيدن است.

 سخن سعدي را گوش کنيم :

صاحبدلي به مدرسه آمد ز خانقاه

بشکست عهد صحبت اهل طريق را

گفتم ميان عالم و عابد چه فرق بود

تا اختيار کردي ازآن، اين طريق را

گفت آن گليم خويش به در مي‌برد ز موج

وين جهد مي‌کند که بگيرد غريق را

توجه داشته باشيم ما همواره در طول تاريخ ميان نجات‌غريق بودن و خلوت‌گزيني و اعتزال، به‌تناسب شرايط، اوضاع و احوال‌مان در نوسان بوده‌ايم و... در اصل تناقض از خصوصيات ما و جامعه‌ي ما بوده است؛ به دلايل معلوم که جاي بحث آن اين‌جا نيست. سعدي آنچه شرط بلاغ است را با ما مي‌گويد؛ خواه پند بگيريم خواه ملال، «إنَّا هديناه السبيل إمَّا شاکراً و امّا کفُورا» راه را نشان‌مان مي‌دهد. سعدي هم ناقد و مصلح اجتماعي است و هم سراپا مهر و شوريدگي است. عشق در زبان و بيان سعدي هرچند زميني، اما سوزان و شوريده است:

هزار جهد بکردم که سرّ عشق بپوشم...

حيي بُود مردن بي عاشقي...

عشق آدميتي است گر اين ذوق در تو نيست...

هر که عاشق نبود مرد نشد...

درد عشق از تندرستي خوشتر است...

هر که معشوقي ندارد عمر ضايع مي‌گذارد...

گفتم از آسيب عشق روي به عالم نهم...

و...

آنچه امروز از سعدي براي ما مهم است اين است که : او اهل مداراي حکيمانه در سپهر سياست و جامعه است و سعدي فرد و جامعه‌ي زمان خود را زير تيغ نقد مي‌برد و مصلحانه ارائه‌ي مشي و طريق مي‌کند. سعدي هر چند پيش‌تر از ماکياول منطق قدرت را در جامعه و سياست مي‌کاود، اما دغدغه‌ي اصلاح و آدميت را فرو نمي‌گذارد.

خلاصه‌ي سخنم اينکه امروز شايد بيش از هر زمان ديگر به سعدي نيازمنديم، رجوع به سعدي از نشانه‌هاي مراجعه‌ي ما به اعتدال و خردگرايي است. با آن انديشمند نامدار موافقم که راه رسيدن به تجدّد ايراني يا به تعبيري تجدّد بومي، ‌از حافظ مي‌گذرد و حافظ افق نو و جديدي در دنياي امروز براي ما باز مي‌کند و اما براي طي مسير در راه رسيدن به تجدّد ايراني و بومي‌، دست در دست سعدي بايد گذاشت و با آموزه‌هاي او با سنّت مواجه شد و دست به سنّت‌سازي زد.

نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.