اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز سه شنبه، 22 آبان 1397| 5 ربيع الاول 1440

 


معضلات امروز مسلمانان

-(1 Body) 
معضلات امروز مسلمانان
Visitor 71
Category: سياسي و اجتماعي

معضلات امروز مسلمانان

 باعث خرسندي است كه در اين كنفرانس بزرگ و در اين اجتماع كه نخبگاني از علماي كشورهاي اسلامي به منظور بحث و بررسي مشكلات امروز مسلمانان و راه‌حل آن، گردهم آمده‌اند، به‌طور خلاصه درباره اين موضوع سخن گفته و در اين زمينه سهمي را ايفا نموده و از ديدار و مقاله‌هاي سودمند و باارزش شما بهره‌مند گردم.

بسم الله الرحمن الرحيم

 

پيش‌گفتار

سپاس خداوند را كه پروردگار جهانيان است. سلام و درود بر سرور پيامبران و رسولان و رهبر بهترين برگزيدگان، پيامبر و مولاي ما، محمدبن عبدالله، پيامبر امين و صادق، و سلام و درود بر خاندان پاك و اصحاب و ياران او كه ستارگان هدايت، ايمان و يقين هستند.

اما بعد، پناه مي‌برم به خداوند از شيطان رانده شده و به نام خداوند بخشنده و مهربان، بگو، او خداوند يكتاست. او خداوند بي‌نياز است. نه كسي فرزند او و نه او فرزند كسي است و نه هيچ‌كس مثل و همتاي اوست.

باعث خرسندي است كه در اين كنفرانس بزرگ و در اين اجتماع كه نخبگاني از علماي كشورهاي اسلامي به منظور بحث و بررسي مشكلات امروز مسلمانان و راه‌حل آن، گردهم آمده‌اند، به‌طور خلاصه درباره اين موضوع سخن گفته و در اين زمينه سهمي را ايفا نموده و از ديدار و مقاله‌هاي سودمند و باارزش شما بهره‌مند گردم. خداوند متعال به اين گردهم‌آيي مبارك و زندگي شما و مصالح مسلمانان و پيروان اسلام بركت عنايت فرمايد.

آقايان محترم

همان طور كه امروزه دردهاي مسلمانان و خطرهاي فراگير از هر سو و هر ناحيه‌اي از داخل و خارج، هر مسلمان آگاهي را نگران مي‌كند، مسلماً اين دردها مرا نيز پريشان‌خاطر مي‌نمايد. علي‌رغم تعداد بي‌شمار مسلمانان، (در حدود يك ميليارد و چهارصد ميليون) بر روي كره ي زمين، و با توجه به تعداد كم دشمنان و فراواني معادن زيرزميني، به‌ويژه، نفت اين طلاي سياه و هم‌چنين به‌خاطر موقعيت كشورها و دولت‌هاي اسلامي (تقريباً در وسط جهان)، در تاريخ با عزت اسلام، مسلمانان مانند آن‌چه امروز عليه آن‌ها اعمال مي‌شود، تاكنون با آن مواجه نشده‌اند.

جمهوري شوروي در شمال و اروپا در بخش غربي و هند و چين در شرق و آمريكا در آن سوي ديگر دنيا و جهان اسلام، در مهم‌ترين و خطرناك‌ترين موقعيت آن قرار گرفته است. راه‌هاي دريايي، چون رودخانه‌ي سويس، كليد كشورها و درياها و رودخانه‌ي دانيال در وسط كشور تركيه و جبل‌الطارق و شاهراه عدن و خليج و درياي سفيد جنوب و غيره در مناطق اسلامي قرار دارد. مسلمانان و ارتش اسلامي، با كليه‌ي امكانات نيروي انساني و غيرانساني، در كوه‌ها، صحراها، كشورهاي گرم‌سير و سردسير، به جهاد و شهادت در راه آن ايمان دارند و دشمنان هم قادر به مقاومت در برخي از مواردي كه يادآور شديم، نيستند.

با وجود نعمت‌هاي بسيار فراوان، امروز مسلمانان در بدبختي، دردهاي رقت‌بار و خجالت‌آور فرو رفته‌اند. رويدادهاي بزرگ امروز در بين مسلمانان قرار دارد و از سوي استعمارگران غرب و شرق به ويژه چشم‌آبي‌ها و ياران و پشتيبانان آمريكا، بلا و آفت عليه مسلمانان در افغانستان، عراق، فلسطين، قبرس، اريتره، كشمير، بوسني، هرزگوين و ساير مناطق كشورهاي اسلامي نازل مي‌شود.

دريغ و افسوس به‌طور عام بر مسلمانان، و غم و اندوه به‌طور خاص بر كشورهاي عرب باد. آخر، راه‌حل اين معضلات و بدبختي‌ها چيست؟

يكي از نويسندگان مسلمان كه به مسائل مسلمانان اهتمام مي‌ورزد، مي‌گويد: «خليفه‌ي اول، ابوبكر صديق(رض) را كه اولين فردي است عليه از دين‌برگشته‌گان جنگيد و آن‌ها را در چهارچوب اسلام قرار داد و به حق از اسلام دفاع نمود و مصداق اين گفته خداوند تبارك و تعالي قرار گرفت «يا ايها الذين امنوا من يرتد منكم عن دينه فسوف يأتي‌الله بقوم يحبهم و يحبونه أذله علي المؤمنين أغرة على الكافرين يجاهدون في سبيل‌الله و لايخافون لومة لائم ذلك فضل‌الله يؤتيه من يشاء والله واسع عليم».»

«اي كساني كه ايمان آورديد، هركس كه از شما از دين خود روي برگرداند، به زودي خداوند گروهي را برمي‌انگيزاند كه خداوند آن‌ها را دوست دارد و آن‌ها هم خدا را دوست دارند. آن‌ها در برابر مؤمنان فروتن هستند و در برابر كافرين قدرتمند. در راه خدا جهاد مي‌كنند و از سرزنش سرزنش‌كننده‌اي نمي‌ترسند. اين فضل خداوند است كه بر هركسي كه مي‌خواهد عطا مي‌فرمايد. خداوند دانا و بخشنده است.»، در عالم خواب ديدم و بدبختي‌هاي مسلمانان در شرق و غرب زمين را كه باعث تشويش خاطر من گرديده، به او عرضه كردم. او به من گفت: مسلمانان عمل به كتاب خداوند تبارك و تعالي را ترك كردند و اگر آن‌ها به كوتاه‌ترين سوره‌اي از قرآن يعني سوره‌ي اخلاص عمل كرده بودند، خداوند آن‌ها را عزيز و قدرتمند مي‌كرد و ذلت و خواري آن‌ها را از بين مي‌برد.

از خواب بيدار شدم و در مورد اين سوره مباركه به فكر فرو رفتم. براي من روشن شد كه در اين سوره، سه صفت از صفات ربوبيت خداوند ذكر شده است كه اگر مسلمانان به اين صفات، متصف شوند و چنان‌چه به‌طور واقعي از مصاديق اين صفات باشند، مسلماً خواري و ذلت از آن‌ها رخت برمي‌بندد و عزت به سوي آن‌ها روي خواهد آورد. از جمله اين صفات، اين است:

يكم: الله احد؛ خداوند يكتاست. توحيد خداوند تبارك و تعالي. اگر مسلمانان پيرامون يك رهبر و خليفه، اتفاق‌نظر داشتند و دست‌به‌دست هم مي‌دادند و حاكمان و رؤساي كشورهاي اسلامي به عنوان نمايندگان اين رهبر عمل مي‌كردند و يا حداقل بر يك كلمه و بر يك فكر و يك نوع مقاومت عليه دشمنان خود اجتماع مي‌ورزيدند، دشمنان قادر نبودند بر مسلمانان و ثروت و زمين‌هاي آن‌ها تسلط پيدا كنند. به‌خاطر اين مسأله، لازم است كه اختلاف مابين خود را در درجه‌ي نخست ترك گويند و به گذشتگان و به آن وحدت آغازين امّت محبوب و ياران رسول گرامي احترام بگذارند، و در عقيده، جهاد، شهادت و دفاع از چهره‌ي درخشان اسلام، به گذشته‌گان اقتدا كرده و نسبت به هم جز به نيكي چيز ديگري بر زبان نياورند و رضايت خداوند تبارك و تعالي را برحسب تعاليم پاك اسلام بخواهند و مسائل فرعي را در چهارچوب شرعي و غني آن از طريق افراد شايسته حل‌وفصل نمايند.

دوم: الصمد، صمد كسي است كه به چيزي احتياج ندارد و از ديگري، با تمامي مفهوم كلمه، بي‌نياز مي‌باشد. اين چنين اگر مسلمانان با مهارت‌ها و امكانات و نيروهاي خود از غرب و شرق بي‌نياز مي‌بودند و با اين توان‌مندي در كشورهاي خود به پا مي‌خواستند و در قوانين، اخلاق، زبان استقلال پيدا مي‌كردند و از تقليدهاي كوركورانه ي خود دست مي‌كشيدند، مسلماً بعد از اين ذلت‌ها قدرت‌مند مي‌شدند. ولي امروز آن‌ها، همه چيز را از كشورهاي بيگانه وارد مي‌كنند و به اين كار افتخار كرده و حتي در زبان، قوانين وضعي، اخلاقي، لباس‌هاي زنانه و مردانه، در خوراك و نوشيدني و حتي در ادرار و دفع حاجت به صورت ايستاده از دشمنان پيروي كرده و در اين موارد به خود هم مي‌بالند و دشمنان هم به ما، مثل نگاه انسان به ميمون، در اين تقليدهاي كوركورانه، نظر مي‌افكنند و به‌خاطر اين تقليدها، مسلمانان را تحقير مي‌نمايند. پس اگر به تاريخ با عزت خود برگرديم و اقدام به سازندگي كرده و از امكانات ضروري در اين زمينه استفاده كنيم و به ثروت و غناي ايمان، اخلاق، زبان و قوانين و ديگر امكانات خود افتخار نموده و از تقليد و دنباله‌روي از آن‌ها دوري گزينيم، به‌طور قطع به خواست خداوند متعال قدرت‌مند و چيره مي‌شويم.

سوم: از صفات ديگر خداوند تبارك و تعالي در اين سوره اين است كه او هيچ ارتباط و وابستگي به احدي از مخلوق‌هاي خود از نظر حسب، زاد و ولد و سرزمين نداشته و نه فرزندي دارد و نه داراي پدري است و نه همتايي براي او وجود دارد. پس اي كاش، امروز مسلمانان تعصب ملي و شعارهاي جاهليت و افتخار و خودبيني را در زبان، كنار گذاشته و ملاك برتري و فضيلت  را براساس عقيده‌ي اسلامي و برادري ايماني برحسب فرمايش پيامبر گرامي «لافضل لعربي على عجمي و لا لأحمر على‌الاسود إلا بالتقوى وكلكم من آدم وآدم من تراب». «عرب بر عجم و سفيد بر سياه هيچ برتري ندارد مگر در تقوا. تمامي شما از آدم هستيد و آدم از خاك»،  قرار دهند و با تعاليم قرآن كريم خود را همراه سازند: «يا أيها الناس إنا خلقناكم من ذكر وأنثى وجعلناكم شعوباً وقبائل لتعارفوا إن أكرمكم عندالله أتقاكم» «اي مردم، شما را از مرد و زني خلق كرديم و شما را قبيله قبيله و مردماني كرديم تا هم ديگر را بشناسيد. به درستي كه گرامي‌ترين شما نزد خداوند، پرهيزگارترين شما است.»

ما با غم و حزن هر مسلمان در هر كشور، دولت و منطقه‌اي كه باشد، محزون و غمگين هستيم و با خوشحالي و سرور آن مسلمان خوشحال، دردها و فجايعي كه در مشرق و مغرب زمين امروز بر ما وارد شده و ما با آن روبرو هستيم.

در پايان، براي مسلمانان وحدت و اتحاد كامل در عقيده، عمل و مقاومت عليه دشمنان را آرزو مي‌كنيم. زيرا خداوند بر اين امر قادر و تواناست و او توفيق‌دهنده و ياري‌كننده است.

 

 

 

نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.