اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز پنجشنبه، 2 اسفند 1397| 16 جمادي الثاني 1440

قانون «دولت يهود» نژادپرستي نهادينه شده

-(2 Body) 
قانون «دولت يهود» نژادپرستي نهادينه شده
Visitor 223
Category: سياسي و اجتماعي

قانون «دولت يهود» نژادپرستي نهادينه شده

با تصويب اين قانون به نظر مي رسد که جزئياتي بيشتر از طرح معامله قرن دونالد ترامپ در حال نمايان شدن است و بايستي منتظر عملي شدن بيشتر جزئيات آن بود. طرح دونالد ترامپ به کلي دو کشوري بودن را زير سوال مي برد و کشور يهودي بر سرزمين هاي اشغالي را تحکيم مي کند.

تاريخ کنوني براي مسئله سازش و مقاومت يکي از نقاط عطفي است که ضروري است  به آن توجه ويژه اي شود. هم از ناحيه بازيگران بين المللي و هم از نظر بازيگران داخلي در فلسطين تاريخي، اتفاقاتي در حال رخ دادن است که بيانگر اين است که بايد رويکردهاي موجود در جهان اسلام نسبت به مسئله فلسطين به صورت عملياتي تبديل به يک استراتژي دقيق و هدفمند براي کنترل رژيم صهيونيستي شود. يکي از آخرين اقداماتي که در خصوص مسئله فلسطين روي داده است، تصويب طرحي در مجلس صهيونيست ها بود به نام قانون پايه قوميت. قانون دولت يهود که موسوم به «قانون پايه قوميت» است با 62 رأي موافق و 55 رأي مخالف روز پنجشنبه هفته گذشته تصويب شد. تصويب اين قانون که در نوع خود تحولي اساسي در سرزمين هاي اشغالي محسوب مي شود، با تمجيد صهيونيست ها و اعتراض هواداران فلسطين و اعراب مواجه شده است. نمايندگان عرب کنست متن اين قانون را پاره کردند و در مقابل بنيامين نتانياهو آن را اتفاقي تاريخي دانسته و گفته است «پس از 122 سال از انتشار ديدگاه هرتزل، در اين قانون مبناي وجودي ما مشخص شد و آن مبنا اين است که اسرائيل دولتي قومي براي ملت يهود است. با اين ادعا که اين دولت قومي به حقوق تمام شهروندانش احترام مي گذارد. اين دولت تنها دولت خاورميانه است که اينگونه عمل مي کند.»

 

قانون پايه چيست؟

 

اسرائيل جزو رژيم هايي محسوب مي شود که قانون اساسي تدوين شده اي که در آن مرزهاي جغرافيايي، سياسي و انساني مشخص شده باشد و روابط متقابل بين مردم در آن تعيين شده باشد، وجود ندارد و به همين دليل قانون پايه در آن وجود دارد. تعداد بسيار زيادي از اين قانون هاي پايه در اسرائيل وجود دارد. همين موضوع سبب تفسير هاي گوناگون و متناقض از اين قوانين پايه در رژيم صهيونيستي مي شود.

 

قانون پايه قوميت و «دولت يهود»

 

قانون پايه قوميت يا قانون پايه دولت يهود نيز جزو آخرين قوانين پايه اي است که در سرزمين هاي اشغالي تصويب شده است. برخي از مهمترين بندهاي اين قانون که در اصول پايه اين قانون مندرج شده است عبارتند از: الف) سرزمين اسرائيل وطن تاريخي ملت يهود است و اسرائيل در آن کشور تأسيس شده است. ب) کشور اسرائيل کشوري قومي براي ملت يهود است و قوم يهود حق طبيعي، فرهنگي، ديني و تاريخي خود را براي تعيين سرنوشت پي مي گيرد. ج) پي‌گيري حق تعيين سرنوشت در کشور اسرائيل منحصرا متعلق به ملت يهود است.

 

تفسير هر يک از اين بندها بدين معني است که رژيم اشغالگر به دنبال از بين بردن ساختار عربي سرزمين هاي اشغالي و يکپارچگي ساختاري به نفع قوميت يهود است. به همين دليل است که يولي آدلشتايتن، رئيس کنست رژيم صهيونيستي در خصوص اين قانون ادعا مي کند «تصويب اين قانون يک اتفاق تاريخي است. او مدعي شد اين اتفاق تاريخي، اسرائيل را به عنوان کشوري براي ملت يهود به همراه يک سرود ملي و پرچم تضمين مي کند و حق شهرک سازي براي نسل هاي آينده را نيز همراه خواهد داشت.» صهيونيست ها به زعم خود با اين قانون توانسته اند ريشه فلسطيني سرزمين کهن فلسطينيان را از بين برده و اتفاقي که با هرتزل شروع شد را «کامل» کنند.

 

علت تصويب قانون چيست؟

 

يکي از مهمترين علل تصويب اين قانون مسئله مشروعيت براي صهيونيست ها در اراضي اشغالي است. اکنون که بيش از 70 سال از تاسيس نحس صهيونيست ها در فلسطين تاريخي مي گذرد، آن ها هنوز درگير مسائلي ريشه اي هستند، نه تنها همپيمانان آمريکايي آن ها، بلکه حتي پيوند نامبارکشان با اعراب نيز نتوانسته است آن ها را به جايگاه راضي کننده مشروعيت برساند. پيرو همين مسئله است که با استفاده از اقدامات عجولانه که اتفاقا خود نيز از ناکامي آن مطلع هستند، به دنبال اين هستند تا فضاي بين المللي که درگير مسئله انتقال سفارت آمريکا به قدس و درگيري پيرامون اين مسئله است، با يهودي سازي کشور فلسطين، اين کار را يک بار براي هميشه تمام کنند.

 

سازش هزينه زا

 

صهيونيست ها با عربي زدايي از سرزمين هاي فلسطين، به واقع مهر ابطالي بر تمام طرح هاي سازشي که تا پيش از اين براي صلح ارائه مي شد نيز کوبيدند. تصويب جنجال برانگيز اين قانون يک بار ديگر نشان داد که تمام راه حل هاي سازش با صهيونيست ها جز اتلاف وقت عائدي ديگري براي فلسطين نداشته و راه حل درست مواجهه با صهيونيست هايي که حد تجاوز آن ها نهايي شدني نيست، مقاومت است و مقاومت.

 

معامله قرن و قانون پايه

 

بنا به گفته بسياري از کارشناسان که از سال 2013 شروع شده و از آن به عنوان يکي از مباني اصلي معامله قرن مطرح شده توسط دونالد ترامپ عنوان شده است. طرح معامله قرن طرحي است که با حمايت بسياري از کشورهاي عربي توسط دونالد ترامپ مطرح شده و يکي از پايه هاي اصلي آن تشکيل کشوري يهودي است که منازعه آن با فلسطيني ها از بين رفته باشد.

 

با تصويب اين قانون به نظر مي رسد که جزئياتي بيشتر از طرح معامله قرن دونالد ترامپ در حال نمايان شدن است و بايستي منتظر عملي شدن بيشتر جزئيات آن بود. طرح دونالد ترامپ به کلي دو کشوري بودن را زير سوال مي برد و کشور يهودي بر سرزمين هاي اشغالي را تحکيم مي کند.

 

يکي از مشخصات طرح دولت ترامپ اين است که همان‌گونه که در دوره تبليغات انتخاباتي اعلام شده بود، در معامله قرن، ديگر طرح دو دولت کنار گذاشته مي‌شود و تنها يک دولت يهودي در فلسطين تاريخي شکل خواهد گرفت. بندهايي از قبيل اينکه «حاکميت ملزم به حفظ سلامت فرزندان ملت يهود و شهروندان اسرائيل است کساني که به دليل يهودي بودن يا شهروند اسرائيل بودن مشکلاتي برايشان به وجود مي آيد، حاکميت در خارج از اسرائيل براي حفظ رابطه کشور با فرزندان ملت يهود اقدام خواهد کرد، حاکميت براي حفظ ميراث فرهنگي، تاريخي و ديني يهوديان مقيم خارج اسرائيل اقدام خواهد کرد» به اين معني است که صهيونيست ها از اينک به دنبال اين هستند تا ماهيت فلسطيني اين کشور تاريخي را از بين ببرند و اين نيز يکي از مباني طرح دونالد ترامپ براي معامله قرن محسوب مي شود.

نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.