اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز پنجشنبه، 2 اسفند 1397| 16 جمادي الثاني 1440

استيصال رژيم صهيونيستي در نوار غزه

-(1 Body) 
استيصال رژيم صهيونيستي در نوار غزه
Visitor 222
Category: سياسي و اجتماعي

 

شرايط براي صهيونيست‌ها از زماني تغيير کرد که حماس اين بار علاوه بر پاسخ موشکي، يک سرباز اسرائيلي را در مرز نوار غزه با استفاده از تک‌تيراندازهاي خود به هلاکت رساند.

در هفته‌اي که گذشت، روزهاي ابتدايي و پاياني آن (شنبه 22 تير و جمعه 29 تير) نوار غزه شاهد تنش‌هايي بي‌سابقه بود. در شامگاه شنبه، جنگنده‌هاي صهيونيستي حملات وسيعي به پايگاه‌هاي حماس در نوار غزه انجام دادند. اين حملات از سوي مقاومت حماس با پاسخ کوبنده‌اي روبرو شد. بر اساس آنچه ارتش رژيم صهيونيستي با ارائه آمار جديدي از تبادل آتش روز شنبه با گروه‌هاي مقاومت، اذعان کرد فقط در چند ساعت بيش از 170 راکت و موشک به شهرک‌هاي صهيونيست نشين شليک شد که گنبد آهنين تنها 30 فروند از آن‌ها را هدف قرار داده است.[1]

 

پس از اتفاقات و تبادل آتش در روز شنبه گروه‌هاي مقاومت و روزنامه‌هاي صهيونيستي از توافقي براي آتش بس ميان نوار غزه و تل‌آويو با ميانجيگري مصر خبر دادند. البته اين آتش بس بر طبق انتظار بسيار زود به پايان رسيد و صهيونيست‌ها از ساعاتي پس از رسانه‌هاي شدن توافق، حملاتي جديد را عليه غزه آغاز کردند. دليل اين مسئله، سردرگمي تل‌آويو براي انتخاب ميان عدم تنش و حفظ ثبات يا نهادينه شدن ارسال بادبادک‌هاي آتشين به سرزمين‌هاي اشغالي بود.[2] صهيونيست‌ها اگر به آتش بس پايبند مي‌ماندند، به معني عقب نشيني رسمي آنان در قبال بادبادک‌هاي آتشين بود. بادبادک‌هايي که خسارات شديد امنيتي و اقتصادي به رژيم صهيونيستي تحميل کرده است. لذا براي همين ما شاهد بوديم که يکشنبه 23 تير کابينه امنيتي رژيم صهيونيستي متشکل از وزراي ارشد کابينه اصلي اين رژيم و سران ارتش،  به ارتش اين رژيم دستور داده شده تا به هرگونه حمله موشکي و به پرواز درآوردن بادبادک‌ها يا بادکنک‌هاي آتش‌زا در غزه واکنش نشان دهد. اين بيانيه از ارتش رژيم صهيونيستي خواسته مانند دو روز اخير عليه غزه اقدام نظامي انجام دهند.

 

حملات وسيع رژيم صهيونيستي به پايگاه‌هاي حماس و پاسخ غافل گيرکننده و بي‌سابقه حماس

 

در طول هفته گذشته رژيم صهيونيستي بارها سعي کرد با حملات نقطه‌اي بدون آنکه شرايط نوار غزه را به آستانه جنگ برساند، پايگاه‌هاي مقاومت و جواناني که بادبادک‌هاي آتشين را روانه سرزمين‌هاي اشغالي مي‌کردند را مورد حمله قرار دهد. اوج اين حملات از جمعه صبح 29 تير آغاز شد. ارتش رژيم صهيونيستي پايگاه‌هاي مقاومت فلسطين به ويژه گردان‌هاي شهيد عزالدين قسام شاخه نظامي حماس در مناطق مختلف نوار غزه را هدف حملات گسترده قرار داد. بر اثر اين حملات جنگنده‌هاي اسرائيلي که بيش از 20 موشک به پايگاه‌هاي مقاومت در نوار غزه شليک کردند، 5 فلسطيني به شهادت رسيده و ده‌ها نفر ديگر زخمي شدند.

 

اما شرايط براي صهيونيست‌ها از زماني تغيير کرد که حماس اين بار علاوه بر پاسخ موشکي، يک سرباز اسرائيلي را در مرز نوار غزه با استفاده از تک‌تيراندازهاي خود به هلاکت رساند. اين اقدام صهيونيست‌ها را بسيار دستپاچه نمود؛ زيرا اين اقدام حماس نه تنها جنبه بازدارندگي و خواست صهيونيست‌ها از حملات موشکي‌شان را دچار چالش مي‌کرد بلکه پيغامي واضح به تل‌آويو از سوي مقاومت بود که نه تنها در مقابل حملات موشکي عقب نشيني نخواهد کرد بلکه به جز شليک راکت به سرزمين‌هاي اشغالي، سربازان رژيم هم هدفمند مورد تيرس خواهند بود.

 

روزنامه يديعوت آحرونوت در گزارشي در خصوص جزئيات کشته شدن يک سرباز ارتش اسرائيل درمرزهاي غزه تاکيد کرد اين نخستين مورد کشته شدن نظاميان رژيم صهيونيستي از جنگ سال 2014 تاکنون محسوب مي‌شود. يديعوت آحرونوت در ادامه گزارش خود درباره اين حادثه نوشت: «نظامي اسرائيلي زماني که از ناحيه سينه هدف تيراندازي قرار گرفت، جليقه ضدگلوله بر تن داشت. همچنين کادر امدادرساني که با استفاده از بالگرد براي انتقال وي وارد عمل شدند در ابتدا از وخامت حال وي خبر دادند اما دقايقي بعد اعلام شد که وي در همان محل تيراندازي کشته شده است.[3]»

 

ابتکار عمل در دست حماس؛ واکنش عجولانه تل‌آويو

 

پس از مورد اصابت قرار گرفتن يک سرباز اسرائيلي در مرز غزه رونين منليس سخنگوي ارتش رژيم صهيونيستي اعلام کرد که وزارت جنگ اين رژيم پس از جلسه فوق‌العاده امروز و مشورت‌هاي امنيتي، تصميم به آغاز حمله‌اي گسترده به غزه گرفت. منليس اشاره کرد که اين حملات طي ساعات آينده گسترده‌تر خواهد شد.[4] اين جلسه با حضور مقامات ارشد ارتش رژيم صهيونيستي از جمله آويگدور ليبرمن و گادي آيزنکوت وزير جنگ و رئيس ستاد مشترک ارتش برگزار شد. پس از اين جلسه سخنگوي عربي ارتش رژيم صهيونيستي ، يحيي سنوار مسئول دفتر سياسي حماس در نوار غزه را تهديد به ترور کرد. ويخاي ادرعي در توئيتي عنوان کرد: «سنوار به عنوان شخصي که تجربه زيادي با اسرائيل دارد، بايد بداند که اين ريسمان بالاخره روزي پاره خواهد شد.» ادرعي مدعي شد که سنوار به جاي سر و سامان دادن به اوضاع غزه، امنيت ساکنان آن را به خطر مي‌اندازد. وي مدعي شد که سنوار مسئول تشديد تنش و درگيري‌ها در نوار مرزي باريکه غزه است و از اين پس در تيررس ارتش خواهد بود.[5] سخنان مسئولين ارتش رژيم صهيونيستي نشان مي‌دهد آنان در وضعيت استيصالي قرار دارند که خواست و برنامه‌ريزي آنان نبوده و در حالت انفعالي قرار دارند.

 

علي‌رغم تهديدات وسيع تل‌آويو، ما شاهد بوديم از صبح شنبه 30 تيرماه رسانه‌ها از توافق آتش بس بارديگر به ميانجيگري مصر خبر دادند. آتش‌بسي که همانند هفته گذشته ساعاتي پس از اعلام با حملات جنگنده‌هاي تل‌آويو نقض شد. لذا به نظر مي‌رسد اين آتش بس تنها منوط به حملات شديد و وسيع همانند جنگ‌هاي 51 و 22 روزه خواهد بود و حملات مقطعي جنگنده‌هاي اسرائيلي و ارسال بادبادک‌هاي آتشين و راکت‌ها از سوي مقاومت فلسطين همچنان ادامه خواهد داشت. تداوم بادبادک‌هاي آتشين نشان مي‌دهد ابتکار عمل همچنان در دستان حماس است و تل‌آويو از درک سياست نوار غزه عاجز مانده است. کشته شدن يک سرباز صهيونيست براي نخستين بار از جنگ 51 روزه در مرز نوار غزه با اصابت مستقيم تک‌تيراندازان قسام، نشان مي‌دهد حماس به اين مسئله پي برده است که کابينه امنيتي رژيم صهيونيستي علي‌رغم تهديدات فراوانش توانايي آغاز يک جنگ تمام‌عيار را ندارد و در صورت آغاز آن تصميم‌گيرنده نهايي در چگونگي روند جنگ و پايان آن نخواهد بود.

 

اين استيصال رژيم صهيونيستي در سخنان مسئولين و ژنرال‌هاي صهيونيستي هم کاملاً عيان است. به‌طور نمونه ايلي بن مئير ژنرال صهيونيست در يادداشتي تحليلي که روزنامه معاريو منتشر کرده به سه گزينه اصلي اسرائيل در تعامل با شرايط بحراني غزه اشاره مي‌کند (آتش بس طولاني، اشغال کامل و راه‌حل سياسي) و مي‌نويسد: «در نهايت شرايط به‌جايي خواهد رسيد که تصميم سازان اسرائيلي، ناتواني خود را در تعامل با غزه اعلام خواهند کرد.[6]»

 

مقاومت نوار غزه اکنون توانسته برخلاف سال گذشته با اقداماتي مبتکرانه مانند راهپيمايي‌هاي بازگشت، بادبادک‌هاي آتشين، پيگيري آشتي ملي و ... افکار عمومي نوار غزه را با خود بيش ‌از پيش همراه ساخته و با رفع اتهام مقصر بودن در وضعيت انفجاري باريکه غزه، ابتکار عمل را در مقابل رژيم صهيونيستي در دست بگيرد. اين در حالي است که در سال گذشته بسياري از تحليل گران اسرائيلي معتقد بودند روند محاصره غزه و وضعيت فاجعه‌بار انساني در اين منطقه ، حماس را مجبور به عقب نشيني خواهد کرد.

 

پي نوشت:

 

[1] https://www.farsnews.com/news/13970424000037

 

[2] براي مطالعه بيشتر ر.ک:

 

https://www.farsnews.com/news/13970425001298

 

[3] http://qodsna.com/fa/315003

 

[4] https://www.farsnews.com/news/13970429000625

 

[5] https://farsi.palinfo.com/14528

 

[6] http://qodsna.com/fa/315022

نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.