اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز پنجشنبه، 3 خرداد 1397| 10 رمضان 1439

Lasted Artilce

Views: 3
خاورميانه به شدت نيازمند ايده‌ها و راهبردهايي جديد براي پيشبرد امنيت منطقه‌اي است. در حالي که بحران و منازعه در اين نقطه از جهان ترس را تشديد کرده، ليکن بحران‌ها فرصت‌هايي را براي نسخه‌ها و چارچوب‌هاي امنيتي جايگزين در اين زمينه ايجاد کرده‌اند.
Views: 18
قاره اروپا از قربانيان تروريست بوده است اما اين بدان معنا نيست که در هر زمان و مکاني به يک اندازه مورد حملات تروريستي قرارگرفته است، بلکه با توجه به زمان‌هاي متفاوت و کشورهاي مختلف، گروه‌هاي تروريستي و نوع حملات متفاوت بوده است. اين حملات از گروه‌هاي تندروي مذهبي مسيحي تا گروه‌هاي ناسيوناليست دسته‌بندي مي‌شوند؛ اما آنچه قابل‌توجه است اين است که حملات تروريستي سال‌هاي اخير در اروپا از سوي گروه‌هاي فراقاره‌اي صورت مي‌گيرد که شکل جديدي از گروه‌هاي تروريستي است و عاملان حملات کساني هستند که درون مرزهاي کشور و در اعتراض به حاکميت نيستند بلکه کساني هستند که شايد حتي تجربه زندگي در يک کشور اروپايي را ندارند و صرفاً جهت انجام حملات تروريستي به اروپا آمده‌اند
Views: 28
بوکوحرام که درپي حمله‌هاي ارتش (XE ارتش) نيجريه (XE نيجريه) و ائتلاف منطقه‌اي تضعيف و در بسياري از مناطق بيرون رانده شده، مي‌کوشد با استفاده از زنان و کودکان اقدام به بمب‌گذاري انتحاري در مکان‌هاي عمومي ازجمله بازارهاي شلوغ و مساجد و کليساها کند و با اين اقدام هم امنيت و ثبات در نيجريه و کشورهاي عضو ائتلاف را متزلزل کند و هم به نيروهاي خود انگيزه ببخشد.
Views: 21
طي ماههاي گذشته متاسفانه بيشترين هجمه رواني از سوي بازيگران معارض ايران به تهران وارد شده است. اين رويکرد مهاجم که از سطح خرد شروع و به سطح منطقه سرايت و درنهايت در سطح نظام بين الملل تقويت مي شود در ظاهر با هدف تحت فشار قرار دادن و منفعل نمودن ايران در منطقه صورت مي گيرد. آن گونه که مي دانيم مجموعه اي از تحولات منطقه اي از ابتداي دهه جاري ميلادي سبب شد ايران دست برتر در منطقه داشته باشد. قطعا چنين امري در سطح داخلي،منطقه اي و بين المللي مي تواند دستاويزي قابل قبولي براي تبديل فاز رقابت به دشمني با ايران توسط بازيگري مانند عربستان باشد که علاوه بر رقابتهاي ژئوپليتيک درگير هماوردي ايدئولوژيک نيز با همسايه فارسي زبان خود است.از اين جهت، رياض بعد از برجام و خصوصا بعد از به قدرت رسيدن ترامپ در تلاش بوده اجماعي ضد ايراني را در سطوح مختلف ساماندهي کند که تا حدودي نيز موفق عمل کرده است.
Views: 20
حضور داعش در افغانستان و پاکستان و عمليات تروريستي اين گروه در اين کشورها جايي براي انکار حضور آنها باقي نگذاشته است. جايگاه افپاک در روايت هاي آخرالزماني و منظومه فکري داعش، جايگاه ژئوپليتيکي دو کشور مزبور و بسترهاي مشوقي که در منطقه براي گروه هاي ستيزه جو وجود دارد از جمله ضعف حاکميت سياسي در افغانستان و پاکستان مهمترين دلايلي است که مي توان براي گسترش حضور داعش در اين منطقه بر شمرد. به نظر مي رسد که موقعيت ژئوپليتيکي افپاک مهمترين و جذاب ترين خصيصه منطقه باشد که ضرورت توجه بيش از پيش به روندهاي امنيتي را براي دستگاه هاي تصميم ساز و مجري در جمهوري اسلامي ايران ضروري مي نمايد.
Views: 16
سوريه که تا پايان سال 2010 يکي از کشورهاي باثبات و تأثيرگذار در منطقه خاورميانه به‌شمار مي‌رفت، از ابتداي سال 2011 به يکي از بي‌ثبات‌ترين، رخنه‌پذيرترين و محوري‌ترين کانون‌هاي کشمکش و رقابت منطقه‌اي و بين‌المللي تبديل شده است. بحران سوريه تاکنون فرازونشيب‌هاي متعددي را طي کرده است. اين بحران به‌دليل کثرت و تنوع بازيگران تأثيرگذار در سه سطح داخلي، منطقه‌اي و بين‌المللي به يکي از غامض‌ترين و پيچيده‌ترين بحران‌هاي خاورميانه از زمان جنگ جهاني دوم تاکنون تبديل شده است. بحران سوريه که امروزه بيش از هفت سال از آن مي‌گذرد يکي از عميق‌ترين و طولاني‌ترين بحران‌هاي منطقه‌ نيز به‌شمار مي‌رود. هدف نوشتار حاضر بررسي علل تداوم بحران سوريه و تبعات آن است؛ ازهمين‌رو پس از بررسي دلايل تداوم بحران سوريه به پيامدهاي آن در سطح داخلي، منطقه‌اي و بين‌المللي پرداخته مي‌شود.
Views: 11
نگاه اجمالي به سپهر رسانه‌اي که جامعه ايراني و جامعه بين‌الملل را در برگرفته است، به علاوه امکانات و نوآوري‌هاي فني، شرايط جديدي در اين سپهر ايجاد کرده است. اين تغييرات مهم از يک طرف و از طرف ديگر تا حدي اشباع فضاي رسانه از انواع گوناگون شبکه‌هاي راديويي و تلويزيوني و گسترش فضاي مجازي‌، برنامه‌ريزان و تصميم‌گيران را وادار مي‌کند تا براي گسترش و توسعه انواع رسانه‌ها، در پي الگويي کارآمد مناسب با اين شرايط باشند. بر اساس چنين نگاهي است که پژوهش حاضر اين سؤال را طرح کرده است که الگوي مطلوب براي سياست‌گذاري رسانه در جمهوري اسلامي ايران چيست و چه مشخصاتي دارد؟ براي اينکه رسانه‌اي در جامعه اسلامي به عنوان الگوي مطلوب شناخته شود، با رجوع به مباني انديشه سياسي اسلام و استخراخ شاخصه‌ها به توصيف و سپس تبيين آن‌ها در الگودهي به رسانه‌هاي جامعه اسلامي پرداخته شد. بر اين اساس رسانه در جامعه اسلامي بايد از يک سري اصول اساسي تبعيت کند. در اين نگاه، اولين ويژگي رسانه مطلوب در اسلام «دين‌مداري» است، اهميت دين‌مداري در اين است که وقتي دين باشد، بصيرت، امنيت و آرامش هم به وجود خواهد آمد، لذا بايد رسانه در محور دين بچرخد. «اخلاق‌مداري»‌، اميدبخشي و «آگاهي بخشي» از ديگر شاخصه‌هاي اصيل در طراحي و سياست‌گذاري رسانه مطلوب در جامعه اسلامي است که عناوين فوق بايد براي موضوعات ‌زندگي ايراني و اسلامي، استحکام دروني خانواده، ايجاد تمدن نوين اسلامي، افزايش جمعيت، حفظ هويت ملي، دشمن‌شناسي، تشويق براي ازدواج، آگاهي در خصوص چالش‌هاي کشور و تبيين بحران‌هاي غرب ... برنامه‌ريزي‌هاي عقلاني و جدي اتخاذ کنند.
Views: 27
واقعيت امر اين است که ايران‌ستيزي‌هاي محمد بن سلمان و مقابله با نقش ويژه ايران در ميدان‌هاي منطقه‌اي و بلندپروازي‌هاي خام‌انديشانه وي در راستاي مبارزه با ايران به عاملي مهم براي اتخاذ تصميمات و اقدامات سعودي‌ها تبديل شده است. به نحوي‌ که از نظر وليعهد سعودي در مسير مبارزه با ايران، اين هدف است که وسيله را توجيه مي‌کند. از اين رو با توجه به اين راهبرد و سياست رسوب‌يافته در پاراديم فکري وليعهد سعودي است که موجبات همکاري ميان رياض و تل آويو فراهم شده است و رابطه ميان آنها را از يک دوستي دور به يک دوستي نزديک با شاخص هاي متحد تبديل کرده است.
Views: 49
– محمد بن سلمان وليعهد جوان و قدرت‌طلب عربستان سعودي در سفري طولاني و کم‌ سابقه به ايالات متحده آمريکا، با شخصيت‌هاي بسياري که در حوزه‌هاي سياسي، اقتصادي، امنيتي و رسانه‌اي فعال هستند، ديدارهاي رسمي و غيررسمي داشته است. علاوه بر اين او با دو رسانه‌ي «آتلانتيک» و «وال استريت ژورنال» نيز مصاحبه کرده است. با توجه به تعداد بالاي ديدارها و هم‌چنين اظهارات قابل تأملش در مصاحبه‌هاي صورت گرفته، به نظر مي‌رسد ضروري است نگاهي تحليلي، دسته‌بندي‌شده و تا حد امکان جامع به آن‌چه در اين سفر گذشته است، صورت گيرد. لذا نوشتار پيش رو در نظر تا اظهارات بن سلمان در موضوعات مهم و مرتبط با ايران و محور مقاومت را رمزگشايي و تحليل نمايد.
Views: 55
با به قدرت رسيدن ملک‌سلمان و فرزندش محمد بن‌سلمان، اين کشور رويکرد محافظه‌کارانه خود را کنار گذاشته و تلاش مي‌کند خود را کشوري مدرن، پيشرفته و قدرتمند نشان دهد. يکي از مهم‌ترين کارهايي که در اين خصوص انجام داده، تدوين سند ???? است. اين سند به سفارش و هدايت شخص محمد بن‌سلمان با تأکيد بر بعد اقتصادي تهيه شده است. امّا در صورت اجرا موفقيت آميز آن هرچند بصورت نسبي، مسلماً پيامدهاي گوناگوني خواهد داشت.
Views: 39
ملک سلمان در مارس ???? به اندونزي سفر مي‌کند و تنها يک ماه بعد، سليمان اباالخيل، مدير دانشگاه امام سعود، ميوه‌هاي سفر او را مي‌چيند؛ اباالخيل در اندونزي، قطب فعاليت‌هاي سلفيت در شرق آسيا، سه مدرس? شرعي جديد، چهار مرکز و انجمن فرهنگي در دانشگاه‌هاي اندونزي و سه مرکز تربيت معلم زبان عربي را افتتاح مي‌کند، سنگ بناي دانشگاهي جديد را گذاشته، با چندين دانشگاه قرارداد همکاري بسته و روزنام? عربي – مالايي ارخبيل و ده‌ها برنامه و دور? آموزش حضوري و غيرحضوري را راه‌اندازي مي‌کند.[?] طرفه آنکه توجه ويژ? حکومت در اين سال‌ها به توسع? مدارس شرعي (المعاهد العلميه) در خارج اين کشور، با زمزمه‌هاي انحلال نسخه‌هاي اصلي آنها در داخل هم‌زمان شده است. حکومت از سويي بندهاي دست و پاي وهابيت را در داخل عربستان روزبه‌روز محکم‌تر کرده و از ديگر سو مجال تاخت و تاز او را در سراسر جهان گسترده‌تر مي‌سازد. اين است حکايت اين روزهاي رحم سلفيت؛ براي خودي‌ها سترون و براي ديگران زايا.
Views: 34
«جنگ عليه ترور» تنها يک شعار فريبده است که در لواي آن حضور دائمي نظامي آمريکا در منطقه و تجارت هزاران ميليارد دلاري اسلحه و گروگان گرفتن امنيت رواني ملت‌هاي جهان امکان‌پذير مي‌شود. ايران به عنوان کشوري که در آماج هجمه‌هاي بي‌وفقهء متجمع‌نظامي‌صنعتي آمريکا قرار دارد? نمي‌توان تنها با اتکا به نيروي نظامي خود اين دستگاه سترگ اقتصادي-نظامي را شکست بدهد. بلکه شکست اين «مجتمع» مستلزم شکست «گفتمان» آن در افکار عمومي منطقه و جهان است. امروز دستگاه ديپلماتيک ايران به ياري جامعهء مدني و شبکه‌هاي اجتماعي و رسانه‌هاي جمعي? بايد گفتمان «جنگ عليه ترور»‌ دولت ‌‌آمريکا را با گفتمان «اتحاد عليه مجتمع‌نظامي‌صنعتي آمريکا» در افکار عمومي جهان مغلوب سازد. البته موفقيت چنين طرحي مستلزم بکارگيري تمام ظرفيت‌هاي ديپلماسي عمومي و رسانه‌اي و شبکه‌هاي اجتماعي و ابزار ارتباط جمعي و گردش آزاد اطلاعات و مجال بخشيدن به خلاقيت‌هاي جامعهء مدني در داخل کشور است.
Views: 25
عثماني‌گرايي با نام داوود اوغلو همراه شده است. اوغلو که از او به عنوان «کيسينجر ترکيه» نيز ياد شده بود، منويات و برداشت‌هاي خود را براي توسعه‌ي ترکيه و دستيابي به روياي عثماني در قالبي جديد، در کتابي با عنوان «عمق استراتژيک» منتشر کرده است. او در اين کتاب سعي کرده تا با تاکيد بر مولفه‌هاي گوناگوني از جمله جغرافيا، تاريخ و از همه مهم‌تر هويت، به طراحي يک استراتژي در بستر ويژگي‌هاي ژئوپليتيکي ترکيه بپردازد. ترکيه به دليل موقعيت خاص جغرافيايي نمي‌تواند خود را منحصر به يک منطقه بداند چرا که همان‌قدر که عضو غرب آسيا است، به بالکان، آسياي مرکزي و خزر و مديترانه نيز تعلق نسبي دارد. بر اين اساس تاکيد بر يک منطقه و ماندن در آن، عملا به معناي ناديده گرفتن ساير ظرفيت‌ها است. لذا ترکيه ناچار است براي ايفاي يک نقش پيشرو، به يک بازيگر مرکزي تبديل شود که امکان مانور در محيط‌هاي متفاوت را داراست تا ديگر براي پيوستن به اتحاديه اروپا، التماس‌هاي مکرر و بي‌نتيجه خود را روانه غرب نکند. بر اين اساس ترکيه نبايد نگاه منطقه‌اي داشته باشد بلکه در سطحي کلان‌تر چاره‌اي ندارد که خود را کشور مرکزي بداند که در تمام اين مناطق نقش ايفا مي‌کند.
Views: 18
مطابق پژوهش‌هاي کارشناسان نظامي در کشورهاي آسياي مرکزي، تروريست‌ها به‌خاطر تود‌‌ه‌وار بود‌‌ن، تفرقه فراگير و فعاليت جدا از يکديگر، با مشکلات سياسي و اجتماعي متعددي روبه‌رو هستند. درواقع، گروه‌هاي غيرپيکارجوي سلفي مانند حزب التحرير بيشترين هوادار را در اين منطقه دارند (صدها هزار نفر) که خود نشان از جنس انديشه مذهبي و سياسي حاکم بر افکار عمومي در آسياي مرکزي است. البته اين بدان‌معنا نيست که مي‌توان خطر افراط‌گرايي را در اين منطقه منتفي يا تضعيف‌شد‌‌ه شمرد؛ اما به باور کارشناساني مثل «آرتور مد‌‌د‌‌بيک‌اف» از قرقيزستان، تعد‌‌اد‌‌ سازمان‌هاي افراط‌گرا در آسياي مرکزي مانند غرب آسيا زياد‌‌ است و مهم‌ترين ويژگي همه آنها تمايل شديد اغلب آنها به رهبري حرکت‌هاي افراطي در آسياي مرکزي است و اينکه مي‌خواهند د‌‌يگر گروه‌ها به آنان بپيوندند.
Views: 88
خاورميانه تنها يک مفهوم جغرافيايي نيست، مجموعه‌اي است از جغرافيا، فرهنگ و تمدن و دين، و نيز نفت. اگرچه هر منطقه‌اي دين و فرهنگ و تمدن خويش را دارد، امّا در اينجا اين مجموعه الهام‌بخش و بلکه منشاء تحولاتي است که به ويژه پس از جنگ جهاني دوم بيشترين تأثير را در شکل دادن به تحولات اجتماعي و سياسي آن داشته است. مضافاً که کنش و واکنش بين مجموعه ياد شده و فرهنگ جديد متفاوت با مناطق ديگر است و لذا مي‌بايد با روشي که هماهنگ با واقعيت‌هاي آن است، مورد مطالعه قرار گيرد.
Views: 65
عربستان سعودي در زعامت و مديريت محمد بن سلمان به دنبال تجربه کردن روشي منحصر به فرد در تاريخ سعودي است. در واقع علم به وجود نسل جوان و مطالبات اجتماعي – فرهنگي آنها به سمت و سوي مدرن شدن کشورِ محافظه کار و قبيله اي – عشيره اي سعودي از سوي وليعهد موجب شکل گيري تصميم مذکور در قالب سياست اصلاحات شده است؛ از اين رو با تبعيت از محمد بن سلمان از سوي اين نسل تجديدنظر طلب سعودي در سطح جامعه در اين کشور و استفاده و تاکيد ويژه محمد بن سلمان بر اين جامعه هدف (جوانان و زنان و مطالبات آنها) در راستاي عملياتي سازي اهداف خود از تثبيت و تحکيم قدرت خود تا حذف و تنبيه رقباي داخلي اش، مطالبات آنها شکل واقعي تري به خود گرفته است
Views: 60
يراني‌ها متوجه هستند که اگر در زمينه ارتباط قائل شدن بين برنامه موشک هاي بالستيک و نقش منطقه‌اي ايران دچار لغزش شوند، در درجه نخست قدرت تحرک آنها در منطقه محدود خواهد شد آن هم در شرايطي که رويارويي با آمريکا در سوريه و عراق و يمن در حال تشديد شدن است. همچنين، صرف پذيرفتن اين ارتباط به اين معنا نيست که معامله به نتيجه خواهد رسيد به ويژه که نمي‌توان به تعهدات دولت آمريکا اعتماد کرد که در صدد است با ادامه دادن به سياست مهار ايران و مانع تراشي در مسير سرمايه گذاري خارجي و اروپايي در اين کشور به رغم توقف تحريم‌ها طبق توافقنامه هسته‌ اي، اين توافقنامه را از درون تهي کند. از اين رو، ايران به محض آن که حتي نيم گام در برابر آمريکايي‌ها عقب نشيني کند، به دام زنجيره امتياز دادن‌هاي بي‌پايان خواهد افتاد.
Views: 60
به باور ناظران بازي آمريکا در سوريه با شکست مواجه شده چرا که اولا، دولت اين کشور تا حدي توانسته دست داعش و ديگر گروه هاي تکفيري مورد حمايت محور غربي- عبري – عربي را از خاک سوريه کوتاه کند. دوم اين که تلاش آمريکا براي برکناري اسد نتيجه نداده و سوم اينکه ابتکار نشست هايي که براي برون رفت از بحران سوريه برگزار مي شود در دست ايران، ترکيه و روسيه است. از اين رو آمريکا و برخي همپيمانان آن با وجود حضور مستقيم در اين کشور، نقش و جايگاهي در آينده سوريه نخواهند داشت. راهبرد آمريکا در يمن هم تشابه زيادي با کشورهاي اشاره شده دارد. چند سالي است که ائتلاف متجاوز عربي به سرکردگي عربستان با بمباران هاي مداوم يمن، حدود ?? هزار نفر از شهروندان غير نظامي اين کشور را کشته و ويراني هاي زيادي را به بار آورده است. در اين ميان انصارالله يمن بارها خاک عربستان را مورد هدف موشک هاي خود قرار داده و بر نگراني و وحشت سعودي ها افزوده. حال آمريکا و عربستان نااميد از شکست انصارالله، لاشه موشک شليک شده را علم کرده و آن را به ايران نسبت مي دهند تا با تکيه بر اين ابزار از قدرت، نفوذ و بازيگري تهران در منطقه بکاهند.
Views: 71
در ميان گونه‌هاي مختلف اسلام سياسي در افغانستان، اسلام سياسي ولايتي هويتي متفاوت و خاص دارد. ايده اصلي نوشتار حاضر آن است تا اين گونه اسلام سياسي در افغانستان را در بازه زماني نيمه دوم قرن بيستم در چارچوب نظريه تحليل گفتمان بويژه با تکيه بر آراي لاکلا و موفه مورد مطالعه قرار دهد. يافته‌ها نشان مي‌دهد که گفتمان اسلام سياسي ولايتي با مرکزنشيني مفهوم «ولايت» حلقه‌اي از دال‌ها را پيرامون خود مفصل‌بندي نموده و در مقايسه با اسلام‌هاي سياسي وابسته به اهل‌سنت بويژه خلافت‌گرايان، هويت سياسي خاصي را در اين مقطع زماني پديد آورده است. اين گونه اسلام سياسي علي‌رغم هويت‌يابي و کنش‌گري فعال در فضاي سياسي افغانستان تا سال 2001، سرانجام به دلايل متعددي از جمله امتزاج آن با قومبت‌گرائي مجالي براي هژموني در افغانستان نيافت و با ظهور طالبان(1994)، تا حد زيادي تضعيف گرديد. با اين حال هم اکنون گفتمان اسلام سياسي ولائي در کنار گفتمان مسلط ليبرال دموکراسي در تحولات سياسي اين کشور نقش آفريني مي‌نمايد. اما در صورت عدم بازنگري و تغيير در برخي از حلقه‌هاي مفصل‌بندي غير همنشين و نامتجانس اين گفتمان از سوي طرفداران آن، در آينده نه چندان دور خطر هضم کامل آن در گفتمان مسلط ليبرال دموکراسي دور از انتظار نخواهد بود.
Views: 28
توليد، حفظ و بازتوليد امنيت اجتماعي از جمله موضوعاتي است که با مفاهيم بنيادي زيست اجتماعي رابطه غيرقابل انکار دارد. از جمله اين مفاهيم در حوزه علوم اجتماعي سبک زندگي است. در جهان مدرن سبک زندگي به توصيف ارزش و طرز تلقي?ها کمک مي?کند. از مهم?ترين مصاديق سبک زندگي که توأم با شهرنشيني و مدرنيته ظهور کرده را مي?توان چگونگي گذراندن اوقات فراغت، مديريت بدن، مصرف فرهنگي و اقتصادي و...دانست. در تبيين آسيب شناختي سبک زندگي، نقش وسايل ارتباط جمعي به عنوان مؤثرترين نهاد اجتماعي براي اعمال تغييرات اجتماعي و فرهنگي بسيار مورد توجه است . در اين پژوهش براي تبيين آسيب شناختي رسانه بر سبک زندگي از رويکرد تلفيق گرايانه بورديو و گيدنز در مورد سبک زندگي و نظريه بودريار و بارت در خصوص رسانه استفاده شده است. جامعه آماري اين تحقيق افراد 65-15 ساله شهرستان اسفراين مي?باشدو تعداد نمونه برابر با 384نفر است که به روش نمونه گيري چند مرحله?اي تصادفي انتخاب شده?اند. روش اين تحقيق پيمايش و ابزار آن پرسشنامه مي?باشد. نتايج تحقيق نشان مي?دهد که وسايل ارتباط جمعي بر سبک زندگي تأثير گذار است. رابطه بين مصرف رسانه و سبک زندگي مورد تأييد قرار گرفت. همچنين رابطه بين نوع رسانه و سبک زندگي نيز معنادار شد و بيشترين مصرف را تلويزيون و تلفن همراه به خود اختصاص داده?اند. ولي تأثير محتواي رسانه (روزنامه، تلويزيون، راديو)برسبک زندگي مورد تأييد قرار نگرفت و رابطه بين محتواي کتاب و ماهواره و اينترنت با سبک زندگي معنادار شد و بيشترين تأثير را چت و گفتگو بر روي سبک زندگي داشت.
Views: 36
وقوع انقلاب اسلامي با مدعاي احياي اسلام ناب محمدي(ص) منجر به دگرگوني معادلات فرهنگي در روابط بين الملل شده و الگوهاي فرهنگي رايج دنيا را به چالش کشانيد. انقلاب اسلامي، انقلابي فرهنگي ناميده شده ودرنظام جمهوري اسلامي برآمده از آن، صدور انقلاب نيز خواسته يا ناخواسته با ماهيت فرهنگي رقم خورد. براين اساس و رسالت الهي و جهاني انقلاب، و همچنين ارائه چهره اي مثبت از اين انقلاب و مقابله با اقدامات مختلف دشمنان و رقبا، موضوع سياست گذاري فرهنگي بين المللي به عنوان مقوله اي راهبردي اهميتي سترگ يافته است. در اين مقاله نويسندگان مي کوشند ضمن توضيح مفاهيم سياست گذاري، سياست گذاري فرهنگي و سياست گذاري فرهنگي بين المللي، با مرور پيشينه اين مقوله در جمهوري اسلامي ايران ، اسناد مربوط به آنرا در دو قالب کلان و خردبررسي نموده و با تبيين گفتمان هاي حاکم بر سياست گذاري فرهنگي بين المللي جمهوري اسلامي ايران، موضوع سياست گذاري فرهنگي بين المللي جمهوري اسلامي ايران را به عنوان سئوال اصلي مقاله مورد مداقه و واکاوي قرار دهند. درپايان با تبيين الزامات مربوط به سياست گذاري فرهنگي بين المللي جمهوري اسلامي ايران، ضروري ترين اقدام را تدوين وابلاغ سند ملي توسعه روابط فرهنگي بين المللي جمهوري اسلامي و تدوين سند هاي بخش پيشنهاد نمايند.روش تحقيق اين پژوهش توصيفي –تحليلي است که داده هاي آن ازطريق مطالعه کتابخانه اي واسنادي ومدارک علمي استخراج وموردتجزيه وتحليل قرارخواهدگرفت.
Views: 121
ظهور داعش، نوعي تهديد جديد براي صلح و امنيت جهاني بود که اساساً با هر پديده مشابهي که پيش از اين به وجود آمده بود، متفاوت مي­نمود. گروه تروريستي القاعده در اواسط سال 2000 ميلادي در زمان تشديد تحرکات ضد آمريکايي، ميزاني از محبوبيت يا حداقل احساس همدردي کسب کرد؛ اما مدل آن هيچ­گاه نمي­توانست تهديدي واقعي براي روش اخواني و مدل تغييرات سياسي مدنظر آنان باشد. القاعده هر چند هم­چون داعش در انجام عمليات تروريستي در دنياي غرب و خاورميانه از تبحر خاصي برخوردار بود، اما ثابت کرد که در تحقق بخشيدن به موفقيت­ها در چارچوب حکومت ناتوان است. در اين زمينه مي­توان به مناطق نسبتاً بي قانون يمن، عراق و سومالي اشاره کرد که القاعده نتوانست در اين مناطق، موفقيتي در زمينه تأسيس حکومت کسب کند. مهم­تر از همه اين­که، القاعده هر چند از طريق انجام حملات تروريستي چشمگير توانست خود را مطرح کند، اما مدل حکومتي که داشت، نتوانست توجه جهانيان و همچنين ده­ها هزار مبارز از گوشه و کنار جهان را به خود جلب کند. جداي از اين مسأله، القاعده همواره بيش از داعش خود را با ملزومات حکومت وفق داده بود.
Views: 53
در اين مقاله سعي بر آن شده است تا مفهوم عدالت و جايگاه و ارزش آن در اسلام تبيين شود. موضوع عدل و عدالت، يکي از مباحث مهم دين مقدس اسلام است و مهمترين منابع آن، قرآن و سنت است. عدالت يکي از مسائلي است که به وسيلة اسلام نمود پيدا کرد و ارزش فوق العاده­اي يافت. بحث و بررسي دربارة عدل و قسط، ماهيت و چگونگي آن و نيز نحوة تحقق و اجراي آن در جوامع بشري به صورت عدالت اجتماعي، سياسي و اقتصادي و نيز در نفوس انساني به صورت عدالت اخلاقي، فردي، هميشه از ضروريات اوليه زندگي بشر محسوب مي­شده است. در واقع، لازمه داشتن جامعه فاضله، برقراري و اجراي عدالت در تمامي زمينه ­ها مي­باشد.
Back   1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6  -  7  -  8  -  9  -  10   Next

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.