اهل سنت

Lasted Artilce

Views: 35
عصر حاضر را به سبب رشد و گسترش سريع وسايل ارتباط جمعي از يک سو و امکان ارتباط مجازي و فراتر از مرزهاي جغرافيايي، عصر جهاني شدن ناميده اند؛ البته هنوز تعريف مشخصي از جهاني شدن که مورد توافق انديشمندان اين حوزه باشد، وجود ندارد. از سوي ديگر جهاني شدن با واژه ديگري با نام «جهاني سازي» همراه است که بيانگر تلاش جوامع و دولت ها براي نفوذ و تأثيرگذاري بر ساير مجامع در حوزه هاي مختلف فرهنگي، سياسي، اقتصادي و اجتماعي است. در اين ميان دين مبين اسلام با دعوت جهاني خود، مدعي گسترش اين آيين حيات بخش به سراسر جهان است و در اين راستا نيازمند ابزار و امکاناتي است. به نظر مي‌رسد حج با توجه به ظرفيت‌هايي که دارد، مي‌تواند در جهاني شدن اسلام تأثير به سزايي داشته باشد. در اين مقاله به عنوان مقدمه، تلاش شده است برخي از ابعاد جهاني حج که مي‌تواند در بهره برداري ازظرفيت‌هاي اين فريضه بي بديل در حوزه جهاني شدن، مؤثر باشد، بررسي شود. در قرآن کريم، خانه خدا، خانه‌اي براي تمام انسان‌ها معرفي شده است که در آن امنيت، هدايت و قوام دين و دنيـاي انسان‌ها وجود دارد. و از سوي سوم، مخاطب حج، عموم انسان‌ها هستند. حج کنگره‌اي فراملي، فرا نژادي و فرا مذهبي است که مناسکي با ابعاد جهاني دارد و در نهايت، توحيد مي‌تواند عامل نزديکي ميان تمامي اديان بزرگ الهي باشد که تبلور آن در مراسمم حج هويداست.
Views: 36
اصل اول قانون اساسي، نوع حکومت ايران را جمهوري اسلامي معرفي کرده که از دو مؤلفه «جمهوريت» و «اسلاميت» تشکيل شده است. پايه و مبناي چنين نظامي به ابتکار و انديشه‌هاي رهبر کبير انقلاب اسلامي، امام خميني(ره)، باز مي‌گردد که پس از به ثمر نشستن مبارزات آزادي‌خواهانه و اسلام‌گرايانه مردم، نوع نظام سياسي، جمهوري اسلامي؛ نه يک کلمه زياد و نه يک کلمه کم، توسط ايشان پيشنهاد شد و در دوازدهم فروردين 1358 به تصويب عموم رسيد. هدف عمده مقاله تحليل ماهيت نظام جمهوري اسلامي ايران و مقارنه دو مؤلفه جمهوريت و اسلاميت در گفتمان حقوق اساسي، با تأکيد بر انديشه‌هاي حضرت امام خميني(ره) است. يافته‌هاي پژوهش متأثر از انديشه‌هاي امام خميني(ره) و قانون اساسي، مؤيد اين امر است که جمهوريت، شکل و قالب حکومت و اسلاميت، ماهيت نظام سياسي است، لذا بين دو مفهوم جمهوريت و اسلاميت رابطه‌اي از نوع وفاق برقرار است. حکومت جمهوري اسلامي ايران از لحاظ شکلي با جمهوري‌هاي مرسوم تفاوتي ندارد، اما از نظر ماهيتي، متفاوت از دموکراسي و ساير نظام‌هاي سياسي دنياست.
Views: 33
امام صادق (ع) يک وجه از حفظ اسلام را، شناخت شبهات امثال إبن‌أبي‌العوجاء‌ها مي دانستند و معتقد بودند نمي توان آنها را وادار به سکوت کرد، وگرنه مي‌گويند ما حرف‌ هاي مهمي داريم، ولي نمي‌گذارند بزنيم و ظرفيت شنيدن آن را ندارند.امام صادق (ع) در روز 17 ربيع الاول سال 83 هجري قمري در مدينه ديده به جهان گشود و در 25 شوال سال 148 هجري قمري، در سن 65 سالگي، به دستور منصور دوانيقي، خليفه ستمگر عباسي، در شهر مدينه به شهادت رسيد. آن حضرت به خاطر عمر بلندتري که نسبت به ساير ائمه نصيب ايشان شد، به «شيخ الائمه» مشهور هستند و همچنين به سبب مجاهدت هاي علمي، ايشان را رئيس و بنيانگذار فقه شيعه، و پيروان اهل بيت (ع) را با نام مذهب جعفري مي شناسند. البته انتخاب لقب رئيس براي امام صادق (ع) به معناي نفي تلاش هاي ديگر امامان نيست، چه اينکه تلاش هاي علمي امام صادق (ع) دنباله مجاهدت هاي علمي پدر بزرگوار ايشان، امام محمدباقر (ع)، و همچنين ساير ائمه و جدّ بزرگوارشان پيامبر اسلام است و مقصود از شيعه نيز همان حقيقت راستين اسلام است که موسس آن پيامبر اسلام است و امت را به متابعت از علي (ع) و اهل بيت رهنمون مي کند تا بتوانند به شهر علم محمدي راه يابند.
Views: 35
مؤسسه پژوهشي پيو، براي نخستين بار پس از پيروزي ترامپ‏، در روز پنجم تير 96، نتايج نظرسنجي اين مؤسسه را درمورد روي‌کار آمدن ترامپ و ديدگاه مردم دنيا درمورد رهبري جهاني آمريکا منتشر کرد.اين نظرسنجي که در ميان 37 کشور جهان انجام شده، نشان مي‌دهد فقط 22 درصد مردم دنيا به ترامپ اعتماد دارند. اين درحالي است که در آخرين سال رياست‌جمهوري اوباما، به‌طور متوسط حدود 64 درصد مردم به توانايي ترامپ براي ايفاي نقش جهاني و به‌عنوان يک هدايتگر جهاني اطمينان داشتند.نظرسنجي انجام شده، برمبناي سيستم D3 انجام شده‌است. در اين سيستم داده‌ها با کيفيت بالايي جمع‌آوري مي‌شوند و نظرسنجي در نقاط حساس و چالش‌برانگيز ـ مثلاً کانادا و مکزيک و اروپا در اين نمونه ـ انجام مي‌شود و نتيجه آن بر اساس تفسير درک مصاحبه‌شندگان از موضوع موردنظر منتشر مي‌گردد. در اين نظرسنجي برخي شرکت‌ها و مراکز آمار و نظرسنجي داخلي آمريکا به‌منظور سنجش افکارعمومي داخلي، و ديگر مراکز پژوهشي و آماري براي انجام نظرسنجي در نقاط ديگر جهان مشارکت داشته‌اند و شيوه نظرسنجي به‌صورت انجام مصاحبه تلفني و يا حضوري و چهره به چهره بوده است.
Views: 28
شکست داعش، نه شکست يک گروهک تروريستي با پرونده اي سياه و پر از جنايت، بلکه شکست يک جبهه غربي – عبري و عربي با محوريت آمريکا به حساب مي آيد. جبهه اي که بايد تمامي جنايات داعش در حق بشريت، در پرونده تشکيل دهندگانش ثبت و ضبط گردد.آزادسازي موصل از اشغال سه ساله داعش، يک رويداد بزرگ سياسي – نظامي با آثار و پيامدهاي منطقه اي و بين المللي به شمار مي آيد. گرچه با اين رويداد بزرگ تاريخي، پرونده خلافت ناحق و قلابي بسته شد و به تاريخ سپرده شد؛ لکن شکست داعش، نه شکست يک گروهک تروريستي با پرونده اي سياه و پر از جنايت، بلکه شکست يک جبهه گسترده به حساب مي آيد. جبهه اي که بايد تمامي جنايات داعش در حق بشريت و تاريخ، در پرونده تشکيل دهندگانش ثبت و ضبط گردد. به طور قطع اگر گروهک تروريستي داعش، در سال هاي اخير از حمايت ها و پشتيباني هاي اين جبهه برخوردار نبود،‌ اينگونه به قتل عام انسان هاي بي گناه، نابودي زيرساخت هاي کشورهاي سوريه و عراق و ايجاد رعب و وحشت در جهان، دست نمي زد. آري داعش با تکيه بر حاميانش چنين جناياتي را مرتکب شد. جبهه حامي داعش، يک جبهه غربي – عبري و عربي با محوريت آمريکا، رژيم صهيونيستي و آل سعود است. اين جبهه در ايجاد،‌ تجهيز و پشتيباني از داعش براي انجام اين جنايات، نقش اساسي داشته است. گروهک تکفيري – تروريستي داعش، بدون حمايت چنين جبهه اي،‌هيچگاه قادر به اشغال بخش هاي مهمي از کشورهاي عراق و سوريه نبود.
Views: 30
درهم تنيدگي تروريسم با فضاي مجازي موجب شکل گيري تروريسم پسامدرن شده است؛ به گونه اي که گروه تروريستي داعش به عنوان مظهر هويت مقاومت گراي غيراصيل تلاش مي کند با استفاده از امکانات فضاي مجازي، در جهت غالب ساختن ديدگاه هاي منحرفانه خود اقدام نمايد. سئوال مقاله حاضر آن است که مهمترين اهداف داعش از روي آوردن به فضاي مجازي چه بوده است و فضاي مجازي در ارتباط با داعش از چه منظري قابل تحليل است؟ در پاسخ به اين پرسش، نگارندگان معتقدند که داعش به عنوان گروه پيشامدرن در عرصه نظري و اعتقادي و تروريسم پسامدرن در فضاي مجازي، از نظر عملکردي از ابزارهاي ارتباطي و بسترهاي چندرسانه اي به عنوان عاملي تسهيل کننده و کاتاليزور براي اثرگذاري بر مخاطب و جلب توجه و جذب نيرو و ايجاد شبکه اي از سلول هاي تروريستي در جهت تشکيل آنچه خلافت اسلامي مي نامد، استفاده مي کند. روش پژوهش در اين مقاله روش تحليلي و توصيفي و با بهره گيري از منابع کتابخانه اي است. اين مقاله درصدد است که چگونگي بهره برداري داعش از بستر فضاي مجازي و اهداف و مقاصد اين گروه تروريستي را در چهارچوب نظري مارپيچ خشونت بررسي نمايد. در پايان چنين نتيجه گيري مي شود که با توجه به رو به افول بودن توان جذب کنندگي داعش براي جلب نيرو به سرزمين عراق و سوريه، اين گروه کوشش مي کند از راهبردهاي رسانه اي خود در جهت گسترش هراس در ساير مناطق به جاي عضوگيري براي گسترش سرزميني در پيرامون خود استفاده نمايد.
Views: 33
بازي ماهرانه محمد بن سلمان، درراستاي حذف محمد بن نايف، به‌عنوان وليعهد سعودي، سرانجام به پايان رسيد و پادشاه عربستان با برکناري بن نايف، پسر خود محمد بن سلمان، را به‌عنوان وليعهد سعودي، نصب کرد. مسئله‌اي که براي نخستين بار در عمر پادشاهي 85 ساله عربستان اتفاق افتاد و يک پادشاه قدرت را به پسر خود انتقال داد؛ زيرا رسم بر اين بوده که قدرت از برادر به برادر برسد؛ اما با تمام انتقادها و مخالفت‌ها اين مهم به سرانجام رسيد و اکنون بايد عربستان را از زاويه خانواده سلمان بررسي کرد؛ زيرا تغييرات اخير قدرت را به‌صورت کامل از آل عبدالعزيز، به آل سلمان، انتقال داد. اين مسئله واکنش‌هاي بسياري را در سه سطح داخلي، منطقه‌اي و بين‌المللي به همراه داشته است؛ زيرا کارشناسان به خوبي از تبعات وليعهدي محمد بن سلمان، به‌عنوان يک جوان 32 ساله و تقريباً کم‌تجربه آگاه هستند؛ اما حاکم شدن ديدگاه‌هاي بن سلمان، بر سياست داخلي و خارجي عربستان چه پيامدهايي را به‌دنبال خواهد داشت؟ در نگاه اول به‌نظر مي‌رسد که با توجه به مشي تهاجمي و ريسک‌پذير وليعهد جديد سعودي بايد شاهد تقابل سياست هاي عربستان در سطح منطقه‌اي با رقبا و دشمنان اين کشور بود.
Views: 36
دولت قطر مطالبات عربستان سعودي و متحدانش در پايان ضرب‌الاجل ده روزه تعيين شده در سوم ژوئيه 2017 رد کرد، در واکنش به اين امر کشورهاي درگير در اين موضوع با صدور بيانه‌اي اعلام کردند که در زمان مناسب اقدامات جديدي را عليه اين کشور انجام خواهند داد. اگرچه کشورهاي درگير با قطر سعي دارند از ابزارهاي خود در جهت تغيير رفتار قطر بهره بگيرند، ولي قطر نيز داراي ابزارها و فرصت‌هايي همچون 1- رابطه استراتژيک با ترکيه، 2- نگاه مثبت تهران، 3-حمايت گروه‌هاي اسلام‌گراي اخواني، 4-ذخاير ارزي مناسب (نزديک به 350 ميليارد دلار)، 5-لابي قدرتمند در اروپا و آمريکا(استفاده از لايه هاي ضد سعودي فعال در آمريکا)، 6-مخالفت اروپا با افزايش اين بحران و ...است که هريک از اين ها مي‌تواند باعث شود تا قطر در برابر مطالبات مطرح شده از سوي عربستان سعودي و هم پيمانانش قدرت مانور و مقاومت داشته باشد.
Views: 36
بحران چهار کشور عربستان سعودي، امارات متحده عربي، بحرين و مصر با کشور قطر درحالي است که يک ماه از آن مي‌گذرد؛ اما نه‌تنها سطح تنش ميان اين کشورها فروکش نکرده، بلکه بحران موج جديدي از تنش را به خود ديده است.بحران قطر از پنجم ژوئن 2017، يعني زماني که چهار کشور عربي منطقه، قطر را به حمايت از گروه‌هاي اسلام‌گراي افراطي و تروريسم متهم کردند آغاز شد. عربستان سعودي و متحدانش در ?? ژوئن فهرستي حاوي سيزده ماده تسليم دوحه کردند و پذيرش بي‌چون چراي آن ازسوي قطر را شرط خروج از بحران خواندند. کاهش سطح روابط ديپلماتيک با جمهوري اسلامي ايران، برچيده شدن پايگاه نظامي ترکيه در اين کشور، اخراج اعضاي حماس و تعطيلي شبکه الجزيره ازجمله شرايط مندرج در اين فهرست بوده است.
Views: 31
مودي، نخست‌وزير هند درپي سفر به واشينگتن و ديدار با دونالد ترامپ، براي سه روز راهي سرزمين‌هاي اشغالي شده و به ديدار بنيامين نتانياهو، نخست‌وزير رژيم صهيونستي شتافت. انجام اين سفر بلافاصله پس از ديدار با ترامپ به‌خوبي نشان مي‌دهد که مودي مي‌کوشد پيوندهايي که در سال‌هاي اخير بين هند، آمريکا و رژيم صهيونيستي ايجاد شده است را تقويت کند. اين اولين سفر يک نخست‌وزير هند به سرزمين‌هاي اشغالي است و بنابراين اهميت نمادين والايي به‌ويژه براي رژيم صهيونيستي دارد. نتانياهو به محض ديدار با مودي در فرودگاه تل‌آويو گفت: «ما مدت‌ها چشم‌انتظار شما بوده‌ايم. در حقيقت، تقريباً هفتاد سال است منتظر بوده‌ايم.» درواقع، اين ديدار براي هر دوطرف اهميت دارد و درست به‌همين‌دليل مودي اين سفر را يک نقطه عطف خواند و نتانياهو از آن به‌عنوان رويدادي تاريخي ياد کرد. مي‌توان گفت که با اين سفر پرده از روي روابط شکوفاي دو کشور کنار مي‌رود.
Views: 32
همزمان با دومين سالگرد امضاي برجام «الزام راهبردي مصالحه‌جويانه» همچنان محور و ستون فقرات حفاظت‌کننده از اين معاهده بين‌المللي است. در عرصه عمل و نه تئوري استفاده از ابزار ديپلماسي براي حل‌وفصل اختلافات و حفظ توازن قوا در غرب آسيا تنها راه‌حل پايدار با محوريت اين توافق امضا شده در 14 ژوئيه 2015 است. بعد از گذشت دو سال پر تنش در غرب آسيا بهره‌وري موثرتر و اجرايي شدن دقيق و مورد انتظار محتواي برجام حتي ارتباط بيشتر و قابل ملاحظه‌تري با سياست داخلي امضاکنندگان اين توافق بين‌المللي و همسايگان ايران پيدا کرده است. اين نکته را هم مي‌توان مدنظر قرار داد که محذوريت‌هاي قابل توجهي که از قبل قابل پيش‌بيني بودند در مسير عملياتي و اجرايي شدن برجام در حاشيه‌هاي سياست جهاني در حال چالش‌آفريني هستند.
Views: 30
اينکه جدال بين عربستان سعودي و قطر يک دعواي تمام عربي باشد محل پرسش جدي است. ترديدي نيست که رقابت و خصومت‌هاي قبيله‌اي ميان قبايل مؤسس شيخ‌نشين‌هاي حوزه خليج‌فارس همواره و بدون عامل خارجي وجود داشته و عوامل بيروني فقط تشديدکننده شکاف‌ها و تنش‌ها هستند؛ ازسوي‌ديگر، رقابت بين عربستان سعودي و ساير کشورهاي عربي براي بر عهده گرفتن نقش رهبري اعراب نيز امر تازه‌اي ‌نيست؛ اختلافات مرزي بين دو کشور هندسي نيز تنها محدود به اين دو نيست؛ اما تنش اخير اگر در پس‌زمينه تاريخ تحولات ژئوپليتيک منطقه آسياي جنوب‌ غربي در نظر گرفته شود، معناي تازه‌اي مي‌گيرد.در قرن نوزدهم بريتانيا اغلب سياستي مبتني‌بر حفظ تماميت ارضي شاهنشاهي ايران و امپراتوري عثماني براي مقابله با نفوذ روسيه و امپراتوري اتريش ـ مجارستان در بالکان، حوزه مديترانه و غرب آسيا داشت. برخلاف آمريکاي ترامپ، بريتانياي محافظه‌کار امروز نيز تمايلي به روسيه و سياست‌هاي بازتوليد شده تزاري‌اش در شرق اروپا، بالکان و آسياي جنوب‌غربي ندارد. گرچه پرونده برگزيت در جريان است و بريتانيا مي‌رود که مسيري متفاوت از اروپاي قاره‌اي در قالب يک اتحاديه پيش گيرد؛ اما به‌نظر مي‌رسد بازآفريني نقش اين کشور در قالب جديد، اما با روح سياست‌هاي پيش از جنگ جهاني دوم است.
Views: 29
در نوشتار پيش رو به معرفي گروه‌هاي مقاومت فلسطين، سرايا القدس از جنبش جهاد اسلامي، کتائب عزّالدّين قسّام از حماس، کتائب شهداء الاقصي از فتح، کتائب ابوعلي مصطفي از جبهه‌ي خلق براي آزادي فلسطين و جنبش تازه تاسيس صابرين پرداخته شده است. جريان‌ها و گروه‌هاي فلسطيني را با اغماض و تسامح مي‌توان به دو طيف سياسي و نظامي تقسيم نمود. طيف سياسي به دنبال سازش و صلح به منظور حل مسئله فلسطين و يا دست‌يابي به حقوق و مشروعيت سياسي از طريق مذاکره و ديگر اقدامات سياسي بوده است؛ اما در نقطه مقابل طيفي ديگر بر نبرد مسلحانه و سخت در قبال رژيم صهيونيستي براي نابودي رژيم و يا ستاندن حق خويش ولو مرزهاي 1967 تأکيد داشته است.در ششمين کنفرانس بين‌المللي حمايت از انتفاضه فلسطين امام خامنه‌اي در سخناني با ذکر کتائب و گردان‌هاي نظامي فلسطيني به جاي نام اصلي جريان‌ها بر حمايت از طيفي که معتقد به نبرد مسلحانه عليه رژيم هستند، تأکيد نمودند. ايشان فرمودند: «در جنگ 33 روزه، عملاً همه‌ي راه‌هاي امدادرساني به ملّت لبنان و مقاومان سلحشور حزب‌الله بسته شده بود، امّا به ياري خداوند و اتّکاء به نيروي عظيم مردم مقاوم لبنان، رژيم صهيونيستي و حامي اصلي آن يعني ايالات متّحده‌ي آمريکا، شکست مفتضحانه‌اي را متحمّل شدند که ديگر به‌آساني جرئت حمله به آن ديار را نخواهند کرد. مقاومت‌هاي پي در پي غزّه که اينک به قلعه‌ي شکست‌ناپذير مقاومت مبدّل شده است، در طي چند جنگ پياپي نشان داد که اين رژيم، ضعيف‌تر از آن است که در مقابل اراده‌ي يک ملّت، توان ايستادگي داشته باشد. قهرمان اصلي جنگ‌هاي غزّه، ملّت سلحشور و مقاومي است که باوجود تحمّل چندين سال محاصره‌ي اقتصادي، امّا با اتّکاء به قدرت ايمان، همچنان از اين قلعه دفاع مي‌کند. جاي آن دارد که از همه‌ي گروه‌هاي مقاومت فلسطين، سرايا القدس از جنبش جهاد اسلامي، کتائب عزّالدّين قسّام از حماس، کتائب شهداء الاقصي از فتح و کتائب ابوعلي مصطفي از جبهه‌ي خلق براي آزادي فلسطين که نقش ارزشمندي در اين جنگ‌ها داشتند، تقدير به عمل آيد.»
Views: 32
با توجه به بيانات مقام معظم رهبري که در آغاز مقدمه ذکر آن رفت؛ هدف اين مقاله بر آن بود که در ابتدا مفهوم هويت را از منظر جامعه‌شناسي مورد تدقيق قرار دهد و اهميت/نسبت فرهنگ (عقيده و معرفت) و هويت اسلامي را در بستر تاريخ اسلام و در منطقه غرب آسيا روشن سازد. بدين منظور مفهوم هويت اسلامي و فرازوفرودهاي آن در بستر تاريخ روشن‌شده و شاخصه‌هاي اصلي قرائت جمهوري اسلامي ايران از هويت اسلامي تبيين شد؛ و نشان داده شد که تعريفي را که نظام جمهوري اسلامي ايران (برخلاف ساير دول ظاهراً اسلامي منطقه‌ي غرب آسيا) از مفهوم «هويت اسلامي» مقصود مي‌کند: اولاً مبتني بر «فرهنگ» و «معارف» ناب اسلامي، قرآني و شيعي است: يعني آن چنانکه برخي از نوانديشان ديني مطرح مي‌کنند، مبتني بر خِرَد و نگاه ابزاري براي برساختن دشمني فرضي نيست، ثانياً کاملاً «سياسي» و «اجتماعي» است: يعني هرگز در احکام و عبادات فردي خلاصه نشده و به دنبال تنفيذ شريعت و تطبيق اراده‌ي الهي و تبعاً دفع طواغيت (به هر شکل و نوعي) به‌واسطه‌ي «حکومتي اسلامي» است (و از همين‌جاست که منافع ابرقدرت‌ها را به خطر مي‌اندازد و آن‌ها را به تهاجم همه‌جانبه‌ي فرهنگي، نظامي، سياسي و اقتصادي با آن وامي‌دارد) و ثالثاً «همه‌جانبه» و «فراگير» است و فطرت‌هاي پاک و بي‌آلايش بشري را مخاطب قرار مي‌دهد: يعني محدود و مقيد به قوميت، مليت يا حتي مذهب خاصي نيست و تمامي مسلمانان آزاده و مخلص جهان و حتي ساير آزاديخواهان عالم را تحت‌الشعاع خويش گرفته و به تحکيم مباني شريعت اسلام، ترسيم خطوط انفصال خويش از هويت‌هاي بيگانه‌ي ضد الهي و انساني و تنذير و طرد طواغيت تحضيض و تشويق مي‌کند. از اينجاست که جبهه‌ي استکبار آرام نمي‌نشيند و سعي بر اضمحلال يا استحاله‌ي اين هويت دارد و در اين مسير از تمامي امکانات مادي و معنوي بهره مي‌گيرد. به نظر مي‌رسد ضروري‌ترين و مهم‌ترين راهکاري را که مي‌شود در مقابل هجوم همه‌جانبه استکبار به کاربرد: تقويت جبهه‌ي اسلام ناب، در تمامي ابعاد فرهنگي، اقتصادي، نظامي و سياسي به‌مقتضاي زمان، چنگ يازيدن به ارزش‌ها و اصول اساسي اسلام که در هيئت انقلاب اسلامي تجلي کرد، اتحاد و وحدت بين مسلمين و درنهايت تشکيل «دولت» و «تمدن نوين اسلامي» است.
Views: 29
آزادسازي موصل سبب شده تا سازمان يافتگي داعش در عراق از بين برود و اين مسئله به معناي اين است که تروريست ها اکنون به دنبال مخفي کردن خود و بدون پشتيبان بوده و تهديدات آنها از بين مي رود.اشغال شهر موصل به عنوان مرکز استان نينوا توسط تروريست هاي داعش باعث شد تا عراق با يک بحران امنيتي عميقي مواجه شود؛ بحراني که حتي احتمال اشغال پايتخت عراق در آن نيز وجود داشت، اما دو روز قبل با آزادسازي کامل موصل سرانجام اين تهديد بر طرف شد.عمليات آزادسازي شهر موصل تقريباً از يک سال پيش آغاز شد و با توجه به اين که رود دجله از مرکز اين شهر عبور مي کند، اين رود، شهر را به دو بخش شرقي و غربي تقسيم کرده است. عمليات نظامي ابتدا در سمت شرقي موصل آغاز شد و با توجه به بافت مسکوني و جمعيتي غيرمتراکم شهر، اين عمليات طي 100 روز به پايان رسيد و بعد از آن عمليات پاکسازي بخش غربي موصل آغاز شد. عمليات پاکسازي بخش غربي موصل با توجه به بافت جمعيتي و مسکوني متراکم و وجود کوچه ها و خيابان هاي تنگ و پيچ در پيچ، تقريبا 9 ماه به طول انجاميد. طبق گفته ابو آلاء الولائي، فرمانده گردان هاي سيدالشهداء عراق، طي عمليات آزادسازي موصل حدود 5 هزار تروريست داعشي کشته شدند و بر اساس اطلاعات موجود مي توان گفت حدود 15 هزار تروريست در موصل باقي ماندند و با احتساب اين که بالغ بر 10 هزار نفر از آنها از موصل فرار کرده اند، مي توان گفت هم اکنون حدود 5 هزار داعشي در ميان مردم مخفي شده و آماده ساماندهي مجدد اقدام عليه نيروهاي عراقي هستند.
Views: 35
به نظر مي رسد که قطر توانسته است با استفاده از کارت هاي خود به خصوص منابع مالي، روابط خارجي و شبکه الجزيره ، موجي از همبستگي را در ميان مردم کشورهاي عربي به نفع خود و ضد عربستان سعودي راه بيندازد و به طور مؤثري گزينه هاي عربستان در تعامل با قطر را محدود کند.در سحرگاه روز 5 ژوئن 2017، آغاز بحران قطع روابط ميان عربستان سعودي و همپيمانانش با قطر فصل نويني را از روابط ميان دوکشورحاشيه جنوبي خليج فارس گشود که درحقيقت در چهارچوب روابط متشنج دوکشور از ابتداي قرن بيستم تا کنون و به خصوص از زمان به قدرت رسيدن شيخ حمد بن جاسم در سال 1995 بوده است. قطر به عنوان کشوري کوچک در منطقه خليج فارس با وجود روابط اجتماعي و پيوندهاي قبيله اي گسترده با قبايل عربستان سعودي و رواج تفکر وهابي ميان مردم آن تا اواسط قرن بيستم مانند ديگر کشورهاي حاشيه خليج فارس تحت تهديد توسعه طلبي هاي عربستان سعودي بوده است. عربستان همواره قصد داشته است تمامي اين امارت ها را ضميمه خاک خود کند. اين امر باعث شده است که تمامي کشورهاي شوراي همکاري خليج فارس از جمله قطر در روابط خود با عربستان سعودي دچار هراس از هضم شدن در اين کشور را داشته باشند و همواره از اهداف عربستان سعودي واهمه داشته باشند. اين امر در اختلاف نظر بر سر مسائل مهمي همچون ارز مشترک خليج فارس، بازار مشترک، عضويت اعضاي جديد در شورا و همکاري هاي امنيتي ميان اعضا نمود داشته است. از اين رو کشورهاي حاشيه خليج فارس همواره براي مقابله با توسعه طلبي عربستان راهبردهاي متفاوتي را دنبال نموده اند که از کشوري به کشور ديگر متفاوت اند. قطر نيز مانند ديگر کشورهاي شوراي همکاري خليج فارس همواره با عربستان سعودي بر سر تعيين مرزها، دخالت در امور داخلي قطر و مسائل ديگر اختلاف نظر داشته است و اين اختلافات دستکم يک بار منجر به درگيري مرزي ميان دو کشور در سال 1992 موسوم به حادثه الخفوس شد.
Views: 34
ايران در اتخاذ سياست هاي تهاجمي خود بايد تمام تلاش خود را براي حفظ روابط دوستانه و تماميت ارضي و امنيت اين کشورها نمايد و در عين حال اين تلاش بايد در قالب روابط مقتدرانه باشد در غير اينصورت نشان دادن ضعف به معناي استمرار روابط خصمانه آنان خواهد بود. ..مقام معظم رهبري در ديدار خود با اعضاي مجلس خبرگان رهبري در سال 95 « مقابله قوي، تهاجمي و متکي بر منطق » را راه اساسي خنثي کردن طرح ها و توطئه هاي جبهه مستکبران معرفي کردند. بر اين اساس و براي مقابله با سياست هاي خصمانه دشمنان لازم است تا يک سياست تهاجمي متکي بر منطق و خرد در زمينه هاي سياسي، حقوقي و رسانه اي اتخاذ شود. حقوق بشر و افشاي سياست هاي استکباري قدرت هاي سلطه گر و ايجاد روابط دوستانه و متحدانه با کشورهاي مستضعف مي تواند مصاديق سياست هاي تهاجمي خرد گرا عليه دشمن باشد.
Views: 40
افغانستان در ماه‌هاي اخير به شکل کم‌سابقه‌اي درگير کشاکش‌هايي شده است که آثار آن در ابعاد مختلف قابل‌توجه است. در سطح داخلي تضعيف حکومت وحدت ملي، تقويت شکاف‌هاي قومي، تشديد رقابت‌هاي سياسي، از ميان رفتن يا کم اثر شدن تلاش‌هاي توسعه‌اي و البته تقويت مواضع نيروهاي افراط‌گرا قابل مشاهده است. پيامدهاي منطقه‌اي گسترش بحران در افغانستان عمدتاً در قالب تشديد رقابت بازيگران منطقه‌اي ازجمله هند، پاکستان، عربستان سعودي و ترکيه درراستاي گسترش نفوذ در طبقات مختلف و نيز سهيم شدن در روندهاي سياسي افغانستان است. در سطح کلان نيز مي‌توان به تشديد رقابت‌هاي سيستمي ميان بازيگراني ازجمله ايالات‌متحده، روسيه، چين و تا حدودي اتحاديه اروپا اشاره کرد. رقابت‌هايي که بي‌ترديد «بازي بزرگ» جديدي ميان بازيگران قدرتمند نظام بين‌الملل شکل داده است. بديهي است که اين پيامدها معلول عواملي هستند که توجه به آنها مي‌تواند دامنه بحران را محدود نموده و به مديريت آن کمک نمايد.
Views: 43
سازشي بين دو بينشدونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمريکا و نارندرا مودي، نخست‌وزير هند در شرايطي که از قبل رايحه بروز اختلافاتي بين دو کشور در 26 ژوئن (7 تير) در واشينگتن با هم ديدار کردند با آمدن ترامپ به مشام مي‌رسيد و ترامپ که عرصه سياست و تجارت را درهم‌آميخته و نگاهي تاجرمآبانه به آن دوخته است در روابط با هند هم بر همين سبک و سياق رفتار کرده و در مواردي به هندي‌ها تاخته بود؛ بنابراين کار براي مودي در واشينگتن چندان آسان نبود. سياست‌هاي ترامپ در مواردي همچون سخت‌گيري درمورد ورود مهاجران که با سخت‌تر شدن رواديد «اچ وان» شامل حال هندي‌ها هم شده است و انتقاد از هند درمورد اينکه پشتيباني آن از توافق آب و هوايي پاريس صرفاً به‌خاطر مزاياي مالي آن بوده است، ناخرسندي مقام‌هاي هندي را به همراه داشت. بااين‌حال، به‌نظر مي‌رسد که مودي توانسته است با سفر به واشينگتن راه تعامل با ترامپ را بگشايد و ميان رؤياي هند در تبديل شدن به يک قدرت بزرگ در کنار آمريکا و بينش «اول آمريکا» در دولت ترامپ پل بزند. شايد مهم‌ترين هدف مودي در سفر به آمريکا القاي اين نکته به تازه واردهاي کاخ سفيد بود که براي آمريکا هند در مقايسه با چين گزينه بهتري هم به‌لحاظ مالي و هم به‌لحاظ راهبردي براي تعامل است و اينکه در بعد منطقه‌اي هم نبايد سياست مماشات با پاکستان ادامه يابد. سه حوزه انرژي، هواپيمايي و نظامي ازسوي هند به‌عنوان حوزه‌هايي در تعامل با آمريکا مطرح شد که ضمن کمک به هند در تحقق رؤياي خود، به اشتغال‌زايي در آمريکا هم کمک مي‌کند. ترامپ در سخنان خود دربرابر خبرنگاران به اين مسئله اشاره کرد که تراز تجاري دو کشور به زيان آمريکاست و بايد بهبود يابد و اينکه آمريکا هم مي‌کوشد به رشد اقتصادي هند دست يابد.
Views: 44
سياست عرصه دوستي و دشمني‌هاست. بازيگران سياسي متناسب با نوع جهت‌گيري‌هاي داخلي و خارجي، ايدئولوژي و منافع ملي‌شان به ترسيم دامنه دوستان و دشمنان خود مي‌پردازند. بي‌گمان هرچقدر محدوده اشتراک منافع و ارزشي دولت‌ها بيش از تقابل منافع‌شان باشد به همان نسبت همگرايي و هماهنگي بيشتري در رويکردهاي خارجي آن دولت‌ها شاهد خواهيم بود. روابط و نوع تعامل قدرت‌هاي منطقه‌اي و فرامنطقه‌اي در دنياي امروز از همين اصل و قاعده سرچشمه مي‌‌گيرد. ازاين‌رو بي‌ارتباط نيست که مجموع کشورهاي غربي از آمريکا تا اروپاي مرکزي با توجه به پايه مشترک فکري‌شان، از هر نظري بيشتر در مواجهه با بحران‌هاي بين‌المللي برخوردارند. اين امر به مفهوم نبود اختلاف نگرش در ميان اين دسته از کشورها نيست بلکه نشانگر مديريت اختلافات و رسيدن به سطح مطلوبي از اجماع در ميان خودشان است. دربرابر کشورهايي قرار دارند که متأثر از اصل جعرافيايي، ساختار متعارض سياسي و فرهنگي از اختلاف نگرش عديده‌اي با مجموع قدرت‌هاي اروپايي بر سر چگونگي حل‌وفصل چالش‌هاي جهاني برخوردارند. در بين اين دسته از کشورها روسيه و چين از جايگاه خاصي برخوردار است. دوري جعرافيايي اين کشورها و اختلافات فرهنگي و سياسي اين کشورها با آمريکا، منجربه بروز اختلاف‌نظرهاي جدي ميان اين کشورها در حوزه هاي متعدد اقتصادي و سياسي برقرار نموده است.
Views: 42
سياست‌هاي ايالات متحده نسبت به ايران در مقاطع مختلف ضمن برخورداري از يکدستگي در پيگيري منافع ويژگي‌هاي متفاوتي هم در هر دوره داشته است چه پيش از جنگ جهاني دوم که کوشيد در زمين ايران به‌عنوان نيروي سوم دربرابر شوروي و انگلستان مطرح شود و چه در دوره تثبيت قدرت پهلوي دوم که عملاً نزديکي روابط به حدي بود که سطح روابط دو کشور به هم‌پيماني استراتژيک ارتقا يافت و يا در دوره پرتلاطم انقلاب اسلامي که دوران تقابل دو کشور جدي و پرمخاطره گرديد و طيفي از الگوها از مجازات بدون تعامل، تعامل ستيزه‌جويانه و تغيير بنيادين در دستورکار آمريکا قرارگرفت؛ اما اينک در عصر ترامپ ذات تقابل برکس ادوار ديگر که بيشتر ايدئولوژيک بود اينبار تضاد جدي منافع در منطقه ذات مواجهه را تشکيل داده است.دراين‌ميان آنچه براي آمريکا اهميت دارد معقول بودن هزينه و فايده اقدامات و سياست‌هاست؛ لذا ترامپ برجام را از اين نظر مطلوب نمي‌داند، چون برجام نمي‌تواند منافع آمريکا را در منطقه سرشار از فرصت غرب آسيا تأمين کند، برجام توانست تنش‌زدايي مطلوبي براي ايران به ارمغان آورد و ازاين‌جهت پتانسيل‌هاي نهفته تهران را در مدت‌کوتاهي به ضرر اين کشور و متحدانش آزاد کند. هرچند مبارزه با تروريسم به‌واسطه کمک‌هاي ايران دچار جهش چشمگير شد؛ اما غرب بيم آن دارد بعد از بحران سوريه حزب‌الله ديگري در بلندي‌هاي جولان شکل گيرد و به‌راستي هلال شيعي منطقه را تسخير کند، اين درحالي است که همفکران آمريکا توان مقابله با غول رها شده از چراغ جادو را ندارند و برجام وزن استراتژيک اين کشورها در منطقه را تقليل داده است.
Views: 42
پديده تروريسم از جمله موضوعات مهم در عرصه علوم سياسي و روابط بين الملل است که در پي اوج‌گيري اعمال تروريستي در جهان، پژوهش‌ها و تحقيقات زيادي در مورد علل و پيامدهاي آن در سراسر جهان انجام گرفته است. امروزه تروريسم به‌عنوان يکي از مهم‌ترين مباحث در سطح بين‌المللي مطرح شده و کشورهاي بسياري را با چالش امنيتي روبه‌رو کرده است. تفاسير بسيار زيادي در مورد ريشه‌هاي اين پديده و بهترين راه جلوگيري از آن ارائه شده است. بسياري از اين مباحث تحت تأثير هيجان‌ها و انگيزه‌هاي مختلفي به‌وجود ‌آمده‌اند، که خالي از پيش‌فرض‌هاي غيرعلمي نيز نبوده‌اند. در سال‌هاي اخير جامعه بشري با گسترش پديده تروريسم مورد تهديد قرار گرفته است. اين پديده ديگر محدود به مرز جغرافيايي خاصي نمي باشد و خطري براي تمام دنيا محسوب مي‌شود. گفتني است پيشرفت‌هاي فناوري در زمينه‌هاي اطلاعات و ارتباطات و پيشرفت‌هاي اقتصادي و... همه در شکل‌گيري و گسترش اين مسئله نقش داشته‌اند. وقوع حوادث وحشتناک تروريستي در جهان، در هزاره جديد، که انتظار مي‌رفت دوره صلح و همزيستي باشد، نشان دهنده اين است که هيچ فردي در هيچ جاي دنيا از عمليات تروريستي در امان نخواهد بود. بر اين اساس مقاله حاضر بر آن است تا پديده تروريسم را از ديدگاه جامعه شناختي مورد بررسي قرار دهد.
Back   1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6  -  7  -  8  -  9  -  10   Next