اهل سنت

Lasted Artilce

Views: 4
شهادت شيخ نمر در شرايط حساس منطقه را بايد در چارچوبي گسترده‌تر از معادلات داخلي عربستان مورد تحليل قرار داد. حاکمان سعودي با اطلاع و برآورد دقيق از واکنش‌هاي اعتراضي مردم منطقه شرقيه به اعدام شيخ نمر، چنين اقدامي ظالمانه‌اي را مرتکب شده‌اند و بر همين اساس بايد مرزهاي تحليل را فراتر از مرزهاي عربستان قرار داد.وزارت کشور عربستان شنبه ?? دي در بيانيه‌اي رسمي از اعدام ?? نفر به اتهام اقدامات تروريستي و امنيتي خبر داد که نام آيت‌الله نمر يکي از چهره‌هاي برجسته شيعيان اين کشور هم در ليست اعدام‌شدگان قرار دارد. اين بيانيه شيخ نمر النمر را مبلّغ فتنه و تفرقه خوانده است و اين روحاني برجسته را که تنها براي احقاق حقوق مشروع شيعيان و رفع تبعيض و بي‌عدالتي در عربستان مبارزه مي‌کرد، به تلاش براي برهم زدن امنيت و فتنه افکني متهم کرده است. رژيم آل سعود علاوه بر شيخ نمر باقر النمر، سه مبارز شيعي ديگر به نام‌هاي علي سعيد الربح، محمد علي عبد الکريم الصويلم و محمد فيصل محمد الشيوخ را به شهادت رسانده است
Views: 3
روز شنبه ?? دي‌ماه احکام اعدام «آيت‌الله النمر» و ?? نفر ديگر به اتهام تروريسم مدّنظر آل سعود در ?? منطقه عربستان اجرا شد. رژيم سعودي با وجود اعتراضات فزاينده‌ي جهان اسلام به حکم اعدام اين روحاني برجسته‌ي شيعي عربستاني، اين روحاني مبارز را به اتهام واهي حمايت از تروريسم به شهادت رساند. بيانيه‌ي وزارت کشور عربستان «آيت‌الله نمر» را مبلّغ فتنه و تفرقه خوانده است و اين روحاني برجسته را که تنها براي احقاق حقوق مشروع شيعيان و رفع تبعيض و بي‌عدالتي در عربستان مبارزه مي‌کرد، به تلاش براي برهم زدن امنيت و فتنه‌افکني متهم کرده است. سخنگوي وزارت کشور عربستان در نشستي خبري در اين مورد اعلام کرد که احکام اعدام اجرا شده در داخل زندان‌ها صورت گرفته و برخي از احکام اعدام با شمشير (گردن زدن) و برخي نيز با شليک گلوله صورت گرفته است. دادگاه جنايي عربستان در تاريخ ?? مهرماه حکم بدوي اعدام تعزيري «آيت‌الله نمر» را صادر کرد. شيخ نمر در تاريخ ?? آبان‌ماه اعتراضي کتبي در ?? صفحه تقديم دادگاه جنايي عربستان کرده بود. پس از آنکه دادگاهِ استيناف هم اين حکم را تأييد کرد، وزارت کشور پرونده وي را به دربار آل‌سعود فرستاد که در نهايت با امضاي حکم اعدام وي از سوي «سلمان بن عبدالعزيز» شاه سعودي، اين روحاني برجسته‌ي شيعي به شهادت رسيد
Views: 4
روابط آمريکا و عربستان سعودي در طول هشت دهه اخير بر محور معادلات راهبردي نفت- امنيت شکل گرفته و تکامل پيدا کرده است؛ عربستان حدود يک‌چهارم از ذخاير اثبات شده نفت جهان (حجم ??? ميليارد بشکه) را در اختيار دارد و از اين منظر، شرايط سياسي و ثبات يا ناامني اين کشور از اهميت زيادي براي قدرت‌هاي بزرگ به‌ويژه آمريکا برخوردار است؛ هرگونه مشکلات درون‌منطقه‌اي براي رژيم سعودي يا تعاملات راهبردي اين کشور با آمريکا، به‌عنوان يک تهديد فوري و راهبردي محسوب مي‌شود. در حال حاضر، نفوذ سياسي، ايدئولوژيک و ژئوپليتيکي جمهوري اسلامي ايران در حوزه‌هاي نفوذ آمريکا- عربستان در منطقه، به‌عنوان مسئله اصلي اين دو کشور در تداوم تعاملات راهبردي‌شان محسوب مي‌شود. از اين‌رو، هدف مشترک رياض- واشنگتن در اين خصوص، مهار ايران است. ايالات متحده پس از چرخش دکتريني خود در دوره اوباما، براي مهار ايران از اهرم فشار منطقه‌اي با بهره‌گيري از برخي بازيگران خصوصاً عربستان استفاده نموده است. اين يکي از دلايل اصلي افزايش تنش‌هاي ميان عربستان و ايران در چند سال اخير بوده است. با اين حال، بعد از شعله‌ور شدن تنش‌ ميان تهران- رياض، کاخ سفيد ظاهراً اعلام کرد که درصدد مهار تنش و ميانجيگري بين اين دو قدرت منطقه‌اي است. بر اين اساس، اين سؤال مطرح مي‌شود که آيا راهبرد واقعي آمريکا با توجه به ‌ترتيبات عميق سياسي- امنيتي- اقتصادي بين رياض- واشنگتن، تنش‌زدايي در روابط ايران و عربستان خواهد بود يا اينکه تداوم تنش و مديريت آن بهترين گزينه براي منافع کاخ سفيد است؟
Views: 5
مدتي پيش سازمان ملل گزارش سالانه خود در مورد ناقضان حقوق کودکان را منتشر کرد. در اين گزارش به نام عربستان به عنوان مسئول ??% تلفات کودکان در جنگ يمن، اشاره شده بود. تنها چند روز پس از انتشار گزارش، دبير کل سازمان در اقدامي بي‌سابقه نام عربستان را از فهرست خارج و اعلام کرد که قرار است تحقيقات مشترکي با مشارکت رياض در مورد جنگ يمن انجام شود.حالا اظهارات دبيرکل سازمان ملل در خصوص چرايي خروج نام عربستان و ائتلافش از ليست ناقضان حقوق کودکان، به يکي از خبرهاي مهم روز تبديل شده است. واقعيت اين است که بان کي مون، اين بار يک مورد از ده‌ها مورد فشار مالي عربستان و برخي کشورهاي ديگر را افشا کرده است؛ فشاري که عربستان در سياست‌هاي منطقه‌اي‌اش هم بارها آن را در دستور کار قرار داده است. آن‌چه در ادامه مي‌آيد، مقاله‌اي است در خصوص جايگاه دلار در سياست‌هاي منطقه‌اي عربستان که چندي قبل در همين وبگاه منتشر شده بود.
Views: 4
يکي از پايه‌هاي اصلي سياست‌هاي منطقه‌اي آل سعود، رسانه است. اين خاندان تمام تلاش خود را براي کنترل خروجي رسانه‌ها در هر امر مرتبط با منافع اين کشور مي‌کند و از خرج کردن ميلياردها دلار در اين راستا هيچ ابايي ندارد. آل سعود علاوه بر اين که بيش از هزار شبکه‌ي ماهواره‌اي و روزنامه و سايت خبري و مجله را در تملک خود دارند، به طور پيوسته به اشخاص و شبکه‌ها و سايت‌هاي خبري مختلف رشوه مي‌دهند تا در خدمت دستگاه پروپاگانداي عظيم اين کشور قرار بگيرند. در اين مقاله ابتدا تجربه تلخ آل سعود از برتري رسانه‌اي جمال عبدالناصر و صدام بيان شده و سپس چهار استراتژي‌اي که امروزه عربستان در مواجهه با رسانه‌ها اتخاذ کرده است شرح داده خواهد شد. در طي اين مقاله مهم‌ترين رسانه‌هاي سعودي و مالکان آن‌ها معرفي شده و چگونگي خريدن رسانه‌ها و اشخاص توسط آل سعود در سراسر دنيا شرح داده خواهد شد و حتي مقادير دقيق مبالغي که به برخي رسانه‌ها و اشخاص کمک شده است نيز- بر اساس اسناد ويکي ليکس- ذکر خواهد شد.
Views: 4
جمهوري اسلامي ايران تلاش کرده با حمايت از جريان‌ها و گروه‌هاي قانوني تاجيکستان نظير حزب نهضت اسلامي، به ترويج اسلام واقعي بپردازد و زمينه‌ساز صلح و ثبات در اين کشور باشد. اين در حالي‌ست که عربستان سعودي از تمام ابزارهاي خود جهت تبليغ و ترويج قرائت افراط‌گرايانه‌ي وهابي- سلفي استفاده کرده است.جريان‌ها و گروه‌هاي اسلامي در منطقه‌ي آسياي مرکزي داراي ويژگي‌هاي خاص خود هستند. به نحوي که اکثر آن‌ها با حمايت کشورهاي خارجي پديد آمده‌اند و مروّج افکار و ايدئولوژي وارداتي هستند که با رويه‌هاي اسلام سنتي در ميان مردم منطقه تفاوت‌هاي زيادي دارند. در اين بين کشور تاجيکستان نيز از اين قاعده مستثني نيست. به خصوص که تاجيکستان به واسطه‌ي همسايگي با افغانستان و اين نکته که دروازه‌ي ورود به منطقه‌ي آسياي مرکزي محسوب مي‌شود، همواره تحت تأثير رقابت بازيگران مختلف قرار داشته است.
Views: 5
در سي و چند سال گذشته همواره فلسطين به عنوان يکي از مسائل مهم سياست خارجي نظام مطرح بوده است و بر همين اساس سياست منطقه‌اي جمهوري اسلامي بر حمايت‌هاي سياسي، نظامي و معنوي از گروه‌هاي مقاومت فلسطيني و همچنين تأکيد بر عدم مشروعيت رژيم صهيونيستي استوار بوده است. اين نگرش ارزشي البته واجد ابعاد راهبردي نيز قرار داشته است چه اينکه محوريت فلسطين در مناسبات منطقه‌اي منجر به کاهش تخاصم ايران و کشورهاي منطقه‌اي، افزايش قدرت نرم ايران و همچنين تضعيف رژيم صهيونيستي مي‌گرديد. با اين حال گسترش تنش‌هاي طايفي و مذهبي باعث گرديده است تا فلسطين محوريت خود را در جهان اسلام از دست بدهد و رژيم صهيونيستي آزادي عمل بي‌سابقه‌اي در ائتلاف با کشورهاي مرتجع عربي عليه جمهوري اسلامي ايران پيدا نمايد. لذا ضرورت دارد تا راهکارهاي اجرايي براي بازيابي مسئله فلسطين در جهان اسلام مورد بررسي قرار گيرد.
Views: 6
پس دين حق، همانا انسانيت صحيح است و انسانيت صحيح همان عقلي است که ضابط حقايقي است که علم آن را روشن ثابت کرده و خرافات را در تنگنا قرار داده و از اوهام متنفر است، لکن ذکاوت حاد و تيز بين که آن هم جزئي از اين انسانيت است کامل نمي شود مگر به جزئي ديگري که به آن منضم گرديده و با آن متحد شود، که آن همان قلبي است نظيف و منزه از کبر و خودخواهي و سپاسگذار نعمت هاي خداوند و متصرف به مجد و عظمت او جل جلاله و در مسير اين حيات بر ضوئي از اسماء حسني بسوي او تبارکت اسمائه حرکت کند… و باز متأسفانه زياد هستند کساني که معناي دين را به اندازه اي پايين آورده اند، مثل اين که با انسانيت در تناقض و قضاء مي باشند و باز هستند کساني که به اندازه اي انسانيت را پايين آورده اند که او را از ولي نعمتش خداوند عظيم الشأن جل جلاله جدا کرده و انسانيت که در رافه و ماسئل مادي خلاصه کرده اند
Views: 6
اسلام ناب، خير و پيروزي را به اتباعش تقديم مي کند، در صورتي که دين مغشوش که بوي دخان از آن مشموم است، هزيمت و عقب افتادگي را براي آنان به ارمغان مي آورد و مردم با تبعيت از آن احساس حرج و سنگيني مي نمايند.پس بر مسلمين است اين تديني را که برپشت آنان سنگيني مي کند و در ذيل قافله ي بشريت قرار مي دهد، غربال کرده و اعمال و احوال خود را به سوي وحي اعلي ارجاع دهند و آنچه که با آن مخالف است محو و نابود نمايند، بدبين نباشيد، زياد هستندکساني که مي توانند اين کار را انجام دهند، اما متاسفانه تن به قضا نمي دهند که اين حماسه را بيافرينند ….که اين هم بدون ترديد، علل و عواملي دارد که اگر خداوند متعال توفيق دهد، در مقالاتي که در نظر است نوشته شود اشاره خوهد شد.بعد از تهاجم همه جانبه به اسلام و بلاد اسلامي و ارغام و اجبار آنها بر ترک اکثر آنچه که داشتند، بعضي از جهال چنين مي گويند : تعاليم اسلامي شکست خورده و ديگر قادر به تدارک آن نيست، در جواب آنها گفته مي شود: چگونه اسلام در معرکه اي که در آن قرار نگرفته شکست خورده است ؟ بايد انصاف داشت، آنچه که شکست خورده بدعت هاي ذميمه، عادات فاسده و بد است که مردم از خود و اهواء خود بر آن اضافه کرده يا از آن کم کرده اند و با آن، چهره ي حق را زشت، و کتاب و سنت را ضايع کرده اند ….
Views: 5
نوشتار پيش رو به دنبال آن است که به سير موضع‌گيري‌هاي مقام معظم رهبري در قبال عربستان سعودي اشاره نموده، همچنين به اين موضوع بپردازد که اساساً کدام علل باعث تغيير رفتار و رويکردهاي عربستان سعودي و استقبال اين کشور از تنش با ايران شده است؟عربستان سعودي يکي از کشورهاي مهم منطقه غرب آسياست. اين کشور همواره به‌عنوان برادر بزرگ‌تر کشورهاي حاشيه جنوبي خليج‌فارس ايفاي نقش کرده و سعي داشته تا ريزقدرت‌هاي عرب منطقه را با خويش همراه نمايد. همچنين عربستان يکي از بزرگ‌ترين کشورهاي دارنده ذخاير اثبات شده نفت خام در جهان است. بر اساس آخرين آمارها ذخاير نفت خام اين کشور در سال ???? بالغ بر ??? ميليارد بشکه بوده است. اين حجم از ذخاير اثبات شده باعث شده که عربستان بعد از ونزوئلا، دومين کشور بزرگ دارنده ذخاير اثبات شده جهان باشد. اين کشور صاحب بزرگ‌ترين ميادين نفتي دنيا بوده که برداشت روزانه از برخي از اين ميادين از توليد کل نفت خام بسياري از کشورها بيشتر است. براي مثال، عربستان تنها در ميدان قوار[?] روزانه حدود ?/? ميليون بشکه در روز نفت توليد دارد.[?] همچنين اين کشور به‌تنهايي بيش از ?/? ميليون بشکه در روز ظرفيت مازاد دارد و اين در حالي بوده که ظرفيت مازاد کل اعضاي اوپک در سال ???? نزديک به ?/? ميليون بشکه در روز بوده است.[?] از سوي ديگر وجود حرمين شريفين و برخي ديگر از بسترها موجب گرديده که حُکام رياض رفتارها و اقدامات خارج از عرف و قواعدي را خصوصاً در قبال ايران انجام دهند. رهبر معظم انقلاب در خصوص اين اقدامات نابخردانه حکام سعودي موضع‌گيري‌ها و همچنين هشدارهايي را داشته‌اند که حاکي از نوع نگاه کلان جمهوري اسلامي ايران به سياست‌هاي جاري اين کشور است. در اين نوشتار ضمن اشاره‌اي به موضع‌گيري‌هاي مقام معظم رهبري نسبت به عربستان، به اهم دلايل اين اقدامات عربستان پرداخته خواهد شد.
Views: 7
سوريه و عراق در مرزهاي امنيتي عربستان ديده مي‏شوند اما انصارالله و يمن داخل حوزه‌ي امنيتي عربستان سعودي قرار دارند. نگاهي که آل سعود به يمن دارد، اين‏گونه است که يمن حياط خلوت آل سعود محسوب مي‏شود.[?] از اين‏رو، به دنبال قدرت‏ گيري انصارالله و تقويت جايگاه سياسي اين جنبش در يمن، عربستان سعودي از ?? مارس ???? جنگ نامتقارن عليه فقيرترين کشور عربي منطقه غرب آسيا يعني يمن را آغاز کرد که در مارس ???? دومين سال اين جنگ خاتمه يافته و از ?? مارس وارد سومين سال شد. به عبارت ديگر، تلاش‏هاي اسماعيل ولد الشيخ احمد، نماينده دبيرکل سازمان ملل متحد در امور يمن براي حل اين بحران به علل مختلف از جمله کارشکني‏هاي عربستان سعودي نتيجه‏اي نداشته است. در حالي که مذاکرات ميان گروه‏هاي يمني در سوئيس يا کويت ادامه داشت، عربستان در حين مذاکرات بمباران مناطق مختلف يمن را ادامه مي‏داد. اين در حالي است که نمي‏توان همزمان با تداوم جنگ و بمباران انتظار داشت که مذاکرات به پايان بحران يا دست‏کم کاهش بحران منتهي شود. دوگانه مذاکره/جنگ درباره بحران يمن با برتري جنگ همراه شده است. در اين جنگ مصاديقي وجود دارد که آشکارا بيانگر ارتکاب نسل‏کشي و جنايت عليه بشريت توسط آل سعود در يمن است. حکومت سعودي از زمان حمله به يمن در ?? مارس ???? تاکنون اين کشور فقير را محاصره همه‏جانبه کرده و از ارسال کمک‏هاي بشردوستانه از جمله مواد غذايي و دارو که در زمره نيازهاي ضروري و فوري مردمي يمن است، جلوگيري مي‏کند. ممانعت از ارسال کمک‏هاي بشردوستانه صليب سرخ جهاني به قربانيان (نظامي يا غير نظامي)، کشتار غيرنظاميان از جمله کودکان و زنان و حمله به سيلوهاي گندم، ممانعت از کمک‏هاي دارويي و پزشکي، حمله به زيرساخت‏هاي غيرنظامي يمن از جمله نيروگاه برق صنعا و تنها نيروگاه برق استان صعده و حمله به فرودگاه صنعا و همچنين استفاده از سلاح‏هاي ممنوعه عليه مردم يمن از جمله بمب‌هاي خوشه‌اي ساخت آمريکا از جمله جنايات عربستان سعودي و ائتلاف تحت رهبري آن عليه مردم يمن محسوب مي‏شود.
Views: 5
يمن در زمره چهار کشوري قرار دارد که در سال ???? شاهد تغيير حکومت بود. مردم يمن با برگزاري تظاهرات ضد حکومتي خواستار برکناري علي عبدالله صالح از قدرت شدند، اما، عبدالله صالح با حمايت شوراي همکاري خليج فارس به رهبري عربستان سعودي يک سال در مقابل اعتراض‏هاي مردمي دوام آورد. در نهايت، تداوم اعتراض‏هاي مردمي سبب شد با طرح شوراي همکاري خليج فارس، علي عبدالله صالح قدرت را در يک انتخابات نمايشي به عبد ربه منصورهادي، معاون ?? ساله‏اش واگذار کند. منصورهادي در دوران موقت دوساله رياست جمهوري که براي يک سال نيز تمديد شد، موفق نشد يمن را از دوران گذار به سلامت عبور دهد و در نتيجه دور تازه اعتراض‏هاي ضد حکومتي شکل گرفت که محور اعتراض‏ها برکناري منصورهادي از قدرت بود. در اين دور از اعتراض‏ها که از تابستان ???? شکل گرفت، جنبش انصارالله رهبري اعتراض‏ها ضد منصورهادي را بر عهده گرفت که به توافقنامه سپتامبر ???? ميان انصارالله و دولت منصورهادي منتهي شد. با اين حال، منصورهادي با ناديده گرفتن توافقنامه سپتامبر ???? که با مديريت عربستان سعودي انجام شد، تلاش کرد به نوعي عليه انصارالله کودتا کند که نه تنها اين تلاش نتيجه‏اي براي منصورهادي نداشت بلکه به قدرت‏گيري بيشتر انصارالله منجر شد؛ موضوعي که سبب جنگ عربستان عليه يمن از ?? مارس ???? شد. با گذشت دو سال از جنگ يمن و با مرور مباني نظري مربوط به نسل‏کشي و جنايت عليه بشريت، ترديدي وجود ندارد که عربستان سعودي در اين جنگ مرتکب جناياتي نظير نسل‏کشي و جنايت عليه بشريت شده است. در اين نوشتار مباني نظري نسل‏کشي و جنايت عليه بشريت و نمونه‏هاي تاريخي آن تا پيش از جنگ عربستان سعودي عليه يمن مورد بررسي قرار مي‏گيرد.
Views: 5
تداوم اين سياست هاي ملي گراي-التقاطي ترامپ عصري پرمخاطره و هزينه بردار را در عرصه روابط بين المللي به همراه خواهد داشت که نتيجه اين سياست ها همزمان ايجاد تهديدات و فرصت هاي جديدي براي جمهوري اسلامي ايران خواهد بود. سياست هاي دونالد ترامپ در آمريكا با تكيه بر قدرت سخت نظامي و ملي گرايي افراطي به نوعي تداعي كننده «نبردهاي سي ساله» در اروپا بر محوريت اعمال قدرت و سلطه جويي است. تداوم اين سياست هاي ملي گراي-التقاطي عصري پرمخاطره و هزينه بردار را در عرصه روابط بين المللي به همراه خواهد داشت. اين سياست ها همزمان تهديدات و فرصت هاي جديدي براي جمهوري اسلامي ايران به همراه خواهد داشت.
Views: 5
وقوع انقلاب اسلامي ملت ايران در سال???? انديشوران و ناظران جامعه شناسي و علوم سياسي را تا حدودي متحير کرد.چرا که روند تاريخي انديشه هاي سياسي حکايت از ناکارآمدي ايدئولوژي هاي بشري براي بسيج عمومي ملت ها داشت.اما غافل از اين که هنوز بشر با نگاه به آسمان پاسخ بسياري از سوالات خود را خواهد يافت.انقلاب اسلامي محصول پيوند نگاه توامان به آسمان و زمين بود.اين اتفاق در عرصه ي داخلي و نيز در محيط بين الملل تاثير شگرفي از خود بجا گذاشت. به زعم دانشوران و نظريه پردازان ملت ها، دولت ها، جهان اسلام و بسياري از حوزه هاي ديگر از اين رخداد تاثيرمتفاوت وعميقي پذيرفتند.واژگان کليدي گفتارپيش رو : انقلاب اسلامي ايران، امام خميني، ملت ها، جهان اسلام، اسلام سياسي مي باشد.
Views: 8
وقوع قتل و ايراد خسارت بر بدن انسان، در گذر ايام و جريان حوادث امري اجتناب‌ناپذير است. در فقه اسلامي، در قبال برخي از صورت‌هاي قتل نفس و ايراد جراحت و خسارت بر بدن، اگر امکان قصاص نباشد، يا اولياي دم، جاني را عفو کنند، پرداخت ديه بر او يا عاقله‌اش واجب مي‌گردد و با نفي قصاص، تنها راه ممکن براي جبران خسارت ، ديه است.ديه مال واجبي است که به سبب جنايت بر نفس يا کم‌تر از آن پرداخت مي‌شود. اصل اين پرداخت، با شتر محاسبه مي‌شود و به صورت بدلي نيز مي‌توان قيمت و بهاي آن را پرداخت کرد. ديه در کنار قصاص، يکي ديگر از شيوه‌‌هاي مقابله با جنايات و جبران آن ها است. از اين رو تقسيم‌بندي مطالب کتب فقهي معمولاً پس از کتاب قصاص، کتاب ديات آمده است؛ زيرا قصاص و ديه هر دو به جنايات مربوط‌اند. لزوم پرداخت ديه، که در آيات ?? سوره‌ي نساء و ??? سوره‌ي بقره و تعدادي از احاديث پيامبر (ص) از جمله حديث مشهور پيامبر (ص) که در نامه‌ي ابن حزم آن را ذکرکرده، مورد اشاره قرار گرفته است، از جمله احکامي است که قبل از اسلام به عنوان شيوه‌اي براي حل و فصل خصومت‌ها و پايان بخشيدن به منازعات در جوامع مختلف از جمله ميان اعراب جاهلي، مرسوم بوده است. اين حکم توسط اسلام مورد تأييد و امضاء قرار گرفته و البته براي جلوگيري از اِعمال سليقه و تضييع حقوق اشخاص، حدود و ثغور آن به روشني مشخص شده است. اين پژوهش در صدد بحث در مورد نظرات مذاهب اربعه در زمينه‌ي ديه است. با آن که فقهاء در اکثر موارد ديه با هم متفق‌اند. اما، در بعضي از موارد مخالفت‌هايي به چشم مي‌خورد.
Views: 7
انقلاب زماني قابليت تحقق مي يابد که شکاف بين قدرت سياسي وقدرت اجتماعي غيرقابل تحمل شده باشد. با قطع اميد ازسيستم سياسي و افزايش اعتماد به نفس گروه هاي اجتماعي، جامعه به سوي حالت انقلابي سوق داده خواهد شد و تدريجا گروه هاي اجتماعي بيشتري وفاداري خود را ازقدرت سياسي سلب خواهند کرد وبه طرف قدرت اجتماعي جلب خواهند شد.قدرت اجتماعي، متشکل از گروه هاي اجتماعي فعالي است که برپايه ي ارزش ها وباورهاي مسلط ومشترک به هم نزديک شده اند وزماني که قدرت سياسي توانايي ويا اراده ي تامين ارزش ها وخواسته هاي آن ها رانداشته باشد، گروه هاي اجتماعي مايوس شده به دنبال رهبر يا رهبراني که بتواند خواسته ها ونظرات آن ها را تعقيب وتامين نمايند، حرکت خواهند کرد درچنين شرايطي رهبري انقلاب نقش فوق العاده مهم وشگرفي رابه عهده دارد. درايجاد وتشکيل قدرت اجتماعي ، سه رکن اساسي قابل تشخيص هستند : مردم ، رهبري وايدئولوژي .اين مقاله به نقش رکن رهبري درپيروزي انقلاب اسلامي مي پردازد.
Views: 8
ايران و سوريه دو کشور تأثيرگذار در منطقه خاورميانه هستند که بيش از سه دهه با هم رابطه "استراتژيک" دارند. در اينجا قصد بر اين است تا اين موضوع را با بررسي کتاب "سوريه و ايران: قدرت‏هاي ميان‏پايه در نظام منطقه‏اي نفوذپذير" مورد بحث قرار دهيم. اين کتاب توسط انوشيروان احتشامي و ريموند آ. هينوبوش در سال 1997 توسط انتشارات راتلج به چاپ رسيد و نسخه کتابخانه الکترونيکي آن در سال 2002 توسط انتشارات تيلر و فرانسيس دوباره عرضه شد. اولين نکته‏اي که در اينجا ممکن است مطرح گردد، اين است که آيا راهبردي بودن اين کتاب، بررسي اين کتاب در نيمه سال 2009 را توجيه مي‏نمايد؟ ابتدا بايد گفت چاپ دوباره الکترونيکي کتاب، نشانه اهميت آن است. علي‏رغم اين مسئله که در آن زمان نيز تغييرات شگرفي را در سايه تحولات 11 سپتامبر 2001 شاهد بوديم کتاب تجديد چاپ شد. در عين حال کتاب از داده‏ها و مباحثي برخوردار است که براي بررسي هر نوع رابطه بين دو کشور ايران و سوريه، لزوماً بايد اين کتاب مورد مطالعه قرار گيرد. در کنار اين مسئله کتاب، نظريه جديد نقش "قدرت‏هاي ميان‏پايه" را در کنار نظريه تقريباً متعارف "توازي ممکن"[3] ارايه مي‏کند. به نظر مي‏رسد نظريه توازي ممکن، قابليت توضيح‏دهندگي بيشتري براي تحولات چند دهه گذشته خاورميانه فراهم مي‏آورد. نکته آخر اين که پايه ائتلاف سوريه و ايران را بايد در شکل‏گيري جنگ ايران و عراق جستجو کرد. کتاب به اين موضوع مي‏پردازد که چرا پايان جنگ ايران و عراق و حتي فروپاشي اتحاد جماهير شوروي و خاتمه نظام دوقطبي، که پيش‏بيني مي‏شد پاياني بر اين ائتلاف باشد، آن را در دوره نظم نوين جهاني تداوم بخشيده است
Views: 8
دو دهه است با نزديک شدن به فصل بهار، کاروان هايي از اقص ي نقاط کشورمان به سوي خوزستان به عنوان مقصد سفرهاي راهيان نور روانه مي شوند؛ سرزميني که با خون بهترين جوانانش، رنگين شد و امروز بنا به فرمايش مقام معظم رهبري تبديل به زيارتگاه شده است. شايد بتوان گفت آغاز سفرهاي راهيان نور به روزهاي بعد از جنگ باز م يگردد که گروه هاي خودجوش رزمندگان دوران جنگ هشت ساله براي تجديد خاطرات به محل هايي که امروز به نام يادمان هاي دفاع مقدس شناخته شده اند، مي رفتند. تشکي ل کاروان هاي راهيان نور، به فرموده مقام معظم رهبري، کار ي بزر گ و ستودني و قابل ستايش است. در واقع راهيان نور؛ بزر گترين حرکت فرهنگي جمهوري اسلامي محسوب مي شود؛، چرا که زائران در اين بستر معرفتي يعني راهيان نور، ارزش هايي را که برگرفته از سيره رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس مي باشد، در فضايي معنوي و معرفتي به عنوان الگو و نماد رفتاري مي پذيرند؛. يعني در راهيان نور هنجارسازي فرهنگي شکل مي گيرد، که اين خود م يتواند از مؤلف ههاي مهم جامعه پذيري براي جمهوري اسلامي باشد. در اين ميان، حضور مقام معظم رهبري در مناطق عملياتي و توجه ويژه ايشان به سفرهاي راهيان نور در تمامي اين سال ها مشهود بوده است. دقت در کلام معظ م له، ما را متوجه اهتمام و توجه خاص ايشان نسبت به مقوله راهيان نور خواهد نمود. در متن پيش رو مه مترين محورهاي بيانات مقام معظم رهبري به صورت اجمالي و گذرا بررسي شده است.
Views: 17
ميل بشر و اديان به جهاني شدن، عمري به درازاي انسان دارد اما هم اينک، جهاني شدن، متفاوت از گذشته از غرب به شرق جريان دارد و تأثيراتي که چندان شفاف نيست را دامن زده است. موضوعي که از دريچه روش تحليل گفتمان، مورد بررسي قرار نگرفته و گفتمان اسلام سياسي در اثر بي‌قراري در مواجهه با جهاني شدن در حوزه مصر و تونس، چه تأثيراتي پذيرفته است؟(سؤال) گمان‌زني اين مقاله بر آن است که صورت‌بندي جديدي در گفتمان اسلام سياسي در اين کشورها صورت گرفته و حتي در آن، از نشانه‌ها و دال‌هايي استفاده مي‌گردد که در ضديت و غيريت مفصل‌بندي گفتمان اسلام سياسي است. (فرضيه) هدف، دست‌يابي به علل اصلي تغيير صورت‌بندي اسلام سياسي در دو شخصيت (قرضاوي و غنوشي) و دو حزب (اخوان المسلمين و النهضه) است. (هدف) تلاش بر اين است که با استفاده از مجموعه وسيعي از داده‌هاي زباني و غيرزباني از جمله گزارش‌ها، حوادث تاريخي، مصاحبه‌ها، سياست‌گذاري‌ها و اعلاميه‌ها، انديشه‌هاي رهبران و نمايندگان اسلام سياسي مصر و تونس به روش تحليل گفتمان موردمطالعه قرار گيرد. (روش) صورت‌بندي پسااسلام سياسي در منازعه و مفاهمه جهاني شدن و اسلام سياسي، در دو عرصه نظري و عملي، دستاورد اين مقاله است. (يافته
Views: 14
سازمان همکاري اسلامي، تنها سازمان دولتي بين‌المللي است که تمام کشورهاي اسلامي به آن پيوسته‌اند. اين سازمان، از کشورهاي ناهماهنگ، با تجربه تاريخي، سياسي و فرهنگي نسبتاً متفاوت تشکيل يافته که دين مشترک يعني اسلام، تنها عامل پيوند دهنده ميان آن‌هاست. اين سازمان در واکنش به حريق مسجدالاقصي در سال 1969/1348 و با هدف جهت‌دهي به تلاش‌هاي کشورهاي اسلامي در موضوعات بين‌المللي به‌ويژه مسأله فلسطين ايجاد گرديد، ولي هم‌چنان در دست‌يابي به اهداف خود ناتوان باقي مانده است؛ مسأله‌اي که کم‌تر به آن در ابعاد سياسي، اقتصادي، فرهنگي و غيره پرداخته‌اند، حال چرا با گذشت بيش از چهار دهه از زمان تأسيس، سازمان نتوانسته به اهداف و آرمان‌هاي خود دست يابد؟(سؤال) در بررسي‌هاي اوليه، ناتواني سازمان را به دلايل متعدد خارجي اما اغلب بيروني مي‌توان نسبت داد. (فرضيه) اين مقاله مي‌کوشد تا در جهت نمايان ساختن تصويري روشن از دلايل ناکامي سازمان همکاري اسلامي، راه‌هاي نيل به مقاصد سازمان را نيز به صورت ضمني بيان نمايد. (هدف) دست‌يابي به اين هدف در گرو بهره‌گيري از شيوه توصيفي-تحليلي است. (روش) اين نوشتار، دليل اصلي ناکامي سازمان همکاري اسلامي را حل نکردن مسأله‌اي مي‌داند که عمدتاً براي آن (فلسطين) تأسيس شده است. (يافته)
Views: 18
شبه‌قاره هند همواره از موقعيت ژئوپوليتيک و نيز از منابع فراوان برخوردار بوده و ازاين‌رو، مورد طمع و تجاوز انگليس قرار گرفت. انگليس از سال 1009/1600 با ورود به شبه‌قاره، بر آن تسلط يافت؛ اما سرانجام با مخالفت شديد هندي‌ها، مجبور به اعطاي استقلال به آنان شد. نقش مسلمانان و هندوها در کسب استقلال هند و پاکستان، مسأله‌اي است که به روشني بررسي نشده است! در نتيجه، نقش مسلمانان و هندوها و مقايسه نقش آن دو در آزادي شبه‌قاره، پرسشي است که اين مقاله در پي پاسخ به آن است. (سؤال) به نظر مي‌رسد سهم مسلمانان و نهضت عدم همکاري، در آزادي شبه‌قاره از سلطه انگليس، کم‌تر از هندوها نيست. (فرضيه) اثبات نقش برجسته مسلمانان در اين راه، مي‌تواند مؤيد سهمي باشد که بايد به مسلمانان در آزادي و کسب استقلال شبه‌قاره داد. (هدف) دست‌يابي به اين موضوع، با مطالعات کتابخانه‌اي و به شيوه توصيفي - تحليلي دنبال شده است (روش) که حاصل آن، تصويرسازي از توانايي اسلام در هم‌گرايي با غيرمسلمانان (هندوها) براي دست‌رسي به خلع يد بيگانگان و نيز نمايش قدرت مسلمانان در تأثيرگذاري بر ديگران به منظور نيل به هدف‌هاي کلان و ملي است. (يافته)
Views: 15
ترکيه در دوره معاصر، تغييرات زيادي را پشت سر گذاشته و کم‌تر کشوري دچار اين تغييرات شده است. زماني اين کشور سکان¬دار مرجعيت سياسي و ديني بخش وسيعي از دنياي اسلام بود. زماني ديگر، پيش¬تاز سکولاريسم در کشورهاي اسلامي گرديد. (تاريخچه) درک چنين تحولي، نيازمند حل ابهامات گسترده در اين زمينه است؛ (مسأله) که مولود عدم تلاش جدي علمي در زدودن آن است. (پيشينه) اين نوشتار در راستاي برطرف¬سازي بخشي از اين ابهامات در پي پاسخ به اين پرسش است: تحول ديني- اجتماعي در ترکيه عصر مصطفي کمال آتاتورک از چه فرايند و برايندي برخوردار است؟(سؤال) هدف اصلي مصطفي کمال، رسيدن به تمدن و فرهنگ مدرن غربي بود؛ لذا هر آنچه که مانع بر سر راه اين هدف محسوب مي‌شد مورد تغيير و تحول قرار گرفت. (فرضيه) اين مقاله در پي آن است که بگويد: مصطفي کمال اگرچه نتوانست در اصل اعتقادات و باورهاي مردم خللي ايجاد کند، اما موفق شد فاصله برگشت‌ناپذيري با گذشته سنتي مردم به وجود آورد. (هدف) دسترسي به چنين هدفي، با مطالعه اسنادي و به روش تحليلي ميسر است. (روش) از اقدامات آتاترک مي‌توان دريافت که هيچ تغييري بدون رضايت‌مندي مردم به تمدن نمي¬انجامد. (يافته)
Views: 12
تاريخ اندونزي تحت تأثير موقعيت جغرافيايي و نهضت‌هاي ضد استبدادي و ضد استعماري اسلامي است. (تاريخچه) نهضت دارالاسلام، يکي از اين نهضت‌هاست که ابهاماتي در علت صعود (برآمدن)، دليل دوام (فرايند)، سقوط (زوال) و ديگر مسائل آن، وجود دارد. (مسأله) موضوعي که علي‌رغم اهميت براي مسلمانان و جهان اسلام، چندان مورد وارسي موشکافانه قرار نگرفته است. (پيشينه) ازاين‌رو، مقاله حاضر بر آن است که به اين سؤال پاسخ دهد: روند مبارزه و دگرگوني اهداف نهضت دارالاسلام در تاريخ معاصر اندونزي چگونه صورت گرفته است؟ (سؤال) مطالعات نشان مي‌دهد نهضت دارالاسلام در پي اخراج استعمارگران هلندي، اوج گرفت اما در پي عدم استقرار عدالت، تأسيس حکومت اسلامي را هدف خويش قرار داد و پس از ناکامي در آن، از هم پاشيد. (فرضيه) ترسيم تصوير اسلام برآمده تجار ادويه و تبليغات صوفيان در مبارزه موفق و مستمر با ظلم و تجاوز، مقصودي است که اين نوشتار دنبال مي‌کند. (هدف) شيوه مقاله، توصيفي- تحليلي است. (روش) نهضت دارالاسلام به عنوان يکي از پيشگامان مبارزات مسلمانان جنوب شرقي آسيا عليه استعمارگران اروپايي و ستم بومي است. (يافته)
Views: 9
جريان احياي اسلامي در مصر در نيمه دوم قرن بيستم با تحولي اساسي مواجه شد. اين تحول ظهور گرايش‌هاي و جريان‌هاي جهادي بود. جريان جهادي، گونه‌اي از جريان‌هاي اسلام‌گرا هستند؛ که ضمن اعتقاد به لزوم پيروي از اصول اسلام، تأکيد ويژه‌اي بر جهاد (جنگ مقدس)، به عنوان يکي از ارکان دين اسلام دارد. خاستگاه اين حرکت به طور عام کشور مصر و به طور خاص جمعيت اخوان‌المسلمين مصر است. در نيمه دوم قرن بيستم در حرکت احياي اسلامي مصر و به ويژه در ميان اخواني‌ها گرايش‌هاي شديدي به جهاد با حکومت شکل گرفت. اين امر تحت تأثير عواملي صورت گرفت که مي‌توان آن‌ها را در سه دسته عوامل سياسي، اجتماعي و فرهنگي جاي داد و به صورت مختصر عبارت‌اند از: تأثيرات سازمان اخوان‌المسلمين، شکنجه و زندان، بحران هويت، شکست 1967 اعراب از اسراييل، صلح با اسراييل، تشديد شکاف طبقاتي، بسته بودن فضاي سياسي، مهاجرت از روستا به شهر و رواج انديشه‌هاي سيد قطب. مهم‌ترين هدف اين جريان، مبارزه مسلحانه با حکومت و براندازي آن، به منظور روي کار آوردن يک حکومت اسلامي بود.
Back   1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6  -  7  -  8  -  9  -  10   Next