اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز پنجشنبه، 28 تير 1397| 7 ذي القعده 1439

 


Lasted Artilce

Views: 4
بعد از گذشت سه سال از فاجعه حج 1394 و شهادت هزاران انسان بي گناه و شريف در حرم امن الهي در منا، هنوز هم دغدغه اصلي رهبر انقلاب اين است که چرا عربستان حاضر به تن دادن به کميته حقيقت ياب فاجعه منا و پرداخت ديه به خانواده هاي فاجعه ديدگان نمي شود.
Views: 5
يکي از شعارهاي اصلي مبارزان در انقلاب‌هاي مختلف همواره مفهوم استقلال بوده است. در انقلاب اسلامي ايران اين ارزش نيز جايگاه محوري دارد و رهبران اصلي انقلاب و مبارزان و روشن‌فکران انقلابي همواره بر آن تأکيد داشته‌اند چه در دوران مبارزه با نظام ستمشاهي و چه پس از پيروزي انقلاب اسلامي.
Views: 5
جنبش‌هاي اسلامي معاصر از جمله جنبش‌هاي ضد هژمونيکي محسوب مي‌شوند که در فرآيند تکاملي آن‌ها، برخورداري از ايدئولوژي، رهبري کاريزماتيک و تشکيلات سازماني منسجم در ماهيت کنشگري آنان حائز اهميت است. ايدئولوژي، تعيين‌کننده آرمان‌ و استراتژي‌ جنبش‌هاي اسلامي است که در جذب توده‌ها و آماده نمودن آنان براي کنش فعالانه مؤثر است. در اين راستا نقش رهبري در تدوين، تفسير و تحول ايدئولوژي از يک‌سو و برپايي تشکيلات سازماني منسجم و منعطف، جهت هدايت و جذب توده‌هاي مردمي به سمت کنش ديني ـ سياسي قابل توجه است. با توجه به اين‌که دو جنبش اخوان‌المسلمين و حزب‌الله از جمله جنبش‌هاي اسلامي هستند که سابقه چند دهه فعاليت سياسي ـ تشکيلاتي دارند اما به نظر مي‌رسد که جنبش حزب‌الله لبنان به دليل بهره‌مندي از مؤلفه‌هايي چون ايدئولوژي انعطاف‌پذير، ساختار تشکيلاتي منسجم، رهبري کاريزماتيک و استراتژي‌هاي عمل‌گرايانه نسبت به اخوان‌المسلمين در جذب توده‌هاي مردمي و تأثيرگذاري بر عرصه قدرت سياسي، کنش فعالانه‌تر و مؤثرتري را از خود به نمايش گذاشتهاست.
Views: 4
ايده بسياري از تحليل گران اين است که صف بندي و موازنه قدرت موجود در منطقه در حال گرفتن آرايشي جديد به خود است. ايده بسياري از تحليل گران اين است که صف بندي و موازنه قدرت موجود در منطقه در حال گرفتن آرايشي جديد به خود است. موضوعي که نياز به بررسي بيشتر و نگارش راهبردهاي جديد متناسب با اين تغييرات جديد به وجود آمده در منطقه دارد اين است که نقشه جديد استراتژيک منطقه چيست و کنشگران با روندهاي جديدي که در حال رخ دادن است، بايستي چه تصويري از آينده خود داشته باشند.
Views: 5
بر اساس آمار مرکز ملي سلامت 64 هزار آمريکايي در سال 2016 از طريق مصرف بيش از اندازه مواد مخدر جان خود را از دست داده اند. اين تعداد بيشتر از تعدادي است که آمريکا در جنگ ويتنام کشته داد. زماني که به اعتياد در جامعه امروز آمريکا فکر مي کنيد، يک چيز به ذهن مي آيد: فراگيري مواد مخدر. بله اين درست است و مسئله بسيار جدي است. بر اساس آمار مرکز ملي سلامت 64 هزار آمريکايي در سال 2016 از طريق مصرف بيش از اندازه مواد مخدر جان خود را از دست داده اند. اين تعداد بيشتر از تعدادي است که آمريکا در جنگ ويتنام کشته داد. بر اساس اين آمار به طور ميانگين روزانه 175 نفر به همين دليل جان خود را از دست مي دهند. اين بحران از سال 2001 تا کنون هزينه اي حدود يک تريليون دلار براي آمريکا داشته است و تخمين زده شده است که تا سه سال آينده هزينه اي بيشتر از 500 ميليارد دلار داشته باشد.
Views: 11
حقوق فرهنگي توسعه­ نايافته­ ترين حق­ هاي بشري از نظر محتواي هنجاري، دامنه­ اجرا و قابليت اجراي قانوني هستند. در اين زمينه، حق اقليت­ ها و اشخاص متعلق به آن­ها بر مشارکت در زندگي فرهنگي خويش با شدت بيشتري ناديده گرفته شده است. کميته­ حقوق اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي در 21 دسامبر 2009، تفسير عام شماره­ 21 خود در رابطه با مشارکت در زندگي فرهنگي را صادر کردکه مي­تواند نقطه­ عطفي در حمايت از فرهنگ و حقوق فرهنگي اقليت­ها به شمار آيد. کميته در اين تفسير، از رهگذر ارائه تعريفي واضح از محتوا و دامنه، ذي­نفعان و ماهيت حق و گستره تعهداتي که اجراي حق مذکور بر دولت­هاي عضو بار مي­کند، توانست نقاط مبهم بند (الف)1 ماده­ 15 ميثاق را روشن سازد و به آن معنايي شفاف­تر از پيش دهد و به حقِ بهره­مندي اقليت­ ها و اعضاي آن ­ها از گستره­اي از حقوق فرهنگي که در پيوند يا ناشي از حق مشارکت در زندگي فرهنگي هستند، مفهومي نوين بخشد؛ به نحوي که مي­توان آن را مبناي بالقوه­اي براي حمايت، حراست و ارتقاي فرهنگ و در نتيجه حقوق فرهنگي اقليت­ ها دانست. در اين نوشتار سعي شده است تا دستاوردهاي تفسير عام شماره­ 21 کميته­ مزبور در خصوص حمايت از فرهنگ و حقوق فرهنگي اقليت­ها بررسي شود.
Views: 18
انقلاب اسلامي ايران بزرگ ترين تحول قرن چهاردهم هجري قمري و بيستم ميلادي و نقطه ي عطف در تحولات جهاني است و به تعبير رهبر كبير انقلاب اسلامي امام خميني (رضوان الله تعالي عليه) در وصيت نامه سياسي الهي خويش «اين انقلاب بزرگ كه دست جهان خواران و ستم گران را از ايران بزرگ كوتاه كرد با تأييدات غيبي الهي پيروز گرديد اگر نبود دست تواناي خداوند امكان نداشت» و بنابراين «امانت الهي» و «تحفه ي الهي» و «هديه ي غيبي» و «پديده ي الهي» است «كه از جانب خداوند منان به ملت ايران عنايت شده» و «شك نبايد كرد كه انقلاب اسلامي ايران از همه ي انقلاب ها جداست، هم در پيدايش و هم در كيفيت مبارزه و هم در انگيزه انقلاب».
Views: 14
مقاله ي حاضر، نخست انتفاضه را معنا مي‎كند، آن گاه، زمينه‎هاي پيدايش آن وگروه‎ها و سازمان‎هاي نزديك به انتفاضه را معرفي مي‎نمايد. تأثير انتفاضه بر اسرائيل و ساف، موضوع بحث بعدي است. براي درك عميق تأثير انقلاب‎ اسلامي بر انتفاضه، مروري كوتاه بر روابط ايران دوره ي پهلوي با اسرائيل (رژيم‎ اشغال‎گرقدس‎) صورت مي‎گيرد. بعد از آن تأثيرات انقلاب اسلامي بر اين‎ پديده (مسأله ي فلسطين و انتفاضه‎) موشكافي مي‎شود. در پايان، مقاله با اين‎ سخن به انتهاء مي‎رسد كه تنها راه نجات فلسطين، اسلام است.
Views: 12
باعث خرسندي است كه در اين كنفرانس بزرگ و در اين اجتماع كه نخبگاني از علماي كشورهاي اسلامي به منظور بحث و بررسي مشكلات امروز مسلمانان و راه‌حل آن، گردهم آمده‌اند، به‌طور خلاصه درباره اين موضوع سخن گفته و در اين زمينه سهمي را ايفا نموده و از ديدار و مقاله‌هاي سودمند و باارزش شما بهره‌مند گردم.
Views: 13
مشكل عمده‌ي عوام و خواص مسلمانان اين است كه بين آنان و بيان ايمان، التزام به ايمان و بشارت به ايمان‌شان فاصله افتاده است. از اين مهم‌تر اين كه ايماني دارند كه عمل صالح به دنبال ندارد و ايمان بدون عمل صالح، همچون ابر بي‌بار و درخت بي‌ثمر است.
Views: 19
دشمن‌، رقيب‌، مخالف‌ و مزاحم‌ يا تهديدات‌، مخاطرات‌ و نگراني ها يكي‌ از اركان‌ هر تصميم‌گيري‌ سياسي‌ و تجزيه‌ و تحليل‌ سياسي‌ را تشكيل‌ مي‌دهد. دگرگوني‌ و جابه جايي ‌مصداق‌ اين‌ دشمن‌ مشترك‌ در گذر ايام‌ و تحول‌ دوران‌ موجبات‌ دگرگوني‌ در معادلات‌ قدرت‌ و تغيير مهره‌ها در صفحه ي‌ شطرنج‌ سياست‌ ملي‌، منطقه‌ و جهان‌ مي‌شود.
Views: 19
واژه‌هاي ترکمن و ترکمان در گذشته به تمامي قبايل ترک‌تبار اغوز به‌ويژه طايفه‌هاي کوچ‌نشين و مسلمان گفته مي‌شد که اين معنا اعم از کاربرد قوم ترکمن امروزين است. در گذشته، ترکمن نام عمومي بسياري از اقوام ترک‌تبار به ويژه اقوام اغوز مسلمان کوچ‌نشين بود و نه صرفاً قومي که امروزه ترکمن ناميده مي‌شود و شامل طوايفي است که در شرق درياي خزر از رود جيحون تا شمال خراسان و رود گرگان سکونت داشته‌اند. قوم ترکمن نيز به عنوان يکي از مهم¬ترين اقوام ايران از نظر تاريخي داراي پيشينه¬اي مي¬باشد که در اين مقاله، سعي شده چگونگي گرايش آنان به اسلام با مراجعه به اسناد و مدارک موجود در کتابخانه¬ها و تاريخ اين قوم مورد بررسي و مطالعه قرار گيرد
Views: 16
هم¬سازگري اجتماعي يکي از مولفه¬هاي مهم و اساسي در تاريخ جوامع بشري است. هر جامعه براي پيشرفت و ترقي در درجه نخست، نيازمند وفاق جمعي و نظم عمومي است. شبه جزير? عرب با وجود نابساماني¬هاي اقليمي، اقتصادي و سياسي از نوعي وفاق برخوردار بود. اين مقاله با رويکرد توصيفي-تحليلي و با طرح اين پرسش که ارزش¬ها، هنجارها و نقش¬ها در هم¬سازگري اجتماعي شبه جزيره چه جايگاهي داشتند، به بررسي اين موارد مي¬پردازد. حاصل تحقيق حاکي از آن است که ارزش¬ها با مولفه¬هاي نسب، حسب و عصبيت به همراه هنجارهاي اجتماعي در قالب پيمان¬ها و احلاف و همچنين نقش¬ها در هم-سازگري اجتماعي اعضاي قبايل نقش مهمي ايفا مي¬کردند
Views: 20
هدف اين تحقيق، قابليت سنجي و ارائه راهبردهاي توسعه منطقه اي سواحل مکران ج.ا.ايران مي باشد. روش تحقيق در اين پژوهش توصيفي تحليلي است. براي ارائه راهبردها از الگوي راهبردي SWOT استفاده شده است. به منظور اعتبارسنجي يافته ها پرسشنامه اي تنظيم شد و بين نمونه آماري توزيع گرديد که 80 نفر از استادان و دانشجويان مقطع دکتري دانشگاه هاي بزرگ کشور بودند. نتايج به دست آمده نشان از آن دارد که بايد راهبردهاي محافظه کارانه (WO) براي توسعه اين منطقه در اولويت قرار گيرند. راهبردهاي محافظه کارانه براي توسعه منطقه مورد مطالعه «سرمايه گذاري براي احداث امکانات و تجهيزات زيرساختي ارتباطي در جهت به دست آوردن محوريت مسير شمال – جنوب»، «استفاده از ظرفيت تعامل و ارتباط با بندرهاي جهان در جهت هدف هاي حمل ونقلي و بازرگاني»، «برنامه ريزي منسجم و يکپارچه دولت» و «برقراري ارتباط و تعامل سازنده با کشورهاي همسايه به ويژه کشورهاي حوزه آسياي مرکزي و افغانستان» مي باشد.
Views: 17
روند تسريع اين رابطه کم کم و به مرور زمان سرعت بيشتري به خود بگيرد. در حالي که صهونيست ها منتفع اصلي اين پيوندها و جشن ها هستند، بايد ديد حاکمان منطقه چگونه تاوان اين تسريع در به آغوش کشيدن اسرائيل را پرداخت خواهند کرد. زمان ثابت خواهد کرد که چه عناصري به عنوان بازدارنده و مشوق عمل خواهند کرد.
Views: 7
نگاهي به پرونده حقوق بشر آمريکا اثبات کننده عدم حقانيت مقامات کاخ سفيد در صيانت از حقوق بشر است که حمله به هواپيماي مسافربري نه اولين نقض حقوق بشر بود و نه آنچه امروز از سوي اين رژيم و حاميان او در اقصي نقاط جهان رخ مي‌دهد ، آخرين خواهد بود.
Views: 15
بحران سوريه از زمان آغاز تاکنون که بيش از هفت سال از آن سپري مي شود، مراحل مختلفي را به خود ديده و دمشق در طول اين مدت همواره مورد تهديد قدرت هاي بيگانه از جمله ايالات متحده آمريکا بوده است. از کمک هاي تسليحاتي ايالات متحده آمريکا به گروه هاي تروريستي به بهانه کمک به معارضان مسلح، تهديد به انجام حمله نظامي مستقيم و تشکيل ائتلاف بين المللي به اصطلاح ضد داعش براي تخريب زيرساخت هاي سوريه گرفته تا حمايت از نيروهاي دموکراتيک کُرد سوري براي محقق ساختن رؤياي تجزيه، حمايت از خودمختاري تروريست هاي تکفيري در محور جنوبي و متهم ساختن گاه و بي گاه دمشق به انجام حملات شيميايي عليه غيرنظاميان. البته هيچيک از استراتژي‌هاي ذکرشده نتوانست به ايالات متحده آمريکا در تحقق آرزوهايش در سوريه کمکي کند. امروز اين آمريکايي ها هستند که عليرغم تمامي تلاش هاي سال هاي اخير خود در سوريه، در اين کشور در موقعيت ضعف قرار گرفته اند.
Views: 16
اظهارات و ادعاهاي «بنيامين نتانياهو» نخست وزير رژيم صهيونيستي به عنوان فردي که دستانش به خون کودکان لبناني و فلسطيني آغشته شده اما ژست دلسوزي براي مردم ايران را به خود گرفته، سرشار از تناقض و نفاق است. ايالات متحده آمريکا به عنوان بزرگترين متحد صهيونيسم تاکنون 7 تريليون دلار در منطقه هزينه کرده و اين همان اعتراف تلخي است که ترامپ کرد و نتانياهو نيز به خوبي از آن باخبر است. لذا بازي با افکار عمومي ايران به دليل برخي هزينه هاي نظامي جمهوري اسلامي، نشانگر عمق دشمني در گفته هاي نتانياهو است. هزينه هاي نظامي هنگفت آمريکا درحالي انجام مي شود که که افکار عمومي آمريکا و همچنين رسانه هاي اين کشور به طور کامل در سلطه صهيونيستهاست و اين رسانه ها هيچ استقلالي از خود ندارند تا حقايق را بازگو کنند. طبيعي است که در اين شرايط، افکار عمومي آمريکا نسبت به اقداماتي که دولتشان در منطقه و جهان انجام مي دهد، آگاهي نداشته باشند. حتي اگر آنها نسبت به اين اقدامات، آگاهي هم داشته باشند و دست به اعتراض هم بزنند، مي دانند همچون جنبش وال استريت با سرکوب گسترده نيروهاي امنيتي مواجه مي شوند.
Views: 12
در شرايطي که اقتصاد کشور در حال تبديل شدن به عرصه اي براي فشار است، برنامه عملياتي و راه کاري که بايد بر روي آن تمرکز کرد تا فضاي اقتصادي تبديل به پاشنه آشيل کشور نشود، تمرکز بر روي اقتصاد ملي و تقويت بن مايه هاي اقتصاد ملي است. نقد رويکردهاي بازار آزاد و روي آوري ايالات متحده به حمايت گرايي در اقتصاد در دوره دونالد ترامپ، ثابت مي کند که ميل و اشتياق فراوان براي پيوستگي بين المللي، تنها راه حل رسيدن به اقتصاد مستحکم نيست. ايالات متحده حتي خود رويکردي حمايت گرايانه اتخاذ مي کند و هفته هاي مشخصي را در کاخ سفيد با نام «ساخت آمريکا» يا «کالاي آمريکايي بخريد» و ... بر گزار مي کند. اين موضوع به طريق اولي براي ايران که با دشمناني همچون عربستان سعودي و آمريکا دست و پنجه نرم مي کند، اولويت دارد. پيشرفت درون زا و متناسب، راه حل ايران براي برون رفت از شرايط فعلي است. توجه به شاخص هاي محيطي ايران از امنيت اجتماعي تا گسترش امنيت منطقه اي و .... حفظ پرستيژ پيشرفت درون زا و الگو شدن جمهوري اسلامي به عنوان کشوري مسلمان و شيعه با استفاده از اين شاخص هاي اقتصادي و مسئله تقويت عزت ملي با اتکاي به اين پيشرفت درون زا از جمله اصلي ترين شاخص هايي است که مي تواند عنصر بازدارنده را براي ايران تقويت کند.
Views: 11
يکي از اقدامات و تفکرات مشهور کاتص، تلاش براي احيا خط راه آهني از بندرهاي سرزمين‌هاي اشغالي به عمق سرزمين‌هاي عربي است. اسرائيل کاتص، يکي از وزراي تندرو حزب ليکود و بسيار تاثير گذار و با نفوذ در کابينه نتانياهو و روابط پنهاني اين رژيم با برخي کشورهاي عربي است. وي از سال 2009 وزير راه و ترابري است؛ اما از سال 2015 و آخرين کابينه تشکيل شده وزارت خانه مهم اطلاعات را هم با حفظ سمت وزارت راه و ترابري بر عهده دارد.[1] کاتص در سال‌هاي اخير موضع‌گيري‌هاي مهمي در روابط اعراب و اسرائيل و سياست خارجي تل‌آويو داشته است. يکي از اقدامات و تفکرات مشهور کاتص، تلاش براي احيا خط راه آهني از بندرهاي سرزمين‌هاي اشغالي به عمق سرزمين‌هاي عربي است.
Views: 11
چه زماني اين رنسانس غير غربي رخ خواهد داد؟ اين {رنسانس} به وضوح از قبل در چين در حال رخ دادن است. جهان اسلام براي دستيابي به جوامعي بادوام، خلاق و مولد هنوز راه درازي براي پيمودن در پيش دارد، اگر چه شرايط از کشوري به کشوري ديگر تفاوتهاي بسيار دارد. منتهي يک چيز قطعي است، منطقه {خارميانه} هرگز حتي «آغاز» به بازيابي تعادلش نخواهد کرد، مگر اينکه همه چکمه‌هاي خارجي از آنجا خارج شوند– که حضورشان به شدت تحريک‌آميز و بي‌ثبات‌گر است. شايد کشورهاي اسلامي در حال ورود به يک دوره ضروري طولاني اما حياتي از يک سري آزمايشات و تجربيات بومي هستند، به عنوان بخشي از فرايند طولاني خودآموزي، براي اينکه مجدداً و حقيقتاً به عنوان مجموعه ملت‌هايي داراي حاکميت عمل کنند و خودشان مشکلاتشان را حل کنند، آزاد از دخالت‌هاي پي در پي خارجي. به هر حال چهار فاکتوري که در بالا ذکر شد، به نمايش پيچيدگي عميق تاريخي و تمدني‌اي که در پس تعارضات درازدامنه شرق و غرب نهفته است کمک مي‌کند. آن فاکتورها ممکن است که پرتو کوچکي بيافکنند بر {علت} واکنش‌هاي مسلمانان به نظم ژئوپوليتيک معاصر.
Views: 16
عنصر اساسي که سبب تنفّر‌ ما از يهود شده است به خاطر انديشه «نژادپرستي» و «خود برتر بيني» آنان نسبت به کل جامعه بشريت به جز خودشان است و اين خود برتر بيني تنها در مورد مسلمانان نيست بلکه در مورد مسيحيان نيز صدق مي‌کند؛ زيرا يهوديها بر اين باورند که آنها داراي نژاد برترند و از جايگاه ويژه‌اي نزد خدا برخوردارند و حتي خود را فرزندان و دوستداران خدا مي‌دانند: نَحْنُ أَبْنَاءُ اللَّهِ وَأَحِبَّاؤُهُ (سوره مائده آيه 18) و معتقدند که تمام بشريّت‌ به مثابه حيواناتي براي خدمت به آنان خلق شده‌اند. در نتيجه حق آنان است که با مردم همانند حيوان رفتار کنند و پيامد اين خود برتر بيني اين است که آنها همه ملّت‌ها را ناپاک و نجس مي‌دانند و به همين علت حاضر نيستند غير از يهود را به عقد خويش در آورند، زيرا معتقدند که خون يهود و نژاد يهود با ترکيب خون ديگران از اصالت و پاکي مي‌افتد و آينده آنان را تهديد مي‌کند. حتي در زمينه ديني و مذهبي حاضر نيستند غير يهوديها را به کيش و آئين خود دعوت کنند و همين امر موجب شده که ملت يهود از لحاظ جمعيت کمترين ملت جهان قرار گيرند و آن طور که تخمين زده شده شايد جمعيت آنها در سطح جهان به چهارده ميليون هم نرسد.
Views: 14
اقبال شاعر و متفکّر مسلمان‌ شبه‌ قاره هند و پاکستان‌ بود. نياکان او از برهمنان کشمير بودند که حدود دويست سال پيش از تولّد او، اسلام آورده بودند. همانند پدرش‌ به‌ سلسله‌ي قادريه‌ تعلّق‌ خاطر داشت. اوّلين شخصيت مؤثّر بر افکار او‌ سيدمير حسن‌ بود که‌ خود از طرفداران افکار سرسيد احمدخان‌، بنيان‌ گذار نهضت‌ عليگره‌ بود. در ????م‌ به‌ لاهور رفت‌ و در دانشکده دولتي لاهور‌ به مدّت 5 سال زبان‌هاي‌ فارسي‌ و عربي‌، ادبيات‌ انگليسي‌ و ادبيات‌ جديد اروپايي‌ و مقدّمات‌ فلسفه‌ي غرب‌ را فرا گرفت‌. تحصيلات او در رشته‌ي فلسفه در دانشگاه لاهور آغاز شد و مدرک کارشناسي ارشد فلسفه را در سال ????م با رتبه‌ي اوّل از دانشگاه پنجاب دريافت کرد. وي پس از آن از دانشگاه کمبريج و دانشگاه مونيخ مدرک دکتراي خود را در رشته‌ي فلسفه گرفت.
Views: 8
اسرائيلي که در قلب يک منطقه متخاصم منزوي است و در خاورميانه اي که هيچ متحد واقعي ندارد، دولت يهود هميشه پذيراي هرگونه افتتاح ديپلماسي منطقه اي است که در اين حالت عربستان شريک مناسبي به نظر مي رسد. اين يک حقيقت است که دشمن دشمن من دوست من است؛ نشان از اين دارد رياض در واقع حمايت يکي از دولت هاي قدرتمند منطقه (رژيم صهيونيستي به عنوان دشمن ايران) را به دست خواهد آورد. بنابراين عربستان به عنوان يکي از ستون هاي اسلام سياسي، سعي خواهد کرد شهروندان و بيش از 3/1 ميليارد مسلمان سني جهان را متقاعد کند که نهاد صهيونيستي به آن اندازه که باور داشتند خطرناک نيست. به رسميت شناختن بيت المقدس به عنوان پايتخت رژيم صهيونيستي هم اين عمل را تغيير نمي دهد؛ به دليل اينکه انتقاد رياض از تصميم ترامپ فقط در حد حرف بود نه اقدامات تلافي جويانه و روشن است رياض ارزشمندتر از بيت المقدس براي عربستان است.
Back   1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6  -  7  -  8  -  9  -  10   Next

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.