اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز شنبه، 5 خرداد 1397| 12 رمضان 1439

Lasted Artilce

Views: 37
هيچ شکي نيست که اهل بيت رسول¬الله(ص) در ميان اهل سنت، مقام بلندي دارند و اهل سنت براي آن بزرگواران احترام بسياري قائل هستند و حقوق آنها را آن¬گونه که خداوند در شريعت اسلام قرار داده است رعايت مي¬کنند. آنان را دوست دارند و محبت و موالات شايسته¬اي نسبت به آنان داشته و دارند و به سفارش پيامبر(ص) در خصوص آنان عمل مي¬نمايند؛ همان وصيتي که در روز غدير خم فرمودند: «اذَكِّرُكُمُ اللّهَ في أهلِ بَيتي: شما را درباره رعايت حقوق اهل بيتم سفارش مي¬کنم.» (ابن اثير، ج 2: 140). گفتني است که تمام اهل سنت بر وجوب محبت اهل بيت(ع) و تحريم آزار و بي¬ادبي قولي يا فعلي نسبت به ايشان اتفاق نظر دارند و با افتخار، کتاب¬هاي اهل سنت مملو از مناقب و فضايل اهل بيت(ع) است. محبت و دوستي اهل بيت پيامبر بزرگ اسلام(ص) از مسايل مهمي است که به اتفاق علماي اسلام از نشانه¬هاي ايمان شناخته شده؛ چنان¬که بغض و کينه نسبت به آنان نيز از نشانه¬هاي نفاق شمرده گرديده است بر اين مبنا، اهل سنت در نمازهاي خود به پيامبر(ص) و اهل بيت(ع) درود مي¬فرستند و نماز را بدون اين درود ناقص مي¬دانند. در خطبه¬هاي نماز جمعه اهل سنت نيز که به زبان عربي خوانده مي¬شود، اين عبارت جزء عبارات اصلي است: «الحسن والحسين سيّدا شباب أهل الجنّة، وأنّ فاطمة سيّدة نساء أهل الجنّة». همچنين علماي اهل سنت، فاجعه¬اي که در کربلا رخ داد و شهادت امام حسين(ع) را محکوم مي¬کنند. در اين مقاله، جايگاه اهل بيت(ع) از منظر قرآن و سنت فقها و مجتهدين اهل سنت بررسي گرديده است.
Views: 185
عالمان بزرگ و واقع‌گرا و روشن‌ضمير از ديرباز توجه داشته‌اند که بحث‌ها و مناظره‌ها مقايسه‌اي در هر زمينه‌اي که باشد (فقهي، کلامي، اصولي، تفسيري و حديثي) و جز اين‌ها داراي سهم بسزايي در تقريب بين مذاهب اسلامي و نيز در رسيدن به هدف شريعت دارد. ازاين‌روي آنان در زمان‌هاي پيشين در جوهاي سالم و آرام و احترام متقابل و بسيار صميمي و به‌دوراز جمود و تعصب، بحث‌ها و مناظره‌هايي با پيروان مذاهب تطبيقي داشته و با تمام وجود به آن اهميت مي‌دادند. من در بررسي‌هاي خود در اين زمينه يافتم که چه قدر بررسي انديشه‌هاي گوناگون در هر زمينه‌اي که باشد باعث تفاهم و تقارب بين آن‌ها مي‌شود. ابن‌خلدون در مقدمه‌اش مي‌گويد اين علم بسي پرفايده و سودمند است و مباني پيشوايان فقه در ضمن آن شناخته مي‌گردد.
Views: 137
عقل ونقل اقتضا مي کند که امت اسلامي با تمام سلايق وعلايق و فرق آن با هم متحد باشند و در واقع، دوره ي حاضر؛ دوره ي عمل به اصول گوناگون قرآني همچون(اصل کرامت انساني، اصل تاليف قلوب و اخوت ، اصل تقوا و تشريک مساعي، اصل تاکيد بر محوريت مشترک قرآن و سنت نبوي ، اصل امر به معروف ونهي از منکرواصل تمرکز بر دشمنان مشترک) است. امروز همه ي دشمنان يک رشته مطالعات هدفدار و راهبردي و اجرايي را با افقي معين براي ضربه زدن به کيان و تماميت امت اسلامي و وحدت آن آغازکردند.با بررسي ديرينه ي تفرقه و اختلاف در طي قرون متمادي و بويژه نقش آن در چند سال اخير پس از موج بيداري اسلامي و منحرف کردن اين جريان مقدس، درمي يابيم که دشمنان اسلام با داشتن راهبردها و اهداف معين، بخش عظيمي از توان و استعدادهاي امت اسلامي را گرفته و آن را صرف ايجاد درگيري هاي داخلي ميان امت اسلامي بکار بردند تا ضمن غارت ثروت ها و انحراف اذهان امت اسلامي از اصل دشمن مشترک، امنيت متحدان و دست نشانده هاي خويش را تضمين کنند.
Views: 220
اگرچه در مباحث گوناگون کلامي، شيعه و سني اختلافاتي با همديگر دارند، اما مشترکات فراواني در فقه، آنها را به همديگر پيوند مي ‎زند. مهم‎ترين مشترکات اين دو مذهب در مباحث مرتبط با فقه و اصول و مباني اجتهاد عبارت ‎اند از: توحيد و ربوبيت تشريع الهي، نبوت و واحد بودن دين و شريعت، خاتميت دين، جامعيت شريعت اسلامي و حجيت منابع چهارگانه (کتاب، سنت، اجماع و عقل). اين دو فرقه در اين اصول اشتراک ديدگاه عميقي دارند. اگرچه آنها در فروعات يا در تفاسير آن ديدگاه‎هاي گاه متفاوتي اتخاذ مي‎کنند، با اين وجود در اصل آن هيچ اختلافي ندارند. اين اشتراکات فرصت خوبي است تا ضمن تحقق تقريب فقهي، تقريب فکري بين آحاد جامعه اسلامي نيز تحقق يابد.
Views: 214
هم‌گرايي و تقريب از مهم‌ترين راهبردها و سياست‌هايي است که جهان اسلام را به مرحلة تعادل و تعامل مي‌رساند. از اين‌رو بسياري از بزرگان شيعه و سني در جهت تحقق تقريب مذاهب اسلامي تلاش کرده و راه‌کارهايي پيش راه امت اسلامي قرار داده‌اند. يکي از جدي‌ترين حاميان تقريب امام موسي صدر بود و اين امر مهم در صدر اقدامات اصلاحي و نوگرايانه ايشان در لبنان و جهان اسلام قرار داشت. امام موسي صدر که جايگاه رفيعي در ميان علماي امت اسلامي داشت، در هر فرصتي اين هدف مصلحانه را پيگيري مي‌کرد. ايشان در اين زمينه فعاليتي چشم‌گير و گسترده داشت و با ايراد سخنراني، ديدار و گفت‌وگو با انديشمندان جهان اسلام، شرکت در کنفرانس‌ها و مجامع اسلامي، ارائه مقاله در موضوعات مرتبط با امت اسلامي و مکاتبه با علماي اسلام در پي القاي روحية هم‌گرايي به امت اسلام بود. راه‌کارهاي وحدت‌جويانة ايشان از جمله موضوعات بديع و بکري است که توجه و تمسک به آن مسير پرفروغي را براي ما مي‌گشايد. از جملة اين راه‌کارها مي‌توان توجه به همکاري‌هاي فقهي، وحدت فقهي شعائر اجتماعي، و اقدامات عملي اشاره کرد که در اين مقاله بدان‌ها پرداخته‌ايم.
Views: 209
اين نوشتار، به تبيين دانش «آينده‌پژوهي» و چشم انداز‌هاي فراروي جهان اسلام و گزارش و بررسي کتاب وحدت جهان اسلام با چشم‌انداز آينده مي‌پردازد. اين کتاب، توسط دکتر سيد يحيي صفوي تدوين شده و در برگيرنده چهار فصل و سه ضميمه است که در اين نوشتار، مهم‌ترين مباحث آن را ارزيابي خواهيم کرد.
Views: 226
وحدت‌گرايان اسلامي از«ملي‌گرايي»،به دليل نقش آن در ايجاد تفرقه و نزاع‌ ميان مسلمانان و تجزيهء سرزمين‌هاي اسلامي،بدين مي‌باشند،ملي‌گرايان نيز به دليل برداشت نادرست از مفهوم«وحدت اسلامي»،آن را مساوي با ناديده‌ گرفتن وفاداري‌ها و منافع ملي و مذهبي ملل مسلمان به نفع تشکيل«امت‌ واحدهء اسلامي»مي‌پندارند؛بنابراين هر دو گروه،جمع ميان«ملي‌گرايي»و «وحدت اسلامي»را غيرممکن مي‌دانند. در اين پژوهش برآنيم که با بررسي حيات سياسي پيامبر(ص)و امام‌ علي(ع)،تجربهء تاريخي ملل اروپا براي تشکيل اروپاي واحد،نگرش‌ مفهوم‌شناسانه به مفهوم«ملي‌گرايي»و«وحدت اسلامي»و هم‌چنين توجه به‌ دو نظريهء«هويت‌هاي جمعي»در جامعه‌شناسي و«همگرايي»در روابط بين‌الملل؛امکان جمع ملي‌گرايي با فراملي‌گرايي(وحدت اسلامي)رابيازماييم.
Views: 245
بايد بدانيم زماني که بنيانگذار کبير انقلاب اسلامي حضرت امام خميني (ره) به همه‌ي مسلمانان جهان توصيه مي‌کنند که اختلافات را کنار بگذارند و دست برادري به يکديگر دهند.[1] يا زماني که مي‌فرمايند کلمه‌ي لااله الا الله، بايد محور وحدت مسلمانان باشد تا همه زير اين چ‌تر به امتي واحد تبديل شوند.[2] همچنين در آن هنگام که مي‌فرمايند نه تنها پيامبر خاتم بلکه همه‌ي پيامبران از ابتدا تا انتها پيام آور دوستي و اخوت بوده‌اند. هرگز مرادشان اين نبوده است که شيعيان به اعتقادات اهل سنت در آيند و يا برعکس اهل سنت به معتقدات شيعه بگروند. بلکه مراد اين است که با وجود اختلافات کلامي، فقهي و... که در ميان فرق مختلف اسلامي، اما اين فرق نقاط مشترک و تفاهم بيشتري نسبت به نقاط اختلاف دارند، که براي مقابله با دشمنان اسلام بايد بر آن متمرکز گردند.
Views: 178
گذشت شصت و پنج سال از شکل‌گيري "جماعة‌التقريب بين‌المذاهب الاسلامية" که دارالتقريب را در سال ????م. در قاهره تأسيس کرد و با گذشت بيست سال از تأسيس "مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي" در سال ????م. (در جمهوري اسلامي ايران) و سپري شدن نه (?) سال از تدوين و تصويب"استراتژي تقريب مذاهب اسلامي" در سال ????م. از سوي کنفرانس سران اسلامي، مناسبت شايسته‌اي براي درنگ در روند "تقريب" و پيامدهاي آن بر اوضاع جهان اسلام طي اين دهه‌ها و بويژه در مرحله کنوني براي نتيجه‌گيري‌هايي است که مي‌توان آنها را در پرتو متغيرهاي پياپ? که جهان بطورکلي و جهان اسلام بطور خاص بخود مي‌بيند، مورد ارزيابي و تأمل قرار داد.
Views: 169
تحقيق حاضر با استفاده از منابع کتابخانه‌اي و به روش توصيفي ـ تحليلي، به بررسي اهميت و جايگاه وحدت از ديدگاه امام علي(ع) مي‌پردازد. نگاه امام علي(ع) به موضوع وحدت، نگاهي راهبردي و سرشار از عشق و علاقه است و اشاره حضرت به مواردي نظير نياز دروني و اجتماعي، تحقق‌يابي بخش عمده‌اي از آموزه‌هاي ديني و سعادت‌يابي جامعه اسلامي به واسطه آن، جايگاه و اهميت ويژه مقوله وحدت را در نگاه ايشان نمايان مي­سازد. روح وحدت‌آميز تعاليم الهي، نعمتي پرارج و پربها و ضرورت شکرگزاري آن، عزت‌آفريني، برکت‌آوري، وجود دشمنيها و غيره از جمله مواردي است که امام علي(ع) در تشريح فلسفه و چرايي ضرورت وحدت به آنها اشاره کرده است
Views: 226
اين مقاله با موضوع «اتحاد ملي و انسجام اسلامي از ديدگاه قرآن کريم»، درتلاش است آياتي از قرآن کريم را درباره ضرورت اتحاد ميان مسلمانان و دوري از اختلاف و تفرقه، مورد بررسي قرار دهد و براي اين منظور از منابع معتبري همچون «صحيفه امام خميني (ره)»، «يادداشت هاي استاد مطهري»، «کتاب وحدت»، برخي از تفاسير شيعه و اهل سنت و ... استفاده شده است. از بارزترين آياتي که در مورد وحدت مورد بررسي قرار گرفته، شعار وحدت آفرين «... وَ أعتَصِمُوا بِحَبلِ اللهِ جَميعاً وَ لا تَفَرَّقُوا...» (1) مي باشد که حامل پيام هاي مهم و سرنوشت سازي براي مسلمانان جوامع مختلف است. در ادامه مقاله، چند نمونه از عوامل زمينه ساز اختلاف و تفرقه در بين مسلمانان ذکر شده، پس از آن برخي از زمينه اي ايجاد وحدت عنوان گشته و قسمت آخر مقاله نيز با بياناتي ارزنده از امام خميني (ره) در مورد لوازم ايجاد وحدت ميان مسلمانان، مزّين شده است.
Views: 216
شمار روزنامه نگاراني که آوازه شان از مرزهاي موسسه و کشور خودشان فراتر مي رود و به عنوان روزنامه نگاراني در سطح جهاني شناخته مي شوند، فراوان نيست که محمد حسنين هيکل در زمره نخستين همين کسان است. او از جمله انديشمندان مسلمان جهان عرب بود که نظراً و عملاً در راستاي تقريب مذاهب قدم برمي داشت و يکي از دوستداران و علاقمندان ايران و امام خميني و همراه و آشناي با جريان انقلاب اسلامي ايران بود. يک ايران شناس مطرح که هم در دوران ملي شدن صنعت نفت در کشورمان حضور داشت و گزارش هاي اين واقعه را به جمال عبدالناصر، رئيس جمهور وقت مصر ارسال مي کرد و هم در روزهاي اوج انقلاب اسلامي و در خدمت رهبر کبير انقلاب. او چندين بار در پاريس و ايران به ديدار امام آمده و مصاحبه کرده بود.
Back   1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6  -  7  -  8  -  9  -  10   Next

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.