اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز شنبه، 30 تير 1397| 9 ذي القعده 1439

 


Lasted Artilce

Views: 298
يکي از علوم قرآن کريم که در فهم، ترجمه و تفسير کلام الهي تأثير مستقيم دارد، «علم قرائات قرآن» است. به همين سبب، اين علم از ديرباز، مورد توجه مفسران قرآن بوده و تلاش جمعيِ ايشان بر اين بوده که با توجه به قرائتهاي مختلف و تأثير دادن آنها در فهم قرآن، بتوان بهترين برداشت را مطابق قرائت مقبول عرضه نمود. همين اثرگذاري، در ترجمه نيز خود را مي‌نماياند. در اين مقاله، پس از مرور بر تعاريف و عناوين پايه‌اي، موارد اختلاف قرائات از ميان هفت قرائت مشهور (قرائات سبع) که بر تفسير قرآن تأثير دارند، در سوره مبارکه بقره شمارش شده است. در پي آن، اختلاف تفسيري در اين موارد، بررسي گرديده و ترجمه فارسي آيات مورد نظر در آن سوره، در ترجمه‌هاي رشيدالدين ميبدي (ترجمه کهن از اهل­‌سنت) و ابوالفتوح رازي (ترجمه کهن از شيعيان)، مهدي الهي قمشه‌اي (نخستين ترجمه فارسي معاصر)، ناصر مکارم شيرازي و محمدمهدي فولادوند (دو ترجمه متداول معاصر) مقايسه مي‌شود. از رهگذر اين بررسي، ميزان تطابق ترجمه‌هاي ياد شده با روايت حفص از عاصم به عنوان مشهورترين قرائت در سده‌هاي اخير مشخص مي‌شود.
Views: 245
شيخ محمد عبده از علماي بنام اواخر قرن سيزدهم و اوايل قرن چهاردهم قمري است. ايشان پس از فراگيري علوم اسلامي به نوگرايي و اصلاح در عالم اسلامي روي آورد که مورد مخالفت قرار گرفت و تبعيد شد. وي همچنين در تفسير قرآن روش جديدي را برگزيد که بر پايه نوگرايي و تجديد بود. از اين رو جمعي از علما از جمله محمد رشيدرضا و مصطفي مراغي از آن روش پيروي کردند. شيخ محمد عبده در تفسير قرآن به مسائل اجتماعي و فقهي توجه بسياري داشت. ويژگي علامه عبده در رابطه با چگونگي حل معضلات و مشکلات اجتماعي با رويکرد قرآني، اين بود که از کنار هيچ آيه­‌اي از آيات قرآن نمي­‌گذشت، مگر اينکه اگر نکته­‌اي را در رابطه با معالجه امراض مختلف اجتماعي در آن مي­‌يافت، استخراج مي­‌کرد. همچنين ايشان در زمينه مسائل مستحدثه فقهي به خصوص معاملات و مناکحات، بر اين باور بود که بايد باب اجتهاد را گشود، تا بتوان به آنها پاسخ درست و متناسب با مقاصد شريعت داد.
Views: 345
تعصب واکنش و رفتاري برخاسته از فهم سطحي و بدون عمق و دقت و همراه با جوشش و خروشِ احساس مي‌باشد. کلمه «تعصب» در قرآن ذکر نشده، ولي مترادف آن يعني «حميّت» ذکر شده است.
Views: 332
ترجمه قرائت قرآن در نماز، يکي از مباحث فرعي مربوط به حوزه ترجمه قرآن است. درباره اصل ترجمه قرآن، عالمان و قرآ‌ن­‌پژوهان، ديدگاههاي مختلفي دارند، اما برايند و ديدگاه غالب دانشمندان فريقين در بحث ترجمه قرآن، به سمت جواز آن نشانه رفته است.
Views: 286
با دقت در قصه­‌هاي قرآني مي­‌توان گفت: بخشي از سرگذشت زندگي بزرگان ديني را چگونگي روابط آنها با خانواده تشکيل مي‌دهد. بنابراين با توجه به اهميت اين موضوع در قرآن و ضروري دانستن تنظيم صحيح روابط خانوادگي در خانواده و اجتماع، در اين مقاله به بررسي چهار قصه يوسف(ع)، موسي(ع)، مريم(س) و پيامبر اکرم(ص) پرداخته مي­‌شود، تا الگوهايي کامل براي داشتن خانواده­‌اي موفق و ايماني ارائه گردد.
Views: 166
جامع البيان عن تأويل آي القرآن محمد بن جرير طبري، يکي از مشهورترين تفاسير مأثور اهل­‌سنت است که در قرن سوم قمري به رشته تحرير درآمده است. روش تفسيري طبري در اين کتاب، غالباً روايي و مبتني بر روايات پيامبر(ص) و اقوال صحابه و تابعان است.
Views: 253
اين مفسران مراد از اسم موصول در اين آيه يعني «وَ مَنْ عِنْدَهُ عِلْمُ الْکِتَابِ» را اميرالمؤمنين علي(ع) مي­‌دانند که در شناخت حقانيت قرآن و به تبع آن، درستي ادعاي نبوت پيامبر اسلام(ص)، مرجع ديگران معرفي شده است. با توجه به سياق آيات سوره و نيز روايات فراواني که از طريق شيعه و سني در اين خصوص نقل و در آنها امام علي(ع) تنها مصداق بارز آن معرفي شده است، اين نظر تأييد مي­‌شود.
Views: 292
در اين نوشتار، شروطي که براي اهليت ولي، جهت ولايت، از نگاه اهل­‌سنت و شيعه لازم است، مورد بررسي قرار مي‌گيرد.
Views: 262
عداوت داعش با القاعده آن را در موقعيتي قرار داد که قادر به رقابت براي بدست آوردن بودجه هاي پنهان و کمکهاي خيريه‌ي سلفي هاي سنتي نبود.[1] درکل، اموال فعلي داعش به سرعت بر تواناييش در اداره کردن و رسيدگي کردن به ضد حمله ها محدود خواهد شد.
Views: 245
«رحمة للعالمين» بودن پيامبر(ص) در قرآن، به عنوان يک ويژگي شاخص براي ايشان مطرح شده است. اين ويژگي نيازمند توضيح و تبيين بيشتري است که تا به حال به آن پرداخته نشده است، از اين رو در اين نوشتار، به منظور تبيين و توضيح اين ويژگي، به تفاسير فريقين مراجعه شده است
Views: 269
جوامع روايي و تفسيري، 10 روايت درباره مواجهه حضرت يوسف(ع) با پدر وجود دارد که در آنها از بي‌احترامي حضرت يوسف(ع) به پدر، سخن به ميان آمده است. پنج روايت در منابع اماميه و پنج روايت در منابع اهل­‌سنت نقل شده‌اند. روايات اماميه با اهل­‌سنت تفاوت ماهوي دارند، هرچند يکي از روايات اهل­‌سنت مشابه روايات شيعه است، اما همگي حکايت از اين دارند که حضرت يوسف(ع) به پدرش احترام نکرد.
Views: 248
شيخ طوسي در تفسير التبيان، صاحب نظرات و آراء ويژه تفسيري و قرآني است. اين پژوهش بر آن است، تلاشها و اجتهادهاي ايشان را در دريافت معناشناسي واج و نشانه­‌شناختي تغيير صامت و مصوّت در ايفاي معنا، به تصوير بکشد.
Views: 241
ظن قوي آن است که ظرفيت هاي قطع روابط در مصر تنها مصرف داخلي و تبليغاتي دارد. اين درحالي است که قطع احتمالي رابطه با مصر مي تواند بر روابط با کشورهاي ديگر تاثير گذارد. لذا در حال حاضر به نظر نمي آيد که روابط مصر و عربستان در سال هاي اخير دو طرف به دنبال قطع روابط با يکديگر باشند.
Views: 238
قران به‌عنوان کتاب الهي براي سعادت و خوشبختي بشريت،‌ داري سعه‌ي صدر و نگاه بسيار وسيع به قضايا و موضوعات مختلف از جمله فرهنگ دگرپذيري مي‌باشد و با پذيرش و تحمل عقايد، مقدسات و افکار غير و ساير اديان و مذاهب آسماني و زميني،‌ با رعايت اصول تکريم و شرافت بشري جلوه‌اي زيبا از تعامل و همزيستي را به نمايش گذاشته است.
Views: 199
دولت اسلامي عراق و شام (داعش) يکي از مهم‏ترين گروه‏هاي اسلام‏گراي جهادي در سال‏هاي اخير بوده است
Views: 259
تفرقه در لغت، به معناي جداگشتن، پراکنده شدن و فاصله گرفتن، و در فرهنگ قرآن و معارف اهل بيت? به معناي دورشدن قلب ها، عواطف، اعتقادات و باورها از يک ديگر است. اين عمل پي آمد رذالت ها و صفات ناپسنديده انساني است که در اعتقادات ناصحيح ريشه دارد. تفرقه در تمام ابعاد و وجوه زندگي فردي، خانوادگي، اجتماعي، فرهنگي، سياسي، اعتقادي، اقتصادي و نظامي تعريف شده است
Views: 283
: يکى از راه هاى قدرتمندى اسلام، وحدت و همدلى مسلمانان است و معرفى عالمانى که در اصلاح امت اسلامى کوشش هايى کرده، و تلاش خود را در اين راه وجهه همت خود قرار داده اند، نقش بسزايى در تحقق اين آرمان دارد.
Views: 364
رشد و تحولات سريع زندگي بشر و بروز مسائل مستحدثه و نوظهور در زندگي اجتماعي، پيامدهاي فقهي و حقوقي خاص و پيچيده­اي به دنبال دار
Back   1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6  -  7  -  8  -  9  -  10   Next

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.