اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز سه شنبه، 4 ارديبهشت 1397| 9 شعبان 1439

 


Lasted Artilce

Views: 157
جامع البيان عن تأويل آي القرآن محمد بن جرير طبري، يکي از مشهورترين تفاسير مأثور اهل­‌سنت است که در قرن سوم قمري به رشته تحرير درآمده است. روش تفسيري طبري در اين کتاب، غالباً روايي و مبتني بر روايات پيامبر(ص) و اقوال صحابه و تابعان است.
Views: 217
اين مفسران مراد از اسم موصول در اين آيه يعني «وَ مَنْ عِنْدَهُ عِلْمُ الْکِتَابِ» را اميرالمؤمنين علي(ع) مي­‌دانند که در شناخت حقانيت قرآن و به تبع آن، درستي ادعاي نبوت پيامبر اسلام(ص)، مرجع ديگران معرفي شده است. با توجه به سياق آيات سوره و نيز روايات فراواني که از طريق شيعه و سني در اين خصوص نقل و در آنها امام علي(ع) تنها مصداق بارز آن معرفي شده است، اين نظر تأييد مي­‌شود.
Views: 248
در اين نوشتار، شروطي که براي اهليت ولي، جهت ولايت، از نگاه اهل­‌سنت و شيعه لازم است، مورد بررسي قرار مي‌گيرد.
Views: 240
عداوت داعش با القاعده آن را در موقعيتي قرار داد که قادر به رقابت براي بدست آوردن بودجه هاي پنهان و کمکهاي خيريه‌ي سلفي هاي سنتي نبود.[1] درکل، اموال فعلي داعش به سرعت بر تواناييش در اداره کردن و رسيدگي کردن به ضد حمله ها محدود خواهد شد.
Views: 207
«رحمة للعالمين» بودن پيامبر(ص) در قرآن، به عنوان يک ويژگي شاخص براي ايشان مطرح شده است. اين ويژگي نيازمند توضيح و تبيين بيشتري است که تا به حال به آن پرداخته نشده است، از اين رو در اين نوشتار، به منظور تبيين و توضيح اين ويژگي، به تفاسير فريقين مراجعه شده است
Views: 239
جوامع روايي و تفسيري، 10 روايت درباره مواجهه حضرت يوسف(ع) با پدر وجود دارد که در آنها از بي‌احترامي حضرت يوسف(ع) به پدر، سخن به ميان آمده است. پنج روايت در منابع اماميه و پنج روايت در منابع اهل­‌سنت نقل شده‌اند. روايات اماميه با اهل­‌سنت تفاوت ماهوي دارند، هرچند يکي از روايات اهل­‌سنت مشابه روايات شيعه است، اما همگي حکايت از اين دارند که حضرت يوسف(ع) به پدرش احترام نکرد.
Views: 227
شيخ طوسي در تفسير التبيان، صاحب نظرات و آراء ويژه تفسيري و قرآني است. اين پژوهش بر آن است، تلاشها و اجتهادهاي ايشان را در دريافت معناشناسي واج و نشانه­‌شناختي تغيير صامت و مصوّت در ايفاي معنا، به تصوير بکشد.
Views: 218
ظن قوي آن است که ظرفيت هاي قطع روابط در مصر تنها مصرف داخلي و تبليغاتي دارد. اين درحالي است که قطع احتمالي رابطه با مصر مي تواند بر روابط با کشورهاي ديگر تاثير گذارد. لذا در حال حاضر به نظر نمي آيد که روابط مصر و عربستان در سال هاي اخير دو طرف به دنبال قطع روابط با يکديگر باشند.
Views: 222
قران به‌عنوان کتاب الهي براي سعادت و خوشبختي بشريت،‌ داري سعه‌ي صدر و نگاه بسيار وسيع به قضايا و موضوعات مختلف از جمله فرهنگ دگرپذيري مي‌باشد و با پذيرش و تحمل عقايد، مقدسات و افکار غير و ساير اديان و مذاهب آسماني و زميني،‌ با رعايت اصول تکريم و شرافت بشري جلوه‌اي زيبا از تعامل و همزيستي را به نمايش گذاشته است.
Views: 175
دولت اسلامي عراق و شام (داعش) يکي از مهم‏ترين گروه‏هاي اسلام‏گراي جهادي در سال‏هاي اخير بوده است
Views: 229
تفرقه در لغت، به معناي جداگشتن، پراکنده شدن و فاصله گرفتن، و در فرهنگ قرآن و معارف اهل بيت? به معناي دورشدن قلب ها، عواطف، اعتقادات و باورها از يک ديگر است. اين عمل پي آمد رذالت ها و صفات ناپسنديده انساني است که در اعتقادات ناصحيح ريشه دارد. تفرقه در تمام ابعاد و وجوه زندگي فردي، خانوادگي، اجتماعي، فرهنگي، سياسي، اعتقادي، اقتصادي و نظامي تعريف شده است
Views: 251
: يکى از راه هاى قدرتمندى اسلام، وحدت و همدلى مسلمانان است و معرفى عالمانى که در اصلاح امت اسلامى کوشش هايى کرده، و تلاش خود را در اين راه وجهه همت خود قرار داده اند، نقش بسزايى در تحقق اين آرمان دارد.
Views: 312
رشد و تحولات سريع زندگي بشر و بروز مسائل مستحدثه و نوظهور در زندگي اجتماعي، پيامدهاي فقهي و حقوقي خاص و پيچيده­اي به دنبال دار
Views: 190
اختلاف نظر يک سنت فطري است و گفت وگو و هم زيستي، ديدگاه واقع بينانه آموزش ديني و فرهنگ اسلامي به منظور کشف حقايق و بيان امور پنهان است
Views: 169
آيات صفاتي، از آيات متشابهي که از يک طرف با صفات خبري خدا ـ که يک بحث اختلافي است ـ و از طرف ديگر، با آيات متشابه ـ که براي فهم بشر سنگين است ـ مرتبط مي باشد. اين بحث زمينه ساز به وجود آمدن فرقه هاي مختلف در ميان مسلمانان گرديده است.
Back   1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6  -  7  -  8  -  9  -  10   Next

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.