اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز شنبه، 30 تير 1397| 9 ذي القعده 1439

 


Lasted Artilce

Views: 27
رمضان، ماه رحمت و برکت، ماه مهماني خدا و يکي از ماه‌هاي مهم در زندگي مسلمانان است و تأثير عميقي بر جنبه‌هاي مختلف زندگي دارد. بي‌شک يکي از عرصه‌هايي که رمضان در آن بازتابي گسترده داشته، هنر و ادبيات است؛ به طوري که پس از ابلاغ اين فريضه بر مسلمانان -در طول تاريخِ اسلام- نويسندگان، مقالات مختلفي در مورد فضيلت¬ها و ويژگي¬هاي اين ماه نوشته‌ و شاعران نيز ابيات نغزي در اين مورد سروده‌اند که چون از دل بر آمده، بر آسمان ادب همچون ستاره‌اي تابان مي‌درخشد. شاعران کرد شافعي¬مذهب نيز در اين رابطه اشعار زيبايي سروده‌اند و در ديوان بيشتر آنان، ابياتي در مورد ماه رمضان، روزه و روزه¬داري به چشم مي‌خورد. در اين مقاله، سعي بر آن است تا برخي از اين ابيات نغز و پر مغز را مورد بررسي قرار دهيم.
Views: 33
شايد بتوان گفت که مهمترين مانع رواني براي حمايت از کالاي ايراني، جاافتادن اين بحث در ناخودآگاه ايرانيان است که کالاي ايراني، فاقد کيفيت بوده و نامطلوب است. حال براي زدودن اين تصوير در ذهن‌ها بايد با تبيين و روشنگري اهميت موضوع را به باور افکار عمومي رساند.
Views: 27
يکي از مهم‌ترين ارکان اقتصادي هر کشوري، ميزان توليدات آن کشور از کالاها و خدمات مورد نياز افراد جامعه است. از سوي ديگر يکي از نقاط اشتراک و تعلقات سرزميني هر کشور، مصارف آن کشور از محل توليدات خويش است. در واقع خريد محصولات داخلي توليدشده در يک سرزمين به عنوان نماد همبستگي و مشارکت فعال مردم در سرنوشت اقتصادي و سياسي خويش مي‌باشد. اهميت‌دادن به محصول دست کارگر و متخصص و کارآفرين ايراني موجبات دلگرمي و رونق بازارها در داخل کشور مي‌باشد.
Views: 50
گام اول براي اشاعه و ترويج اقتصاد مقاومتي در جامعه، آگاهي و فهم درست از اين مفهوم است که از طريق گفتمان درجامعه صورت مي گيرد. رسانه ها مي توانند فضاي گفتماني بين مردم و دولت را فراهم سازند، مردم را به مشارکت دعوت و حتي به مطالبه مردمي از مسئولين نظام تبديل کنند. متاسفانه با وجودي که مدت مديدي از زمان ابلاغ خطوط کلي اقتصاد مقاومتي مي گذرد، اما همچنان بحث بر سر اهميت کارکرد و نقش رسانه هاست. اين انتظار از آنجا نشات مي گيرد که مطابق ماده 21 سياست هاي کلي اقتصاد مقاومتي: «تبيين ابعاد اقتصاد مقاومتي و گفتمان سازي آن، به ويژه در محيط هاي علمي، آموزشي و رسانه اي و تبديل آن به گفتمان فراگير و رايج ملي بايد صورت گيرد». به اين منظور، اخبار اقتصادي سال 1394 منتشرشده در 23 خبرگزاري و سايت خبري مورد تحليل محتوا قرار گرفت و مشخص شد که خبرگزاري ها و سايت هاي خبري ـ تحليلي مفاهيمي مانند «گفتمان سازي اقتصاد مقاومتي»، «اصلاح و تقويت نظام مالي»، «اقتصاد دانش بنيان»، «ديپلماسي در خدمت اهداف اقتصادي»، «توليد محصولات راهبردي»، «رصد برنامه تحريم»، «مشارکت عمومي در اقتصادي»، «شفاف سازي اقتصادي»، «توسعه کارآفريني» و «تقويت فرهنگ جهادي در اقتصاد» را با فراواني منتشرکرده و در اين زمينه ها توليد محتواي بيشتري داشته اند.
Views: 84
اقتصاد ايران بنا بر مسائلي بيمار است که ريشه‌هاي آن مربوط به قبل انقلاب مي‌شود. در طول اين سال‌ها، رهبر انقلاب هم سعي کردند با نامگذاري سال‌ها، در درون نظام اسلامي اين دردها را درمان کنند، اما همچنان بخش‌هايي از اين بيماري وجود دارد.
Views: 83
رهبر انقلاب اسلامي در پيام نوروزي امسال خود خطاب به آحاد مردم و مسئولان، مسئله‌ي اصلي کشور را مسئله‌ي اقتصاد و معيشت مردم دانستند و با محور قرار دادن «توليد ملي» براي حل اين مسئله، شعار و نام سال 1397 را «حمايت از کالاي ايراني» اعلام کردند. دکتر سيد احسان خاندوزي، استاديار دانشکده‌ي اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائي در يادداشت زير به بررسي موانع تحقق شعار سال يعني «حمايت از کالاي ايراني» و راه حل برطرف نمودن اين موانع پرداخته است.
Views: 59
اين سومين سال پياپي است که مقام معظم رهبري تاکيد بر اجراي اقتصاد مقاومتي به اشکال مختلف دارند.دو سال گذشته هم رهبري در شعارهاي اول سال خود به طور مستقيم به اين موضوع اهتمام ورزيد‌ند، امسال هم ايشان با تاکيد بر حمايت از توليد داخلي که يکي از مولفه‌هاي اصلي اقتصاد مقاومتي است دوباره به اين موضوع پرداختند.آنطور که مشهود است با تمام اقدامات صورت گرفته مانند ايجاد ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي، ايجاد کارگروه پيگيري اجراي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي و يا تلاش براي پايدار نگه داشتن توليد در کشور، نتايج در اين زمينه‌ها به اندازه ظرفيت‌هاي موجود نبوده و همين امر باعث شده است که رهبري باز هم به اين موضوع بپردازند.
Views: 60
اميدآفريني‌هاي ايشان در راستاي گزاره‌ي «آرمان‌گرايي واقع‌بينانه» تعريف مي‌شود؛ يعني در عين اينکه برخاسته و مبتني بر واقعيت‌هاي جاري کشور است، داراي وجهه‌ي آرماني – ارزشي بوده و مانع از غلطيدن نظام و مسئولان مختلف در دام واقع‌گرايي و خطاي محاسباتي مي‌شود. به عبارت ديگر، مي‌توان گفت که"مقام معظم رهبربي " مدظله العالي "در اميدآفريني‌ها درصدد گوشزد کردن کارآمدي نگاه به دورن و «ما مي‌توانيم» هستند
Views: 430
اين جستار تحليلي ابتدا به معناي لغوي و اصطلاحي «امام» پرداخته ميشود و کوشش مي شود تا معناي اصطلاحي آن را نزد شيعه تا حد امکان جامع و مانع تبيين کنيم . مقصود ازعاشورا و امام دو امر تاريخي نيست بلکه دو موضوع زنده و حاضر و هم‌اکنوني است که با هم در تعامل‌ هستند
Views: 447
حضرت‌ أباعبدالله الحسين‌ سبط‌ پيغمبر اسلام‌ از دخترش‌ فاطمه‌ زهرا، سرورجوانان‌ بهشت‌، ريحانه‌ باغ‌ رسالت‌ است‌. نام‌ او زينت‌ بخش‌ تاريخ‌ انسانيت‌ و قيام‌ اوسرخط‌ّ و الگوي‌ قيام‌ها و نهضت‌هاي‌ جهان‌، يگانه‌ آموزگار آموزشگاه‌ فداكاري‌ و تنهااستاد دانشگاه‌ شهادت‌ و شهامت‌ كه‌ حضرت‌ رسول‌ اكرم‌ (ص) درباره‌اش‌ فرموده‌اند:«حسين‌ منّي‌ و أنا من‌ حسين‌! أحب‌َّ الله تعالي‌ من‌ أحب‌َّ حسينا!! حسين‌ سبط‌ من‌الاسباط‌؛
Views: 468
اباعبدالله الحسين(ع) و قيام خونيني که برپا نمود از چنان عظمت و شکوهي در تاريخ برخوردار است که نه تنها مسلمانان و شيعيان، بلکه توجه بسياري از انديشمندان و شخصيت­هاي غير اسلامي را نيز به خود معطوف داشته است.
Views: 315
نظرات برادران اهل سنت درمورد يزيد و قتله امام حسين عليه السلام کم نيست و بخشي از آنها بدين قرار است
Views: 625
امام حسين برتري دادن در في و تبعيض در بيت المال را ، يکي از نقاط تاريک و منکرات نظام يزيدي مي دانست . از اين رو ، ايجاد عدالت و نفي نظام فاسد طبقاتي و استعمارگري و برده داري ويا نژادگرايي ، يکي از اجزاي فلسفه انقلاب عاشورا بود
Views: 420
ماهيت مستقل و ضد امپرياليستى انقلاب اسلامى و تلاش آن براى شکل دهي نظام بين‏الملل فارغ از سلطه قدرتهاى استکبارى، موجب به هم زدن تعادل بلوکهاى قدرت جهانى و به چالش کشيدن نظم بين‏المللى ساخته دنياى شرق و غرب گرديد.
Views: 311
درست است که اولين بار واژه اقتصاد مقاومتي در سال 1389 توسط ايشان بيان شد، اما بيان حقائق جنگ اقتصادي در سال 1386 زماني که شرايط اقتصادي و سياسي کشور در شرايط مناسبي قرار داشت به‌عنوان يکي از مسائل اساسي کشور بيان مي‌گردد.
Views: 536
به نظر مي‌رسد که شعار امسال يعني «اقتصاد مقاومتي: اقدام و عمل» مي‌تواند حاصل و جمع‌بندي تمامي اهداف و شعارهاي تعيين‌شده براي سال‌هاي پيشين باشد.
Views: 503
مشکل از آنجا آغاز مي‌شود که طي اين سال‌ها، برخي از مسئولين و صاحب‌نظران عرصه اقتصاد خواسته يا ناخواسته تلاش کرده‌اند به جاي طراحي يک الگوي کاملاً بومي متکي بر اصول و ارزش‌هاي اسلامي، الگوهاي موجود و عمدتاً شکست‌خورده و ناموفق غربي و شرقي را همان الگوي مو
Views: 479
باتوجه به فضاي پسابرجام و بدعهدي آمريکا به تعهداتش در متن برجام، تأکيد چندباره بر اجراي اقتصاد مقاومتي حاوي اين پيام مهم نيز مي باشد که جمهوري اسلامي ايران، چاره‌کار مشکلات را در نگاه به درون و اجراي راهبرد اقتصادمقاومتي مي‌داند.
Views: 431
نامه‌ي رهبر انقلاب را مي‌توان ظرفيتي از قدرت نرم و فراتر از انواع متفاوت ديپلماسي (عمومي، رسانه‌اي، دولت‌ملتي و...) تلقي کرد که نمي‌تواند توسط دستگاه‌هاي ديپلماسي کشورها مورد توجه قرار گيرد. قابليتي که دولت‌هاي مدرن‌شده و غربي‌شده نمي‌توانند براي خطاب قر
Views: 449
حج، يک عبادت اجتماعي است و در هر اجتماع، کوچک يا بزرگ، رعايت آداب معاشرت و حسن رفتار، لازم است. حاجيان و زائران خانه خداوند، بزرگترين گردهمايي جهان اسلام را شکل ميدهند و از اين رو، چهرهاي از دين و نمادي از شخصيّت مسلمانان را به نمايش ميگذارند
Views: 719
تمامي محاسباتي که قوام به‌عنوان يک سياست‌مدار کارکشته انجام داد، نافرجام ماند. او تصور مي‌کرد از طريق سازش با لندن و واشنگتن، مي‌تواند مردم را مرعوب سازد، ولي مردم با دست خالي در مقابل مأمورين انتظامي ايستادند.
Views: 752
محمدرضا پهلوي از زمان ترک ايران 10 هفته در مراکش، 11 هفته در باهاماس، 17 هفته در مکزيک، 10 هفته در آمريکا براي معالجه و مدت کوتاهي هم در پاناما بود و سرانجام به مصر رفت. همچنين در اين مدت، انگليس، سوئيس، اردن و فرانسه از پذيرش وي خودداري کردند.
Views: 710
امروزه دو اصطلاح «سلفي‏گري» و «وهابيت» چنان درهم تنيده شده‏اند كه عموم مردم اين دو جريان را يكى مى‏دانند.
Views: 790
در طول تاريخ اسلام، افراد و فرقه‏ها و گروههايى بوده‏اند كه مخالفان خود را تكفير مى‏كردند و با كوچك‏ترين عاملى آنان را خارج از دين اسلام مى‏شمردند و حكم به وجوب قتل آنان مى‏دادند
Views: 647
دنياى اسلام به‏ويژه در سده اخير با چالش‏ها و بحران‏هايى كه از دو عامل استبداد داخلى و استعمار خارجى نشئت گرفته، مواجه بوده است.
Back   1  -  2  -  3  -  4  -  5   Next

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.