اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز چهارشنبه، 25 مهر 1397| 7 صفر 1440

 


Lasted Artilce

Views: 602
هدف از اين پژوهش، بررسي موضوعي «عبادالرحمن» و ويژگي هاي آنها در خلال تفسير آيات سخنان عرفا و بيانات حضرت علي(رض) در نهج البلاغه مرتبط به اين موضوع است که به شيوه‏ ي کتابخانه ‏اي و تحليل محتوا و استناج عقلي به نتايج معقولي ختم شده است.
Views: 644
با توجه به زيارت‏هاي عملي چند تن از علما و عرفاي بزرگ اهل سنت همچون شيخ احمد جامي، عبدالرحمن جامي و مولانا زين‏ الدين ابوبکر تايبادي و ذکر اشعار مديحه، تمجيد‏ها و خاطرات آنها هنگام زيارت يا ديدن برخي کرامات در بارگاه رضوي بر اين موضوع تاکيد شده است که زيارت قبور بزرگان ديني، سيره‏ي عملي علماي اسلام و عرفا بوده است که همواره سعي در کسب فيض از مرقد بزرگان به ويژه علي ‏ بن موسي الرضا(رض) داشته ‏اند.
Views: 399
بر اساس مجموع اين رويکردها است که علماي همه مذاهب اسلامي و به خصوص عرفاي نازک‏ انديش و دقيق‏ النظري مانند مولانا جلال‏ الدين محمد بلخي، عطار نيشابوري، خواجه عبدالله انصاري، عبدالرحمن جامي و به خصوص حکيم سنايي غزنوي در اين زمينه به نحو نيکويي سخن گفته و نکته ‏هاي ژرف، مهم و آموزنده‏اي درباره ساحت‏ هاي وجودي اهل بيت(ع) بيان داشته‏ اند.
Views: 495
آثارهنري و ادبي ، آن گاه که از سرچشم? زلال انديشه هاي پاک دين اسلام نشات مي‏گيرد ، محصول باطروات و همسان با روح انسان مي‏شود که گويي مائده آسماني هست که در کام جان م ي‏نشيند و روان آدمي را مي پروراند.
Views: 353
دانشمندان اهل سنت در کتاب‏هاي تفسيري، فقهي و حديثي از امام جعفر صادق(ع) به بزرگي ياد کرده و مطالبي فراواني را به سخنان و احاديث اين امام مستند نموده‏ ند.
Views: 538
شعر فاخر يکي از هنرهاي گسترده و پردامنه‏اي است که محدوده زمان و مکان را در هم مي‏شکند و چون پرستويي سبکبال به آن سوي آفاق پرواز مي‏کند؛ به ويژه اگر بن‏مايه اين هنر ارزشمند از روح و جان شاعراني نشأت گرفته باشد که حرکت انبيا و امامان معصوم(ع) را تالي و پيرو خداوند متعال مي‏دانند و به آنان عشق مي-ورزند و در آثار خويش از ابراز دوستي به پيامبر(ص) و اهل بيت آن بزرگوار غفلت نمي‏ورزند.
Views: 394
بزرگان اهل سنت در تمام آثارشان اعم از حديثي، تفسيري، اعتقادي و تاريخي به اين مسأله‏ي اساسي توجه نموده و فضايل اهل بيت(رض) و همچنين ديدگاه پيامبر(ص) را درباره‏ي آنها بيان داشته و مناقب آنها را به خوبي بازگو نموده‏ اند.
Views: 580
در تاريخ ادبيات ما، مدح اهل بيت پيامبر(ص) همواره زينت‏بخش ديوان شاعران و فرزانگان بوده است؛ تا آنجا که كمتر ديوان شعري را مي‏توان يافت كه قطعه شعري در مدح پيامبر گرامي اسلام(ص) و اهل بيت مكرم ايشان در آن ثبت نشده باشد. شاعران کرد نيز همچون ديگر شاعران مسلمان در اين زمينه، گوي فصاحت را به ميدان انداخته و آثار زيبايي خلق کرده‏اند که دفتر اشعارشان را زينت بخشيده است.
Views: 701
نور محمد نورمحمدي از خراسان رضوي
Views: 1080
واكاوي ريشه‌هاي پديده بنيادگرايي در خاورميانه؛ مطالعه موردي جهاني شدن
Views: 867
چالش‌هاي جريان‌هاي تكفيري و راهكارهاي مقابله با آن از ديدگاه مقام معظم رهبري
Views: 1011
در طي چند دهه اخير اسلام‌گرايي به يكي از محوري‌ترين تحولات در جهان امروز تبديل شده است.
Back     Next

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.