اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز سه شنبه، 6 فروردين 1398| 20 رجب 1440

Lasted Artilce

Views: 139
امروز شايد بيش از هر زمان ديگر به سعدي نيازمنديم، رجوع به سعدي از نشانه‌هاي مراجعه‌ي ما به اعتدال و خردگرايي است. با آن انديشمند نامدار موافقم که راه رسيدن به تجدّد ايراني يا به تعبيري تجدّد بومي، ‌از حافظ مي‌گذرد و حافظ افق نو و جديدي در دنياي امروز براي ما باز مي‌کند و اما براي طي مسير در راه رسيدن به تجدّد ايراني و بومي‌، دست در دست سعدي بايد گذاشت و با آموزه‌هاي او با سنّت مواجه شد و دست به سنّت‌سازي زد.
Views: 397
"از اين رو وي مصلحت ديد که روزنامه‌اي ويژه نشر دهد؛ به همين جهت در سال 1877 نشريه‌اي به نام «الشهباء» را (که اولين نشريه عربي در حلب بود) راه‌اندازي کرد و جهت اخذ مجوز انتشار، آن را به نام يکي از دوستانش به ثبت رسانيد. وي پس از آن‌که دريافت حکومت در برابر نظريه‌ها و نقشه‌هاي علمي و مطبوعاتي‌اش موضع گيري مي‌کند و مانع از عملکرد مثبت وي مي‌شود، از کارهاي سابق دست کشيد و دفتر وکالت در نزديکي خانه‌اش در حلب، افتتاح کرد تا در آن از اقشار مختلف مردم حمايت کند و به خاطر کمک به ستم‌ديدگان (بدون هيچ چشم داشت به امور مادي) آوازه او در شهر پيچيد تا جايي که به «پدر مستضعفان» لقب گرفت. مبارزه علمي و عملي با ديکتاتوري کواکبي از نوشتن عليه حکومت و حاکمان ستمکار دست بردار نبود، از اين رو از سوي حکومت عثماني در حلب مورد فشار و بازخواست قرار گرفت تا جايي که نتوانست زندگي در کشورش را تحمل کند و در سال 1316ه. هم‌چنين شامل سلطنت مشروطه‌اي است که قوه شريعت و قانون از قوه اجراي احکام در آن جدا باشد، زيرا اين نيز استبداد را از بين نبرده و تخفيف نمي‌دهد، مادامي که اجرا کنندگان در نزد قانون گزاران مسئول نباشند و قانون‌گزاران خود را نزد ملت مسئول ندانند و ملت نيز نداند چگونه مراقب ايشان باشد و از آنان حساب بخواهد. از اين رو کواکبي مانند سيد جمال معتقد بود که بايد شعور سياسي را با استمداد از شعور ديني مردم بيدار کرد."
Views: 365
"زمينه‌هاي تفکرات تقريبي شيوه‌هاي نو و راهبردي آيت‌الله بروجردي در استنباط احکام، زمينه تحقيقات گسترده‌اي در فقه اهل‌سنت را نيز فراهم کرد و اذعان داشت که با آگاهي از محتواي روايات و فتاواي رايج اهل‌سنت در زمان امامان معصوم عليهم‌السلام ، بهتر و راحت‌تر مي‌شود محتواي احاديث و منظور سخنان امامان معصوم عليهم‌السلام را دريافت و جمله معروفي از وي نقل شده که مي فرمود: «فقه شيعه در حاشيه فقه اهل سنت است (واعظ‌زاده خراساني، 1421 ق / 1379ش، ص84)»؛ زيرا چون شيعيان در طول تاريخ حکومت نداشتند و اغلب حکومت در دست بني‌عباس بود و بيشتر فتاواي اهل‌سنت ميان مردم رواج داشت، محدثان و اصحاب امامان نيز با توجه به فضاي حاکم بر جامعه آن روز، از امامان سوءال مي‌کردند و امامان هم با توجه به همين معنا پاسخ مي‌دادند. آيت‌الله بروجردي هرگز به نظريات و آراي اهل‌سنت، با ديد منفي نمي‌نگريست؛ بلکه بيشتر سعي داشت تا به ادله آن‌ها دست يابد و موضوع را به‌طور صحيح ريشه‌يابي کند؛ براي مثال در وجوب اداي نماز در اول وقت که اغلب اهل‌سنت ملتزم به آن هستند و تأخير نماز را از اول وقت، بدون عذر جايز نمي‌دانند، (1) مي‌فرمود: «فتواي اهل‌سنت از اين‌جا نشأت گرفته که پيامبر اکرم صلي‌الله‌عليه‌و‌آله امام جماعت بود و امام جماعت بايد در وقت معين حضور يابد و پيغمبر، اول وقت را انتخاب کرده بود و صحابه و تابعين نيز عمل پيامبر را ملاک قرار داده بودند که بعدا در مذاهب اهل‌سنت منعکس گرديد؛ در حالي که رسول اکرم صلي‌الله‌عليه‌و‌آله گاهي در حال اختيار، اول وقت را رعايت نمي‌کرد و اهل‌بيت هم بدان تصريح کردند و همين امر ملاک فتواي معروف شيعه قرار گرفته است (واعظ‌زاده خراساني، 1421 ق / 1379ش، ص88)»."
Views: 369
يکي از راه‌هاي قدرتمندي اسلام، وحدت و همدلي است و معرفي عالماني که در اصلاح امت اسلامي کوشش‌هايي کرده، و تلاش خود را در اين راه وجهه همت خود قرار داده‌اند، نقش بسزايي در تحقق اين آرمان دارد. در عصر حاضر سکوت در برابر هجمه‌هاي فرهنگي و اعتقادي دشمنان، اسلام را از هر زمان ديگر آسيب‌پذيرتر مي‌سازد؛ چنان که در گذشته نيز در اثر بي‌کفايتي زمامداران حکومت‌هاي اسلامي و دامن زدن آنان به اختلافات فرقه‌اي، بسياري از آثار ارزشمند اسلامي را از دست داده‌ايم و سال‌هاي درازي سرمايه‌هاي فکري و هنري خويش را صرف اختلافات بي‌اساس کرده‌ايم. براي اسلام با همه غنا و دارايي بي‌نظيرش، هيچ‌گاه اين موقعيت پيش نيامده که آرزوهاي خود را آن طور که شايسته است ميان مسلمان محقق سازد. اکنون وقت آن است که نگاهي واقع‌بينانه‌تر و بي‌پيرايه‌تر به اسلام بيفکنيم و با بازگشتي دوباره به اخلاص و ايمان صدر اسلام، مشترکات مذاهب گوناگون اسلامي را در دستور کار خود قرار دهيم تا شايد اسلامي يکپارچه، قدرتمند و قوي را به ارمغان آوريم. رسيدن به اين هدف، عوامل گوناگوني را مي‌طلبد که معرفي عالمان و فرهيختگان کشورهاي اسلامي يکي از اين عوامل است. در ادامه به معرفي دو تن از عالمان مسلمان مي‌پردازيم که نقش مهمي در تقريب مذاهب اسلامي، دعوت مردم به وحدت و همدلي و بيداري اسلامي ايفا کرده‌اند.
Views: 384
يکي از راه‌هاي قدرتمندي اسلام، وحدت و همدلي است و معرفي عالماني که در اصلاح امت اسلاميکوشش‌هايي کرده، و تلاش خود را در اين راه وجهه همت خود قرار داده‌اند، نقش بسزايي در تحقق اينآرمان دارد. در عصر حاضر سکوت در برابر هجمه‌هاي فرهنگي و اعتقادي دشمنان، اسلام را از هر زمانديگر آسيب‌پذيرتر مي‌سازد؛ چنان که در گذشته نيز در اثر بي‌کفايتي زمامداران حکومت‌هاي اسلامي ودامن زدن آنان به اختلافات فرقه‌اي، بسياري از آثار ارزشمند اسلامي را از دست داده‌ايم و سال‌هاي درازيسرمايه‌هاي فکري و هنري خويش را صرف اختلافات بي‌اساس کرده‌ايم.براي اسلام با همه غنا و دارايي بي‌نظيرش، هيچ‌گاه اين موقعيت پيش نيامده که آرزوهاي خود را آن طورکه شايسته است ميان مسلمان محقق سازد. اکنون وقت آن است که نگاهي واقع‌بينانه‌تر و بي‌پيرايه‌تر به اسلامبيفکنيم و با بازگشتي دوباره به اخلاص و ايمان صدر اسلام، مشترکات مذاهب گوناگون اسلامي را دردستور کار خود قرار دهيم تا شايد اسلامي يکپارچه، قدرتمند و قوي را به ارمغان آوريم.رسيدن به اين هدف، عوامل گوناگوني را مي‌طلبد که معرفي عالمان و فرهيختگان کشورهاي اسلامييکي از اين عوامل است. در ادامه به معرفي دو تن از عالمان مسلمان مي‌پردازيم که نقش مهمي در تقريبمذاهب اسلامي، دعوت مردم به وحدت و همدلي و بيداري اسلامي ايفا کرده‌اند.
Views: 357
"پيشگامان تقريب:علامه شيخ محمد تقي قمي؛همزيست دار التقريب يادآوري يکي از راه‌هاي قدرتمندي اسلام،وحدت و همدلي مسلمانان است و معرفي عالماني که در اصلاح امت‌ اسلامي کوشش‌هايي کرده،و تلاش خود را در اين راه وجههء همت خود قرار داده‌اند،نقش بسزايي در تحقق‌ اين آرمان دارد. -ارتباط و نامه‌نگاري با بزرگان شيعه،به‌عنوان نمونه،نامه‌اي که شيخ محمد تقي قمي خطاب به‌ حضرت امام خميني رحمة الله پيرامون صدور بيانيه‌هاي معظم له در موضوع وحدت و انسجام مسلمانان(به‌ ويژه شيعه و سني)در ذيل از نظر مي‌گذرانيم: بسم الله الرحمن الرحيم حضرت آيةالله العظمي خميني دامت برکاته بعد از سلام و تحيات قلبي بيانيه‌هاي شما در مورد اخوت مسلمانان شيعه و سني،و اهتمام حضرت عالي به مقابله با اختلاف و نهي از تفرقه بين گروه‌هاي اسلامي و تأکيد بر عدم وجود حد فواصل بين شيعه و برادران‌ اهل تسنن،در حقيقت با مسئوليت مرجع بزرگ اسلامي در صحنهء جهان اسلام متناسب است. والسلام عليکم و رحمة الله شيخ جامع الازهر محمود شلتوت همکاري با جماعة التقريب تأسيس دار التقريب،گامي بود تا عالمان و انديشه‌مندان مذاهب اسلامي گرد هم آيند و در کنار يک‌ديگر چاره انديشي‌هاي لازم را براي پيشرفت امت مسلمان ارائه دهند. زماني که مقام معظم رهبري حضرت آية الله العظمي خامنه‌اي مدظله العالي با تدبير و عنايات ويژه قصد راه‌اندازي مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي را داشتند،معتقد بودند که احترام‌ به پشتيبان اقتضا مي‌کند که با علامه شيخ محمد تقي قمي مشورت نمايند."
Views: 329
"پس از اين پيام،مرحوم آخوند به همراه دو تن از علماي بزرگ نجف که به‌طور مشترک جريانمشروطه‌خواهي را هدايت مي‌کردند،فتواي معروفي درباره لزوم مشروطيت و محدوديت قدرت مطلقهمحمد علي شاه صادر نمودند: «به عموم ملت ايران حکم خدا را اعلام مي‌داريم؛اليوم همت در دفع اين سفاک جبار[محمد عليشاه]و دفاع از نفوس و اعراض و اموال مسلمين از اهم واجبات و دادن ماليات به گماشتگان او ازاعظم محرمات و بذل جهد در استحکام و استقرار مشروطيت به منزله جهاد در راه امام زمان ارواحنافداه و سر مويي مخالفت و مسامحه به منزله خذلان و محاربه با آن حضرت صلوات الله عليه است. ايشان در نامه‌اي خطاب به مجلس شواري ملي در سال 1328 ق نگراني خود را از نتيجه اختلافات ميان ارکان حاکميت از يک سو و توده‌هاي ملت از سوي ديگر با محور قرار دادن عنصردين و مذهب چنين ابراز مي‌نمايد: «حمايت از حوزه مسلمين و متدينين و اهل قبله و توحيد است و ابقاي اين اغتشاشات علاوه برتمام مفاسد دينيه و دنيويه آن چون موجب استيلاي کفر و ذهاب بيضه اسلام است،لهذا محاد ومعانده با صاحب شريعت مطهره(علي صاحبها افضل الصلواة و السلام)است،بر تمام امرا و طبقاتملت لازم است که در تلخيص ممالک اسلامي از تشبثات اجانب،دولت موافقت نموده،بدنامي و لعنابدي و محو اسلام را به وسيله رقابت و نفاق‌هاي داخلي و اغراض شخصيه و جنگ‌هاي خانگي برخود روا ندارند»."
Views: 459
واژه‌اي که در صده گذشته تقريبا جاي‌گزين وحدت بين مسلمانان و مذاهب موجود در دنياي اسلام‌ شده است،واژه تقريب مي‌باشد. تقريب مذاهب در طول تاريخ خود دچار فراز و نشيب‌هايي بوده است؛در بعضي مواقع دچار انحراف‌ گرديده و در بعضي مواقع نيز کارايي خود را به نحو احسن انجام داده است. تقريب چون هميشه باعث يأس و نااميدي دشمنان اسلام است،مورد توجه آنها قرار گرفته و در هر جايي از دنيا نداي انساني آزادي‌خواه و موحد دين است را شنيده‌اند به دنبال آن بوده‌اند که آن صدا و فرياد را از بين ببرند. در اين ميان و در عصر حاضر يکي از کساني که با درک و فهم عميق و بصيرت خود به عمق قضيه‌ (تفرقه دنياي اسلام)و چالش‌هاي پيش روي آن پي برده بود مرحوم شهيد حاج مومستا محمد شيخ الاسلام‌ بود که بيشترين دغدغه فکري و علمي خود را به نزديکي و تقريب مذاهب اسلامي معطوف نموده بود. در اين نوشتار در صدد آنيم که به صورت گذرا به بررسي نقش اين شهيد بزرگوار در تقريب مذاهب‌ اسلامي بپردازيم. هدف اصلي از اين بررسي آشنايي با زحمات و تلاش‌هاي بي‌وقفه اين شهيد عزيز در اين راه مي‌باشد. بررسي فرضيات اين تحقيق به صورت توصيفي-تحليلي و با روش گردآوري کتابخانه‌اي و مشاهده‌اي‌ است(طاهري،1380 ش).از اين‌رو ابتدا مروري بر تقريب مذاهب(چستي،اهداف،تاريخچه،چالش‌ها، فرصت‌ها)نموده و سپس نقش مؤثر شهيد شيخ الاسلام در اين مورد،بررسي مي‌گردد.
Views: 413
شيخ مفيد در مسجد براثا در بغداد به تدريس ، وعظ، جدل و مباحثه پرداخت او همچنين فرق اسلامي مختلف را تشويق کرد اختلافات جزيي را کنار نهاده ، در اصول متحد شوند.
Views: 521
به رغم اين که" مرحوم حسن البنا" خود در شمار علماي الازهر نبود ولي از شخصيت انقلابي بسيار جذابي برخوردار بود و تأثير بسيار ژرفي بر ديگران داشت
Views: 448
يکى از راه هاى قدرتمندى اسلام، وحدت و همدلى مسلمانان است و معرفى عالمانى که در اصلاح امت اسلامى کوشش هايى کرده، و تلاش خود را در اين راه وجهه همت خود قرار داده اند
Back   1  -  2  -  3   Next

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.