اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز جمعه، 2 فروردين 1398| 16 رجب 1440

Lasted Artilce

Views: 363
شکست داعش، نه شکست يک گروهک تروريستي با پرونده اي سياه و پر از جنايت، بلکه شکست يک جبهه غربي – عبري و عربي با محوريت آمريکا به حساب مي آيد. جبهه اي که بايد تمامي جنايات داعش در حق بشريت، در پرونده تشکيل دهندگانش ثبت و ضبط گردد.آزادسازي موصل از اشغال سه ساله داعش، يک رويداد بزرگ سياسي – نظامي با آثار و پيامدهاي منطقه اي و بين المللي به شمار مي آيد. گرچه با اين رويداد بزرگ تاريخي، پرونده خلافت ناحق و قلابي بسته شد و به تاريخ سپرده شد؛ لکن شکست داعش، نه شکست يک گروهک تروريستي با پرونده اي سياه و پر از جنايت، بلکه شکست يک جبهه گسترده به حساب مي آيد. جبهه اي که بايد تمامي جنايات داعش در حق بشريت و تاريخ، در پرونده تشکيل دهندگانش ثبت و ضبط گردد. به طور قطع اگر گروهک تروريستي داعش، در سال هاي اخير از حمايت ها و پشتيباني هاي اين جبهه برخوردار نبود،‌ اينگونه به قتل عام انسان هاي بي گناه، نابودي زيرساخت هاي کشورهاي سوريه و عراق و ايجاد رعب و وحشت در جهان، دست نمي زد. آري داعش با تکيه بر حاميانش چنين جناياتي را مرتکب شد. جبهه حامي داعش، يک جبهه غربي – عبري و عربي با محوريت آمريکا، رژيم صهيونيستي و آل سعود است. اين جبهه در ايجاد،‌ تجهيز و پشتيباني از داعش براي انجام اين جنايات، نقش اساسي داشته است. گروهک تکفيري – تروريستي داعش، بدون حمايت چنين جبهه اي،‌هيچگاه قادر به اشغال بخش هاي مهمي از کشورهاي عراق و سوريه نبود.
Views: 433
اگرچه انتصاب محمد بن سلمان به عنوان وليعهد جديد عربستان تقريبا بدون سروصدا صورت گرفت، اما اين امر نشان از آتش زير خاکستر در خانواده هاي حاکم آل سعود دارد و وليعهد خام سعودي نيز با چالش هاي مختلفي در زمينه داخلي مواجه خواهد شد.«شاهزاده سلمان تا پيش از وليعهد شدن براي اسراييل و آمريکا بخاطر موضع قاطع او عليه ايران، بشارتي خوب بود و اين موضع گيري او را به يک شريک راهبردي براي اسراييل تبديل مي کند.» اين بخشي از گزارش روزنامه صهيونيستي هاآرتص پيرامون تمجيد از محمد بن سلمان است.با دستور رسمي ملک سلمان، پسرش محمد سلمان به عنوان وليعهد جديد عربستان انتخاب شد و محمد بن نايف برادرزاده خود را از اين سمت برکنار کرد. به گفته ميدل ايست آي در صورتي که همه منتظر يک کودتا در قطر بودند، اما کودتا در درون عربستان روي داد. اين اولين بار در تاريخ عربستان سعودي است که وليعهدي از فرزندان پادشاه انتخاب مي شود. اين در حالي است که طبق سنت سياسي عربستان، پادشاهي از برادر به برادري ديگر مي رسد.
Views: 315
محمد بن سلمان، شاهزاده جوان پادشاه فرتوت آل سعود بالاخره آخرين رقيب خود (محمد بن نايف) براي نشستن بر تحت پادشاهي را کنار زد تا هر گونه احتمالي پيرامون پادشاه‌ آينده آل سعود کنار رود. براي نخستين بار بعد از نيم قرن، قرار است فردي در نوک هرم قدرت عربستان سعودي بنشيند که برخلاف چهار دهه اخير از نظر سني هنوز جوان محسوب مي‌شود.نظام حکومتي عربستان سعودي فاقد قانون اساسي است و تنها متن مکتوبي که بر اراده‌هاي ملوکانه پادشاه تفوق دارد، وصيتنامه مؤسس (ملک عبدالعزيز) است. در اين کشور به جاي قانون اساسي، «النظام الاساسي» وجود دارد که صريحا در متن آن قيد شده که مشروعيت آن ذيل مشروعيت پادشاه بوده و هر گونه تغيير و تعديل در آن نيز منحصرا به اراده ملوکانه بستگي دارد! هرم قدرت به اين صورت توزيع مي‌شود که بعد از وصيتنامه مؤسس، يک شوراي دربار متشکل از فرزندان ذکور مؤسس قرار دارند و با مرگ هر فرزند، جاي وي در شوراي مذکور به پسر ارشد او منتقل مي‌شود. اين شورا، نخستين نهادي است که بايد با پادشاه جديد بيعت کند و به عبارت ديگر تا زماني که اين شورا با پادشااه بيعت نکند، پادشاهي وي «تنفيذ» نمي‌گردد!
Views: 349
تحليل‌هاي مختلفي از سفر دونالد ترامپ به آمريکا انجام شد. ابعاد اقتصادي، سياسي، استراتژيک اين سفر در دو سطح منطقه‌اي و بين‌المللي تحليل شد. هرکدام از تحليل‌هاي انجام شده بر اهميت يک متغير تأکيد کردند؛ اما به‌نظر مي‌رسد، فارغ از چرايي و چيستي سفر بايد چگونگي تأثير آن و احتمالات پيشِ‌روي آن به شکلي ويژه تحليل شود.پرسشي که اينجا مدنظر قرار مي‌گيرد اين است که همسويي فعال ميان عربستان و آمريکا در ادامه چه شکلي به خود خواهد گرفت؟ به‌نظر مي‌رسد با توجه به روندهاي موجود اين همکاري به سمت رفتارهاي پر خطر رفته و در ادامه عربستان را به بازيگري بي‌پروا تبديل خواهد کرد. عربستان به پشتوانه آمريکا و با تکيه بر درآمدهاي نفتي و گردشگري مذهبي تجديدنظرطلبي در سطح منطقه خليج فارس و غرب آسيا را دنبال مي‌کند. اين پيگيري باعث شده اين کشور به سمت سياست‌هاي خارجي توسعه‌طلبانه‌تر ازجمله درگير شدن در توسعه‌طلبي سرزميني، سياسي، نظامي و اقتصادي برود که بدون‌شک در بلندمدت براي آمريکا نيز پيامدهاي منفي درپي خواهد گذاشت.
Views: 318
حدود دو هفته پيش، ايميل يکي از مرتبط‌‌ترين و بانفوذترين نمايندگان کشورهاي خارجي در واشينگتن هک شد؛ اين شخص کسي به‌جز يوسف العتيبه، سفير امارات متحده در واشينگتن نبود. بخشي از ايميل‌هاي فاش‌شده العتيبه در سايت اينترسپت و هافينگتون پست منتشر شد و فاش‌کننده اين ايميل‌ها وعده داده تا ايميل‌هاي بيشتري را منتشر کند. درهمين‌حال، امارات نيز تأييد کرده که حساب ايميلي (Hotmail) سفير اين کشور در واشينگتن هک شده است.افشاکنندگان ايميل سفير امارات، خود را «افشاکنندگان جهاني»(1) ناميده‌اند. هدف آنان نيز اين بوده که نشان دهند چگونه ممکن است يک کشور بسيار کوچک اما ثروتمند، بر لابي جهاني و منافع آمريکا تأثير گذارد و حتي روابط اين کشور را با متحدانش ـ ازجمله قطر و ترکيه ـ تحت تأثير قرار دهد. آنها خاطرنشان کرده‌اند که مي‌خواهند نشان دهند «چگونه از ميليون‌ها دلار پول براي تخريب روابط آمريکا با متحدانش و تغيير سياست اين کشور استفاده مي‌شود».
Views: 329
تروريسم پديده جديدي در عرصه زيست بين‌المللي محسوب نمي‌گردد؛ اما آنچه که در اين ارتباط موضوعيت بيشتري مي‌يابد تکثرگرايي بازيگران در رابطه با کنش‌هاي تروريستي است. در عصر پساجنگ سرد و در دوران پسا وستفالي، که جهاني شدن روابط بين‌‌الملل ويژگي مميزه آن است، صرفاً دولت‌ها منبع تهديدات محسوب نمي‌گردند، بلکه بازيگران ديگر نظير افراد، گروه‌ها و سازمان‌ها نيز به‌عنوان مرجع تهديدات از اهميت شاياني برخوردار شده‌اند. افرادي مانند بن لادن و ابوبکر بغدادي و گروه‌هايي نظير القاعده و داعش ازجمله بازيگران تروريستي فراملي هستند که صلح و امنيت جهان را با چالش جدي مواجه ساخته‌اند.
Views: 323
سفر اخير دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمريکا، به غرب آسيا و ملاقات با برخي مقامات کشورها ازجمله پادشاه عربستان سعودي موضوعي است که اين روزها مورد توجه ناظران و رسانه ها قرار گرفته و تحليلهاي زيادي درباره‌ي آن نوشته شده است. ترامپ در اين سفر از فروش 110 ميليارد دلار تسليحات به دولت عربستان سخن گفت و آن را در جهت بازدارندگي در مقابل گسترش تسليحات موشکي ايران در نظر گرفت.با توجه به برگزاري نشست همزمان پنجاه کشور عربي ـ اسلامي در رياض، دولت آمريکا از قبل از سران پانزده کشور عرب به اضافه ي سران ترکيه و پاکستان دعوت کرد تا در نشستي با ترامپ در رياض حضور به هم رسانند. موضوع اصلي اين نشست‌ها و ديدارها ايران بود. درواقع توجه اصلي سياست خارجي آمربکا در غرب آسيا در دوره‌ي جمهوريخواهان محدود کردن و به قول خودشان تغيير رفتار ايران است. ناظران و تحليلگران غرب آسيا از اين رويداد به‌عنوان شکل‌گيري ناتوي عربي در مقابل ايران ياد کردند. پرسشي که مطرح مي‌شود اين است که آمريکا در غرب آسيا به‌دنبال چيست؟ آيا جنگي ديگر در راه است يا هدف ديگري دنبال مي‌شود؟ فرضيه ما اين است که به نظر نمي‌آيد اين اقدامات با هدف برنامه‌ريزي براي جنگ باشد. اگر قرار باشد جنگ ديگري در خليج فارس اتفاق بيفتد، مسلح ساختن عربستان کمک چنداني به جنگ در اين منطقه نمي‌کند. ولي مي‌توان برداشت‌ها و پيش‌بيني‌هايي دراين‌خصوص داشت و اهدافي را براي آن در نظر گرفت.
Views: 391
در 21 ژوئن 2017، ملک سلمان، طي حکمي شاهزاده محمد بن نايف، را از تمام مناصب حکومتي همچون ولايتعهدي‏، معاونت شوراي وزيران و وزارت کشور برکنار و شاهزاده محمد بن سلمان، را ضمن حفظ مناصب قبلي همچون، وزارت دفاع به ولايتعهدي و معاونت شوراي وزيران عربستان سعودي منصوب کرد. لازم به‌ذکر که ملک سلمان توانسته موافقت 31 عضو از 34 عضو هيئت بعيت خاندان آل سعود را براي اين تغيير مهم سياسي اخذ نمايد.درمورد چرايي اين رويداد بايد گفت ملک سلمان و شاهزاده محمد بن سلمان، درپي به دست گرفتن قدرت از خاندان آل سعود به خانواده ملک سلمان هستند که بعد از مرگ ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودي و جانشيني ملک سلمان، زمينه براي دستيابي به اين هدف فراهم شد. اين روند با برکناري شاهزاده مقرن بن عبدالعزيز، از نسل اول فرزندان ملک عبدالعزيز و جايگزين کردن شاهزاده محمد بن نايف از نسل دوم، آغاز شد تااينکه با برکناري شاهزاده محمد بن نايف و انتصاب شاهزاده محمد بن سلمان به وليعهدي، اين روند تکميل شد، لازم به‌ذکر است قبل صدور اين حکم، با حمايت ملک سلمان، شاهزاده محمد بن سلمان عملاً اکثر قدرت عربستان سعودي را در اختيار داشت.
Views: 479
براي بسياري از متفکراني که نگاه انقلاب اسلامي به سياست خارجي را فاقد تعريفي جامع و مانع در خصوص مفاهيم اساسي همچون منافع ملي مي دانستند، تعريف رهبر انقلاب به عنوان يک «لحظه تاريخي» محسوب مي شود. براي بسياري از کساني که منتظر ارائه نظر گاه رهبر انقلاب به منافع ملي بوده اند، «بيانات ايشان در جمع مسئولان و کارگزاران نظام، به مثابه يک نقطه تعيين کننده و عطف بود». رهبر انقلاب در تعريف منافع ملي اشاره داشتند «مسئله اينجا است که منافع ملّي را چه‌جوري تعريف کنيم، چه‌جوري شناسايي کنيم؛ چه چيزي را واقعاً منافع ملّي بدانيم و چه چيزي را نه. آن نکته‌ي اساسي که مورد نظر بنده است و ميخواهم عرض بکنم، اين است که منافع ملّي آن‌وقتي منافع ملّي هستند که با هويّت ملّي ملّت ايران، با هويّت انقلابيِ ملّت ايران در تعارض نباشند. آن‌وقتي منافع واقعاً منافع ملّي هستند که با هويّت ملّت در تعارض نباشند، وَالّا آنجايي که ما چيزي را به‌عنوان منافع ملّي در نظر ميگيريم لکن هويّت ملّي را پايمال ميکنيم، قطعاً اشتباه کرده‌ايم، اين منافع ملّي نيست؛ اين چيزي است که از دوران مشروطه تا قبل از انقلاب، متأسّفانه سرنوشت هميشگي کشور ما بوده؛ هويّت ملّي را زير پا لگدمال کردند.»
Views: 322
"کتاب حاضر متشکل از مقالات و سخنراني‌هايي است که محققان در بررسي‌ اين ابعاد،به پرفسور برينر که خود از پيشگامان پژوهش در موضوع روابط و تماس‌هاي فرهنگي ميان يهوديان و مسلمانان است،تقديم کرده‌اند. استفن ريکس‌60از دانشگاه بريجهم يونگ‌61در مقالهء بعدي‌ اين بخش با عنوان«جامهء آدم در روايات يهودي،مسيحي و اسلامي»لباسي را که‌ بنابر پيدايش(3:21)خداوند به آدم عطا کرده بود موضوع پژوهش خود قرار داده‌ است. در مقالهء بعدي با عنوان«انتقاد از خود در سنت‌هاي يهودي و اسلامي»77 مرحوم حوا لازاروس-يافه‌78از دانشگاه عبري اورشليم با بررسي اين مفهوم بر آن‌ است تا نشان دهد که چرا اين پديدار در اسلام به اندازهء يهوديت يا مسيحيت رواج‌ نيافته است؟منظور او از«انتقاد از خود»به طور کلي نقدهايي است که شخص از جامعه،حکومت،تاريخ،دين،متون مقدس و ايدئولوژي خودي به عمل مي‌آورد. او با مقايسهء پديدهء انتقاد از خود که در نوشته‌هاي متأخر عربي-اسلامي ملاحظه‌ مي‌شود با تاريخ اين پديده در جهان‌هاي يهودي و مسيحي،به اين نتيجه رسيده‌ است که نحوهء روايت قصه‌ها در کتاب مقدس بر خلاف قرآن به گونه‌اي بود که‌ چنين سنتي را در يهوديت و مسيحيت پشتيباني کند. *** با آن که نمي‌توان ادعا کرد همهء مقالات اين کتاب در عالي‌ترين سطح قرار دارند، بايد پذيرفت که هيچ مقالهء ضعيفي در اين اثر وجود ندارد و ترجمهء چنين پژوهش‌ مشترکي که به ويژه بر تعامل‌هاي ديني و فرهنگي ميان اسلام و يهوديت تکيه دارد و راهکارهاي تعامل‌هاي تازه‌تري را جستجو مي‌کند به زبان فارسي کاري بايسته است."
Views: 360
از ديدگاه امام صهيونيسم يعني اسلام‌ستيزي، مذهب‌ستيزي، توسعه‌طلبي، مولود استكبار، جرثومه فساد، ابزار سياسي براي يغماي سرزمين‌هاي زرخيزو منابع سرشار كشورهاي اسلامي، كه در قالب نقشة شوم از نيل تا فرات به دنبال دست يافتن به دكترين استعماري خويش‌انداگر تأسيس حكومت اسلامي در ايران اولويت اول از ديدگاه سياسي امام خميني (ره) بود، در خارج از كشور، آزادي بيت‌المقدس و سرزمين فلسطين مهم‌ترين دغدغة فكري و عمل سياسي ايشان را تشكيل مي‌داد.يكي از تفاوت‌هاي اساسي امام با رژيم پهلوي نفوذ صهيونيزم در ايران و حضور عناصر اسرائيلي در مناصب دولت پهلوي بود.به عبارت ديگر در انديشه انقلابي و آزادي‌بخش امام، آزادي ملت ايران و فلسطين دو ضرورت عيني و اساسي بودند كه بسياري از آثار كتبي و شفاهي و مبارزات سياسي ايشان را به خوا اختصاص مي‌داد و در اينجا اشاراتي به آن مي‌شود.
Views: 359
درهم تنيدگي تروريسم با فضاي مجازي موجب شکل‌گيري تروريسم پسامدرن شده است؛ به‌گونه‌اي كه گروه تروريستي داعش به عنوان مظهر هويت مقاومت‌گراي غيراصيل تلاش مي‌کند با استفاده از امکانات فضاي مجازي، در جهت غالب ساختن ديدگاه‌هاي منحرفانه خود اقدام نمايد. سئوال مقاله حاضر آن است که مهمترين اهداف داعش از روي آوردن به فضاي مجازي چه بوده است و فضاي مجازي در ارتباط با داعش از چه منظري قابل تحليل است؟ در پاسخ به اين پرسش، نگارندگان معتقدند که داعش به عنوان گروه پيشامدرن در عرصه نظري و اعتقادي و تروريسم پسامدرن در فضاي مجازي، از نظر عملکردي از ابزارهاي ارتباطي و بسترهاي چندرسانه‌اي به عنوان عاملي تسهيل‌کننده و کاتاليزور براي اثرگذاري بر مخاطب و جلب توجه و جذب نيرو و ايجاد شبکه‌اي از سلول‌هاي تروريستي در جهت تشکيل آنچه خلافت اسلامي مي‌نامد، استفاده مي‌کند. روش پژوهش در اين مقاله روش تحليلي و توصيفي و با بهره‌گيري از منابع کتابخانه‌اي است. اين مقاله درصدد است که چگونگي بهره‌برداري داعش از بستر فضاي مجازي و اهداف و مقاصد اين گروه تروريستي را در چهارچوب نظري مارپيچ خشونت بررسي نمايد. در پايان چنين نتيجه‌گيري مي‌شود كه با توجه به رو به افول بودن توان جذب کنندگي داعش براي جلب نيرو به سرزمين عراق و سوريه، اين گروه كوشش مي‌کند از راهبردهاي رسانه‌اي خود در جهت گسترش هراس در ساير مناطق به جاي عضوگيري براي گسترش سرزميني در پيرامون خود استفاده نمايد.
Views: 344
اين مقاله به بررسي شناخت ابعاد علمي و نظري تفکر راهبردي آيت‌الله خامنه‌اي از منظر مکتب رئاليسم پرداخته و سعي در پاسخ به اين سئوال دارد که آيا مکتب رئاليسم از توانايي و ظرفيت لازم براي تبيين انگيزه‌ها، ‌اهداف، تصميم‌ها، رفتارها و رويکردهاي رهبري در مقام فرماندهي کل قواي مسلح در جمهوري اسلامي ايران برخوردار است؟ نويسندگان معتقدند فرامين و انديشه‌هاي دفاعي آيت‏الله خامنه‏اي غالباَ مبتني بر افزايش «امنيت نسبي» و نه «قدرت نسبي» است؛ که به شکلي واقع‎گرايانه بازتعريف و بر مبناي ملاحظات اخلاقي (اسلامي) صورت‌بندي شده است. بر اين اساس، اهداف و راهبردهاي نظامي آيت‌الله خامنه‏اي عموماً در راستاي فعال‌سازي الگوهاي معطوف به بازدارندگي فعال و مهار چالش‌هاي ناشي از بروز تحولات جديد در مناطق فوري امنيتي کشور است.
Views: 407
ائتلاف گروهها و جريانات و واحدهاي سياسي و غير سياسي رسمي و غير رسمي بر حسب شرايط مکاني و زماني از اصول نانوشته اما مورد اهتمام آنان است. تلاش جهت حفظ موجوديت، افزايش نفوذ جغرافيايي و يا هر عامل ديگري احتمال شکل گيري اين نوع ائتلافات و همگرايي ها را تقويت مي‌کند. اين واحدها تا زماني اين اتحاد را حفظ مي‌کنند که منافع آنها ايجاب مي‌کند و بلافاصله پس از نيل به اهداف اعلامي و غير آن، اختلافات مختلف ايدئولوژيک و يا اختلاف بر سر تضاد منافع، خود را در قالب شکاف ميان آنها و حتي تا مرز برخورد خشونت بار نشان خواهد داد. لذا واحدهاي سياسي و حتي نظامي و شبه نظامي فراواني را مي‌توان يافت که در برهه‌هايي با يکديگر تضاد عميق داشته‌اند اما بر حسب وضعيت خود در ابعاد مختلف دست به ائتلاف و اتحاد زده اند که پيامدهايي بر اين همگرايي مترتب خواهد بود.
Views: 222
اسلام، در جنوب شرق آسيا از آغاز تا امروز، اسلامي صوفيانه، مداراطلب و ميانه رو بوده است. برجسته ترين ويژگي مسلمانان اين منطقه در دورههاي گوناگون تاريخي و معاصر، رواداري نسبت به پيروان ديگر اديان و نحله هاي محلي و همزيستي مسالمت آميز با آنها بوده است. در واقع اسلام در جنوب شرق آسيا همواره چهرهاي خندان و صلح جو داشته است. از اواخر قرن هجدهم و اوايل قرن نوزدهم مسلمانان جنوب شرق آسيا با انديشه هاي وهابي آشنا شدند. از اين دوره، بسياري از علما مسلمان اين منطقه براي تکميل تحصيلات خود به شهرهاي مکه و مدينه و قاهره سفر کردند و در اين مراکز با وهابيها آشنا شدند. در قرن بيستم و با تشکيل کشور عربستان سعودي و در پي ايجاد مراکز آموزشي گوناگون در جنوب شرق آسيا، تأثير انديشه هاي وهابي بر مسلمانان جنوب شرق آسيا رو به فزوني نهاد. فعاليتهاي وهابيان در طول اين مدت به ويژه در چند دهه اخير در جنوب شرق آسيا موجب شد که برخي از مسلمانان اين منطقه به تدريج از رواداري، ميانه روي و مدارا طلبي به تندروي و ستيزه جويي با پيروان ديگر اديان و نحله ها و حتي مسلمانان ديگر، روي آورند. در اين مقاله پس از بيان چگونگي ورود انديشه هاي وهابي به جنوب شرق آسيا، به نقش فعاليتهاي وهابيان در افزايش گرايش به تندروي و عدم مدارا در ميان مسلمانان جنوب شرق آسيا پرداخته شده است.
Views: 536
اين پژوهش ضمن رد ادعاي انتساب خشونت‌گرايي به جريان اسلامي، از طريق تحليل محتواي اسناد و شواهد موجود، ريش? عوامل واقعي خشونت و تروريسم در جهان را در ماهيت نظام سرمايه‌داري و ليبراليستي غرب جست‌وجو مي‌کند.
Back   1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6   Next

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.