اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز سه شنبه، 6 فروردين 1398| 20 رجب 1440

Lasted Artilce

Views: 257
همزمان با دومين سالگرد امضاي برجام «الزام راهبردي مصالحه‌جويانه» همچنان محور و ستون فقرات حفاظت‌کننده از اين معاهده بين‌المللي است. در عرصه عمل و نه تئوري استفاده از ابزار ديپلماسي براي حل‌وفصل اختلافات و حفظ توازن قوا در غرب آسيا تنها راه‌حل پايدار با محوريت اين توافق امضا شده در 14 ژوئيه 2015 است. بعد از گذشت دو سال پر تنش در غرب آسيا بهره‌وري موثرتر و اجرايي شدن دقيق و مورد انتظار محتواي برجام حتي ارتباط بيشتر و قابل ملاحظه‌تري با سياست داخلي امضاکنندگان اين توافق بين‌المللي و همسايگان ايران پيدا کرده است. اين نکته را هم مي‌توان مدنظر قرار داد که محذوريت‌هاي قابل توجهي که از قبل قابل پيش‌بيني بودند در مسير عملياتي و اجرايي شدن برجام در حاشيه‌هاي سياست جهاني در حال چالش‌آفريني هستند.
Views: 259
اينکه جدال بين عربستان سعودي و قطر يک دعواي تمام عربي باشد محل پرسش جدي است. ترديدي نيست که رقابت و خصومت‌هاي قبيله‌اي ميان قبايل مؤسس شيخ‌نشين‌هاي حوزه خليج‌فارس همواره و بدون عامل خارجي وجود داشته و عوامل بيروني فقط تشديدکننده شکاف‌ها و تنش‌ها هستند؛ ازسوي‌ديگر، رقابت بين عربستان سعودي و ساير کشورهاي عربي براي بر عهده گرفتن نقش رهبري اعراب نيز امر تازه‌اي ‌نيست؛ اختلافات مرزي بين دو کشور هندسي نيز تنها محدود به اين دو نيست؛ اما تنش اخير اگر در پس‌زمينه تاريخ تحولات ژئوپليتيک منطقه آسياي جنوب‌ غربي در نظر گرفته شود، معناي تازه‌اي مي‌گيرد.در قرن نوزدهم بريتانيا اغلب سياستي مبتني‌بر حفظ تماميت ارضي شاهنشاهي ايران و امپراتوري عثماني براي مقابله با نفوذ روسيه و امپراتوري اتريش ـ مجارستان در بالکان، حوزه مديترانه و غرب آسيا داشت. برخلاف آمريکاي ترامپ، بريتانياي محافظه‌کار امروز نيز تمايلي به روسيه و سياست‌هاي بازتوليد شده تزاري‌اش در شرق اروپا، بالکان و آسياي جنوب‌غربي ندارد. گرچه پرونده برگزيت در جريان است و بريتانيا مي‌رود که مسيري متفاوت از اروپاي قاره‌اي در قالب يک اتحاديه پيش گيرد؛ اما به‌نظر مي‌رسد بازآفريني نقش اين کشور در قالب جديد، اما با روح سياست‌هاي پيش از جنگ جهاني دوم است.
Views: 292
در نوشتار پيش رو به معرفي گروه‌هاي مقاومت فلسطين، سرايا القدس از جنبش جهاد اسلامي، کتائب عزّالدّين قسّام از حماس، کتائب شهداء الاقصي از فتح، کتائب ابوعلي مصطفي از جبهه‌ي خلق براي آزادي فلسطين و جنبش تازه تاسيس صابرين پرداخته شده است. جريان‌ها و گروه‌هاي فلسطيني را با اغماض و تسامح مي‌توان به دو طيف سياسي و نظامي تقسيم نمود. طيف سياسي به دنبال سازش و صلح به منظور حل مسئله فلسطين و يا دست‌يابي به حقوق و مشروعيت سياسي از طريق مذاکره و ديگر اقدامات سياسي بوده است؛ اما در نقطه مقابل طيفي ديگر بر نبرد مسلحانه و سخت در قبال رژيم صهيونيستي براي نابودي رژيم و يا ستاندن حق خويش ولو مرزهاي 1967 تأکيد داشته است.در ششمين کنفرانس بين‌المللي حمايت از انتفاضه فلسطين امام خامنه‌اي در سخناني با ذکر کتائب و گردان‌هاي نظامي فلسطيني به جاي نام اصلي جريان‌ها بر حمايت از طيفي که معتقد به نبرد مسلحانه عليه رژيم هستند، تأکيد نمودند. ايشان فرمودند: «در جنگ 33 روزه، عملاً همه‌ي راه‌هاي امدادرساني به ملّت لبنان و مقاومان سلحشور حزب‌الله بسته شده بود، امّا به ياري خداوند و اتّکاء به نيروي عظيم مردم مقاوم لبنان، رژيم صهيونيستي و حامي اصلي آن يعني ايالات متّحده‌ي آمريکا، شکست مفتضحانه‌اي را متحمّل شدند که ديگر به‌آساني جرئت حمله به آن ديار را نخواهند کرد. مقاومت‌هاي پي در پي غزّه که اينک به قلعه‌ي شکست‌ناپذير مقاومت مبدّل شده است، در طي چند جنگ پياپي نشان داد که اين رژيم، ضعيف‌تر از آن است که در مقابل اراده‌ي يک ملّت، توان ايستادگي داشته باشد. قهرمان اصلي جنگ‌هاي غزّه، ملّت سلحشور و مقاومي است که باوجود تحمّل چندين سال محاصره‌ي اقتصادي، امّا با اتّکاء به قدرت ايمان، همچنان از اين قلعه دفاع مي‌کند. جاي آن دارد که از همه‌ي گروه‌هاي مقاومت فلسطين، سرايا القدس از جنبش جهاد اسلامي، کتائب عزّالدّين قسّام از حماس، کتائب شهداء الاقصي از فتح و کتائب ابوعلي مصطفي از جبهه‌ي خلق براي آزادي فلسطين که نقش ارزشمندي در اين جنگ‌ها داشتند، تقدير به عمل آيد.»
Views: 280
با توجه به بيانات مقام معظم رهبري که در آغاز مقدمه ذکر آن رفت؛ هدف اين مقاله بر آن بود که در ابتدا مفهوم هويت را از منظر جامعه‌شناسي مورد تدقيق قرار دهد و اهميت/نسبت فرهنگ (عقيده و معرفت) و هويت اسلامي را در بستر تاريخ اسلام و در منطقه غرب آسيا روشن سازد. بدين منظور مفهوم هويت اسلامي و فرازوفرودهاي آن در بستر تاريخ روشن‌شده و شاخصه‌هاي اصلي قرائت جمهوري اسلامي ايران از هويت اسلامي تبيين شد؛ و نشان داده شد که تعريفي را که نظام جمهوري اسلامي ايران (برخلاف ساير دول ظاهراً اسلامي منطقه‌ي غرب آسيا) از مفهوم «هويت اسلامي» مقصود مي‌کند: اولاً مبتني بر «فرهنگ» و «معارف» ناب اسلامي، قرآني و شيعي است: يعني آن چنانکه برخي از نوانديشان ديني مطرح مي‌کنند، مبتني بر خِرَد و نگاه ابزاري براي برساختن دشمني فرضي نيست، ثانياً کاملاً «سياسي» و «اجتماعي» است: يعني هرگز در احکام و عبادات فردي خلاصه نشده و به دنبال تنفيذ شريعت و تطبيق اراده‌ي الهي و تبعاً دفع طواغيت (به هر شکل و نوعي) به‌واسطه‌ي «حکومتي اسلامي» است (و از همين‌جاست که منافع ابرقدرت‌ها را به خطر مي‌اندازد و آن‌ها را به تهاجم همه‌جانبه‌ي فرهنگي، نظامي، سياسي و اقتصادي با آن وامي‌دارد) و ثالثاً «همه‌جانبه» و «فراگير» است و فطرت‌هاي پاک و بي‌آلايش بشري را مخاطب قرار مي‌دهد: يعني محدود و مقيد به قوميت، مليت يا حتي مذهب خاصي نيست و تمامي مسلمانان آزاده و مخلص جهان و حتي ساير آزاديخواهان عالم را تحت‌الشعاع خويش گرفته و به تحکيم مباني شريعت اسلام، ترسيم خطوط انفصال خويش از هويت‌هاي بيگانه‌ي ضد الهي و انساني و تنذير و طرد طواغيت تحضيض و تشويق مي‌کند. از اينجاست که جبهه‌ي استکبار آرام نمي‌نشيند و سعي بر اضمحلال يا استحاله‌ي اين هويت دارد و در اين مسير از تمامي امکانات مادي و معنوي بهره مي‌گيرد. به نظر مي‌رسد ضروري‌ترين و مهم‌ترين راهکاري را که مي‌شود در مقابل هجوم همه‌جانبه استکبار به کاربرد: تقويت جبهه‌ي اسلام ناب، در تمامي ابعاد فرهنگي، اقتصادي، نظامي و سياسي به‌مقتضاي زمان، چنگ يازيدن به ارزش‌ها و اصول اساسي اسلام که در هيئت انقلاب اسلامي تجلي کرد، اتحاد و وحدت بين مسلمين و درنهايت تشکيل «دولت» و «تمدن نوين اسلامي» است.
Views: 286
آزادسازي موصل سبب شده تا سازمان يافتگي داعش در عراق از بين برود و اين مسئله به معناي اين است که تروريست ها اکنون به دنبال مخفي کردن خود و بدون پشتيبان بوده و تهديدات آنها از بين مي رود.اشغال شهر موصل به عنوان مرکز استان نينوا توسط تروريست هاي داعش باعث شد تا عراق با يک بحران امنيتي عميقي مواجه شود؛ بحراني که حتي احتمال اشغال پايتخت عراق در آن نيز وجود داشت، اما دو روز قبل با آزادسازي کامل موصل سرانجام اين تهديد بر طرف شد.عمليات آزادسازي شهر موصل تقريباً از يک سال پيش آغاز شد و با توجه به اين که رود دجله از مرکز اين شهر عبور مي کند، اين رود، شهر را به دو بخش شرقي و غربي تقسيم کرده است. عمليات نظامي ابتدا در سمت شرقي موصل آغاز شد و با توجه به بافت مسکوني و جمعيتي غيرمتراکم شهر، اين عمليات طي 100 روز به پايان رسيد و بعد از آن عمليات پاکسازي بخش غربي موصل آغاز شد. عمليات پاکسازي بخش غربي موصل با توجه به بافت جمعيتي و مسکوني متراکم و وجود کوچه ها و خيابان هاي تنگ و پيچ در پيچ، تقريبا 9 ماه به طول انجاميد. طبق گفته ابو آلاء الولائي، فرمانده گردان هاي سيدالشهداء عراق، طي عمليات آزادسازي موصل حدود 5 هزار تروريست داعشي کشته شدند و بر اساس اطلاعات موجود مي توان گفت حدود 15 هزار تروريست در موصل باقي ماندند و با احتساب اين که بالغ بر 10 هزار نفر از آنها از موصل فرار کرده اند، مي توان گفت هم اکنون حدود 5 هزار داعشي در ميان مردم مخفي شده و آماده ساماندهي مجدد اقدام عليه نيروهاي عراقي هستند.
Views: 334
به نظر مي رسد که قطر توانسته است با استفاده از کارت هاي خود به خصوص منابع مالي، روابط خارجي و شبکه الجزيره ، موجي از همبستگي را در ميان مردم کشورهاي عربي به نفع خود و ضد عربستان سعودي راه بيندازد و به طور مؤثري گزينه هاي عربستان در تعامل با قطر را محدود کند.در سحرگاه روز 5 ژوئن 2017، آغاز بحران قطع روابط ميان عربستان سعودي و همپيمانانش با قطر فصل نويني را از روابط ميان دوکشورحاشيه جنوبي خليج فارس گشود که درحقيقت در چهارچوب روابط متشنج دوکشور از ابتداي قرن بيستم تا کنون و به خصوص از زمان به قدرت رسيدن شيخ حمد بن جاسم در سال 1995 بوده است. قطر به عنوان کشوري کوچک در منطقه خليج فارس با وجود روابط اجتماعي و پيوندهاي قبيله اي گسترده با قبايل عربستان سعودي و رواج تفکر وهابي ميان مردم آن تا اواسط قرن بيستم مانند ديگر کشورهاي حاشيه خليج فارس تحت تهديد توسعه طلبي هاي عربستان سعودي بوده است. عربستان همواره قصد داشته است تمامي اين امارت ها را ضميمه خاک خود کند. اين امر باعث شده است که تمامي کشورهاي شوراي همکاري خليج فارس از جمله قطر در روابط خود با عربستان سعودي دچار هراس از هضم شدن در اين کشور را داشته باشند و همواره از اهداف عربستان سعودي واهمه داشته باشند. اين امر در اختلاف نظر بر سر مسائل مهمي همچون ارز مشترک خليج فارس، بازار مشترک، عضويت اعضاي جديد در شورا و همکاري هاي امنيتي ميان اعضا نمود داشته است. از اين رو کشورهاي حاشيه خليج فارس همواره براي مقابله با توسعه طلبي عربستان راهبردهاي متفاوتي را دنبال نموده اند که از کشوري به کشور ديگر متفاوت اند. قطر نيز مانند ديگر کشورهاي شوراي همکاري خليج فارس همواره با عربستان سعودي بر سر تعيين مرزها، دخالت در امور داخلي قطر و مسائل ديگر اختلاف نظر داشته است و اين اختلافات دستکم يک بار منجر به درگيري مرزي ميان دو کشور در سال 1992 موسوم به حادثه الخفوس شد.
Views: 309
ايران در اتخاذ سياست هاي تهاجمي خود بايد تمام تلاش خود را براي حفظ روابط دوستانه و تماميت ارضي و امنيت اين کشورها نمايد و در عين حال اين تلاش بايد در قالب روابط مقتدرانه باشد در غير اينصورت نشان دادن ضعف به معناي استمرار روابط خصمانه آنان خواهد بود. ..مقام معظم رهبري در ديدار خود با اعضاي مجلس خبرگان رهبري در سال 95 « مقابله قوي، تهاجمي و متکي بر منطق » را راه اساسي خنثي کردن طرح ها و توطئه هاي جبهه مستکبران معرفي کردند. بر اين اساس و براي مقابله با سياست هاي خصمانه دشمنان لازم است تا يک سياست تهاجمي متکي بر منطق و خرد در زمينه هاي سياسي، حقوقي و رسانه اي اتخاذ شود. حقوق بشر و افشاي سياست هاي استکباري قدرت هاي سلطه گر و ايجاد روابط دوستانه و متحدانه با کشورهاي مستضعف مي تواند مصاديق سياست هاي تهاجمي خرد گرا عليه دشمن باشد.
Views: 257
افغانستان در ماه‌هاي اخير به شکل کم‌سابقه‌اي درگير کشاکش‌هايي شده است که آثار آن در ابعاد مختلف قابل‌توجه است. در سطح داخلي تضعيف حکومت وحدت ملي، تقويت شکاف‌هاي قومي، تشديد رقابت‌هاي سياسي، از ميان رفتن يا کم اثر شدن تلاش‌هاي توسعه‌اي و البته تقويت مواضع نيروهاي افراط‌گرا قابل مشاهده است. پيامدهاي منطقه‌اي گسترش بحران در افغانستان عمدتاً در قالب تشديد رقابت بازيگران منطقه‌اي ازجمله هند، پاکستان، عربستان سعودي و ترکيه درراستاي گسترش نفوذ در طبقات مختلف و نيز سهيم شدن در روندهاي سياسي افغانستان است. در سطح کلان نيز مي‌توان به تشديد رقابت‌هاي سيستمي ميان بازيگراني ازجمله ايالات‌متحده، روسيه، چين و تا حدودي اتحاديه اروپا اشاره کرد. رقابت‌هايي که بي‌ترديد «بازي بزرگ» جديدي ميان بازيگران قدرتمند نظام بين‌الملل شکل داده است. بديهي است که اين پيامدها معلول عواملي هستند که توجه به آنها مي‌تواند دامنه بحران را محدود نموده و به مديريت آن کمک نمايد.
Views: 309
سازشي بين دو بينشدونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمريکا و نارندرا مودي، نخست‌وزير هند در شرايطي که از قبل رايحه بروز اختلافاتي بين دو کشور در 26 ژوئن (7 تير) در واشينگتن با هم ديدار کردند با آمدن ترامپ به مشام مي‌رسيد و ترامپ که عرصه سياست و تجارت را درهم‌آميخته و نگاهي تاجرمآبانه به آن دوخته است در روابط با هند هم بر همين سبک و سياق رفتار کرده و در مواردي به هندي‌ها تاخته بود؛ بنابراين کار براي مودي در واشينگتن چندان آسان نبود. سياست‌هاي ترامپ در مواردي همچون سخت‌گيري درمورد ورود مهاجران که با سخت‌تر شدن رواديد «اچ وان» شامل حال هندي‌ها هم شده است و انتقاد از هند درمورد اينکه پشتيباني آن از توافق آب و هوايي پاريس صرفاً به‌خاطر مزاياي مالي آن بوده است، ناخرسندي مقام‌هاي هندي را به همراه داشت. بااين‌حال، به‌نظر مي‌رسد که مودي توانسته است با سفر به واشينگتن راه تعامل با ترامپ را بگشايد و ميان رؤياي هند در تبديل شدن به يک قدرت بزرگ در کنار آمريکا و بينش «اول آمريکا» در دولت ترامپ پل بزند. شايد مهم‌ترين هدف مودي در سفر به آمريکا القاي اين نکته به تازه واردهاي کاخ سفيد بود که براي آمريکا هند در مقايسه با چين گزينه بهتري هم به‌لحاظ مالي و هم به‌لحاظ راهبردي براي تعامل است و اينکه در بعد منطقه‌اي هم نبايد سياست مماشات با پاکستان ادامه يابد. سه حوزه انرژي، هواپيمايي و نظامي ازسوي هند به‌عنوان حوزه‌هايي در تعامل با آمريکا مطرح شد که ضمن کمک به هند در تحقق رؤياي خود، به اشتغال‌زايي در آمريکا هم کمک مي‌کند. ترامپ در سخنان خود دربرابر خبرنگاران به اين مسئله اشاره کرد که تراز تجاري دو کشور به زيان آمريکاست و بايد بهبود يابد و اينکه آمريکا هم مي‌کوشد به رشد اقتصادي هند دست يابد.
Views: 277
سياست عرصه دوستي و دشمني‌هاست. بازيگران سياسي متناسب با نوع جهت‌گيري‌هاي داخلي و خارجي، ايدئولوژي و منافع ملي‌شان به ترسيم دامنه دوستان و دشمنان خود مي‌پردازند. بي‌گمان هرچقدر محدوده اشتراک منافع و ارزشي دولت‌ها بيش از تقابل منافع‌شان باشد به همان نسبت همگرايي و هماهنگي بيشتري در رويکردهاي خارجي آن دولت‌ها شاهد خواهيم بود. روابط و نوع تعامل قدرت‌هاي منطقه‌اي و فرامنطقه‌اي در دنياي امروز از همين اصل و قاعده سرچشمه مي‌‌گيرد. ازاين‌رو بي‌ارتباط نيست که مجموع کشورهاي غربي از آمريکا تا اروپاي مرکزي با توجه به پايه مشترک فکري‌شان، از هر نظري بيشتر در مواجهه با بحران‌هاي بين‌المللي برخوردارند. اين امر به مفهوم نبود اختلاف نگرش در ميان اين دسته از کشورها نيست بلکه نشانگر مديريت اختلافات و رسيدن به سطح مطلوبي از اجماع در ميان خودشان است. دربرابر کشورهايي قرار دارند که متأثر از اصل جعرافيايي، ساختار متعارض سياسي و فرهنگي از اختلاف نگرش عديده‌اي با مجموع قدرت‌هاي اروپايي بر سر چگونگي حل‌وفصل چالش‌هاي جهاني برخوردارند. در بين اين دسته از کشورها روسيه و چين از جايگاه خاصي برخوردار است. دوري جعرافيايي اين کشورها و اختلافات فرهنگي و سياسي اين کشورها با آمريکا، منجربه بروز اختلاف‌نظرهاي جدي ميان اين کشورها در حوزه هاي متعدد اقتصادي و سياسي برقرار نموده است.
Views: 289
سياست‌هاي ايالات متحده نسبت به ايران در مقاطع مختلف ضمن برخورداري از يکدستگي در پيگيري منافع ويژگي‌هاي متفاوتي هم در هر دوره داشته است چه پيش از جنگ جهاني دوم که کوشيد در زمين ايران به‌عنوان نيروي سوم دربرابر شوروي و انگلستان مطرح شود و چه در دوره تثبيت قدرت پهلوي دوم که عملاً نزديکي روابط به حدي بود که سطح روابط دو کشور به هم‌پيماني استراتژيک ارتقا يافت و يا در دوره پرتلاطم انقلاب اسلامي که دوران تقابل دو کشور جدي و پرمخاطره گرديد و طيفي از الگوها از مجازات بدون تعامل، تعامل ستيزه‌جويانه و تغيير بنيادين در دستورکار آمريکا قرارگرفت؛ اما اينک در عصر ترامپ ذات تقابل برکس ادوار ديگر که بيشتر ايدئولوژيک بود اينبار تضاد جدي منافع در منطقه ذات مواجهه را تشکيل داده است.دراين‌ميان آنچه براي آمريکا اهميت دارد معقول بودن هزينه و فايده اقدامات و سياست‌هاست؛ لذا ترامپ برجام را از اين نظر مطلوب نمي‌داند، چون برجام نمي‌تواند منافع آمريکا را در منطقه سرشار از فرصت غرب آسيا تأمين کند، برجام توانست تنش‌زدايي مطلوبي براي ايران به ارمغان آورد و ازاين‌جهت پتانسيل‌هاي نهفته تهران را در مدت‌کوتاهي به ضرر اين کشور و متحدانش آزاد کند. هرچند مبارزه با تروريسم به‌واسطه کمک‌هاي ايران دچار جهش چشمگير شد؛ اما غرب بيم آن دارد بعد از بحران سوريه حزب‌الله ديگري در بلندي‌هاي جولان شکل گيرد و به‌راستي هلال شيعي منطقه را تسخير کند، اين درحالي است که همفکران آمريکا توان مقابله با غول رها شده از چراغ جادو را ندارند و برجام وزن استراتژيک اين کشورها در منطقه را تقليل داده است.
Views: 259
پديده تروريسم از جمله موضوعات مهم در عرصه علوم سياسي و روابط بين الملل است که در پي اوج‌گيري اعمال تروريستي در جهان، پژوهش‌ها و تحقيقات زيادي در مورد علل و پيامدهاي آن در سراسر جهان انجام گرفته است. امروزه تروريسم به‌عنوان يکي از مهم‌ترين مباحث در سطح بين‌المللي مطرح شده و کشورهاي بسياري را با چالش امنيتي روبه‌رو کرده است. تفاسير بسيار زيادي در مورد ريشه‌هاي اين پديده و بهترين راه جلوگيري از آن ارائه شده است. بسياري از اين مباحث تحت تأثير هيجان‌ها و انگيزه‌هاي مختلفي به‌وجود ‌آمده‌اند، که خالي از پيش‌فرض‌هاي غيرعلمي نيز نبوده‌اند. در سال‌هاي اخير جامعه بشري با گسترش پديده تروريسم مورد تهديد قرار گرفته است. اين پديده ديگر محدود به مرز جغرافيايي خاصي نمي باشد و خطري براي تمام دنيا محسوب مي‌شود. گفتني است پيشرفت‌هاي فناوري در زمينه‌هاي اطلاعات و ارتباطات و پيشرفت‌هاي اقتصادي و... همه در شکل‌گيري و گسترش اين مسئله نقش داشته‌اند. وقوع حوادث وحشتناک تروريستي در جهان، در هزاره جديد، که انتظار مي‌رفت دوره صلح و همزيستي باشد، نشان دهنده اين است که هيچ فردي در هيچ جاي دنيا از عمليات تروريستي در امان نخواهد بود. بر اين اساس مقاله حاضر بر آن است تا پديده تروريسم را از ديدگاه جامعه شناختي مورد بررسي قرار دهد.
Views: 287
تقويت انسجام و وحدت ملي، يکي از اهداف مهم هر حکومتي است که تحقق آن در جمهوري اسلامي ايران به تقويت جايگاه نظام در معادلات سياسي، امنيتي منطقهاي منجر ميشود. دشمنان انقلاب اسلامي تلاش ميکنند تا با استفاده از ترفندهاي مختلف، در وحدت ملي شکاف ايجاد کنند و زمينههاي کاهش اقتدار نظام را فراهم کنند از طرفي مطالعه جغرافيايي اقوام ايراني و تدقيق در اخبار تحولات روز خاورميانه همگي نشانگر اهميت اتحاد ملي است و همين اندازه از نگاه و تحليل، جايگاه و ضرورت استراتژي دفاعي ما را در تقويت وحدت ملي نشان ميدهد. با توجه به اين مهم بيانات مقام معظم رهبري به عنوان رهبر جامعه اسلامي بهترين راهنماي عمل در اين حوزه است. مقاله حاضر با استفاده از شيوه تحليل محتوا کيفي به بررسي فرمايشات مقام معظم رهبري(مدظله العالي) در حوزه قوميت ها و انسجام ملي پرداخته، تا به اين پرسش که نوع راهبرد و انديشه امام خامنهاي(مدظله العالي) نسبت به مقوله قوميت ها و انسجام ملي در جهت دفاع قابليت محور و توانمند ساز چيست؟ پاسخ دهد. يافتههاي تحقيق نشان مي دهد در انديشه دفاعي مقام معظم رهبري در تحقق اتحاد ملّي، همواره راهبردهاي متعددي را تدبير نمودهاند. روش تحقيق در اين پژوهش توصيفي ـ تحليلي است. شيوهي جمع آوري اطلاعات با استفاده از منابع کتابخانهاي همچون کتاب، اسناد، مقالات بوده است.
Views: 289
رژيم عربستان سعودي از ابتداي تاسيس‌اش همواره جيره‌خوار دو جريان اصلي بوده است. اول جريان غرب و در رأس آن کاسه‌ليسي و کسب قدرت از بريتانيا، براي آسيب‌زايي و امنيت زدايي در خلافت وقت عثماني و افزايش تفرقه در حدود و مرزهاي اسلامي، و دوم جيره خواري ديني از جريان وهابيت و تأييد گرفتن از علماي پيرو فرقه‌ي وهابي و افزايش تنش در مرزهاي اعتقادي امت اسلامي. در دوره هاي مختلف اين جريان همواره دشمني خود را با جهان اسلام و خصوصاً ايران اسلامي نشان داده است. در دوره‌ي عثماني با کارشکني و دميدن در کوس عصبيت عربي، در دوره‌ي زماني بعد، تخريب آثار و بقاع متبرکه آل الله در قبرستان بقيع که مورد احترام همه مسلمانان بوده است و قصد تخريب قبر مطهر پيامبر(ص) و جلوگيري از آن بر اثر فشار فکار عمومي جهان اسلام، همکاري با صدام و کمک هاي بي دريغ مالي به رژيم بعثي براي بمباران سنگين ايران، تحريک عوامل وهابي و کشتار حجاج ايراني در دهه شصت و کشتار فجيع منا و حوادث بيشمار ديگر در بحرين و سلب آزادي مردم، کمک هاي مالي و تسليحاتي به جنبش هاي جهادي تکفيري مانند القاعده و داعش و ... تنها گوشه کوچکي از جنايات اين رژيم منحوس است. حال با اين کارنامه درخشان رژيم سعودي! جاي بسي تعجب است که در موضع‌گيري اخير، وليعهد عربستان دلايلي براي عدم برقراري رابطه با ايران و دشمني با نظام اسلامي بيان کرده است. بن سلمان، ولي عهد و عن قريب پادشاه جديد سعودي! ، سعي دارد با حذف اين تاريخ پرافتخار در دشمني ورزي عليه امت اسلامي، جمهوري اسلامي ايران را عامل حوادث منطقه جا بزند و با چهره‌اي منافقانه و مظلومانه، ايران را متهم به افراطگرايي کند. در اين نوشته سعي شده به مغالطات و مفروضات باطل بن سلمان پاسخي مختصر داده شود.
Views: 436
اگرچه انتصاب محمد بن سلمان به عنوان وليعهد جديد عربستان تقريبا بدون سروصدا صورت گرفت، اما اين امر نشان از آتش زير خاکستر در خانواده هاي حاکم آل سعود دارد و وليعهد خام سعودي نيز با چالش هاي مختلفي در زمينه داخلي مواجه خواهد شد.«شاهزاده سلمان تا پيش از وليعهد شدن براي اسراييل و آمريکا بخاطر موضع قاطع او عليه ايران، بشارتي خوب بود و اين موضع گيري او را به يک شريک راهبردي براي اسراييل تبديل مي کند.» اين بخشي از گزارش روزنامه صهيونيستي هاآرتص پيرامون تمجيد از محمد بن سلمان است.با دستور رسمي ملک سلمان، پسرش محمد سلمان به عنوان وليعهد جديد عربستان انتخاب شد و محمد بن نايف برادرزاده خود را از اين سمت برکنار کرد. به گفته ميدل ايست آي در صورتي که همه منتظر يک کودتا در قطر بودند، اما کودتا در درون عربستان روي داد. اين اولين بار در تاريخ عربستان سعودي است که وليعهدي از فرزندان پادشاه انتخاب مي شود. اين در حالي است که طبق سنت سياسي عربستان، پادشاهي از برادر به برادري ديگر مي رسد.
Views: 316
محمد بن سلمان، شاهزاده جوان پادشاه فرتوت آل سعود بالاخره آخرين رقيب خود (محمد بن نايف) براي نشستن بر تحت پادشاهي را کنار زد تا هر گونه احتمالي پيرامون پادشاه‌ آينده آل سعود کنار رود. براي نخستين بار بعد از نيم قرن، قرار است فردي در نوک هرم قدرت عربستان سعودي بنشيند که برخلاف چهار دهه اخير از نظر سني هنوز جوان محسوب مي‌شود.نظام حکومتي عربستان سعودي فاقد قانون اساسي است و تنها متن مکتوبي که بر اراده‌هاي ملوکانه پادشاه تفوق دارد، وصيتنامه مؤسس (ملک عبدالعزيز) است. در اين کشور به جاي قانون اساسي، «النظام الاساسي» وجود دارد که صريحا در متن آن قيد شده که مشروعيت آن ذيل مشروعيت پادشاه بوده و هر گونه تغيير و تعديل در آن نيز منحصرا به اراده ملوکانه بستگي دارد! هرم قدرت به اين صورت توزيع مي‌شود که بعد از وصيتنامه مؤسس، يک شوراي دربار متشکل از فرزندان ذکور مؤسس قرار دارند و با مرگ هر فرزند، جاي وي در شوراي مذکور به پسر ارشد او منتقل مي‌شود. اين شورا، نخستين نهادي است که بايد با پادشاه جديد بيعت کند و به عبارت ديگر تا زماني که اين شورا با پادشااه بيعت نکند، پادشاهي وي «تنفيذ» نمي‌گردد!
Views: 256
بدون شک بيش از آنکه غربي ها دلسوز حقوق بشر در ساير کشورها باشند نگران منافع مالي و اقتصادي خود هستند و يکي از راه هاي کسب منافع آنها حربه حقوق بشر است.يکي از موضوعات قابل مناقشه از شکل گيري جمهوري اسلامي تا کنون با غرب موضوع حقوق بشر است بطوريکه در همه دوران ها به بهانه هاي مختلف به دنبال آن بوده اند تا نظام اسلامي را به رعايت نکردن حقوق بشري متهم کنند و در اين ميان با ابزار تحريم مجازات هايي را در قبال ملت ايران اعمال کرده اند .از همين روي شاهد هستيم غرب همه تلاش خود را در پيش گرفته است تا به بهانه دفاع از حقوق بشر در ايران انقلاب اسلامي را تحت مديريت خود قرار گيرد. به همين خاطر شاهد تعيين گزارشگر ويژه حقوق بشر در چندين دوره و همچنين مطرح شدن گفت‌وگوهاي انتقادي بين ايران و کشورهاي اتحاديه اروپا در دهه 90 ميلادي که باز هم با اقدام خود کشورهاي اروپايي ناتمام ماند شکل مي گيرد و اينها تنها گوشه‌اي از اقدامات فوق است
Views: 272
مقاومت منطقه اي نشان داد که امنيت ساز، کارآمد، پيروز و ناتوان کننده ي دشمن و شکست دهنده پروژه هاي چند ده ميلياردي و نابود کننده ماشين تروريسم تکفيري است که بايد به عنوان پياده نظام سياست هاي استعماري عمل مي کردند. آخرين کوچه هاي محله سرخچانه و ميدان در موصل غربي در حال پاکسازي است و نفس هاي داعش بدون ابوبکر بغدادي هم به شمارش افتاده است و مسجد النوري به عنوان نماد خلافت تکفيري- وهابي از لوث تروريست ها پاک شد. با اينکه هواپيماهاي آمريکايي طبق رويه هميشگي در موصل غربي باز هم در يک اشتباه عمدي به نيروهاي نظامي عراقي حمله کردند و 7 بالگرد آنها در روستاي سعديه در مجاورت حويجه و کوههاي حمرين، به داعشي ها نفس مصنوعي مي دمند تا شايد چند روز بيشتر تکفيري ها بتوانند مقاومت کنند، با اين حال مردم عراق شادي و جشن ملي را براي اين پيروزي آغاز کرده اند. مساله مهم اين است که ماشين تروريستي داعش و شکست آن هيچ اهميتي ندارد و شکست اصلي را آمريکا و بقيه حاميان منطقه اي آنها از ترکيه و عربستان تا قطر و رژيم صهيونيستي خورده اند.تمامي جنجال و خط ونشان هاي آمريکا در سوريه و يا دستپاچگي عملياتي صهيونيست ها در قنيطره و يا آرزوي اردوغان براي ورود به ادلب براي آن است که سرعت سقوط پروژه تروريستي در عراق و سوريه را کند کنند. دليل آنهم روشن است، چراکه آنها گزينه فوري، موثر و کارآمدي براي تغيير معادله ي ميدان ندارند.
Views: 350
تحليل‌هاي مختلفي از سفر دونالد ترامپ به آمريکا انجام شد. ابعاد اقتصادي، سياسي، استراتژيک اين سفر در دو سطح منطقه‌اي و بين‌المللي تحليل شد. هرکدام از تحليل‌هاي انجام شده بر اهميت يک متغير تأکيد کردند؛ اما به‌نظر مي‌رسد، فارغ از چرايي و چيستي سفر بايد چگونگي تأثير آن و احتمالات پيشِ‌روي آن به شکلي ويژه تحليل شود.پرسشي که اينجا مدنظر قرار مي‌گيرد اين است که همسويي فعال ميان عربستان و آمريکا در ادامه چه شکلي به خود خواهد گرفت؟ به‌نظر مي‌رسد با توجه به روندهاي موجود اين همکاري به سمت رفتارهاي پر خطر رفته و در ادامه عربستان را به بازيگري بي‌پروا تبديل خواهد کرد. عربستان به پشتوانه آمريکا و با تکيه بر درآمدهاي نفتي و گردشگري مذهبي تجديدنظرطلبي در سطح منطقه خليج فارس و غرب آسيا را دنبال مي‌کند. اين پيگيري باعث شده اين کشور به سمت سياست‌هاي خارجي توسعه‌طلبانه‌تر ازجمله درگير شدن در توسعه‌طلبي سرزميني، سياسي، نظامي و اقتصادي برود که بدون‌شک در بلندمدت براي آمريکا نيز پيامدهاي منفي درپي خواهد گذاشت.
Views: 320
حدود دو هفته پيش، ايميل يکي از مرتبط‌‌ترين و بانفوذترين نمايندگان کشورهاي خارجي در واشينگتن هک شد؛ اين شخص کسي به‌جز يوسف العتيبه، سفير امارات متحده در واشينگتن نبود. بخشي از ايميل‌هاي فاش‌شده العتيبه در سايت اينترسپت و هافينگتون پست منتشر شد و فاش‌کننده اين ايميل‌ها وعده داده تا ايميل‌هاي بيشتري را منتشر کند. درهمين‌حال، امارات نيز تأييد کرده که حساب ايميلي (Hotmail) سفير اين کشور در واشينگتن هک شده است.افشاکنندگان ايميل سفير امارات، خود را «افشاکنندگان جهاني»(1) ناميده‌اند. هدف آنان نيز اين بوده که نشان دهند چگونه ممکن است يک کشور بسيار کوچک اما ثروتمند، بر لابي جهاني و منافع آمريکا تأثير گذارد و حتي روابط اين کشور را با متحدانش ـ ازجمله قطر و ترکيه ـ تحت تأثير قرار دهد. آنها خاطرنشان کرده‌اند که مي‌خواهند نشان دهند «چگونه از ميليون‌ها دلار پول براي تخريب روابط آمريکا با متحدانش و تغيير سياست اين کشور استفاده مي‌شود».
Back   5  -  6  -  7  -  8  -  9  -  10  -  11  -  12  -  13  -  14   Next

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.