اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز سه شنبه، 6 فروردين 1398| 20 رجب 1440

Lasted Artilce

Views: 52
از آنجايي كه قرآن‌كريم منشأ هدايت و راهنمايي تمام جامعه‌ي بشري مي‌باشد، پيامبر(ص) اولين كسي است كه به پيروي از آن و تمسك جستن بدان امر شده است تا اسوه و الگويي براي ديگر افراد امتش باشد
Views: 49
بيداري اسلامي از جمله اصطلاحاتي است كه امروزه از آن براي‎ اشاره به روندهاي هويت گرايانه و آگاهي بخش مسلمانان استفاده‎ مي‎شود. با پيروزي انقلاب اسلامي ايران جايگاه مفهوم بيداري اسلامي‎ تا آنجا ارتقاء يافت كه مي‎توان از آن براي توصيف تحول مثبت در جوانب مختلف زندگي سياسي ، اجتماعي و اقتصادي مسلمانان ياد كرد.
Views: 127
دشمن‌، رقيب‌، مخالف‌ و مزاحم‌ يا تهديدات‌، مخاطرات‌ و نگراني ها يكي‌ از اركان‌ هر تصميم‌گيري‌ سياسي‌ و تجزيه‌ و تحليل‌ سياسي‌ را تشكيل‌ مي‌دهد. دگرگوني‌ و جابه جايي ‌مصداق‌ اين‌ دشمن‌ مشترك‌ در گذر ايام‌ و تحول‌ دوران‌ موجبات‌ دگرگوني‌ در معادلات‌ قدرت‌ و تغيير مهره‌ها در صفحه ي‌ شطرنج‌ سياست‌ ملي‌، منطقه‌ و جهان‌ مي‌شود.
Views: 148
واژه‌هاي ترکمن و ترکمان در گذشته به تمامي قبايل ترک‌تبار اغوز به‌ويژه طايفه‌هاي کوچ‌نشين و مسلمان گفته مي‌شد که اين معنا اعم از کاربرد قوم ترکمن امروزين است. در گذشته، ترکمن نام عمومي بسياري از اقوام ترک‌تبار به ويژه اقوام اغوز مسلمان کوچ‌نشين بود و نه صرفاً قومي که امروزه ترکمن ناميده مي‌شود و شامل طوايفي است که در شرق درياي خزر از رود جيحون تا شمال خراسان و رود گرگان سکونت داشته‌اند. قوم ترکمن نيز به عنوان يکي از مهم¬ترين اقوام ايران از نظر تاريخي داراي پيشينه¬اي مي¬باشد که در اين مقاله، سعي شده چگونگي گرايش آنان به اسلام با مراجعه به اسناد و مدارک موجود در کتابخانه¬ها و تاريخ اين قوم مورد بررسي و مطالعه قرار گيرد
Views: 108
هم¬سازگري اجتماعي يکي از مولفه¬هاي مهم و اساسي در تاريخ جوامع بشري است. هر جامعه براي پيشرفت و ترقي در درجه نخست، نيازمند وفاق جمعي و نظم عمومي است. شبه جزير? عرب با وجود نابساماني¬هاي اقليمي، اقتصادي و سياسي از نوعي وفاق برخوردار بود. اين مقاله با رويکرد توصيفي-تحليلي و با طرح اين پرسش که ارزش¬ها، هنجارها و نقش¬ها در هم¬سازگري اجتماعي شبه جزيره چه جايگاهي داشتند، به بررسي اين موارد مي¬پردازد. حاصل تحقيق حاکي از آن است که ارزش¬ها با مولفه¬هاي نسب، حسب و عصبيت به همراه هنجارهاي اجتماعي در قالب پيمان¬ها و احلاف و همچنين نقش¬ها در هم-سازگري اجتماعي اعضاي قبايل نقش مهمي ايفا مي¬کردند
Views: 127
هدف اين تحقيق، قابليت سنجي و ارائه راهبردهاي توسعه منطقه اي سواحل مکران ج.ا.ايران مي باشد. روش تحقيق در اين پژوهش توصيفي تحليلي است. براي ارائه راهبردها از الگوي راهبردي SWOT استفاده شده است. به منظور اعتبارسنجي يافته ها پرسشنامه اي تنظيم شد و بين نمونه آماري توزيع گرديد که 80 نفر از استادان و دانشجويان مقطع دکتري دانشگاه هاي بزرگ کشور بودند. نتايج به دست آمده نشان از آن دارد که بايد راهبردهاي محافظه کارانه (WO) براي توسعه اين منطقه در اولويت قرار گيرند. راهبردهاي محافظه کارانه براي توسعه منطقه مورد مطالعه «سرمايه گذاري براي احداث امکانات و تجهيزات زيرساختي ارتباطي در جهت به دست آوردن محوريت مسير شمال – جنوب»، «استفاده از ظرفيت تعامل و ارتباط با بندرهاي جهان در جهت هدف هاي حمل ونقلي و بازرگاني»، «برنامه ريزي منسجم و يکپارچه دولت» و «برقراري ارتباط و تعامل سازنده با کشورهاي همسايه به ويژه کشورهاي حوزه آسياي مرکزي و افغانستان» مي باشد.
Views: 121
روند تسريع اين رابطه کم کم و به مرور زمان سرعت بيشتري به خود بگيرد. در حالي که صهونيست ها منتفع اصلي اين پيوندها و جشن ها هستند، بايد ديد حاکمان منطقه چگونه تاوان اين تسريع در به آغوش کشيدن اسرائيل را پرداخت خواهند کرد. زمان ثابت خواهد کرد که چه عناصري به عنوان بازدارنده و مشوق عمل خواهند کرد.
Views: 38
نگاهي به پرونده حقوق بشر آمريکا اثبات کننده عدم حقانيت مقامات کاخ سفيد در صيانت از حقوق بشر است که حمله به هواپيماي مسافربري نه اولين نقض حقوق بشر بود و نه آنچه امروز از سوي اين رژيم و حاميان او در اقصي نقاط جهان رخ مي‌دهد ، آخرين خواهد بود.
Views: 64
بحران سوريه از زمان آغاز تاکنون که بيش از هفت سال از آن سپري مي شود، مراحل مختلفي را به خود ديده و دمشق در طول اين مدت همواره مورد تهديد قدرت هاي بيگانه از جمله ايالات متحده آمريکا بوده است. از کمک هاي تسليحاتي ايالات متحده آمريکا به گروه هاي تروريستي به بهانه کمک به معارضان مسلح، تهديد به انجام حمله نظامي مستقيم و تشکيل ائتلاف بين المللي به اصطلاح ضد داعش براي تخريب زيرساخت هاي سوريه گرفته تا حمايت از نيروهاي دموکراتيک کُرد سوري براي محقق ساختن رؤياي تجزيه، حمايت از خودمختاري تروريست هاي تکفيري در محور جنوبي و متهم ساختن گاه و بي گاه دمشق به انجام حملات شيميايي عليه غيرنظاميان. البته هيچيک از استراتژي‌هاي ذکرشده نتوانست به ايالات متحده آمريکا در تحقق آرزوهايش در سوريه کمکي کند. امروز اين آمريکايي ها هستند که عليرغم تمامي تلاش هاي سال هاي اخير خود در سوريه، در اين کشور در موقعيت ضعف قرار گرفته اند.
Views: 97
اظهارات و ادعاهاي «بنيامين نتانياهو» نخست وزير رژيم صهيونيستي به عنوان فردي که دستانش به خون کودکان لبناني و فلسطيني آغشته شده اما ژست دلسوزي براي مردم ايران را به خود گرفته، سرشار از تناقض و نفاق است. ايالات متحده آمريکا به عنوان بزرگترين متحد صهيونيسم تاکنون 7 تريليون دلار در منطقه هزينه کرده و اين همان اعتراف تلخي است که ترامپ کرد و نتانياهو نيز به خوبي از آن باخبر است. لذا بازي با افکار عمومي ايران به دليل برخي هزينه هاي نظامي جمهوري اسلامي، نشانگر عمق دشمني در گفته هاي نتانياهو است. هزينه هاي نظامي هنگفت آمريکا درحالي انجام مي شود که که افکار عمومي آمريکا و همچنين رسانه هاي اين کشور به طور کامل در سلطه صهيونيستهاست و اين رسانه ها هيچ استقلالي از خود ندارند تا حقايق را بازگو کنند. طبيعي است که در اين شرايط، افکار عمومي آمريکا نسبت به اقداماتي که دولتشان در منطقه و جهان انجام مي دهد، آگاهي نداشته باشند. حتي اگر آنها نسبت به اين اقدامات، آگاهي هم داشته باشند و دست به اعتراض هم بزنند، مي دانند همچون جنبش وال استريت با سرکوب گسترده نيروهاي امنيتي مواجه مي شوند.
Views: 70
در شرايطي که اقتصاد کشور در حال تبديل شدن به عرصه اي براي فشار است، برنامه عملياتي و راه کاري که بايد بر روي آن تمرکز کرد تا فضاي اقتصادي تبديل به پاشنه آشيل کشور نشود، تمرکز بر روي اقتصاد ملي و تقويت بن مايه هاي اقتصاد ملي است. نقد رويکردهاي بازار آزاد و روي آوري ايالات متحده به حمايت گرايي در اقتصاد در دوره دونالد ترامپ، ثابت مي کند که ميل و اشتياق فراوان براي پيوستگي بين المللي، تنها راه حل رسيدن به اقتصاد مستحکم نيست. ايالات متحده حتي خود رويکردي حمايت گرايانه اتخاذ مي کند و هفته هاي مشخصي را در کاخ سفيد با نام «ساخت آمريکا» يا «کالاي آمريکايي بخريد» و ... بر گزار مي کند. اين موضوع به طريق اولي براي ايران که با دشمناني همچون عربستان سعودي و آمريکا دست و پنجه نرم مي کند، اولويت دارد. پيشرفت درون زا و متناسب، راه حل ايران براي برون رفت از شرايط فعلي است. توجه به شاخص هاي محيطي ايران از امنيت اجتماعي تا گسترش امنيت منطقه اي و .... حفظ پرستيژ پيشرفت درون زا و الگو شدن جمهوري اسلامي به عنوان کشوري مسلمان و شيعه با استفاده از اين شاخص هاي اقتصادي و مسئله تقويت عزت ملي با اتکاي به اين پيشرفت درون زا از جمله اصلي ترين شاخص هايي است که مي تواند عنصر بازدارنده را براي ايران تقويت کند.
Views: 66
يکي از اقدامات و تفکرات مشهور کاتص، تلاش براي احيا خط راه آهني از بندرهاي سرزمين‌هاي اشغالي به عمق سرزمين‌هاي عربي است. اسرائيل کاتص، يکي از وزراي تندرو حزب ليکود و بسيار تاثير گذار و با نفوذ در کابينه نتانياهو و روابط پنهاني اين رژيم با برخي کشورهاي عربي است. وي از سال 2009 وزير راه و ترابري است؛ اما از سال 2015 و آخرين کابينه تشکيل شده وزارت خانه مهم اطلاعات را هم با حفظ سمت وزارت راه و ترابري بر عهده دارد.[1] کاتص در سال‌هاي اخير موضع‌گيري‌هاي مهمي در روابط اعراب و اسرائيل و سياست خارجي تل‌آويو داشته است. يکي از اقدامات و تفکرات مشهور کاتص، تلاش براي احيا خط راه آهني از بندرهاي سرزمين‌هاي اشغالي به عمق سرزمين‌هاي عربي است.
Views: 66
چه زماني اين رنسانس غير غربي رخ خواهد داد؟ اين {رنسانس} به وضوح از قبل در چين در حال رخ دادن است. جهان اسلام براي دستيابي به جوامعي بادوام، خلاق و مولد هنوز راه درازي براي پيمودن در پيش دارد، اگر چه شرايط از کشوري به کشوري ديگر تفاوتهاي بسيار دارد. منتهي يک چيز قطعي است، منطقه {خارميانه} هرگز حتي «آغاز» به بازيابي تعادلش نخواهد کرد، مگر اينکه همه چکمه‌هاي خارجي از آنجا خارج شوند– که حضورشان به شدت تحريک‌آميز و بي‌ثبات‌گر است. شايد کشورهاي اسلامي در حال ورود به يک دوره ضروري طولاني اما حياتي از يک سري آزمايشات و تجربيات بومي هستند، به عنوان بخشي از فرايند طولاني خودآموزي، براي اينکه مجدداً و حقيقتاً به عنوان مجموعه ملت‌هايي داراي حاکميت عمل کنند و خودشان مشکلاتشان را حل کنند، آزاد از دخالت‌هاي پي در پي خارجي. به هر حال چهار فاکتوري که در بالا ذکر شد، به نمايش پيچيدگي عميق تاريخي و تمدني‌اي که در پس تعارضات درازدامنه شرق و غرب نهفته است کمک مي‌کند. آن فاکتورها ممکن است که پرتو کوچکي بيافکنند بر {علت} واکنش‌هاي مسلمانان به نظم ژئوپوليتيک معاصر.
Views: 78
عنصر اساسي که سبب تنفّر‌ ما از يهود شده است به خاطر انديشه «نژادپرستي» و «خود برتر بيني» آنان نسبت به کل جامعه بشريت به جز خودشان است و اين خود برتر بيني تنها در مورد مسلمانان نيست بلکه در مورد مسيحيان نيز صدق مي‌کند؛ زيرا يهوديها بر اين باورند که آنها داراي نژاد برترند و از جايگاه ويژه‌اي نزد خدا برخوردارند و حتي خود را فرزندان و دوستداران خدا مي‌دانند: نَحْنُ أَبْنَاءُ اللَّهِ وَأَحِبَّاؤُهُ (سوره مائده آيه 18) و معتقدند که تمام بشريّت‌ به مثابه حيواناتي براي خدمت به آنان خلق شده‌اند. در نتيجه حق آنان است که با مردم همانند حيوان رفتار کنند و پيامد اين خود برتر بيني اين است که آنها همه ملّت‌ها را ناپاک و نجس مي‌دانند و به همين علت حاضر نيستند غير از يهود را به عقد خويش در آورند، زيرا معتقدند که خون يهود و نژاد يهود با ترکيب خون ديگران از اصالت و پاکي مي‌افتد و آينده آنان را تهديد مي‌کند. حتي در زمينه ديني و مذهبي حاضر نيستند غير يهوديها را به کيش و آئين خود دعوت کنند و همين امر موجب شده که ملت يهود از لحاظ جمعيت کمترين ملت جهان قرار گيرند و آن طور که تخمين زده شده شايد جمعيت آنها در سطح جهان به چهارده ميليون هم نرسد.
Views: 94
علي عزت بيگوويچ مانند کوه مقاوم و دريايي از علم و فرهنگ بود. او سياستمدار معروف و بزرگ و همچنين مدرسه‌اي از فکر نوانديشي و اصلاحگري بود. در واقع آن مرحوم يکي از روشنفکران مدرن معاصر بود؛ اين هم يکي از بارزترين تفاوت‌هاي متمايز وي با ساير روشنفکران ديگر بود. بگوويچ باتوجه به درک عميق خويش توانسته بود علم و فرهنگ، فکر و فلسفه را به هم مرتبط سازد و تصوير زيبا از اتّحاد‌ مرتبط ساختن سياست و جهاد و دولت را درست کند. وي همچنين توانست ملّت‌ مسلمان بوسني را از ظلم و ستم نجات دهد و در جهت استقلال و بنيان نهادن دولت برايشان اقدام جدّي‌ و عملي انجام دهد. نمونه چنين مردي از درک عميق و فهم و دانش فراوان در جهان و عالم اسلامي خيلي کم و به ندرت پيدا مي‌شود. مي‌توان گفت وي شبيه راشدالغنوشي تونسي است.
Views: 87
در ميان نوانديشان وطني کساني يافت مي‌شوند که با تمسّک به مفاهيم «شرعه» و «منهاج»، دل در گرو ايجاد روشهايي نوين براي تدين و زيست مؤمنانه دارند. آنان معتقدند که در سايه‌ي الگوپذيري از حقيقت اديان مي‌توان سنت تکامل شرايع را ادامه داد و بر همان شريعت زمانه‌ي محمّد که اغلب آنها برخاسته و برساخته‌ي فرهنگ اعراب است متّکي نبود، نبايد از رشد باز ايستاد که نهايتاً در چنبره‌ي زمان خواهيم ماند و روي فراخ مدرنيته را بر خود خواهيم بست که نتيجه‌ي بديهي اين امر، بازماندن از قافله‌سالاران فرهنگ و مدنيت خواهد بود. از سوي ديگر انديشمنداني در اقدامي گزينشي، آياتي از قرآن را مورد استناد قرار داده و در راستاي حق پنداشتن تمامي پيروان اديان جهدها کرده و حقانيت آنان را تلقّي به قبول کرده‌اند.
Views: 78
اقبال شاعر و متفکّر مسلمان‌ شبه‌ قاره هند و پاکستان‌ بود. نياکان او از برهمنان کشمير بودند که حدود دويست سال پيش از تولّد او، اسلام آورده بودند. همانند پدرش‌ به‌ سلسله‌ي قادريه‌ تعلّق‌ خاطر داشت. اوّلين شخصيت مؤثّر بر افکار او‌ سيدمير حسن‌ بود که‌ خود از طرفداران افکار سرسيد احمدخان‌، بنيان‌ گذار نهضت‌ عليگره‌ بود. در ????م‌ به‌ لاهور رفت‌ و در دانشکده دولتي لاهور‌ به مدّت 5 سال زبان‌هاي‌ فارسي‌ و عربي‌، ادبيات‌ انگليسي‌ و ادبيات‌ جديد اروپايي‌ و مقدّمات‌ فلسفه‌ي غرب‌ را فرا گرفت‌. تحصيلات او در رشته‌ي فلسفه در دانشگاه لاهور آغاز شد و مدرک کارشناسي ارشد فلسفه را در سال ????م با رتبه‌ي اوّل از دانشگاه پنجاب دريافت کرد. وي پس از آن از دانشگاه کمبريج و دانشگاه مونيخ مدرک دکتراي خود را در رشته‌ي فلسفه گرفت.
Views: 63
اسرائيلي که در قلب يک منطقه متخاصم منزوي است و در خاورميانه اي که هيچ متحد واقعي ندارد، دولت يهود هميشه پذيراي هرگونه افتتاح ديپلماسي منطقه اي است که در اين حالت عربستان شريک مناسبي به نظر مي رسد. اين يک حقيقت است که دشمن دشمن من دوست من است؛ نشان از اين دارد رياض در واقع حمايت يکي از دولت هاي قدرتمند منطقه (رژيم صهيونيستي به عنوان دشمن ايران) را به دست خواهد آورد. بنابراين عربستان به عنوان يکي از ستون هاي اسلام سياسي، سعي خواهد کرد شهروندان و بيش از 3/1 ميليارد مسلمان سني جهان را متقاعد کند که نهاد صهيونيستي به آن اندازه که باور داشتند خطرناک نيست. به رسميت شناختن بيت المقدس به عنوان پايتخت رژيم صهيونيستي هم اين عمل را تغيير نمي دهد؛ به دليل اينکه انتقاد رياض از تصميم ترامپ فقط در حد حرف بود نه اقدامات تلافي جويانه و روشن است رياض ارزشمندتر از بيت المقدس براي عربستان است.
Views: 122
انقلاب اسلامي در ايران از حوادث اعجاب‌انگيز نيمه دوم قرن بيستم به‌شمار مي‌رود، به‌گونه‌اي که برخي آن را جزء انقلاب‌هاي بزرگ به‌شمار مي‌آورند. ايران با رويه‌اي انقلابي در سياست خارجي توانسته تأثير زيادي بر کشورها، رهبران سياسي و مذهبي، جنبش‌ها و رويدادها داشته باشد. مسلمانان يمن و به‌خصوص حوثي‌هاي اين کشور، تأثيري غيرمستقيم (خودجوش و بدون دخالت ايران) از انقلاب اسلامي گرفته‌اند. در اين مقاله تلاش شده است تا ضمن بررسي نظريه پخش و مؤلفه‌هاي مختلف آن، نشان داده شود که انقلاب اسلامي چه تأثيري بر حوثي‌هاي يمن داشته؟ ميزان و شکل آن چگونه است؟ فرضيه اصلي ما اين است که انقلاب اسلامي در ايران بر حوثي‌هاي يمن به‌خصوص در زمينه سياسي، فکري، روشي و فرهنگي تأثيرگذار بوده است و حسين بدرالدين حوثي به‌عنوان فردي صاحب نفوذ در يمن، امام خميني+ را شخصيتي ممتاز در عصر معاصر برمي‌شمارد. اين مقاله با روش کتابخانه‌اي و اسنادي و شيوه توصيفي- تحليلي به بازتاب انقلاب اسلامي در يمن مي‌پردازد.
Views: 120
زمينه و هدف: گسترش شبکه هاي اجتماعي مانند هر نوآوري ديگر به ايجاد دگرگوني‌هايي در جنبه‌هاي مختلف زندگي انجاميده است و در کنار دستاوردهاي مثبت در زمينه هاي گوناگون، پيامدهاي ناخوشايندي به همراه داشته است. اين پژوهش با هدف شناخت پيامدهاي رواني شبکه اجتماعي تلگرام برارتکاب جرايم جوانان با رويکرد پيشگيري از جرم انجام شد. روش‌شناسي: اين پژوهش از نوع پيمايشي و کاربردي مي‌باشد. جامعه آماري اين پژوهش حدود1500 نفر از جوانان چهار دبيرستان و دانشگاه علمي کاربردي و پرديس ابوريحان شهرستان پاکدشت مي‌باشد و با استفاده از فرمول کوکران حجم نمونه 380 نفر انتخاب شد و ابزار گردآوري اطلاعات بصورت پرسشنامه‌اي 30 سوالي در قالب پنج گويه مي‌باشد. يافته‌ها: در اين پژوهش ابتدا شاخص‌ها شناسايي شدند و فرضيات پژوهش که حول چهار محور جرم نزاع و اختلاف خانوادگي و عمل نافي عفت و مزاحمت و تأثير استفاده از شبکه اجتماعي تلگرام بر ارتکاب آنها بوده در نهايت با استفاده از تکنيک‌هاي آماري و نرم افزار SPSS و آزمون‌هاي متعدد متغيرها تمامي فرضيات اثبات شدند. نتيجه‌گيري: لذا مي‌توان از پژوهش فوق نتيجه گرفت که شبکه‌هاي اجتماعي تأثير خود را بر جامعه هدف گداشته و حال بايد دنبال ميزان تأثير و رسوخ آن از جنبه‌هاي مثبت و منفي بين عموم جامعه پرداخت و با تجزيه و تحليل نتايج حاصل از پژوهش و ارائه راهکارهها دنبال درمان اثرات منفي و کم کردن وابستگي به آنها رفت که در پايان راهکارهها اشاره شده است
Views: 147
ائتلاف سعودي با تجاوز به يمن در سه سال گذشته باعث نابودي زيرساخت هاي اين کشور شده و يمن را در يک محاصره شديد قرارداده است. در شرايط کنوني تنها راه ارتباطي مردم يمن با جهان خارج براي تامين موادغذايي و دارويي بندر الحديده در غرب يمن است. ائتلاف سعودي با تجاوز به يمن در سه سال گذشته باعث نابودي زيرساخت هاي اين کشور شده و يمن را در يک محاصره شديد قرارداده است. در شرايط کنوني تنها راه ارتباطي مردم يمن با جهان خارج براي تامين موادغذايي و دارويي بندر الحديده در غرب يمن است. اما در روزهاي گذشته شدت حملات ائتلاف سعودي به اين بندر بيشتر شده و روز چهار شنبه عملا حملات هوايي و دريايي به اين بندر شروع شد. در واقع ائتلاف سعودي به دنبال آن است تا با اشغال اين بندر زمينه را براي تسليم شدن انصارالله فراهم کند. اما اهميت اين نبرد در چيست؟
Views: 139
مقاومت جانانه مردم شافعي مذهب حديده در برابر هجوم سنگين پنج ارتش متجاوز، ضمن آنکه مانع آن شد که اين جنگ ضدانساني، رنگ و بوي طايفه‌اي و مذهبي به خود بگيرد، ثابت کرد که انصارالله از نفوذ بسيار بالايي در بين شافعي‌ها برخوردار است.
Views: 124
ماليزيا در مدت چند سال محدود توانست از يک دولت عقب‌مانده که شهروندانش در کوه‌ها و جنگلات زندگي مي‌کردند، به يک دولت جديد و عصري تبديل گردد که داراي زيربناي قوي و اقتصاد توسعه‌يافته و آموزش عالي باشد. متخصّصان‌ توسعه و انکشاف مي‌پرسند که مردم ماليزيا چگونه توانستند بر آن طبيعت سخت و خشن کوهستاني غلبه نموده و آن را به باغچه‌هاي ثرومندي تغيير دهند که هر شنونده و بيننده را به حيرت مي‌اندازد؟ چگونه توانستند اين همه موفقيت‌هاي چشمگير و حيرت‌انگيز را در عرصه‌ي صنعت، زراعت، گردشگري و تکنولوژي نصيب گردند؟
Views: 110
در کنار بهبودي آشکار روابط حماس با ايران، مناسبات اين جنبش با حزب‌الله لبنان نيز همان روند صعودي را طي مي‌کند و در طول يک سال گذشته ديدارهاي فشرده‌اي ميان رهبران عالي‌رتبه حماس و حزب‌الله وجود داشته است، از جمله اين‌که‌ در همين گذشته نزديک موسي ابومرزوق از رهبران ارشد حماس دو ديدار جداگانه و مهم با سيدحسن نصر‌الله، دبيرکل حزب‌الله در بيروت داشته است.جان کلام اين‌که‌ سال‌هاي پرتلاطم روابط حماس و ايران رو به پايان است و اين روابط در ريل بازگشت به دوران طلايي قرار دارد و يقيناً‌ در صورت بازگشايي گذرگاه رفح و امکان سفر اسماعيل هنيه، رهبر جديد حماس به خارج از نوار غزّه‌ از جمله به ايران جهش بي‌سابقه‌اي خواهد داشت.
Back   1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6  -  7  -  8  -  9  -  10   Next

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.