اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز سه شنبه، 6 فروردين 1398| 20 رجب 1440

Lasted Artilce

Views: 101
منطقه درياي سرخ، با توجه به اهميتي که از جنبه‌هاي مختلف دارد، براي کشورهاي بسياري حائز اهميت است و همين مبنايي براي حضور عيني آن‌ها در اين منطقه شده است. بازيگران فرامنطقه‌اي، بازيگران منطقه‌اي غيرمجاور با درياي سرخ و در نهايت بازيگران مجاور اين دريا، سه گروهي هستند که در پي تامين منافع خود در آن مي‌باشند. بر اين اساس مي‌توان گفت که سه محور غربي، اخواني و عبري-عربي (با محوريت عربستان) در اين منطقه حضور داشته و مناسبات ميان خود را بر اساس منافع و امنيت‌شان تنظيم مي‌کنند. به نظر مي‌رسد آن‌‌چه در اين منطقه قابل رويت خواهد بود، هم‌افزايي امنيتي در مسائل خاص مانند امنيت انتقال انرژي و کالا از يک‌سو و حفظ رقابت‌هاي منطقه‌اي ميان محورها است
Views: 48
قدرت‌هاي سلطه‌جو براي پيشبرد اهداف خود در جهان اسلام، از زمينه‌هايي که در مردم و دولت‌هاي اين منطقه وجود دارد، استفاده مي‌کنند. اين زمينه‌ها در سطح امت اسلامي شامل تضاد هويتي، ضعف فرهنگي، ضعف اقتصادي، ضعف علمي، آسيب‌هاي اجتماعي مي‌شود. در سطح دولت‌ها نيز گرايش برخي دولت‌ها به سازش با رژيم غاصب صهيونيستي، سياست‌هاي حمايتي از گروه‌هاي تکفيري، تقويت قوم‌گرايي و فرقه‌گرايي و نيز وحدت‌گريزي و مخاصمه‌جويي از ابزارهايي است که استکبارگران از آن استفاده مي‌کنند.
Views: 99
سياست هاي کنوني بن سلمان در شرايط کنوني بر مبناي دوري و يا نزديکي به عربستان و اسرائيل معنا پيدا مي کند. در واقع در هر تصميم و اقدامي از سوي دولت عربستان بايد متغير آمريکا و اسرائيل را لحاظ کرد. اعلام حمايت عربستان از هولوکاست نيز در واقع اقدامي در راستاي کسب حمايت آمريکا و اسرائيل در مسير پادشاهي بن سلمان است.
Views: 130
يکي از اهداف اصلي چين از احداث پايگاه نظامي در بندر جيواني، دادن هشدار به هند و ايران در زمينه گسترش همکاري‌هاي اقتصادي در آينده نزديک با محوريت توسعه بندر چابهار است. بااين‌حال، پکن درحال‌حاضر روابط تجاري و سياسي نزديکي با ايران دارد و تهران حتي اگر بخواهد، نمي‌تواند از منافع حاصل از حضور چيني‌ها در بازار پررقابت ايران و غرب آسيا و البته از حق وتوي چين در شوراي امنيت سازمان ملل به سود جمهوري اسلامي چشم‌پوشي کند. بنابراين احتمال نمي‌رود واکنش خاصي از طرف ايران در برابر انتشار خبر استفرار محدود نيروهاي نظامي چين در مجاورت مرزهاي اين کشور و پاکستان ابراز شود. حتي شايد مقامات ايراني از تخليه احتمالي ساکنان بخش‌هايي از غرب بلوچستان پاکستان به‌منظور ايجاد يک منطقه امنيتي در مرز مشترک اين کشور و ايران به دلايل امنيتي استقبال کنند. باوجوداين، بايد دانست که حضور مصلحتي و راهبردي ارتش چين در جنوب غرب پاکستان درصورتي درجهت منافع ملي ايرانيان خواهد بود که با همگرايي سياسي و اطلاعاتي ميان چين و پاکستان با ايران با هدف کاهش تحرکات تروريستي از داخل پاکستان بر ضد امنيت شهروندان ايراني همراه شود که تحقق آن با توجه به اولويت‌هاي امنيتي و اقتصادي چين در سطح منطقه‌اي و بين‌المللي بعيد به‌نظر مي‌رسد.
Views: 179
سوريه از همان روزهاي نخست، نه‌تنها عرصه کشمکش و منازعه داخلي بوده، بلکه ميداني براي منافع و مطامع هم­سو و متضاد کشورهاي مختلف نيز به شمار رفته است. شرايط حاکم کنوني (شکست پي‌درپي گروه‌هاي تندرو)، به‌خوبي مشخص مي‌کند که احتمالاً در طي سال‌هاي نه‌چندان دور، آينده سوريه روشن خواهد شد؛ آينده‌اي که براي بازيگران مداخله‌گر، نقاط قوت، ضعف، فرصت و تهديد به همراه خواهد داشت. يکي از مهم‌ترين بازيگران، جمهوري اسلامي ايران است که آينده سوريه و بشار اسد براي آن مهم است. از اين‌رو، مقاله پيش‌رو مي‌کوشد بر اساس روش‌ تحليلي آينده‌پژوهي به اين پرسش پاسخ دهد که «حفظ يا سقوط بشار اسد، جمهوري اسلامي ايران را با چه نقاط قوت - فرصت، ضعف - تهديد مواجه خواهد کرد؟» يافته‌هاي اين پژوهش نشان مي‌دهد که حفظ بشار اسد، جمهوري اسلامي ايران با سه ‌نقطه قوت ـ فرصت، ضعف ـ قوت و ضعف - فرصت روبرو مي‌کند، در حالي که سقوط بشار اسد، ايران را با تهديد ـ ضعف روبرو خواهد کرد.
Views: 194
از جمله برکات وجود ذي جود نبي گرامي اسلام(ص) وحدت خشي ميان مسلمانان در ابعاد مختلف مانند بعد فقهي است. اين مقاله در نظر دارد يکي از مباحثي که مذاهب مختلف فقهي پيرامون آن تا حد زيادي توافق و اتحاد دارند را تحت عنوان احکام فقهي مختص نبي گرامي اسلام(ص) بررسي کند و تقريب مذاهب اسلامي را به نمايش بگذارد. اين نوشته در بخش اول، پنج حکم فقهي را که فقط بر رسول خدا(ص) واجب است، در بخش دوم هفت حکم فقهي را که فقط بر رسول خدا(ص) حرام است، در بخش سوم شش حکم فقهي که فقط بر رسول خدا(ص) مباح است و بر ديگران يا واجب و يا حرام است و در بخش چهارم، شش حکم را که ديگران موظف¬اند نسبت به آن حضرت رعايت کنند را بررسي کرده است.
Views: 222
در قرآن کريم که مهمترين محور وحدت مسلمانان از فرقه ها و مذاهب مختلف است، کلمات و اصطلاحاتي مانند «اخوت»، «اعتصام به حبل¬الله»، «امت واحده»، «مهرباني نسبت به همديگر» و «عدم تنازع» به کار رفته است که همه اين مفاهيم و مشابه آنها به طور مستقيم بر اهميت، جايگاه و نقش برجسته همگرايي و دوري از واگرايي در جامعه اسلامي دلالت دارند. قرآن کريم با توصيه به اعتصام به حبل¬الله و نهي از تفرقه، به الفت و برادري و مودت ميان دو طايفه اوس و خزرج و از بين رفتن عداوت و کينه ديرينه در سايه نعمت اسلام که مبناي اتحاد و همبستگي آنهاست، اشاره مي¬کند و درس بزرگي به مسلمانان مي¬دهد که براي رسيدن به عزت و اقتدار، راهي جز وحدت و همدلي بين همه ¬گروه¬هاي اسلامي وجود ندارد. بنابراين اين مسأله مي-تواند راهبردي اساسي براي مسلمانان باشد که جز به وحدت و همدلي نينديشند و از تفرقه و اختلاف خانمانسوز به طور جدي پرهيز کنند.
Views: 216
معضل قاچاق كالا و ارز در كشور ما، واقعيتي كتمانناپذير است كه به دلايل مختلف سياسي، اجتماعي و اقتصادي به ويژه در سال¬هاي اخير شكل گرفته و باعث ايجاد مشكلات فراواني شده است. از مهمترين مشكلات ايجاد شده توسط قاچاق كالا و ارز در كشور مي¬توان به كاهش حقوق و عوارض دولتي، عدم شكوفايي اقتصادي داخلي، اختلال در بخش توليد و توزيع كشور و به خصوص ترويج تعارضات ناهنجاري-هاي فرهنگي، اجتماعي اشاره كرد. افزون بر اين¬ها، قاچاق تأثيرات منفي زيادي بر كاركرد سياست¬هاي تجاري و اقتصادي كشور تحميل کرده و اين، موضوعي است كه هم¬اكنون ذهن بسياري از مديران سازمان¬هاي دولتي و غيردولتي را مشغول نموده است. هر چند كه مبارزه با اين پديده شوم، با توجه به گستردگي مرزهاي جغرافيايي كشورمان در جوار همسايگانِ تقريباً بي ثبات و شيوه¬هاي متنوع قاچاق بيش از پيش دشوار به نظر مي¬رسد، اما با در نظر گرفتن عواقب سوء و غير قابل كنترل آن بر اقتصاد، فرهنگ و اجتماع كشور لزوم مبارزه جدي با آن وظيفه تمام مسئولين مربوط تلقي مي¬شود. در اين مقاله، تلاش شده است كه ضمن بررسي ماهيت قاچاق كالا و ارز در شرايط كنوني، علل و عوامل موثر بر اين پديده‌ نامأنوس را بررسي و در ادامه، به آثار و پيامدهاي منفي آن در جامعه اشاره شود. سپس به نقش رسانه¬هاي ديني در جلوگيري يا كاهش قاچاق كالا و ارز پرداخته شده و در پايان نيز پيشنهاداتي ارائه گرديده است.
Views: 301
چنان¬که واضح است مسأله حکم بيمه به خصوص از نظر اهل سنت از جمله مسائل بحث¬برانگيز است که دليل اصلي آن، اين است که بيمه از جمله امور مستحدثه است. فقهاي مذاهب اسلامي در مورد بيمه دو ديدگاه دارند؛ فقهاي اهل سنت، بيمه را به دو نوع تجاري و تعاوني تقسيم نموده¬ و تنها بيمه تعاوني را جائز مي¬دانند و بيمه تجاري را که موجب ارسال سود و نفع به سمت شرکت¬هاي بيمه است را حرام مي¬دانند، اما فقهاي اماميه معتقدند به دليل عموم ادله قرآني بر مبناي «اوفوا بالعقود» عقد بيمه، عقدي جائز است.
Views: 129
هيچ شکي نيست که اهل بيت رسول¬الله(ص) در ميان اهل سنت، مقام بلندي دارند و اهل سنت براي آن بزرگواران احترام بسياري قائل هستند و حقوق آنها را آن¬گونه که خداوند در شريعت اسلام قرار داده است رعايت مي¬کنند. آنان را دوست دارند و محبت و موالات شايسته¬اي نسبت به آنان داشته و دارند و به سفارش پيامبر(ص) در خصوص آنان عمل مي¬نمايند؛ همان وصيتي که در روز غدير خم فرمودند: «اذَكِّرُكُمُ اللّهَ في أهلِ بَيتي: شما را درباره رعايت حقوق اهل بيتم سفارش مي¬کنم.» (ابن اثير، ج 2: 140). گفتني است که تمام اهل سنت بر وجوب محبت اهل بيت(ع) و تحريم آزار و بي¬ادبي قولي يا فعلي نسبت به ايشان اتفاق نظر دارند و با افتخار، کتاب¬هاي اهل سنت مملو از مناقب و فضايل اهل بيت(ع) است. محبت و دوستي اهل بيت پيامبر بزرگ اسلام(ص) از مسايل مهمي است که به اتفاق علماي اسلام از نشانه¬هاي ايمان شناخته شده؛ چنان¬که بغض و کينه نسبت به آنان نيز از نشانه¬هاي نفاق شمرده گرديده است بر اين مبنا، اهل سنت در نمازهاي خود به پيامبر(ص) و اهل بيت(ع) درود مي¬فرستند و نماز را بدون اين درود ناقص مي¬دانند. در خطبه¬هاي نماز جمعه اهل سنت نيز که به زبان عربي خوانده مي¬شود، اين عبارت جزء عبارات اصلي است: «الحسن والحسين سيّدا شباب أهل الجنّة، وأنّ فاطمة سيّدة نساء أهل الجنّة». همچنين علماي اهل سنت، فاجعه¬اي که در کربلا رخ داد و شهادت امام حسين(ع) را محکوم مي¬کنند. در اين مقاله، جايگاه اهل بيت(ع) از منظر قرآن و سنت فقها و مجتهدين اهل سنت بررسي گرديده است.
Views: 107
امام شافعي(ره) با شش نفر از خلفاي عباسي، دو نفر از پيشوايان اهل سنت و دو نفر از ائمه اماميه، معاصر بود که در آن عصر، تحولات بسياري در جامعه اسلامي رخ داد. هنگام تشکيل خلافت عباسي، جهان اسلام شامل منطقه گسترده¬اي بود. در بغداد، پايتخت عباسيان، نمايندگاني از تمدن¬هاي ايراني، رومي و هندي حضور داشتند که هر يک، خاستگاه فرهنگي خاصي بودند و همين امر به نوبه خود، زمينه حوادث اجتماعي و سياسي فراواني را فراهم مي¬کرد. از سوي ديگر، نهضت ترجمه کتاب¬هاي ايراني و يوناني به عربي، نويد حرکت فرهنگي ويژه¬اي را در جوامع اسلامي مي¬داد. همچنين علماي اهل سنت در عصر عباسي، فرصت مناسبي براي تدوين فقه و حديث پيدا کرده بودند. بنابراين عصر امام شافعي(ره) از نظر پيدايش و رشد مشرب¬هاي گوناگون فقهي و کلامي، عصري حساس بود و از نظر تضارب افکار و انديشه¬ها، حوزه وسيعي را در جهان اسلام پديد آورده بود و هيأت حاکمه سياسي نيز به دليل ايجاد توازن قدرت سياسي و منافع خود، گاهي از برخي آنان حمايت مي¬کرد. در چنين وضعيتي، شرايطي به وجود آمد که تشخيص راه صحيح از خطوط انحرافي به دشواري صورت مي¬پذيرفت؛ اما به گواهي تاريخ، پيشوايان اهل سنت و علويان با اين جريانات برخورد فعالي نمودند. اين مقاله، عصر خلفاي عباسي معاصر با امام شافعي(ره)، گرايش¬هاي کلي، مواضع و تلاش¬هاي سياسي و اختلافات عقيدتي امامان اهل سنت و تشيع معاصر امام شافعي(ره) با دولت عباسي را مورد بررسي و پژوهش قرار داده است.
Views: 156
براي گذار از آشفتگي به سوي ثبات، بايد اول از همه به سوي گفت‌وگو و ساير تدابير اعتمادساز برويم. در غرب آسيا، در تمام سطوح با کاستي در گفت‌وگو مواجه هستيم. ابعاد اين کاستي در سطح بين حاکمان و افراد تحت حکومت، بين دولت‌ها و بين ملت‌ها قابل مشاهده هستند. گفت‌وگو بايد با هدف شفاف کردن اين امر صورت پذيرد که همه ما نگراني‌ها، بيم‌ها، آمال و آرزوهاي مشابه داريم. چنين گفت‌وگويي مي‌تواند و بايد جايگزين لفاظي و پروپاگاندا شود. گفت‌وگوبايد در کنار ساير اقدامات اعتمادساز قرار گيرد: تسهيل گردشگري، کارگروه‌هاي مشترک در موضوعات مختلف از امنيت هسته‌اي گرفته تا مبارزه با آلودگي و مديريت فجايع، ديدارهاي مشترک نظامي، اعلام تمرينات نظامي از قبل، اقدامات شفاف‌ساز در حوزه تسليحات، کاهش هزينه‌هاي نظامي و همه اينها بايد در نهايت به توافق عدم تجاوز منجر شوند. به عنوان گام نخست، جمهوري اسلامي ايران پيشنهاد مي‌کند که يک مجمع گفت‌وگوي منطقه‌اي در خليج فارس شکل گيرد. دعوت ديرپاي ما براي گفت‌وگو همچنان بر جاي خود است و ما منتظر روزي هستيم که همسايگانمان اين دعوت را بپذيرند و متحدين آنها در اروپا و غرب آن را تشويق کنند
Views: 125
يکي از اهداف اصلي چين از احداث پايگاه نظامي در بندر جيواني، دادن هشدار به هند و ايران در زمينه گسترش همکاري‌هاي اقتصادي در آينده نزديک با محوريت توسعه بندر چابهار است. بااين‌حال، پکن درحال‌حاضر روابط تجاري و سياسي نزديکي با ايران دارد و تهران حتي اگر بخواهد، نمي‌تواند از منافع حاصل از حضور چيني‌ها در بازار پررقابت ايران و غرب آسيا و البته از حق وتوي چين در شوراي امنيت سازمان ملل به سود جمهوري اسلامي چشم‌پوشي کند. بنابراين احتمال نمي‌رود واکنش خاصي از طرف ايران در برابر انتشار خبر استفرار محدود نيروهاي نظامي چين در مجاورت مرزهاي اين کشور و پاکستان ابراز شود. حتي شايد مقامات ايراني از تخليه احتمالي ساکنان بخش‌هايي از غرب بلوچستان پاکستان به‌منظور ايجاد يک منطقه امنيتي در مرز مشترک اين کشور و ايران به دلايل امنيتي استقبال کنند. باوجوداين، بايد دانست که حضور مصلحتي و راهبردي ارتش چين در جنوب غرب پاکستان درصورتي درجهت منافع ملي ايرانيان خواهد بود که با همگرايي سياسي و اطلاعاتي ميان چين و پاکستان با ايران با هدف کاهش تحرکات تروريستي از داخل پاکستان بر ضد امنيت شهروندان ايراني همراه شود که تحقق آن با توجه به اولويت‌هاي امنيتي و اقتصادي چين در سطح منطقه‌اي و بين‌المللي بعيد به‌نظر مي‌رسد.
Views: 131
اين تصور كه رابطه نزديك تر عربستان سعودي و اسراييل مي تواند بر جايگاه استراتژيك اسراييل در منطقه بيفزايد بايد با دقت و طمانينه مورد آزمايش قرار گيرد چرا كه عربستان سعودي با محدوديت ها و چالش هاي داخلي بسياري روبه رو است. همزمان فاصله ميان حاكميت سعودي و افكار عمومي نيز بسيار زياد است و همواره احتمال مخالفت افكار عمومي با عادي سازي رابطه تل آويو و رياض وجود دارد.
Views: 203
تا رسيدن به هدف نهايي و تحقق کامل همکاري ها ميان اسرائيل و عربستان سعودي هنوز راهي طولاني باقيست. با اين حال نبايد اهميت اين روابط را به خاطر محدوديت هاي آن دست کم انگاشت و از آن غافل شد در عوض اسرائيل بايد درصدد تعميق اين همکاريها تا بالاترين سطح ممکن و در چارچوب محدوديت هاي موجود برايد.
Views: 68
آيا داعش را (که در حال حاضر، در عراق و سوريه زيرزميني شده اند) مي توان شکست داد يا نه، بيشتر بستگي به عراقي ها و سوري ها دارد. بازيگران خارجي نيز در اين زمينه هنوز نقش دارند. در حالي که عمليات نظامي در سطحي گسترده ثمره کمتري را در پي خواهد داشت، نيروهاي ائتلاف مي توانند به عراق در دستيابي به اطلاعاتي که براي پايان بخشيدن به شورش ها و فعاليت گروه هاي تروريستي لازم است، کمک کنند. همچنين، آنها مي توانند به درهم گسيختن فرماندهي بين المللي داعش از طريق شناسايي و بستن راه هاي ارتباطي آنها (اعضاي داعش) و نظارت بر اجتماعات الکترونيک آنها در عراق کمک کنند. سرانجام آنکه، توسعه يک دولت عراقي غيرقوميت گراي باثبات بيش از هر چيز ديگري تضمين مي کند تا شاهد ظهور و خيزش مجدد آن نباشيم.
Views: 150
حضور بلندمدت آمريکا درافغانستان، شاکله مناسبات منطقه‌اي دو طرف را شکل مي‌دهد وشبکه تأمين نيازهاي نيروهاي ائتلاف از طريق آسياي مرکزي را هم فعال مي‌کند. تقويت تعامل ميان آمريکا و آسياي مرکزي بر رويکرد واشنگتن نسبت به وضعيت دموکراسي و حقوق بشر در منطقه نيز تاثير گذاشته و اجراي برخي طرح‌هاي منطقه‌اي اقتصادي نيمه تمام مورد حمايت غرب، مانند خط لوله گاز تاپي و کاسا1000 را تسريع خواهد کرد. همزمان حضور بيشتر آمريکا، در مقابل منافع برخي ديگر از بازيگران منطقه از جمله روسيه، چين و ايران خواهد بود. دولت‌هاي آسياي مرکزي، آمريکا را به عنوان وزنه‌اي تعادل بخش در مناسبات منطقه‌اي با قدرت‌هاي پيراموني مي دانند که حضور آن مي‌تواند هم موجب توازن در تعاملات قدرت‌هاي بزرگ در آسياي مرکزي شده و هم مزاياي اقتصادي بيشتري را بهمراه آورد. از همين رو اکثر اين کشورها که در گذشته نگران تبعات خروج نيروهاي ائتلاف از افغانستان بودند، اکنون نيز از راهبرد جديد واشنگتن استقبال مي‌کنند.
Back   2  -  3  -  4  -  5  -  6  -  7  -  8  -  9  -  10  -  11   Next

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.