اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز سه شنبه، 6 فروردين 1398| 20 رجب 1440

Lasted Artilce

Views: 365
شکست داعش، نه شکست يک گروهک تروريستي با پرونده اي سياه و پر از جنايت، بلکه شکست يک جبهه غربي – عبري و عربي با محوريت آمريکا به حساب مي آيد. جبهه اي که بايد تمامي جنايات داعش در حق بشريت، در پرونده تشکيل دهندگانش ثبت و ضبط گردد.آزادسازي موصل از اشغال سه ساله داعش، يک رويداد بزرگ سياسي – نظامي با آثار و پيامدهاي منطقه اي و بين المللي به شمار مي آيد. گرچه با اين رويداد بزرگ تاريخي، پرونده خلافت ناحق و قلابي بسته شد و به تاريخ سپرده شد؛ لکن شکست داعش، نه شکست يک گروهک تروريستي با پرونده اي سياه و پر از جنايت، بلکه شکست يک جبهه گسترده به حساب مي آيد. جبهه اي که بايد تمامي جنايات داعش در حق بشريت و تاريخ، در پرونده تشکيل دهندگانش ثبت و ضبط گردد. به طور قطع اگر گروهک تروريستي داعش، در سال هاي اخير از حمايت ها و پشتيباني هاي اين جبهه برخوردار نبود،‌ اينگونه به قتل عام انسان هاي بي گناه، نابودي زيرساخت هاي کشورهاي سوريه و عراق و ايجاد رعب و وحشت در جهان، دست نمي زد. آري داعش با تکيه بر حاميانش چنين جناياتي را مرتکب شد. جبهه حامي داعش، يک جبهه غربي – عبري و عربي با محوريت آمريکا، رژيم صهيونيستي و آل سعود است. اين جبهه در ايجاد،‌ تجهيز و پشتيباني از داعش براي انجام اين جنايات، نقش اساسي داشته است. گروهک تکفيري – تروريستي داعش، بدون حمايت چنين جبهه اي،‌هيچگاه قادر به اشغال بخش هاي مهمي از کشورهاي عراق و سوريه نبود.
Views: 358
درهم تنيدگي تروريسم با فضاي مجازي موجب شکل گيري تروريسم پسامدرن شده است؛ به گونه اي که گروه تروريستي داعش به عنوان مظهر هويت مقاومت گراي غيراصيل تلاش مي کند با استفاده از امکانات فضاي مجازي، در جهت غالب ساختن ديدگاه هاي منحرفانه خود اقدام نمايد. سئوال مقاله حاضر آن است که مهمترين اهداف داعش از روي آوردن به فضاي مجازي چه بوده است و فضاي مجازي در ارتباط با داعش از چه منظري قابل تحليل است؟ در پاسخ به اين پرسش، نگارندگان معتقدند که داعش به عنوان گروه پيشامدرن در عرصه نظري و اعتقادي و تروريسم پسامدرن در فضاي مجازي، از نظر عملکردي از ابزارهاي ارتباطي و بسترهاي چندرسانه اي به عنوان عاملي تسهيل کننده و کاتاليزور براي اثرگذاري بر مخاطب و جلب توجه و جذب نيرو و ايجاد شبکه اي از سلول هاي تروريستي در جهت تشکيل آنچه خلافت اسلامي مي نامد، استفاده مي کند. روش پژوهش در اين مقاله روش تحليلي و توصيفي و با بهره گيري از منابع کتابخانه اي است. اين مقاله درصدد است که چگونگي بهره برداري داعش از بستر فضاي مجازي و اهداف و مقاصد اين گروه تروريستي را در چهارچوب نظري مارپيچ خشونت بررسي نمايد. در پايان چنين نتيجه گيري مي شود که با توجه به رو به افول بودن توان جذب کنندگي داعش براي جلب نيرو به سرزمين عراق و سوريه، اين گروه کوشش مي کند از راهبردهاي رسانه اي خود در جهت گسترش هراس در ساير مناطق به جاي عضوگيري براي گسترش سرزميني در پيرامون خود استفاده نمايد.
Views: 293
بازي ماهرانه محمد بن سلمان، درراستاي حذف محمد بن نايف، به‌عنوان وليعهد سعودي، سرانجام به پايان رسيد و پادشاه عربستان با برکناري بن نايف، پسر خود محمد بن سلمان، را به‌عنوان وليعهد سعودي، نصب کرد. مسئله‌اي که براي نخستين بار در عمر پادشاهي 85 ساله عربستان اتفاق افتاد و يک پادشاه قدرت را به پسر خود انتقال داد؛ زيرا رسم بر اين بوده که قدرت از برادر به برادر برسد؛ اما با تمام انتقادها و مخالفت‌ها اين مهم به سرانجام رسيد و اکنون بايد عربستان را از زاويه خانواده سلمان بررسي کرد؛ زيرا تغييرات اخير قدرت را به‌صورت کامل از آل عبدالعزيز، به آل سلمان، انتقال داد. اين مسئله واکنش‌هاي بسياري را در سه سطح داخلي، منطقه‌اي و بين‌المللي به همراه داشته است؛ زيرا کارشناسان به خوبي از تبعات وليعهدي محمد بن سلمان، به‌عنوان يک جوان 32 ساله و تقريباً کم‌تجربه آگاه هستند؛ اما حاکم شدن ديدگاه‌هاي بن سلمان، بر سياست داخلي و خارجي عربستان چه پيامدهايي را به‌دنبال خواهد داشت؟ در نگاه اول به‌نظر مي‌رسد که با توجه به مشي تهاجمي و ريسک‌پذير وليعهد جديد سعودي بايد شاهد تقابل سياست هاي عربستان در سطح منطقه‌اي با رقبا و دشمنان اين کشور بود.
Views: 321
عالمان بزرگ و واقع‌گرا و روشن‌ضمير از ديرباز توجه داشته‌اند که بحث‌ها و مناظره‌ها مقايسه‌اي در هر زمينه‌اي که باشد (فقهي، کلامي، اصولي، تفسيري و حديثي) و جز اين‌ها داراي سهم بسزايي در تقريب بين مذاهب اسلامي و نيز در رسيدن به هدف شريعت دارد. ازاين‌روي آنان در زمان‌هاي پيشين در جوهاي سالم و آرام و احترام متقابل و بسيار صميمي و به‌دوراز جمود و تعصب، بحث‌ها و مناظره‌هايي با پيروان مذاهب تطبيقي داشته و با تمام وجود به آن اهميت مي‌دادند. من در بررسي‌هاي خود در اين زمينه يافتم که چه قدر بررسي انديشه‌هاي گوناگون در هر زمينه‌اي که باشد باعث تفاهم و تقارب بين آن‌ها مي‌شود. ابن‌خلدون در مقدمه‌اش مي‌گويد اين علم بسي پرفايده و سودمند است و مباني پيشوايان فقه در ضمن آن شناخته مي‌گردد.
Views: 397
"از اين رو وي مصلحت ديد که روزنامه‌اي ويژه نشر دهد؛ به همين جهت در سال 1877 نشريه‌اي به نام «الشهباء» را (که اولين نشريه عربي در حلب بود) راه‌اندازي کرد و جهت اخذ مجوز انتشار، آن را به نام يکي از دوستانش به ثبت رسانيد. وي پس از آن‌که دريافت حکومت در برابر نظريه‌ها و نقشه‌هاي علمي و مطبوعاتي‌اش موضع گيري مي‌کند و مانع از عملکرد مثبت وي مي‌شود، از کارهاي سابق دست کشيد و دفتر وکالت در نزديکي خانه‌اش در حلب، افتتاح کرد تا در آن از اقشار مختلف مردم حمايت کند و به خاطر کمک به ستم‌ديدگان (بدون هيچ چشم داشت به امور مادي) آوازه او در شهر پيچيد تا جايي که به «پدر مستضعفان» لقب گرفت. مبارزه علمي و عملي با ديکتاتوري کواکبي از نوشتن عليه حکومت و حاکمان ستمکار دست بردار نبود، از اين رو از سوي حکومت عثماني در حلب مورد فشار و بازخواست قرار گرفت تا جايي که نتوانست زندگي در کشورش را تحمل کند و در سال 1316ه. هم‌چنين شامل سلطنت مشروطه‌اي است که قوه شريعت و قانون از قوه اجراي احکام در آن جدا باشد، زيرا اين نيز استبداد را از بين نبرده و تخفيف نمي‌دهد، مادامي که اجرا کنندگان در نزد قانون گزاران مسئول نباشند و قانون‌گزاران خود را نزد ملت مسئول ندانند و ملت نيز نداند چگونه مراقب ايشان باشد و از آنان حساب بخواهد. از اين رو کواکبي مانند سيد جمال معتقد بود که بايد شعور سياسي را با استمداد از شعور ديني مردم بيدار کرد."
Views: 365
"زمينه‌هاي تفکرات تقريبي شيوه‌هاي نو و راهبردي آيت‌الله بروجردي در استنباط احکام، زمينه تحقيقات گسترده‌اي در فقه اهل‌سنت را نيز فراهم کرد و اذعان داشت که با آگاهي از محتواي روايات و فتاواي رايج اهل‌سنت در زمان امامان معصوم عليهم‌السلام ، بهتر و راحت‌تر مي‌شود محتواي احاديث و منظور سخنان امامان معصوم عليهم‌السلام را دريافت و جمله معروفي از وي نقل شده که مي فرمود: «فقه شيعه در حاشيه فقه اهل سنت است (واعظ‌زاده خراساني، 1421 ق / 1379ش، ص84)»؛ زيرا چون شيعيان در طول تاريخ حکومت نداشتند و اغلب حکومت در دست بني‌عباس بود و بيشتر فتاواي اهل‌سنت ميان مردم رواج داشت، محدثان و اصحاب امامان نيز با توجه به فضاي حاکم بر جامعه آن روز، از امامان سوءال مي‌کردند و امامان هم با توجه به همين معنا پاسخ مي‌دادند. آيت‌الله بروجردي هرگز به نظريات و آراي اهل‌سنت، با ديد منفي نمي‌نگريست؛ بلکه بيشتر سعي داشت تا به ادله آن‌ها دست يابد و موضوع را به‌طور صحيح ريشه‌يابي کند؛ براي مثال در وجوب اداي نماز در اول وقت که اغلب اهل‌سنت ملتزم به آن هستند و تأخير نماز را از اول وقت، بدون عذر جايز نمي‌دانند، (1) مي‌فرمود: «فتواي اهل‌سنت از اين‌جا نشأت گرفته که پيامبر اکرم صلي‌الله‌عليه‌و‌آله امام جماعت بود و امام جماعت بايد در وقت معين حضور يابد و پيغمبر، اول وقت را انتخاب کرده بود و صحابه و تابعين نيز عمل پيامبر را ملاک قرار داده بودند که بعدا در مذاهب اهل‌سنت منعکس گرديد؛ در حالي که رسول اکرم صلي‌الله‌عليه‌و‌آله گاهي در حال اختيار، اول وقت را رعايت نمي‌کرد و اهل‌بيت هم بدان تصريح کردند و همين امر ملاک فتواي معروف شيعه قرار گرفته است (واعظ‌زاده خراساني، 1421 ق / 1379ش، ص88)»."
Views: 267
دولت قطر مطالبات عربستان سعودي و متحدانش در پايان ضرب‌الاجل ده روزه تعيين شده در سوم ژوئيه 2017 رد کرد، در واکنش به اين امر کشورهاي درگير در اين موضوع با صدور بيانه‌اي اعلام کردند که در زمان مناسب اقدامات جديدي را عليه اين کشور انجام خواهند داد. اگرچه کشورهاي درگير با قطر سعي دارند از ابزارهاي خود در جهت تغيير رفتار قطر بهره بگيرند، ولي قطر نيز داراي ابزارها و فرصت‌هايي همچون 1- رابطه استراتژيک با ترکيه، 2- نگاه مثبت تهران، 3-حمايت گروه‌هاي اسلام‌گراي اخواني، 4-ذخاير ارزي مناسب (نزديک به 350 ميليارد دلار)، 5-لابي قدرتمند در اروپا و آمريکا(استفاده از لايه هاي ضد سعودي فعال در آمريکا)، 6-مخالفت اروپا با افزايش اين بحران و ...است که هريک از اين ها مي‌تواند باعث شود تا قطر در برابر مطالبات مطرح شده از سوي عربستان سعودي و هم پيمانانش قدرت مانور و مقاومت داشته باشد.
Views: 291
بحران چهار کشور عربستان سعودي، امارات متحده عربي، بحرين و مصر با کشور قطر درحالي است که يک ماه از آن مي‌گذرد؛ اما نه‌تنها سطح تنش ميان اين کشورها فروکش نکرده، بلکه بحران موج جديدي از تنش را به خود ديده است.بحران قطر از پنجم ژوئن 2017، يعني زماني که چهار کشور عربي منطقه، قطر را به حمايت از گروه‌هاي اسلام‌گراي افراطي و تروريسم متهم کردند آغاز شد. عربستان سعودي و متحدانش در ?? ژوئن فهرستي حاوي سيزده ماده تسليم دوحه کردند و پذيرش بي‌چون چراي آن ازسوي قطر را شرط خروج از بحران خواندند. کاهش سطح روابط ديپلماتيک با جمهوري اسلامي ايران، برچيده شدن پايگاه نظامي ترکيه در اين کشور، اخراج اعضاي حماس و تعطيلي شبکه الجزيره ازجمله شرايط مندرج در اين فهرست بوده است.
Views: 369
يکي از راه‌هاي قدرتمندي اسلام، وحدت و همدلي است و معرفي عالماني که در اصلاح امت اسلامي کوشش‌هايي کرده، و تلاش خود را در اين راه وجهه همت خود قرار داده‌اند، نقش بسزايي در تحقق اين آرمان دارد. در عصر حاضر سکوت در برابر هجمه‌هاي فرهنگي و اعتقادي دشمنان، اسلام را از هر زمان ديگر آسيب‌پذيرتر مي‌سازد؛ چنان که در گذشته نيز در اثر بي‌کفايتي زمامداران حکومت‌هاي اسلامي و دامن زدن آنان به اختلافات فرقه‌اي، بسياري از آثار ارزشمند اسلامي را از دست داده‌ايم و سال‌هاي درازي سرمايه‌هاي فکري و هنري خويش را صرف اختلافات بي‌اساس کرده‌ايم. براي اسلام با همه غنا و دارايي بي‌نظيرش، هيچ‌گاه اين موقعيت پيش نيامده که آرزوهاي خود را آن طور که شايسته است ميان مسلمان محقق سازد. اکنون وقت آن است که نگاهي واقع‌بينانه‌تر و بي‌پيرايه‌تر به اسلام بيفکنيم و با بازگشتي دوباره به اخلاص و ايمان صدر اسلام، مشترکات مذاهب گوناگون اسلامي را در دستور کار خود قرار دهيم تا شايد اسلامي يکپارچه، قدرتمند و قوي را به ارمغان آوريم. رسيدن به اين هدف، عوامل گوناگوني را مي‌طلبد که معرفي عالمان و فرهيختگان کشورهاي اسلامي يکي از اين عوامل است. در ادامه به معرفي دو تن از عالمان مسلمان مي‌پردازيم که نقش مهمي در تقريب مذاهب اسلامي، دعوت مردم به وحدت و همدلي و بيداري اسلامي ايفا کرده‌اند.
Views: 384
يکي از راه‌هاي قدرتمندي اسلام، وحدت و همدلي است و معرفي عالماني که در اصلاح امت اسلاميکوشش‌هايي کرده، و تلاش خود را در اين راه وجهه همت خود قرار داده‌اند، نقش بسزايي در تحقق اينآرمان دارد. در عصر حاضر سکوت در برابر هجمه‌هاي فرهنگي و اعتقادي دشمنان، اسلام را از هر زمانديگر آسيب‌پذيرتر مي‌سازد؛ چنان که در گذشته نيز در اثر بي‌کفايتي زمامداران حکومت‌هاي اسلامي ودامن زدن آنان به اختلافات فرقه‌اي، بسياري از آثار ارزشمند اسلامي را از دست داده‌ايم و سال‌هاي درازيسرمايه‌هاي فکري و هنري خويش را صرف اختلافات بي‌اساس کرده‌ايم.براي اسلام با همه غنا و دارايي بي‌نظيرش، هيچ‌گاه اين موقعيت پيش نيامده که آرزوهاي خود را آن طورکه شايسته است ميان مسلمان محقق سازد. اکنون وقت آن است که نگاهي واقع‌بينانه‌تر و بي‌پيرايه‌تر به اسلامبيفکنيم و با بازگشتي دوباره به اخلاص و ايمان صدر اسلام، مشترکات مذاهب گوناگون اسلامي را دردستور کار خود قرار دهيم تا شايد اسلامي يکپارچه، قدرتمند و قوي را به ارمغان آوريم.رسيدن به اين هدف، عوامل گوناگوني را مي‌طلبد که معرفي عالمان و فرهيختگان کشورهاي اسلامييکي از اين عوامل است. در ادامه به معرفي دو تن از عالمان مسلمان مي‌پردازيم که نقش مهمي در تقريبمذاهب اسلامي، دعوت مردم به وحدت و همدلي و بيداري اسلامي ايفا کرده‌اند.
Views: 357
"پيشگامان تقريب:علامه شيخ محمد تقي قمي؛همزيست دار التقريب يادآوري يکي از راه‌هاي قدرتمندي اسلام،وحدت و همدلي مسلمانان است و معرفي عالماني که در اصلاح امت‌ اسلامي کوشش‌هايي کرده،و تلاش خود را در اين راه وجههء همت خود قرار داده‌اند،نقش بسزايي در تحقق‌ اين آرمان دارد. -ارتباط و نامه‌نگاري با بزرگان شيعه،به‌عنوان نمونه،نامه‌اي که شيخ محمد تقي قمي خطاب به‌ حضرت امام خميني رحمة الله پيرامون صدور بيانيه‌هاي معظم له در موضوع وحدت و انسجام مسلمانان(به‌ ويژه شيعه و سني)در ذيل از نظر مي‌گذرانيم: بسم الله الرحمن الرحيم حضرت آيةالله العظمي خميني دامت برکاته بعد از سلام و تحيات قلبي بيانيه‌هاي شما در مورد اخوت مسلمانان شيعه و سني،و اهتمام حضرت عالي به مقابله با اختلاف و نهي از تفرقه بين گروه‌هاي اسلامي و تأکيد بر عدم وجود حد فواصل بين شيعه و برادران‌ اهل تسنن،در حقيقت با مسئوليت مرجع بزرگ اسلامي در صحنهء جهان اسلام متناسب است. والسلام عليکم و رحمة الله شيخ جامع الازهر محمود شلتوت همکاري با جماعة التقريب تأسيس دار التقريب،گامي بود تا عالمان و انديشه‌مندان مذاهب اسلامي گرد هم آيند و در کنار يک‌ديگر چاره انديشي‌هاي لازم را براي پيشرفت امت مسلمان ارائه دهند. زماني که مقام معظم رهبري حضرت آية الله العظمي خامنه‌اي مدظله العالي با تدبير و عنايات ويژه قصد راه‌اندازي مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي را داشتند،معتقد بودند که احترام‌ به پشتيبان اقتضا مي‌کند که با علامه شيخ محمد تقي قمي مشورت نمايند."
Views: 329
"پس از اين پيام،مرحوم آخوند به همراه دو تن از علماي بزرگ نجف که به‌طور مشترک جريانمشروطه‌خواهي را هدايت مي‌کردند،فتواي معروفي درباره لزوم مشروطيت و محدوديت قدرت مطلقهمحمد علي شاه صادر نمودند: «به عموم ملت ايران حکم خدا را اعلام مي‌داريم؛اليوم همت در دفع اين سفاک جبار[محمد عليشاه]و دفاع از نفوس و اعراض و اموال مسلمين از اهم واجبات و دادن ماليات به گماشتگان او ازاعظم محرمات و بذل جهد در استحکام و استقرار مشروطيت به منزله جهاد در راه امام زمان ارواحنافداه و سر مويي مخالفت و مسامحه به منزله خذلان و محاربه با آن حضرت صلوات الله عليه است. ايشان در نامه‌اي خطاب به مجلس شواري ملي در سال 1328 ق نگراني خود را از نتيجه اختلافات ميان ارکان حاکميت از يک سو و توده‌هاي ملت از سوي ديگر با محور قرار دادن عنصردين و مذهب چنين ابراز مي‌نمايد: «حمايت از حوزه مسلمين و متدينين و اهل قبله و توحيد است و ابقاي اين اغتشاشات علاوه برتمام مفاسد دينيه و دنيويه آن چون موجب استيلاي کفر و ذهاب بيضه اسلام است،لهذا محاد ومعانده با صاحب شريعت مطهره(علي صاحبها افضل الصلواة و السلام)است،بر تمام امرا و طبقاتملت لازم است که در تلخيص ممالک اسلامي از تشبثات اجانب،دولت موافقت نموده،بدنامي و لعنابدي و محو اسلام را به وسيله رقابت و نفاق‌هاي داخلي و اغراض شخصيه و جنگ‌هاي خانگي برخود روا ندارند»."
Views: 279
مودي، نخست‌وزير هند درپي سفر به واشينگتن و ديدار با دونالد ترامپ، براي سه روز راهي سرزمين‌هاي اشغالي شده و به ديدار بنيامين نتانياهو، نخست‌وزير رژيم صهيونستي شتافت. انجام اين سفر بلافاصله پس از ديدار با ترامپ به‌خوبي نشان مي‌دهد که مودي مي‌کوشد پيوندهايي که در سال‌هاي اخير بين هند، آمريکا و رژيم صهيونيستي ايجاد شده است را تقويت کند. اين اولين سفر يک نخست‌وزير هند به سرزمين‌هاي اشغالي است و بنابراين اهميت نمادين والايي به‌ويژه براي رژيم صهيونيستي دارد. نتانياهو به محض ديدار با مودي در فرودگاه تل‌آويو گفت: «ما مدت‌ها چشم‌انتظار شما بوده‌ايم. در حقيقت، تقريباً هفتاد سال است منتظر بوده‌ايم.» درواقع، اين ديدار براي هر دوطرف اهميت دارد و درست به‌همين‌دليل مودي اين سفر را يک نقطه عطف خواند و نتانياهو از آن به‌عنوان رويدادي تاريخي ياد کرد. مي‌توان گفت که با اين سفر پرده از روي روابط شکوفاي دو کشور کنار مي‌رود.
Back   4  -  5  -  6  -  7  -  8  -  9  -  10  -  11  -  12  -  13   Next

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.