اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز جمعه، 2 فروردين 1398| 16 رجب 1440

خبر ويژه

 


نخستین­­ همایش بزرگ «سادات تشیع و تسنن» برگزار شد

تاریخ انتشار: 1396/12/17-17:17
کد خبر: 51853
Print
Rss Services


نخستین­­ همایش بزرگ «سادات تشیع و تسنن» برگزار شد
همزمان با ایام ولادت حضرت فاطمه زهرا (س)، نخستین­­ همایش بزرگ «سادات تشیع و تسنن» در سالن اجلاس سران برگزار گردید.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت به نقل از خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در این همایش ­­بیش از هزار نفر از سادات شیعه و سنی حضور دارند و ­شخصیت‌های کشوری و لشکری سخنرانی خواهند کرد.

آیت‌الله محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدحسن ابوترابی فرد امام جمعه موقت تهران، سرلشکر سید یحی رحیم صفوی دستیار ویژه فرمانده کل قوا و­ تعدادی دیگر از چهره‌های سیاسی و ­اجتماعی از سخنران‌های این همایش هستند.

همچنین در این مراسم شخصیت‌ها درباره موضوعاتی همچون جریان‌های مبارزاتی و تاریخ ساز سادات در ایران و جهان، احیای سنت نقابت سادات، ارتقای جایگاه سادات در جامعه، تکریم و تحکیم جریان معنوی سادات و اثرات اجتماعی آن سخنرانی خواهند کرد.

در بخشی از این همایش نیز از سادات برگزیده همچون محققان، هنرمندان، نویسندگان، فرماندهان دفاع مقدس، جانبازان سادات، خانواده‌های شهدا، نیرو‌های مسلح، ائمه جمعه و نیرو‌های مسلح تجلیل خواهد شد.

این همایش، مقدمه برگزاری­ «همایش جهانی سادات» است که قرار است در آینده با حضور سادات کشور‌های مختلف در ایران برگزار شود.

 

در ادامه مولوی سيد ابراهيم فاضلى بیانیه پایانی "نخستين همایش بزرگ سادات" را قرائت کرد:

بسم الله الرحمن الرحیم

حمد و سپاس به درگاه ایزد منان که توفیق برپایی «همایش بزرگ سادات» اهل سنت و شیعه را به ما عنایت کرد تا جلوه ای از «مودة فی القربی» را که معادل «اجر رسالت» است به تماشا بنشینیم و گامی در جهت انجام وظیفه قرآنی «ذلک و من یعظم شعائرالله فانها من تقوی القلوب» برداریم و این گردهمایی را مجالی برای معرفت و شناخت بیشتر ذریه رسول خدا به عنوان برترین ذریه انبیاء و بهره‌گیری از ظرفیت، محبوبیت و پایگاه اجتماعی اولاد نبی مکرم اسلام برای صیانت از مکتب نورانی اسلام و تحکیم وحدت در میان مسلمانان قرار دهیم.

اینک در پایان این محفل نورانی به مواردی چند از وجوه مشترک نظرات حاضران اشاره می‌کنیم:

1- تداوم چنین نشست‌هایی در سطح ملی و نیز شهرستانی و استانی عامل پیوند و ارتباط بین سادات به منظور نقش آفرینی آنان در نشر معارف نبوی، فعالیت‌های فرهنگی و تحکیم مناسبات اجتماعی خواهد بود.

2- تشکیل «بانک اطلاعات سادات» در سراسر جهان و انجام تحقیقات در این خصوص را یک ضرورت اجتناب ناپذیر می‌دانیم زیرا که شرط هر اقدام مفید مبتنی بر معلومات صحیح است.

3- پژوهش در خصوص نقش تاریخی فرزندان پیامبر(ص) عزم و همتی والا می طلبد و بیشترین انتظار از حوزه‌های علمیه و دانشگاه هاست که تعداد معتنابهی از پژوهش‌ها، پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها به این موضوع اختصاص یابد.

4- از هنرمندان متعهد جهان اسلام متوقعیم که در قالب‌های جذاب هنری از جمله مستند، فیلم، سریال، پویانمایی، تئاتر و هنرهای تجسمی، رویدادهای تاریخی و رخدادهای برجسته زندگی مشاهیر و مفاخر ارزنده نسل پیامبر(ص) را دست‌مایه آثار ماندگار خود قرار دهند.

5- ارتباط حضوری و مجازی بین گروه‌ها و اقشار مختلف سادات از جمله نخبگان، عالمان، متخصصان، زنان، جوانان و هنرمندان کشورهای مختلف جهان را فرصتی مغتنم برای استفاده از این ظرفیت بی بدیل در پیشرفت و تعالی جوامع اسلامی می‌دانیم.

6- آشنایی با وضعیت، نقاط قوت و موفقیت‌های اولاد پیامبر در کشورهای مختلف و تبادل تجربه بین آنان در مقولاتی چون «نقابة السادات» را در نیل به اهداف والا، مفید و موثر قلمداد می‌کنیم.

7- تاسیس و فعال شدن «مرکز نسب شناسی» در مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی را اقدامی ارزنده در راستای نیل به شجره‌نامه سادات در نقاط مختلف جهان می‌دانیم.

8- دلیل اصلی تکریم سادات در میان مذاهب و فرق اسلامی را انتساب آنان به پیامبر و خاندان طاهرینش می‌دانیم و بر این باوریم که نوادگان پیامبر(ص) همواره باید با ایمان، علم، عمل صالح و کمالات اخلاقی قدردان این نعمت و حافظ حرمت سیادت و الگوی مسلمانان عالم باشند.

9- طراحی و اعطای «جایزه جهانی سادات» را به برگزیدگانی که در حوزه‌های مختلف، طلایه‌دار اقدامات بزرگ و تحول آفرین هستند، مشوقی برای سبقت در نیکی‌ها و خدمات ارزنده به بشریت می‌دانیم.

10- برپایی همایش سادات و تاسیس نهادهای اجتماعی و مردمی در کشورهای مختلف زمینه ساز نقش آفرینی و انسجام بیشتر سلاله رسول اکرم در وحدت مسلمانان است که با حمایت عالمان و اندیشمندان، این مهم از کیفیت و اثربخشی بیشتری برخوردار خواهد شد.

11- از جمله برکات آشنایی و پیوند سادات را کمک به ارتقای سطح دانش و آگاهی و کاهش مشکلات اجتماعی و اقتصادی ذریه رسول گرامی اسلام در اقصی نقاط جهان می‌دانیم.

12- برنامه ریزی و اقدام به ثبت مواریث گرانبهای اهل بیت(ع) و نسل پاکشان با استفاده از ظرفیت یونسکو و آیسیسکو و دیگر موسسات و مراکز بین المللی و منطقه ای در هموار شدن مسیر تاثیرگذاری سادات را در کشورهای مختلف جهان موثر و ضروری می‌دانیم.

 

و من الله التوفیق و علیه التکلان

96/12/17

-(0 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.