اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز جمعه، 2 فروردين 1398| 16 رجب 1440

خبر ويژه

 


زندگی نامه شهید روحانی اهل سنت ماموستا ملا سراج الدین عابدی

تاریخ انتشار: 1396/12/22-12:59
کد خبر: 51995
Print
Rss Services


معرفی شهدای روحانی اهل سنت استان آذربایجان غربی(4):
زندگی نامه شهید روحانی اهل سنت ماموستا ملا سراج الدین عابدی
ماموستا ملا سراج الدین عابدی در سال 1344در روستای مافی کندی از توابع شهرستان سلماس به دنیا آمد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت به نقل از رابط خبری دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت استان آذربایجان غربی، ماموستا ملا سراج الدین عابدی در سال 1344در روستای مافی کندی از توابع شهرستان سلماس به دنیا آمد.

پدرش ملا امین عابدی روحانی و شخصی مبارز بود، دوازده سالگی پدرش مرحوم شدند و همراه با خانواده برای تحصیل علوم دینی به ترکیه سفر کرد. و بعد از 14 سال در حوزه های مختلف اهل سنت مشغول به تحصیل شد و پس از آن برای ارشاد مردم به مناطق کردنشین منطقه برگشت.

 بعد از اتمام تحصیل به روستای قریه مندلیق از توابع سیه چشمه رفت و همچنین در روستاهای خان،یکماله،صدر،مخمور،شیخ سلوی علیا وسفلی، ملحم علیا و سفلی،مخور،ناوورو زلول و چندین روستای دیگر فعالیت های دینی اش را گسترش داد.

شهید عابدی بارها به خاطر روشنگریهایش علیه رژیم پهلوی در زندان های سلماس و خوی به سر برد.

ماموستا عابدی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تلاش بسیاری در راستای تقویت روحیه وحدت بین شیعه و سنی انجام داد و همیشه همراه با امام و سایر انقلابیون بود.

 و از مهمترین دغدغه های فکری ایشان وحدت بین شیعه و سنی بود و بارها از سوی دمکرات و گروهک های ضد انقلاب نامه های تهدید آمیز برایش نوشته شد ولی حتی یک لحظه از این راه بازنماند.

و سرانجام زالو صفتان که تیغ کینه ایشان را دردل داشتند در اولین روز بهار سال 1362 به خانه شهید هجوم برده و در مقابل چشمان فرزندانش ایشان را به شهادت رساندند.

-(0 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.