اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز شنبه، 3 فروردين 1398| 17 رجب 1440

خبر ويژه

 


بعثت نبوی(ص)؛ الگوی انقلاب اسلامی/ دکتر عباسعلی فرزندی

تاریخ انتشار: 1397/1/22-22:3
کد خبر: 52472
Print
Rss Services


بعثت نبوی(ص)؛ الگوی انقلاب اسلامی/ دکتر عباسعلی فرزندی
بعثت پیامبر اعظم(ص) مبارک ترین و مهم ترین رویداد تاریخ بشری محسوب می شود که سبب شد بینش مردم شکل گرفت و افکار جاهلیت کمرنگ شد.

پیامبر اعظم(ص) به عنوان پیامبری الهی با مبعوث شدن و ترسیم، تبیین و تشریع فرامین الهی مسیر هدایت بشری را در ابعاد مختلف در همه زمان ها مورد توجه قرار داده است.

حضرت محمد(ص) قبل از بعثت، در بعضي از اوقات براي تفكر و عبادت به غار حرا می رفتند تا اينكه حضرت جبرئیل، بر آن حضرت نازل شد و به آن حضرت بشارت نبوت و رسالت داد. اين واقعه سيزده سال قبل از هجرت و در سال چهلم عام الفيل برابر با سال 610 ميلادي روي داد.

اولين آياتي كه بر حضرت نازل شد در ابتدا آيات نخستين سوره‏ علق و سپس مُدَّثر بود.

پیشرفت همه جانبه جوامع بشری، صدور دین اسلام،‌ عالم گیر شدن علوم در جهان و... جملگی از برکات وجودی پیامبر اعظم(ص) است.

آغاز اسلام و شروع بعثت با نام خدا، خواندن، قَلَم، قيام، هشدار، پاكي و اخلاص و بزرگداشت خدا شروع شد.

بعثت كه به معني رستاخيز معنوي و انقلاب در تمامی زمینه هاست، با انقلاب فرهنگي آغاز شد؛ زیرا پايه و اساس تحوّل فرهنگي به خواندن، نوشتن و پاك سازي و بهسازي فرهنگي بستگي دارد. در آن زمان محيط مكه و اطراف آن، چنان در لجن‏زار بت‏پرستي و خرافات و فساد غرق بود كه دعوت علني بر خلاف آن وضع، ممكن نبود. بلكه نياز به هسته‏ي مركزي و دفاعي و همچنین اجتماع ياران وفادار و فداكار داشت. به همین سبب، پيامبر اعظم(ص) سه سال به طور محرمانه با جامعه در ارتباط بودند و آن‏ها را به دین اسلام دعوت مي‏کردند. پيامبر گرامي اسلام، پس از بعثت، نستوه و خستگي‏ناپذير با جهل، كفر و ستم مبارزه كرد و پس از سه سال تبليغ مخفي و ده سال دعوت علني مردم به توحيد و ترويج آشكار دين اسلام در شهر مكه، به مدينه هجرت كردند و تا پايان عمر مبارک خود در آن سرزمین ماندند.

انقلاب اسلامی ايران یکی از مهم ترین و تأثیرگذارترین انقلاب های دوران معاصر است که توانست با در نظر داشتن ارزش های الهی- انسانی مسیر عزتمندی و سعادت ملت ایران اسلامی را هموار کند و به عنوان الگویی کارآمد و مؤثر برای تمام آزادیخواهان اسلامی مطرح شود.

انقلاب اسلامی از لحاظ ماهیت، اهداف، دستاوردها و... در امتداد بعثت نبوی است که با الگوگیری از بعثت مراحل انقلاب،  نظام سازی، دولت سازی، ساختن جامعه اسلامی و کشور و حرکت به سوی تمدن نوین اسلامی را طی کرده و می کند.

در این راستا، حضرت امام خمینی(ره) می فرمایند:

«ما در جمهوری اسلامی داریم زندگی می‌کنیم؛ جمهوری اسلامی که در اسلام مثل رسول اکرم، ... بر آن حکومت کرده‌اند، می‌خواهیم یک همچو حکومتی باشد.»(صحیفه امام، جلد16، ص23)

مهم ترین موضوعاتی که پیامبر اعظم(ص) به عنوان معمار و بنیانگذار فرهنگ و جامعه اسلامی به آن ها توجه داشته اند عبارتند از:

 1. پیشرفت در چارچوب دین اسلام؛
 2. امنیت همه جانبه؛
 3. ایجاد روحیه همبستگی و حفظ وحدت و یکپارچگی؛
 4. تعاون و همکاری عمومی؛
 5. تکامل اخلاق فردی – اجتماعی؛
 6. قانون مداری؛
 7. ایجاد و تقویت روحیه تعاون و همکاری؛
 8. تولید علم و علم آموزی؛
 9. گسترش اخلاقیات؛
 10. و...

درس آموزی از پیامبر اعظم(ص) به عنوان معمار و بنیانگذار فرهنگ و جامعه اسلامی ایجاب می کند که به موضوعات زیرین توجه ویژه شود:

 1. شناخت مناسب از ابعاد وجودی آن حضرت و توجه به حق عظیم ایشان بر گردن بشریت؛
 2. آگاهی و پیروی از سنت و راه و روش آن حضرت؛
 3. بیان فضایل آن حضرت و ویژگی های امت ایشان؛
 4. بیان چگونگی برخورد آن حضرت با دشمنان (کفار، مشرکان، منافقان)؛
 5. بازگویی رسالت جهانی اسلام؛
 6. و... .

از مهم ترین شباهت های انقلاب اسلامی با بعثت نبوی(ص) می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. تشکیل دولت اسلامی

همانگونه که پیامبر خدا(ص) پس از وارد شدن به شهر مدینه، حکومت اسلامی تشکیل دادند، حضرت امام خمینی(ره) نیز در بدو ورود و در روزهای آغازین بازگشت، با پشتیبانی ملّت، «دولت» تشکیل دادند و زمام امور مملکت را به دست گرفتند و موفق شدند حکومتی مقتدر بر مبنای آموزه‌های اسلامی (قرآن و  سنت نبوی) تأسیس کنند و الگوی تازه‌ای از حکومت را به جهان عرضه کند.

 1. جهانی شدن و صدور نهضت نبوی و انقلاب اسلامی

شايد تصور جهان بر اين بود كه اين انقلاب همانند ساير انقلاب‌هايی كه دارای ابعاد زمانی و افق‌های مكانی و جغرافيای محدودی بودند و با گذر زمان دچار تحليل در انرژی می‌شود و به مرور در سيستم جهانی حذف می‌شود، عمل كند اما انقلاب اسلامی بر عكس ساير انقلاب‌های قبل از خود با سرعت و قدرت حركت كرد و همه قدرت‌ها را در ارائه يك مدل شكست داد.

 1. مقابله با قدرت های حاکم

احيای اسلام در قالب انقلاب توانست در دوران جنگ سرد برای اولين‌بار دو قدرت غرب و شرق را برای مقابله با انقلاب اسلامی قرار دهد و اين نشان از تولد يك نظام جديد در جهان بود كه هر دو قدرت بزرگ دنيا را نگران كرده بود. همانگونه که بعثت نبوی، قدرت های جهانی آن روز را متزلزل کرد.

 1. تغییر مسیر تاریخ

پیدایش و ظهور اسلام، فصل تازه ای در تاریخ بشریت و آغاز مرحله‌ای جدید در فرهنگ و تمدّن انسانی بود. مسیر تاریخ عوض شد و امّتی نو، با تفکّر و اعتقاداتی جدید و نظامی نوین پدید آمد که توانستند کارآمد و مؤثر باشند.

همچنین با پیروزی انقلاب اسلامی، نظامی نوین بر پایه آموزه های دینی و رهبری الهی شکل گرفت، تاریخ ایران اسلامی دگرگون شد، سلطة بیگانگان بر این کشور قطع گردید و «انقلاب» به خطی تبدیل شد که قطب‌های جهان و قطب‌بندی نظام‌های جهانی را تحت تأثیر قرار داد و تحوّلات فکری، سیاسی و نظامی مهمی نه تنها در منطقه، بلکه در سطح جهان پدید آورد.

 1. دعوت از قدرت‌های بزرگ

حضرت محمد(ص)، دعوت جهانی و رسالت عام داشت. از موضع قدرت،‌ به سران قبایل و رؤسای طوایف و مناطق، حتی به پادشاه ایران و امپراطور روم که دو ابرقدرت بزرگ آن روز بودند، نامه نوشت و آنان را به آیین توحید دعوت کرد.

حضرت امام(ره) به فکر بیداری جهان اسلام و رهاندن مستضعفان از بند و زندان استکبار و اندیشه‌های الحادی بود. از این رو، نامه‌‌هایی که به پاپ، رهبر مسیحیان جهان و«گورباچف»، رئیس اتحاد جماهیر شوروی که یکی از دو قطب بزرگ جهان بود، نوشت. هر دو حرکت‌هایی حکیمانه و پیامبر گونه بود، تا ندای اسلام انقلابی را به گوش جهان برساند و زمینه‌ساز رهایی مستضعفان از سلطة ابر قدرت‌ها گردد.

از مهم ترین وجوه تشابه دستاوردهای انقلاب اسلامی و نهضت نبوی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. بیداری اسلامی

با آغاز بعثت پیامبر اسلام(ص)، هوشیاری و بینش مردم شکل گرفت و افکار جاهلیت کمرنگ شد. شناخت حق از باطل نخستین جنبش و حرکت در بیداری اسلامی است.

حضرت امام خمینی(ره) فرموده اند: آوای انقلاب بزرگ ايران در كشورهای اسلامی و ديگر كشورها طنين‌انداز و افتخارساز است. (امام خمینی(ره)،01/09/1357)

 1. وحدت و همگرایی

از مهم ترین وجوه تشابه دستاوردهای انقلاب اسلامی و نهضت نبوی می توان به وحدت و همگرایی اشاره کرد.

در اندیشه پیامبر اعظم(ص) که برگرفته از اندیشه اسلام و آموزه های حیاتبخش آن است، وحدت از مهم ترین موضوعات است. همچنین در اندیشه حضرت امام خمینی(ره) وحدت و همگرایی از جایگاه ویژه ای برخوردار است و ایشان همواره به این مهم توجه داشته اند. در این راستا، ایشان می فرمایند:

«پیغمبر اسلام(ص) می‌خواست در تمام دنیا وحدت کلمه ایجاد کند؛ می‌خواست تمام ممالک دنیا را در تحت یک کلمه توحید، در تحت کلمه توحید تمام ربع مسکون را قرار بدهد.»(صحیفه امام، جلد2، ص32)

 1. صدور انقلاب

صدور انقلاب از مهم ترین وجوه تشابه دستاوردهای انقلاب اسلامی و نهضت نبوی است. حضرت امام خمینی(ره) در این رابطه می فرمایند:

«ما به تمام جهان تجربه‌هایمان را صادر می‌کنیم و نتیجه مبارزه و دفاع با ستمگران را بدون کوچک‌ترین چشم‌داشتی، به مبارزان راه حق انتقال می‌دهیم و مسلماً محصول صدور این تجربه‌ها، جز شکوفه‌های پیروزی و استقلال و پیاده شدن احکام اسلام برای ملت‌های دربند نیست»(صحیفه امام، جلد 20،ص325)

 1. استکبارستیزی

استکبارستیزی از مهم ترین وجوه تشابه دستاوردهای انقلاب اسلامی و نهضت نبوی است.

طبق دستور اسلام، پذیرش استکبار از امور مذموم است. خداوند متعال در سوره نساء، آیه 141 می فرماید:

... وَ لَنْ يَجْعَلَ اللَّهُ لِلْکافِرينَ عَلَي الْمُؤْمِنينَ سَبيلاً: و  خدا هرگز هیچ راه سلطه ای به سود کافران بر ضد مؤمنان قرار نداده است.

در همین راستا حضرت امام خمینی(ره) با بهره گیری از دین اسلام و آموزه های آن به استکبارستیزی توجه خاصی داشته اند. ایشان سیاست اصلی انقلاب اسلامی را تقابل و منازعه آشتی ناپذیر با کانون های استکبار جهانی در شرق و غرب و گسست کامل از آنان می دانستند. در همین راستا ایشان می فرمایند: «من بارها گفته‌ام ... تا قطع تمام وابستگی‌ها به تمام ابرقدرت های شرق و غرب، مبارزات آشتی ناپذیرانه ملت ما علیه مستکبرین ادامه دارد.»(صحیفه امام، جلد12، ص147) 

 1. حمایت از محرومان مستضعفان

از مهم ترین وجوه تشابه دستاوردهای انقلاب اسلامی و نهضت نبوی(ص) می توان به حمایت از محرومان و مستضعفان اشاره کرد.

خداوند متعال در سوره قصص، آیه 5 می فرماید:

وَنُرِیدُ اَنْ نَّمُنَّ عَلَى الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِى الاْرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ اَئِمَّهً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِینَ: ما اراده کرده ایم تا بر مستضعفان زمین نعمت بخشیم و آنان را پیشوایان و وارثان روى زمین قرار دهیم.

یکی از مهم ترین شعارها و ارزش های انقلاب اسلامی حمایت از محرومان و مستضعفان است. حضرت امام خمینی(ره) در رابطه با حمایت از محرومان و مستضعفان می فرمایند:

«گمان نمى‏کنم عبادتى بالاتر از خدمت به محرومین وجود داشته باشد.»(صحیفه امام، جلد‏20، ص342)

ایشان همچنین فرموده اند: «به مستضعفان و مستمندان و زاغه ‏نشینان که ولى نعمت ما هستند خدمت کنید.» (صحیفه امام، جلد‏18، ص38)

در یک جمع بندی کلی می توان گفت که انقلاب اسلامی بر اساس ماهیت، اهداف و... در امتداد بعثت حضرت محمد(ص) قرار دارد.

از مهم ترین شباهت های انقلاب اسلامی با بعثت نبوی(ص) می توان به تشکیل دولت اسلامی، تغییر مسیر تاریخ، جهانی شدن و صدور نهضت نبوی و انقلاب اسلامی، مقابله با قدرت های حاکم، هجرت در دو انقلاب و دعوت از قدرت‌های بزرگ اشاره کرد.

همچنین انقلاب اسلامی دارای دستاوردهای بسیار ارزشمندی است که از جهات بسیار زیادی با دستاوردهای بعثت پیامبر اعظم(ص) تشابه دارد که از مهم ترین آن ها می توان به بیداری اسلامی، صدور انقلاب، وحدت و همگرایی، استکبارستیزی، حمایت از محرومان مستضعفان اشاره کرد.

در شرایطی که زور مداران و قدرت طلبان عالم بر طبل نژادپرستی و جنگ و خونریزی می کوبند و جاهلیت مدرن ناشی از فرهنگ فریبنده غرب، امنیت و آرامش را از بشریت گرفته است و مشکلاتی را برای جهان اسلام و امت اسلامی ایجاد کرده است می بایست با هوشمندی، آموزه های مورد توجه ایشان و راه و رسم آن حضرت را تبیین کرد و همچنین می بایست پیوند معنایی انقلاب اسلامی با نهضت نبوی را مورد بررسی و واکاوی قرار داد.

-(1 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.