اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز شنبه، 3 فروردين 1398| 17 رجب 1440

خبر ويژه

 


همايش بزرگ سفير هدايت در مشهد مقدس برگزار شد

تاریخ انتشار: 1397/1/23-16:43
کد خبر: 52478
Print
Rss Services


همايش بزرگ سفير هدايت در مشهد مقدس برگزار شد
همايش بزرگ سفير هدايت ويژه گراميداشت مبعث رسول اكرم(ص) با حضور بيش از ۶۰۰ نفر از علماي اهل تشيع و تسنن خراسان در مشهد مقدس برگزار شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت به نقل از روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، همايش بزرگ سفير هدايت ويژه گراميداشت مبعث رسول اكرم(ص) با حضور بيش از 600 نفر از علماي اهل تشيع و تسنن خراسان در مشهد مقدس برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمين اکبر فرجام گفت:  صبح امروز در همایش سفیر هدایت که در تالار ابن هیثم دانشگاه فرهنگیان مشهد برگزار شد، ضمن خوش‌آمد گویی به حاضران و مهمانان همایش اظهار کرد: دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در امور اهل سنت خراسان در هرسال دو تجمع باشکوه روحانیان شیعه و سنی برگزار می‌کند.

وی افزود: تاریخ برگزاری این دو همایش مرتبط به وجود مقدس پیامبر است، یکی در میلاد رسول‌الله و دیگری در مبعث ایشان است که امسال در سالروز شهادت ذریه پیامبر حضرت موسی کاظم (ع) برگزار شد.

رئیس دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در امور اهل سنت خراسان در ادامه به بیان اهداف برگزاری همایش سفیران هدایت پرداخت و گفت: اولین هدف ما این است که با توجه به شرایط بحرانی منطقه، خطوط کلی حرکتی که روحانیان و علما اعم از شیعه و سنی باید در شرایط خاص مد نظر داشته باشند، بیان شود.

ایجاد محفل هم‌اندیشی و انس بین روحانیان و علمای شیعه و سنی دومین هدف همایش سفیر هدایت بود که مسئول دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در امور اهل سنت خراسان به آن اشاره کرد.

حجت الاسلام والمسلمين فرجام خاطرنشان کرد: اگر خدا منتی بر انسان‌ها گذاشت رسول‌الله بود که دارای خلق عظیم است که بارزترین این ویژگی، از مردم و با مردم بودن است.

وی تأکید کرد: این ویژگی‌های اخلاقی پیامبر باید برای ما به‌عنوان کسانی که می‌خواهیم منتقل‌کننده فرهنگ اسلام و قرآن به امت پیامبر (ص) باشیم، الگو باشد زیرا شدت و بدخویی در تضاد با سیره پیامبر است.

 

در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمين سید ابراهیم رئیسی اظهار داشت: مهمترین غایتی که برای دین و شریعت تعریف شده مقوله تربیت است، نظام دینی درصدد است تربیت مبتنی بر اسلام را دنبال کند و اهداف و غایات شریعت را در آن متبلور کند.

تولیت آستان قدس رضوی با تبریک مبعث نبی مکرم اسلام (ص) ادامه داد: مبعث و بعثت رسول الله(ص) از بارزترین جلوه‌های حق است و یکی از مظاهری که در بعثت نبی مکرم اسلام(ص) ظاهر می‌شود جنبه ربوبی خلقت است.

حجت الاسلام والمسلمين رئیسی با اشاره به اینکه علما امروز وارثان انبیاء هستند که باید در مسیر تحقق جامعه‌ای دینی مبتنی بر تربیت اسلامی حرکت کنند تصریح کرد: از این نظر رسالت علما بسیار سنگین است.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: اساس و مبنا در میان حوزه‌های علمیه و دانشمندان ما، توحید است و از این زاویه، سکولاریسم عاملی تهدیدکننده محسوب نمی‌شود؛ مبنا در اسلام توحید است و این مسئله دارای ارزش بالایی است.

حجت الاسلام والمسلمين رئیسی گفت: مبنا اما در سکولاریسم با رویکرد توحیدی متفاوت است؛ سکولاریسم معتقد است دین مقوله‌ای شخصی است و در امور اجتماعی نمی‌تواند ورود داشته باشد و برای انسان نقش آفرین نیست در حالی که در رویکرد توحیدی و اسلامی مقوله متفاوت است.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: فلسفه بعثت بهترین راهکار پاسخگویی به این قبیل سئوالات است، در واقع بعثت مبتنی بر نیاز انسان معاصر است؛ در واقع بعثت پیامبر اسلام(ص) مسئله‌ای تاریخی و مربوط به گذشته نیست بلکه کاملا مبتنی بر نیازهای امروز ما است. بعثت رسول اسلام(ص)، دعوت به جامعه‌ای اخلاقی و حرکت جهادی است و نقش بارزی در گره گشایی در امور مسلمین ایفا می‌کند.

وی با اشاره به اینکه مبعث جوامع را به عدالت و خداپرستی دعوت می‌کند تاکیدکرد: ضدیت با استکبار و فساد نیز جنبه دیگری است که در مبعث رسول اکرم(ص) بر آن تاکید شده است؛ امروز نیز جاهلیت مدرن در تلاش است دین ساختگی را در میان مسلمین ترویج کند و از این جهت در میان آنها ایجاد نفاق و تفرقه کند.

وی گفت: در شرایط امروز آنچه بیش از پیش به آن نیازمند هستیم، بصیرت آفرینی است و در منویات مقام معظم رهبری نیز بارها بر این مسئله تاکید شده است؛ دشمن امروز درصدد است در میان مسلمین تفرقه افکنی کند و یکی از راهبردهای آنها نیز گروه‌های تکفیری است و شاهد هستید که آمریکائی‌ها نمی‌خواهند هنوز آب خوش از گلوی سوریه پائین برود اما در مقابل آنها جبهه‌ای واحد وجود دارد و حرکت اخیر آنها نیز بیانگر استیصال‌شان است.

 

در ادامه این همايش شیخ بلال سعید شعبان گفت: به آیه مبارکه «انما المومنون اخوه» و آیه شریفه ولایت اشاره و اظهار کرد: خداوند این دو آیه شریفه را نازل کرد تا با عمل به آن، لشکر کفر، نفاق، شرک و فتنه را شکست دهیم.

وی ضمن اشاره به آیه 144 سوره بقره (آیه قبله) ادامه داد: ما در آخر ماه رجب هستیم، ماهی که هم بعثت پیامبر(ص) در آن واقع‌ شده و هم قبله مسلمین از مسجدالحرام به مسجدالاقصی تغییر کرد.

دبیرکل جنبش توحید اسلامی لبنان اضافه کرد: اگرچه قبله عبادت مسلمانان کعبه بوده، اما مسجدالاقصی، قبله جهاد برای مسلمانان است.

وی افزود: مسجدالاقصی که قبله جهاد و مبارزه مسلمانان است، در اشغال رژیم صهیونیستی بوده، این حاوی این پیام است که این جنگ، یک جنگ ضد ملت فلسطین نیست، بلکه جنگ صهیونیست ضد جهان اسلام است و تمام جبهه کفر در برابر اسلام صف‌آرایی کرده است.

شیخ بلال با تأکید بر اهمیت وحدت جهان اسلام، گفت: اسلام ما اسلام یک فرقه، رنگ و نژاد نیست، بلکه متعلق به همه فرق و مذاهب اسلامی است.

 

در ادامه شيخ خالد الملا رییس جمعيت علمای عراق در همايش سفير هدايت اظهار داشت برداشت اشتباه از معناي واقعي اختلاف نظر باعث شده است كه در طول دوران بعد از پيامبر مسلمانان بسياري جان خود را از دست بدهند و سرزمين هاي بسياري ويران گردد.

وي افزود: اولين نكته اي كه در اسلام با تاكيد به آن پرداخته شده است حريم خصوصي افراد است كه مي بايست به آن احترام گذاشته شود. اعتقادات و تفكرات هر فردي تا زماني كه براي ديگران مخاطره آميز نباشد براي خود او محترم است.

وی با اشاره به اينكه در دين اسلام به بحث وحدت و اتحاد امت اسلامي نگاه ويژه اي شده است، اظهار داشت: بعد از پيروزي انقلاب اسلامي در ايران، امام خميني(ره) به عنوان بنيانگذار اين انقلاب به بحث وحدت نگاه ويژه اي داشتند و از اين رو در ابتداي انقلاب مساله فلسطين كه كشوري كاملا سني است را به عنوان دغدغه اصلي جهان اسلام عنوان كردند و دفاع از آن را وظيفه همه مسلمانان اعم از شيعه و سني دانستند.

وي افزود: انقلاب اسلامی ايران شعار وحدت اسلامی و مساله فلسطین که برخی درصدد فراموشی آن بودند را سر داد و اختلاف میان مسلمانان و تفرقه افکنی میان شیعه و سنی را از بین برد.

شيخ خالد الملا با بيان اينكه استكبار با ايجاد گروههاي تكفيري در ميان اهل سنت تنها به دنبال از بين بردن شيعيان نبود، اظهار داشت: داعش در ابتداي تاسيس بسياري از اهل سنت را كشت و مساجد آنها را خراب كرد و قبر انبياء الهي را ويران نمود.

وی با اشاره به نقش علماي اهل تشيع و تسنن در جلوگيري از گسترش داعش در عراق تصريح كرد: آيت الله سيستاني به عنوان يك مرجع ديني نقش تعيين كننده اي در ايجاد اتحاد ميان شيعه و سني در اين كشور داشتند.

رییس جمعيت اسلامي علمای عراق با بيان اينكه تندروي هم در ميان شيعيان و هم در ميان اهل سنت، براي اسلام خطرناك است به خاطره اي از ديدار خود با مقام معظم رهبري اشاره كرد و اظهار داشت: در ديداري كه با مقام معظم رهبري در قم داشتيم ايشان شيعه انگليسي و سني آمريكايي را بلاي جان اسلام دانستند و هر دو اينها را دو لبه يك قيچي دانستند كه در صدد از بين بردن اسلام هستند.

وی با اشاره به حدیث شریفی که بیان می‌دارد «قدس به‌وسیله پرچم‌داری از خراسان آزاد می‌شود»، تصریح کرد: اشاره به خراسان تنها جغرافیای خراسان نیست، بلکه تأکید بر وحدت همه مسلمانان است از عرب، عجم، کرد، ترک، شیعه و سنی، زیر پرچم مشترک «لااله‌الاالله الا الله» و «محمد رسول‌الله».

دبیرکل جنبش توحید اسلامی لبنان خاطرنشان کرد: زمانی صحبت ما به‌عنوان علمای دین و مروجان اسلام، به اسلام کمک می‌کند که صرف‌نظر از اختلافات مذهبی، از وحدت بگوییم.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران نمونه بی‌نظیر برادری، برابری، عدل اسلامی و وحدت شیعه و سنی برای جهان اسلام است زیرا ایران تنها یک کشور در جغرافیای دنیا نیست، بلکه یک الگو است که همه اقوام و مذاهب در آرامش و برادری کنار هم زندگی می‌کنند.

گفتنی است؛ امام مسجد خلفای راشدین طرابلس، مدیر دانشکده اسلامی بیروت و مدیر دفتر تبلیغات و جنبش وحدت اسلامی لبنان از همراهان شیخ بلال سعید شعبان در این همایش بودند.

-(1 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.