اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز شنبه، 3 فروردين 1398| 17 رجب 1440

خبر ويژه

 


همایش «رسول رحمت» و نشست مشترک علما و روحانیون تشیع و تسنن خراسان جنوبی برگزار شد

تاریخ انتشار: 1397/1/26-11:26
کد خبر: 52537
Print
Rss Services


همایش «رسول رحمت» و نشست مشترک علما و روحانیون تشیع و تسنن خراسان جنوبی برگزار شد
برگزاری همایش «رسول رحمت» و نشست مشترک علما و روحانیون تشیع و تسنن خراسان جنوبی

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت به نقل از روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، همایش «رسول رحمت» و نشست مشترک علما و روحانیون تشیع و تسنن خراسان جنوبی برگزار گردید، که در این همایش مولوی غلام حیدر فاروقی اظهار داشت: خداوند در قرآن کریم بعثت پیامبر را به عنوان منت و احسان به مومنان تذکر می دهد.

وی با بیان اینکه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم درحالی که که ظلم و ستم و بی عدالتی سراسر جهان را فرا گرفته بود و دختران را زنده به گور می کردند مبعوث شد، افزود: خداوند تلاوت آیات قرآن و آموختن اسرار حکمت و شریعت را وظیفه پیامبر اسلام می داند.

امام جمعه اهل سنت بیرجند با تاکید بر اینکه اگر به سیره پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم چنگ بزنیم از بدبختی و نابسامانی نجات می یابیم، گفت: خداوند در قرآن از اخلاق نیکو پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) تجلیل و تعریف می کند و ما از اخلاق پیامبر اسلام به مفاهیم قرآن پی می بریم.

مولوی فاروقی با اشاره به اینکه یکی از اخلاق بارز پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم عفو و گذشت بود، ادامه داد: باید در این همایش پیامبر رحمت، بیاموزیم اخلاق و سیره پیامبر چه بود و تنها با نشستن و شعار دادن نمی توان گفت پیامبر را دوست داریم و به سنت پیامبر عمل می کنیم.

وی بیان کرد: اخلاق پیامبر بسیار جذاب بود و افراد بسیاری به همین علت جذب اسلام شدند؛ پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم مبعوث شد تا بگوید انسان بیهوده آفریده نشده است و مرگ پایان زندگی برای بشر نیست.

امام جمعه اهل سنت بیرجند با بیان اینکه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم مبعوث شد تا کرامت انسانها را بازگرداند، افزود: بعثت پیامبر برای نهادینه کردن اخلاق کریمه بوده است.

مولوی فاروقی با اشاره به اینکه حیا از نشانه های اخلاق نیکو در انسان است و اگر انسان حیا نداشته باشد دست به هر جنایت و بی حرمتی می زند، گفت: از دیگر نشانه های اخلاق کریمه؛ راستگویی، عفاف، عجول نبودن و حسرت نورزیدن است اما متاسفانه امروز دروغ در بین مسلمانان نهادینه شده و برخی در دروغگویی از هم سبقت می گیرند.

امام جمعه اهل سنت بیرجند با تاکید بر اینکه این همه جنایت و بی رحمی کسانی که ادعای مسلمانی دارند ننگ است و این افراد بویی از اسلام نبرده اند، عنوان کرد: پیامبر رحمه للعالمین است و مسلمانان و مومنان مانند اجزای ساختمان به هم وابسته هستند و هر مومنی باید خیرخواه برادر مسلمان خود در سراسر جهان باشد.

مولوی فاروقی بیان کرد: اگر می خواهیم متمسک به سیره پیامبر باشیم باید اخلاق پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم را در همه شئون زندگی پیاده کنیم.

وی تاکید داشت: اخلاق نیکو از اعمالی است که انسان را به بهشت می برد و نشانه شرافت انسانها است و کسانی که اخلاق نیک دارند محبوب پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم هستند.

 

در ادامه ناصر ابوشریف گفت: بر اساس آیات قرآن کریم شیعه و سنی با یکدیگر فرق ندارد و همه ما مسلمان هستیم.

وی تصریح کرد: آنچه مهم بوده خط انسان است یعنی اینکه انسان چگونه در مسیر زندگی فعالیت و حرکت می‌کند.

نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در ایران یادآور شد: چگونه می‌توان فردی را شیعه یا سنی بدانیم در حالی که که یهود و نصارا را دوست و مسلمانان را دشمن بداند چراکه شیعه و سنی در واقع شیوه زندگی است و آنچه مذهب انسان را تعیین می‌سازد خط و مشی زندگی است.

ابوشریف گفت: همه ما از سنی و شیعه تابع ولایت پیامبر(ص) و اولیای خدا هستیم.

وی افزود: نبرد کنونی نبرد شیعه و سنی نیست بلکه نبردی سیاسی است اما متأسفانه در برخی از مناطق این جنگ‌ها جنگ مذهبی تلقی می‌شود.

نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در ایران با اشاره به اینکه خط مسلمانان باید خط مبارزه با کفار باشد، تصریح کرد: باید با کفار تند برخورد کرده و با مؤمنین رحیم باشیم این همان خط واقعی اسلام است و نباید به اسم مسلمان بود اما نوک پیکان تفرقه باشیم.

ابوشریف گفت: داعش از لحاظ شکل ظاهری شاید شبیه مسمانان باشد اما خط داعش خط رژیم صهیونیستی و آمریکا است.

وی ادامه داد: خط اسلام خط وحدت بوده و اگر می‌خواهیم آن را ادامه دهیم باید با رژیم صهیونیستی و آمریکا مقابله کنیم.

نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در ایران یادآور شد: باید با دشمن واقعی بشریت که صهیونیست‌ها هستند بجنگیم چراکه قوم آن‌ها در زمین فساد کرده و نماد سلطه‌طلبی هستند و کسانی می‌توانند در خط واقعی اسلام باشند که با سلطه‌طلبان بجنگند.

ابوشریف با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای جنبش اسلامی گفتند، دفاع از فلسطین دفاع از اسلام بوده و آن را یک مسئله دینی دانستند، اضافه کرد: آنچه برای ما مهم است مسئله فلسطین و وحدت مسلمانان می‌باشد.

وی با اشاره به افرادی که به دنبال ایجاد اختلاف گروه‌های مقاومت فلسطین با ایران به‌عنوان یک کشور شیعه می‌باشند، عنوان داشت: مقیاس ما شیعه و یا سنی نیست ما با انقلاب اسلامی همراه شده‌ایم.

نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در ایران، خاطرنشان کرد: تنها کشوری که در خط واقعی اسلام قرار دارد به ویژه در دفاع از فلسطین جمهوری اسلامی ایران است.

ابوشریف با بیان اینکه به‌عنوان جنبش‌ مقاومت اسلامی اعتقاد داریم که نباید صهیونیست‌‌ها را دوست خود بدانیم، تصریح کرد: باید بین مسلمانان مودت باشد بنابراین تأکید می‌کنم خط سیاسی ما همان خط قرآن است.

 

حجت الاسلام والمسلمين محمد حسن  زمانی در نشست مشترک علما و روحانیون تشیع و تشنن خراسان جنوبی تحت عنوان همایش بزرگ رسول رحمت، اظهار داشت: تنها راه سعادت جامعه بشری تاسی به خاتم انبیا پیامبر اکرم (ص) است.

وی با بیان اینکه کسی که می خواهد تمام زندگی اش به یاد خدا و همرنگ خداوند باشد راه آن تاسی از پیامبر اکرم (ص) است، افزود: در عالم اعتقاد داریم تنها راز سعادت جامعه پیروی و تاسی از پیامبر(ص) است.

مسئول دفتر امور اجتماعی و سیاسی مرکز مدیریت حوزه های علمیه کشور با اشاره به اینکه پیامبر(ص) علاوه بر نشر اخلاق، برکات زیادی را در زمین شکل داده است، گفت: جامعه بشریت و دانشمندان رویکرد مثبت به پیامبر و قرآن اسلام نشان می دهند.

وی با بیان اینکه اگر پیامبر اکرم (ص) اسوه است در واقع برای وارثان وظیفه تاسی بیشتر است، عنوان کرد: علما و روحانیون تشیع و تسنن وارثان پیامبر اکرم (ص) هستند.

حجت الاسلام والمسلمين زمانی با اشاره به اینکه پیامبر اکرم (ص) علاوه بر انسان بودن خود فضیلت هایی دارد که همان فضایل باید در علما و روحانیون وجود داشته باشد، بیان کرد: اولین صفت پیامبر تهجد است اما متاسفانه برخی از ما لباس عبادت را پوشیده ایم اما در واقع تهجد نداریم.

وی با بیان اینکه تلاوت آیات الهی و تعالیم و حکمت از دیگر صفات پیامبر اکرم (ص) است، اظهار داشت: متاسفانه امروز ارتباط با قرآن کمتر شده است لذا باید از تفاسیر شیعی و سنی استفاده کنیم.

مسئول دفتر امور اجتماعی و سیاسی مرکز مدیریت حوزه های علمیه کشور با اشاره به اینکه امروز در کشورهای اسلامی ما آسیب های اجتماعی زیادی وجود دارد، بیان کرد: روحانی شیعه و سنی در درمان آسیب های اجتماعی و بیماری های روانی که در امت اسلامی وجود دارد، مسئول هستند.

وی ادامه داد: مبازره با جریان تعصب یعنی تکفیر شجاعت می خواهد که متاسفانه برخی در برابر آن سکوت می کنند و این برای افرادی که لباس روحانیت می پوشند، جرم محسوب می شود.

 

در پایان مولوی سیدمحمد حسینی عنوان کرد: پیامبراکرم(ص) در زمان خود برای نجات بشر رنج های بسیاری را تحمل کرد تا بشر از جهل و نادانی نجات یابند.

وی گفت: پیامبراکرم(ص) برای امت خود رحیم و دلسوز بودند و ما مسلمانان در کنار هم باید با وحدت زندگی کنیم و از ایجاد تفرقه پرهیز شود.

عالم برجسته اهل سنت طبس مسینا افزود: دشمنان برای اینکه مسلمانان روز به روز به اهداف خود نرسند و اسلام در جهان گسترش پیدا نکند جنگ را به کشورهای اسلامی کشاندند.

مولوی حسینی تصریح کرد: دشمنان چهره اسلام را خشن نشان می دهند تا دیگران و اروپاییان به اسلام گرایش پیدا نکنند و برای اینکه منافع مسلمانان را غارت کنند در کشورهای اسلامی جنگ انجام می دهند.

وی ادامه داد: هدف استکبار جهانی از بین بردن انقلاب اسلامی است و اگر آن ها در سوریه و عراق می جنگند برای این است که می خواهند پایگاه هایی برای نابودی نظام اسلامی داشته باشند از این رو باید مسلمانان هوشیار باشند.

وی با بیان اینکه استکبارجهانی در تمام کشورهای اسلامی دخالت می کند، خاطرنشان کرد: امروز مسلمانان خواهان تفرقه نیستند و هرگاه جنایت ببینند قیام می کنند.

 

-(1 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.