اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز پنجشنبه، 27 دي 1397| 11 جمادي الاول 1440

 


اهمیت اتفاق نظر در رویت هلال ماه از دیدگاه علمای اهل سنت کردستان

تاریخ انتشار: 1397/2/25
کد خبر: 53304
Print
Rss Services


در آستانه حلول ماه مبارک رمضان :
اهمیت اتفاق نظر در رویت هلال ماه از دیدگاه علمای اهل سنت کردستان
علمای اهل سنت کردستان معتقد هستند؛ اعلام ماه رمضان و عید فطر از اختیارات و بلکه از تکالیف حکومت است و این رویه‌ای است معمول و مسلمانان همه کشورهای اسلامی در طول تاریخ و در عرض جغرافیای پهناور اسلامی، کاملا به آن مقید و پایبند بوده‌اند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت به نقل از آوای امین، ماه نزول قرآن و عطر مهمانی پروردگار در راه است، ماه نور و رحمت که می‌تواند بستری برای تقویت وحدت در بین مسلمانان باشد.

هر ساله رویت ماه شوال و در ابتدا رویت ماه مبارک رمضان با اما و اگرهایی روبرو است و برخی افراد در کشورمان مقایسه‌هایی در مورد رویت ماه با کشورهای مسلمان می‌کنند. شاید این مقایسه‌ها در نگاه اول منطقی به نظر آید، اما آنچه مسلم است دیدگاه‌های فقهی و برداشت فقه‌ها در رویت هلال ماه متفاوت است.

بنای تقویم اکثر کشورهای اسلامی بر دوازده ماه قمری قرار گرفته است و در میان این ماهها تعیین زمان دقیق آغاز ماه مبارک رمضان و ماه ذی‌الحجه به دلیل وجود دو فریضه واجب روزه و حج در بین مردم مسلمان جهان از حساسیت خاصی برخوردار است.

یکی از موضوعات مورد ابتلا در جامعه ما که هر ساله موجب حیرت و سرگشتگی مردم مسلمان و روزه‌دار می‌شود، موضوع اعلام زود هنگام عید و اقامه نماز عید است مسئله‌ای که در شرایط کنونی امروز جهان اسلام که تلاش دشمنان برای ایجاد تفرقه در صفوف مسلمانان بیش از هر زمانی شدت گرفته می‌تواند زمینه برای سوءاستفاده آنان باشد.

علمای اهل سنت کردستان معتقد هستند که اعلام ماه رمضان و در پی آن، عید فطر از اختیارات و بلکه از تکالیف حکومت است و این رویه‌ای است معمول و مسلمانان همه کشورهای اسلامی در طول تاریخ و در عرض جغرافیای پهناور اسلامی، کاملا به آن مقید و پایبند بوده‌اند.

نماینده ولی فقیه در کردستان و جمعی از روحانیون اهل سنت کردستان از مردم مسلمان و متدین استان خواسته‌اند در اعلام آغاز ماه مبارک رمضان و عید فطر، تابع اعلام رسمی از سوی حکومت باشند چون مبنای آغاز ماه رمضان مشخص است و این در فقه امام شافعی و امام جعفری یکی است.

 

حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد حسینی‌شاهرودی:

حفظ وحدت در بحث اعلام ماه رمضان اهمیت زیادی دارد

حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد حسینی‌شاهرودی با بیان اینکه اختلاف در مسائل تخصصی و علمی مساله‌ای طبیعی است، گفت: آنچه امروز برای جهان اسلام از اهمیت زیادی برخوردار است تلاش در راستای حفظ وحدت با تکیه بر مشترکات این دین الهی است.

نماینده مردم کردستان در خبرگان رهبری اذعان کرد: آغاز ماه رمضان و عیدفطر مسئله‌ای شرعی است و بر همین اساس مسلمانان باید به حکم شرع عمل کنند که در این میان نقش علمای دین به عنوان رهروان آگهی‌بخش جامعه از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی با تاکید بر اینکه در زمینه روئیت ماه رمضان و شوال فتواها و دیدگاه‌ها روشن بوده و اهل تشیع و تسنن در این زمینه اختلافی ندارند، اضافه کرد: علما و روحانیون دینی باید با آگاه‌سازی و روشنگری در این خصوص مانع از دودستدگی در جامعه شوند.

نماینده ولی فقیه در کردستان گفت: در مذهب امام شافعی اطاعت از اولی‌الاامر مورد تاکید قرار گرفته است که مقام معظم رهبری اولی‌الاامر مسلمانان ایران هستند از این رو باید براساس حکم رهبری اقدام کرد.

 

ماموستا فایق رستمی:

هرگاه حاکم بر گرفتن روزه حکم کرد روزه گرفتن واجب می‌شود

ماموستا فایق رستمی دیگر نماینده مردم کردستان در خبرگان رهبری از ماه رمضان به عنوان ماه نور و رحمت نام برد و خاطرنشان کرد: مسلمانان باید از لحظه لحظه این ماه مبارک بهره بگیرند.

به گفته وی، رؤیت هلال رمضان و عید فطر از مسائل فقهی است که در بین علمای سلف و خلف در این مقوله اختلاف آراء و نظر وجود دارد.

وی به دیدگاه امام شافعی در این راستا گریزی زد و گفت: شافعیه در مورد رؤیت هلال رمضان و عید سعید فطر و عید قربان به این رای معتقدند که در اعلام کردن و گرفتن روزه ماه رمضان و یا رؤیت هلال رمضان حاکم تصمیم گیرنده بوده و هرگاه حاکم بر گرفتن روزه حکم کرد روزه گرفتن واجب می‌شود.

 

امام جمعه دهگلان:

حکم حاکم شرع در بحث اعلام ماه رمضان ملاک است

امام جمعه دهگلان هم از وحدت به عنوان اساس و زیربنای تمام مصالح مسلمانان نام برد و اظهار کرد: اگر وحدت وجود نداشته باشد مسلمانان به جایی نمی‌رسند و منکوب قدرت‌های ضالم خواهند شد.

ماموستا یدالله محمدی افزود: این حکم شرع است که مسلمانان از خواسته‌های شخصی کوتاه آمده و مسئله وحدت را به یک ضرورت اصلی برای خود تبدیل کنند.

وی وحدت در زمینه استهلال ماه و عید فطر را مورد تاکید قرار داد و گفت: به فرموده امام شافعی؛ مطلع هر شهر و منطقه‌ای متفاوت است و در بحث ماه رمضان باید بنا به حکم حاکم شرع که همان رهبر کشور است، عمل کرد.

امام جمعه دهگلان اضافه کرد: همه مسلمانان ایران اسلامی با توجه به اینکه کشور ما به عنوان پرچم‌دار جهان اسلام مطرح است باید در انجام واجب دینی روزه هم اتفاق قول و عمل داشته باشند.

ماموستا محمدی اذعان کرد: اینکه امروز گروهی در یک شهر روزه بگیرند و فردا گروهی دیگر، موجب انفکاک مسلمانان می‌شود و این مسئله موجب تفرقه در بین مسلمانان و خوشحال شدن دشمنان خواهد شد.

وی اظهار داشت: مسلمانان باید از هرآنچه موجب خوشحالی دشمنان می‌شود پرهیز کرده و بر چیزی که موجب یاس، غیض و ناامیدی دشمنان می‌شود تا جایی که می‌توانند پافشاری کنند.

امام جمعه دهگلان اذعان داشت: خداوند در قرآن می‌فرماید مسلمانان نباید در هیچ مسئله‌ای تفرقه و دودستگی داشته باشند بلکه باید یک ید واحد باشند و با کنار گذاشتن مسائل شخصی، بستر تقویت پایه‌های دین اسلام را بیش از پیش فراهم سازند.

ماموستا محمدی از ایران به ویژه استان کردستان به عنوان نماد فاخر وحدت نام برد و اضافه کرد: حرکت بر مبنای شرع و دستور اسلام و فقه امام شافعی در زمینه روئیت ماه رمضان و عید فطر نیز از مباحث مهمی است که مانع از ایجاد تفرقه در بین مسلمان خواهد شد.

 

ماموستا امین راستی:

پیروی از آل سعود در بحث آغاز ماه رمضان حرام است

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه موقت سنندج نیز عنوان کرد: اختلاف‌ ناشی از مبانی مختلف فقها از قدیم‌الایام وجود داشته و فتاوای علما نه تنها در بحث استهلال ماه، بلکه در مسائل متنوع فراوان بوده است.

ماموستا امین راستی با بیان اینکه ازدیاد فتاوا و نظریه‌ها زمینه بروز برخی اختلافات را فراهم ساخته است، گفت: امر حکومتی بهترین راهکار برای رفع این مشکل است و باید رهبری واجد شرایط برای رفع این مسائل و اختلافات وجود داشته باشد که ملت ایران از نعمت وجود چنین رهبری بهره‌مند هستند.

به گفته این عالم دینی اهل سنت، تخلف از دستور رهبری تخلف از دستورات اسلام و شریعت بوده و ترک محرمات و انجام واجبات متوقف بر وجود رهبر و حاکم است.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت پیروی از آل سعود در بحث آغاز ماه رمضان و عید فطر را محکوم کرد و افزود: پیروی از چنین حکام خودفروخته‌ای که با دشمنان اسلام هم‌پیمان شده‌اند، حرام است.

وی اذعان کرد: اینکه در حریم امن کشور ایران زندگی کنیم ولی در اعلام آغاز ماه رمضان و عید فطر پیرو اعلام عربستان باشیم جای تاسف دارد.

 

ماموستا سید محمدسعید حسینی:

دامن‌زدن به اختلافات جزئی زمینه بروز شکاف در بین مسلمانان است

ماموستا سید محمدسعید حسینی عضو شورای افتاء استان کردستان نیز ضمن تاکید بر وحدت رویه علمای اهل سنت در بحث روئیت ماه رمضان و عید فطر اظهار کرد: دو نظریه در بین فقه‌های اسلامی برای اثبات ماه رمضان وجود دارد، اینکه جمهور علما معتقدند در هر جای دنیا ماه رمضان روئیت شود باید براساس آن عمل کرد و اینکه امام شافعی به اختلاف مطلع اعتقاد دارند و ملاک حرکت پیروان امام شافعی نیز همین نظریه فقهی است.

این عضو شورای افتاء استان کردستان با تاکید براینکه قانومند و اجتماع‌محوری دو ویژگی بارزی است که خداوند انسان‌ها را بر مبنای آن خلق کرده است خاطرنشان کرد: اختلاف‌نظر در امت اسلام رحمت است البته نباید با دامن‌زدن به این اختلافات جزئی زمینه بروز گسست و شکاف در بین مسلمانان فراهم شود.

وی با بیان اینکه عبادت انسان را به تقوی و تقوی انسان را رستگار می‌کند، گفت: هر نوع عبادتی در چارچوب شریعت وقت مشخصی دارد.

به گفته وی، برای اثبات ماه رمضان به عنوان یکی از عبادت‌های مهم مسلمانان قوانینی وجود دارد که عدم پیروی از آن عبادت را دچار خسران می‌کند.

حسینی با انتقاد از برخی دوگانگی‌ها در آغاز رمضان و اعلام عید فطر اذعان کرد: دو عید در یک شهر توهین به ارزش‌های اسلام است و باید برای جلوگیری از این مسئله چاره‌اندیشی شود.

وی بر وحدت رویه علمای اهل سنت در اعلام آغاز ماه رمضان و عید سعید فطر تاکید کرد و گفت: نباید با دنبال کردن برخی رویه‌‌های غلط موجب ایجاد دوگانگی و تفرقه شویم.

امام جمعه موقت سنندج با تاکید براینکه استهلال یک فرض کفایی است و نباید اختلافی در این زمینه در میان مسلمانان وجود داشته باشد، گفت: طی یک دهه اخیر متاسفانه اعلام عید در برخی مناطق استان با شیطنت‌هایی همراه بوده و این مسئله وحدت استان را تحت الاشعاع قرار می‌دهد.

به گفته وی، عده‌ای که فاقد دانش و آگاهی دینی هستند خود را عالم دینی معرفی و ساز مخالف با روحانیون و نظام می‌زنند که باید با آنها برخورد شود.

برآیند از نظرات و سخنان علمای اهل سنت مردم باید در گرفتن روزه و عید فطر با تبعیت از اولاامر که همان حاکم دینی است از دو دستگی و تفرقه خودداری کرده و حافظ وحدت باشند.

 

-(2 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.