اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز پنجشنبه، 27 دي 1397| 11 جمادي الاول 1440

 


شیخ خلیل افرا از برنامه های قرآنی دبیرخانه شورای نمایندگان ولی فقیه در مناطق قومی و دفتر استانی بوشهر قدردانی کرد

تاریخ انتشار: 1397/3/22
کد خبر: 54059
Print
Rss Services


شیخ خلیل افرا از برنامه های قرآنی دبیرخانه شورای نمایندگان ولی فقیه در مناطق قومی و دفتر استانی بوشهر قدردانی کرد
شیخ خلیل افرا در مراسم اختتامیه هفتمين دوره از مسابقات حفظ و قرائت قرآن كريم در روستای سهمو جنوبی گفت: ایران اسلامی بعد از پیروزی انقلاب خدمات بسیاری داشته و دارد و یکی از این خدمات معنوی و پایدار ترغیب جوانان به حفظ و تلاوت قرآن و گسترش فرهنگ دینی و آموزه های قرآنی است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت به نقل از رابط خبری دفترنمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ خلیل افرا، عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت، در مراسم اختتامیه هفتمين دوره از مسابقات حفظ و قرائت قرآن كريم در روستای سهمو جنوبی ضمن بیان این که انس با قرآن یعنی آموختن قرآن، قرائت قرآن، فهم قرآن و در آخر عمل به قرآن، اظهار کرد: در تلاوت و حفظ قرآن سه مورد مهم است؛ مورد اول صوت جمیل و صدای رسا و زیبا است. خداوند می فرماید: «و رتل القرآن ترتیلا» و از صحابی نقل شده است: پیامبر(ص) در نماز عشاء سوره تین را می خواند. من صدایی بهتر از صدای ایشان نشنیده بودم. ابوسعید خدری(رض)تلاوت می کرد و پیامبر(ص) به تلاوت او گوش می داد وقتی که ابوسعید خدری فهمید که پیامبر به تلاوت او استماع می دهد گفت: اگر می دانستم که به تلاوتم گوش می دهید صدایم را خیلی زیباتر می کردم. معروف ترین قاری قرآن در زمان پیامبر، ابی بن کعب بود.

وی به دومین نکته ای که تلاوت کننده قرآن باید بدان توجه داشته باشد اشاره کرد و گفت: بعد از صوت زیبا در تلاوت قرآن مورد  مهمی که  قاری و حافظ  باید به آن اهمیت بدهد تجوید قرآن است. پیامبر(ص)می فرماید: خداوند دوست دارد که قرآن همانطور که نازل شده است خوانده شود. تجوید یعنی تحسین، یعنی اخراج هر حرفی از مخرجش. قرآن با تجوید نازل شده است و تجوید برای هر قاری قرآن فرض عینی می باشد. باید ائمه ی جمعه و جماعت نیز قرآن را به صورت صحیح بخوانند و نکات تجویدی را رعایت کنند و لحن جلی نباید داشته باشند.

شیخ افرا متذکر شد: نکته سومی که هر قاری و حافظ باید در نظر داشته باشد تا تلاوتش مؤثر واقع شود تدبر است، باید در تلاوت قرآن با تفکر و تعقل و تحقیق در عمق معانی و پیام های آن بکوشیم. خداوند می فرماید: «افلا یتدبرون القرآن ام علی قلوب اقفالها».

رئیس هیئت افتاء اهل سنت استان بوشهر با بیان اینکه قرآن در همه اعصار، چه گذشته و چه حال و چه آینده مؤثر بوده و هست، اضافه کرد: در جمهوری اسلامی بیش از سی و هفت سال است که مسابقات بین المللی قرآن کریم با حضور جوانان برگزار می گردد. این مسابقات زیر نظر سازمان اوقاف و امور خیریه به ریاست سازمان اوقاف و امور خیریه حجت الاسلام والمسلمین  محمدی سیرت بوده و بحمدلله ایران اسلامی درمیان کشورهای اسلامی در قرآن رتبه دوم دارد.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت ضمن قدر دانی از مقام معظم رهبری در ترغیب و تشویق جوانان بر حفظ و قرائت قرآن، اظهار کرد: مشوق و مرغب در مسابقات قرآن مقام معظم رهبری حفظه الله است که در سال چندین  بار جلسات خصوصی با قاریان و حافظان قرآن دارند. برای همین منظور جوانان ما در ایران اسلامی شیفته ی قرآئت و تلاوت و حفظ و تفسیر هستند و این نعمت بسیار بزرگی است.

امام جمعه موقت اهل سنت کنگان در ادامه سخنان گفت: ایران اسلامی بعد از پیروزی انقلاب خدمات بسیاری داشته و دارد و یکی از این  خدمات معنوی و پایدار ترغیب جوانان به حفظ و تلاوت قرآن و گسترش فرهنگ دینی و آموزه های قرآنی است.

شیخ افرا ضمن اظهار تشکر از زحمات و خدمات دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس اهل سنت کشور در  توسعه و برگزاری مسابقات قرآنی، عنوان کرد: حجت الاسلام و المسلمین عرب نیا دبیر شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و عزیزانی که در امور فرهنگی و اموراجتماعی و امور قرآنی دبیرخانه زحمات فراوانی می کشند، قدر دان زحمات این بزرگواران هستیم. همچنین جا دارد تشکر ویژه از مسئول محترم دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر حجت الاسلام والمسلمین احمدی که در این دوره ازمسابقات، طلاب و اساتید مدارس علوم دینی و کارکنان دفتر میزبانی را بر عهده گرفتند.  همچنین بر خود لازم می دانم از مسئول امور روحانیون و معاونت  دفتر نماینده ولی فقیه جناب آقای شیخ غریبی تشکر ویژه ای داشته باشم که در این جلسه حضور داشتند و در این باره از بیانات گهربارشان ما را به فیض رساندند.

شیخ خلیل افرا در پایان گفت: آنچه که در این جلسه ما دیدیم و مشاهده کردیم نتیجه و ماحصل فعالیت ها و زحمات و تلاش مدیریت مجتمع امام علی(رض) و امام جمعه این روستاست که تمام هم و غمش بیداری و آگاهی بخشیدن و بالا بردن سطح فرهنگی و دینی این مردم است. تعدادی از حافظین و قاریان و اساتید قرآنی و امامان جماعت تحت تعالیم این بزرگوار تربیت یافته اند.

 

-(0 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.