اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز پنجشنبه، 27 دي 1397| 11 جمادي الاول 1440

 


به مناسبت عزل "بني صدر" از فرماندهي كل قوا توسط امام خميني (ره) / دکتر عباسعلی فرزندی

تاریخ انتشار: 1397/3/23
کد خبر: 54090
Print
Rss Services


به مناسبت عزل "بني صدر" از فرماندهي كل قوا توسط امام خميني (ره) / دکتر عباسعلی فرزندی
در عرصه جنگ ، بني صدر در مقام فرماندهي كل قوا، معتقد بود که برای جنگیدن با دشمنان باید نيروهاي دشمن به درون مرزها هدایت شوند، سپس آن ها را محاصره و نابود کرد!

با انتخاب بني صدر به رياست جمهوري در بهمن 1358، مسأله انتخاب نخست وزير و تشكيل دولت مطرح شد كه در اين مورد بين رييس جمهور و مجلس شوراي اسلامي اختلاف نظر پديد آمد. پس از كشمكش‏هايي سرانجام در شهريور 1359، شهيد محمد علي رجايي به عنوان نخست وزير به مجلس معرفي شد و موفق به كسب رأي اعتماد شد و دولت خود را تشكيل داد.

با اين كه مسأله مورد اختلاف، ظاهراً حل شده بود، اما كشمكش و اختلاف پنهاني و آشكار بين رييس جمهور و مخالفانش در مجلس و خارج از آن ادامه پيدا كرد.

با آغاز جنگ تحمیلی رژیم بعثی عراق به نمایندگی از نظام سلطه علیه ایران، با وجود اينكه اين موضوع، تمام توان و فكر مسئولان را به خود مشغول كرده بود، اما در عين حال، اختلاف ميان سطح بالاي كشور ادامه يافت.

در عرصه جنگ نيز، بني صدر در مقام فرماندهي كل قوا، معتقد بود که برای جنگیدن با دشمنان باید نيروهاي دشمن به درون مرزها هدایت شوند، سپس آن ها را محاصره و نابود کرد!

اين سياست نظامي، باعث اشغال نقاط وسيعي از اراضي ايران اسلامي توسط ارتش متجاوز بعث شد و بر اثر عدم ارسال مهمات و نيرو به خط مقدم، نيروهاي اسلام علي رغم جانفشاني‏ها و حماسه آفريني‏هاي مثال زدني، مجبور به عقب‏نشيني شدند.

در نحوه اداره كشور نيز، كوشش‏هاي امام كه دو طرف را به رفع اختلاف و وحدت و تفاهم دعوت مي‏كرد بي‏ثمر ماند. در نتيجه حضرت امام خميني، در بيستم خرداد 1360، پس از مشورت با مسئولان متعهد كشور، طي حكم كوتاهي، ابوالحسن بني صدر را از فرماندهي كل قوا عزل كرد و در پي آن، مجلس شوراي اسلامي، طرح عدم كفايت سياسي بني صدر را با اكثريت آرا در 31 خرداد آن سال، به تصويب رساند.

حضرت امام خمینی(ره) پس از عزل بنی صدر فرمودند:

«من بسیار متأسفم از اینکه کوشش کردم که در این دوره اول جمهورى اسلامى این طور مسائل پیش نیاید، و این طور عزل و نصبها نشود؛ لکن با کمال کوششى که کردم اینها نتوانستند بفهمند. من با زبان هاى مختلف آنها را دعوت کردم به اینکه رها کنند این راهى را که در پیش دارند و با ملت ایران این طور نکنند.»(صحیفه امام، ج14، ص  486)

رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) که در آن برهه نماینده مجلس شورای اسلامی بودند، سخنانی تاریخی در اثبات عدم کفایت ابوالحسن بنی صدر را بیان فرمودند. معظم له در جلسه 30 خرداد 1360 مجلس و در یک سخنرانی تاریخی دلایلی را مبنی بر عدم کفایت سیاسی ابوالحسن بنی صدر رئیس جمهور وقت بیان کردند.

با توجه به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی مهم ترین دلایل عدم کفایت بنی صدر و عزل او را می توان چنین بیان کرد:

 1. عدم احترام و پایبندی به قانون و نهادهای قانونی؛
 2. عدم رعایت حرمت جمهوری اسلامی ایران و مقام ریاست جمهوری؛
 3. بهره گیری از هر ابزاری در مقابله با مخالفان؛
 4. سیاست گرایی به جای حقیقت گرایی؛
 5. صادق و راستگو نبودن؛
 6. تلاش برای بی‌قدر و منزلت کردن امام خمینی(ره) و ملت ایران اسلامی؛
 7. در نظر نگرفتن حیثیت جمهوری  اسلامی ایران در عرصه بین الملل؛
 8. به کارگیری مشاوران بدنام و مشکوک و در مواردی خائن؛
 9. افشای اسرار کشور؛
 10. ایجاد تشنج در کشور در عرصه های مختلف از جنگ تحمیلی؛
 11. بی‌توجهی به خط و مشی رهبری انقلاب سلامی؛
 12. حرکت به سمت و سوی قدرت مطلقه و استبدادی؛
 13. افزایش اخلال‌گری و  شورش ها در سطح جامعه؛
 14. خصلت‌های ناپسند فردی از جمله غرور، تکبر و... ؛
 15. و...

در یک جمع بندی کلی می توان گفت بهره گیری و اطاعت بی چون و چرا از رهبری دینی از بدیهیات و ضرویات برای تمامی افراد و به ویژه رئیس جمهوری است.

باید توجه داشت که جهت پیشبرد و تحقق اهداف، سیاست ها و... انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و همچنین پیشرفت و تعالی ملت ایران اسلامی برای دستیابی به عزت، اقتدار و... همه جانبه می بایست  علاوه بر پایبندی به قانون و نهادهای قانونی، بصیرت، دشمن شناسی، استکبارستیزی، بهره گیری از نیروهای داخلی، اقتصاد مقاومتی و... را الگو و سرلوحه کار خود قرار داد.

 

-(0 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.