اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز پنجشنبه، 27 دي 1397| 11 جمادي الاول 1440

 


جلسه ستاد استهلال استان گلستان برگزار شد

تاریخ انتشار: 1397/3/23
کد خبر: 54100
Print
Rss Services


جلسه ستاد استهلال استان گلستان برگزار شد
به همت دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت استان هاي گلستان و گيلان، در آستانه عید سعید فطر جلسه ستاد استهلال مناطق قومی استان گلستان با شرکت جمعی از روحانیون و ائمه جمعه و جماعات اهل سنت استان گلستان در کانون طه گرگان برگزار شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت به نقل از رابط خبری دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان های گلستان و گیلان، نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان در این نشست ضمن قبولی طاعات و عبادات در ماه مبارک رمضان گفت: امیدواریم آنطوری که نبی اکرم (ص) توصیف کرده است از این ماه مبارک و در مهمانی با خداوند متعال استفاده کامل را برده باشیم.

آیت الله نور مفیدی با بیان اینکه، امیدواریم با یک ماه تمرین تقوا با خلوص نیت و تقوای روشن به استقبال عید سعید فطر برویم، اظهار کرد: نماز عید فطر باید به شکلی برگزار گردد که جهان وقتی به کشورهای اسلامی نگاه کند واقعا به عظمت و اقتدار اسلام و مسلمین پی ببرد.

وی با اشاره به اینکه، روز عید سعید فطر روز کرامت رسول خداست، افزود: سال به سال باید منزلت و جایگاه رسول خدا (ص) در میان امت اسلامی بیشتر جلوه کند و موجب شرافت ایشان گردد.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان با تاکید براینکه، تنها چیزی که می تواند این هدف را متجلی کرده و به جهانیان نشان بدهد، وحدت امت اسلامی است، افزود: وحدت و انسجام امت اسلامی این است که همه مسلمانان عالم در یک روز نماز عید سعید فطر را اقامه کنند و باعث شکوه و عظمت امت اسلامی و شخص رسول مکرم اسلام بشوند.

حضرت آیت الله نور مفیدی با بیان اینکه اگر مسلمانان عکس این مهم عمل کنند باعث خشنودی دشمنان خواهند شد، گفت: اگر مسلمین در برگزاری نماز عید دچار تفرقه و اختلاف شوند هیچ عظمتی را نشان نخواهند داد و باعث خشنودی دشمنان خواهند شد.

وی روز عید فطر را روز عظمت مسلمین بیان کرد و گفت: در این شرایط که دنیا به هرشکل ممکن در صدد ضربه زدن به اسلام و تضعیف جایگاه پیامبر گرامی اسلام است باید علمای جهان اسلام متمرکز شوند و به دور از مسائل حاشیه ای با تجزیه و تحلیل به نتیجه واحد رسیده و به فکر حیثیت، اقتدار، عزت و عظمت اسلام و رسول خدا باشند.

 

رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان های گلستان و گیلان نیز در این جلسه ضمن قبولی طاعات و عبادات در این ماه پرخیر و برکت گفت: ملاک برای اعلام عید سعید فطر و رویت هلال،  حکم حاکم اسلامی و اعلام ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری است.

حجت الاسلام و المسلمین خیرخواه هدف از برگزاری ستاد استهلال را آشنایی علما با مسائل نجوم عنوان نمود و افزود: به دنبال این هستیم که علما و روحانیون در موضوع نجوم متخصص شوند.

وی با بیان اینکه، نظر رویت هلال نظر همه مذاهب اسلامی است، گفت: امیدواریم با تحقق این مهم وحدت، شکوه و عظمت امت اسلامی در برگزاری نماز عید سعید فطر به نمایش گذاشته می شود.

رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان های گلستان و گیلان اظهار کرد: ورود به ماه مبارک رمضان و برپایی نماز عید سعید فطر نوعی وحدت و هم دلی مثال زدنی است که در پرتو آن می توان به برکات حاصل از آن دست یافت.

حجت الاسلام و المسلمین خیرخواه افزود: یکی از شرایط سخت امروز که مقام معظم رهبری نیز در دیدار با سران کشور به آن تاکید داشتند، این است که دشمن به دنبال سیاه نمایی و ایجاد تفرقه و اختلاف است و رسالت علما در این است که با پیروی از مقام معظم رهبری با توطئه دشمنان مقابله نمایند.

وی با بیان اینکه به فرموده رهبر معظم انقلاب: ما در 40 سال گذشته از بحران های سختی عبور کردیم و بزودی شاهد آن خواهیم شد که در جنگ اقتصادی هم پیروز خواهیم شد، اظهار کرد: در این شرایط که رهبر معظم انقلاب زمام امور را مدیریت می کنند امیدواریم با یاری خداوند متعال، با نگاه وحدت و هم دلی ماه مبارک رمضان را به سرانجام رسانده و روز عید را با عظمت، قدرت و شکوه برگزار نماییم.

وی با اشاره به اینکه، جلسات و کارگاه های آموزشی استهلال می تواند علماء، طلاب و روحانیون جوان را با شیوه های علمی و مسائل کاربردی رویت هلال و علم نجوم آشنا کند، گفت: استهلال یک موضوع علمی و تخصصی است و ضرورت دارد ائمه جمعه و روحانیون طلاب جوان را معرفی نمایند که با شرکت در کارگاه های آموزشی بطور تخصصی در بحث استهلال و علم نجوم آشنا شوند.

 

حجت ‌الاسلام والمسلمین قلم کار اصفهانی از اعضای ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری نیز در این نشست آموزشی با مهم شمردن موضوع زمان در استهلال گفت: علمای اسلامی وظیفه دارند در کنار تربیت طلاب به موضوع زمان که از پیچیده ترین و مهم ترین عوامل قابل بحث در زمینه استهلال است نیز توجه کافی داشته باشند.

وی با بیان اینکه، هرچه از عمر بشر میگذرد، به قدرت تفکر و علمی شدن بشر افزوده می شود، خاطر نشان کرد: انسان وقتی به چنین تفکری دست پیدا می کند به دنبال رصد حقایق جدید و پیچیده عالم هستی می افتد.

حجت ‌الاسلام والمسلمین قلم کار اصفهانی یکی از مهم ترین عوامل وحدت و همدلی بیشتر را شاخص و زمان اوقات شرعی بیان نمود و افزود: امسال از نظر علم نجوم موقعیت ماه طوری است که روز جمعه عید فطر خواهد بود.

وی با تاکید براینکه، تقویم مسلمانان نه تقویم نجومی است نه هلالی، افزود: تقویم ما مسلمانان تقویم رویتی است و ما به رویت هلال ماه توجه داریم و مبنای آن نیز طبق روایاتی است که از پیامبر گرامی اسلام روایت شده است.

حجت ‌الاسلام والمسلمین قلم کار اصفهانی با بیان اینکه ملاک ما نظر رهبر معظم انقلاب است، خاطر نشان کرد: پیش بینی قطعی ما این است که غروب روز پنج شنبه هلال رویت خواهد شد و یک رصد گر خبره باید طوری برنامه ریزی کند که 90 درصد بتواند هلال ماه را رویت کند.

وی در ادامه، اصول و مبانی علمی و فقهی و نیز شیوه‌های رصد را برای روحانوین آموزش دادند.

 

رئیس فرهنگی و امور روحانیون دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان های گلستان و گیلان نیز در مورد علمی شدن چنین نشست هایی تاکید کرد و گفت: برگزاری اینطور نشست ها باعث بیشتر شدن اشتراکات گردیده و موضوعات اگر بصورت علمی و فنی بیان شود به اجماع و اتحاد قوی تر منجر خواهد گردید.

حجت الاسلام نور علی دیلم با بیان اینکه، برگزاری ستاد استهلال و رویت هلال ماه مبارک رمضان و عید سعید فطر از اهمیت زیادی برخوردار است، اظهار کرد: جلسات و کارگاه های آموزشی استهلال می تواند علماء، طلاب و روحانیون جوان را با شیوه های علمی و مسائل کاربردی علم نجوم آشنا کند. وی با بیان اینکه، با بیان اینکه، ائمه جمعه و جماعات اهل سنت استان نقش محوری در هماهنگی و اطلاع رسانی تیم های استهلال را دارند، افزود: تشکیل کارگاه‌های آموزشی استهلال گامی مثبت در جهت بالا بردن سطح علمی و آگاهی روحانیون و زمینه‌ساز وحدت در جامعه می شود و دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت شمال کشور این آمادگی را دارد که هماند سال قبل روحانیونی که تمایل به رصد دارند را به منطقه رصد استهلال ماه شوال  اعزام کند.

در این نشست، موضوع استهلال روز عید سعید فطر در ماه مبارک رمضان از نظر علمی و فقهی مورد بحث و گفتگوی علما قرار گرفت که طی آن نکته‌های علمی و فقهی برای حاضرین تبیین شد.

در پایان این کارگاه آموزشی، بیانیه شورای استهلال اهل سنت استان گلستان، نیز قرائت گردید و تاکید شد ملاک رویت هلال روز عید سعید فطر نظر دفتر مقام معظم رهبری خواهد بود.

 

بیانیه ستاد استهلال اهل سنت استان گلستان

ملاک اعلام عید سعید فطر رویت هلال و تایید مقام معظم رهبری می باشد.

بسم الله الرحمن الرحیم

اعضای ستاد استهلال اهل سنت استان گلستان،  به پاس توفیق عبادت و بندگی در ماه مبارک رمضان و نعمت وحدت و اتحاد و برادری، پیشانی شکر و سپاس بر آستان کبریایی پروردگار متعال می سائیم و دست در دست برادران از همه مذاهب اسلامی  اعلام می کنیم:  شعله های فروزان این عشق الهی که هدیه خداست و در مکتب حضرت محمد مصطفی (ع) واهل بیت عصمت وطهارت وبزرگان دین به اوج غنا و بالندگی رسیده است، خاموش شدنی نیست و به کوری چشم دشمنان، هر روز بیش از گذشته عالم گیر و فروزان تر می شود.

یکی از موضوعاتی که با هوشمندی علما و روحانیون و رهبران دینی شیعه و سنی باعث الفت قلبی و استحکام بین صفوف مسلمین شد ، بحث استهلال است و همه ساله با حضور علمای فرهیخته استان گلستان مباحث فقهی و نجومی استهلال و اعلام عید سعید فطر مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

ما اعضای ستاد استهلال اهل سنت استان گلستان اعلام می‏داریم :

با توجه به تحرکات تفرقه انگیز دشمنان اسلام در کشورهای اسلامی ، رمز موفقیت و عبور از چالش های فرارو تمسک به آموزه های وحیانی مخصوصا وحدت کلمه و اتحاد مسلمین می باشد .

از این رو عید سعید فطر سال 1439 هجری قمری را مانند گذشته ، منصه ظهور وحدت شکوهمند مسلمین حول محور رهبر معظم انقلاب اسلامی قرار می دهیم و ملاک عید سعید فطر را رویت هلال و تایید مقام معظم رهبری اعلام می داریم.

 

و آخر دعوانا ان الحمد لله رب العالمين

ستاد استهلال اهل سنت استان گلستان-دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت استان هاي گلستان و گيلان

-(0 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.