اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز پنجشنبه، 27 دي 1397| 11 جمادي الاول 1440

 


​آداب دینی مسلمانان سه کشور آسیایی در ماه مبارک رمضان و عید فطر

تاریخ انتشار: 1397/3/23
کد خبر: 54104
Print
Rss Services


​آداب دینی مسلمانان سه کشور آسیایی در ماه مبارک رمضان و عید فطر
آداب دینی مسلمانان سه کشور قرقیزستان، عراق و سوریه در ماه مبارک رمضان و عید سعید فطر، از سوی سه دانشجوی اهل این کشورهای آسیایی تبیین شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت به نقل از خبرگزاری تقریب، "گلزانه عبدالحلیق قیزه" دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی ایران از کشور قرقیزستان، در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، درباره این کشور آسیایی گفت: کشور قرقیزستان در آسیای میانه قرار دارد و یک کشور سرسبز و با طبیعتی زیبا و تمدنی غنی است. این کشور با کشورهای چین، تاجیکستان، قزاقستان و ازبکستان همسایه است و زبان آن از شاخه های زبان ترکی است. روستائیان کشور ما به صورت کوچ نشینی و عشایری زندگی می کنند و در برابر سختی ها بسیار مقاوم هستند.

دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی از قرقیزستان خاطرنشان کرد: 94 درصد مردم کشور قرقیزستان، مسلمان هستند و در ماه مبارک رمضان روزه می گیرند. بیشتر مردم از اهل تسنن و حنفی مذهب هستند.

گلزانه عبدالحلیق قیزه درباره آداب و رسوم مردم قرقیزستان در ماه مبارک رمضان عنوان کرد: در کشور ما افرادی که در یک روستا زندگی می کنند در هنگام افطار به صورت نوبتی به خانه های یکدیگر می روند و افطاری می دهند.

وی یادآور شد: علاوه بر این در هنگام سحر مساجد در روستاها و شهرهای مرکزی سخنرانی پخش می کنند تا مردم برای مراسم سحر بیدار شوند.

دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی از قرقیزستان درباره مراسم شب های قدر در این کشور نیز گفت: مردم این کشور شب های قدر ماه رمضان را در مساجد، تا صبح به عبادت و نماز سپری می کنند.

گلزانه عبدالحلیق قیزه در ادامه به دو روز مهم در ماه مبارک رمضان اشاره کرد و گفت: ما یک روز قبل از فرارسیدن ماه مبارک رمضان را جشن می گیریم و در روز عید فطر هم به مسجد می رویم، قربانی می کنیم و گوشت قربانی را به فقیران می دهیم و زکات فطره را پرداخت می کنیم. در کشور ما به مناسبت عید فطر یک روز تعطیل اعلام می شود.

"آواره حمه سعید" دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی از کردستان عراق نیز درباره آداب و رسوم این اقلیم در ماه مبارک رمضان خاطرنشان کرد: ماه رمضان در کردستان عراق به دلیل همسایگی کشور عراق با ایران تفاوت چندانی با ایران ندارد. بیشتر مردم کردستان عراق از پیروان اهل سنت هستند و تعداد شیعیان در این منطقه بسیار محدود است.

وی همچنین اظهار داشت: مردم کردستان عراق قبل از فرا رسیدن ماه مبارک رمضان خود را آماده و هر آنچه را که برای این ماه مبارک لازم است تهیه می کنند.

 دانشجوی عراقی مقیم ایران عنوان کرد: در اقلیم کردستان، افراد غیر مسلمان مانند یزیدی ها و مسیحی ها نیز زندگی می کنند و دارای عبادتگاه هستند.

وی یادآور شد: در روزه های ماه مبارک رمضان بیشتر رستوران های این منطقه بسته می شوند و فقط تعداد محدودی از مغازه ها و رستوران ها برای مسافران باز است.

این دانشجوی عراقی درباره مراسم شب های قدر نیز عنوان کرد: در شب های قدر در مساجد جمع می شویم و دعا و نماز و مناجات می خوانیم.

آواره حمه سعید درباره عید فطر نیز اظهار داشت: به مناسبت عید فطر سه روز تعطیل هستیم. در این ایام مردم کردستان عراق لباس های محلی می پوشند، عید را به یکدیگر تبریک می گویند، غذاهای مخصوص و شیرینی های محلی خود را می پزند و نماز عید فطر را در مسجد می خوانند.

"اولاء سید" دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی از کشور سوریه نیز با اشاره به اهمیت ماه رمضان در سوریه اظهار داشت: مردم کشور سوریه حتی در شرایط جنگ هم به ماه رمضان اهمیت ویژه ای می دهند. زمانی که ماه مبارک رمضان فرا می رسد مردم این کشور اهتمام خاصی به برگزاری آداب و رسوم ویژه این ماه دارند که به همه نشان دهند مسلمانان اینگونه که داعش معرفی می کند نیستند.

اولاء سید همچنین در ادامه خاطرنشان کرد: 90 درصد مردم کشور سوریه مسلمان هستند و اهل سنت و تشیع در کنار هم به خوبی و مهربانی زندگی می کنند. در منطقه ای که ما زندگی می کنیم مسیحیان هم ساکن هستند  و به این ماه احترام می گذارند. حتی در وقت افطار هم برای ما افطاری می آورند.

 دانشجوی سوری مقیم ایران بیان داشت: قبل از فرا رسیدن ماه مبارک رمضان مردم تلاش می کنند ماکت های هلال ماه رمضان را در خانه خود بگذارند و با آن خانه خود را تزئین کنند. همچنین در هنگام افطار اقوام و دوستان را به خانه خود دعوت و از آنها پذیرایی می کنند.

وی با اشاره به آداب و رسوم مردم سوریه در ماه مبارک رمضان عنوان کرد: در وقت سحر، بزرگان مناطق مختلف سوریه ساز می زنند و مردم را برای سحری بیدار می کنند.

اولاء سید گفت: فضای ایران و سوریه در ماه رمضان بسیار شبیه به هم است. در وقت افطار برای یکدیگر افطار آماده می کنیم و معمولا در آخرین روزهای ماه رمضان شب ها پس از افطار به مسجد می رویم و تا صبح قرآن می خوانیم و دعا می کنیم.

دانشجوی مقیم ایران از کشور سوریه یادآور شد: در صبح عید فطر به مزار از دست رفتگان خود و به دیدار اقوام و نزدیکان می رویم و پس از آن نماز عید را می خوانیم.

وی در پایان درباره آداب زیارت حضرت زینب(س) اظهار داشت: ما معمولا با لباس پاک و با حجاب به حرم حضرت زینب(س) می رویم و به این بزرگوار توسل می کنیم. وهابیت توسل و شفاعت را زیر سوال می برد در حالی که بزرگان اهل سنت دعا و توسل را قبول دارند و به معنای پرستش نمی دانند؛ امامان معصوم (ع) واسطه برای نزدیک شدن ما به خداوند هستند.

 

-(2 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.