اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز پنجشنبه، 27 دي 1397| 11 جمادي الاول 1440

 


مراسم باشکوه شب 27 رمضان المبارک سال 97 – مسجد قباء پاوه

تاریخ انتشار: 1397/3/23
کد خبر: 54109
Print
Rss Services


مراسم باشکوه شب 27 رمضان المبارک سال 97 – مسجد قباء پاوه
شب 27 رمضان، که به عقیده بسیاری از علماء، شب قدرِ مورد اشاره در سوره قدر است، شور و اشتیاق مردم مومن برای بهره گیری از فیوضات این شب بزرگ دوچندان می شود و مساجد شهر پاوه و روستاهای اطراف مملو از جمعیت می شود.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه، شامگاه دوشنبه ( 21 خرداد 97 ) مسجد قباء پاوه مملوء از خیل عظیم مشتاقانی بود که با اذان عشاء، مسجد را آکنده از عطر حضور خویش نموده و از دور و نزدیک برای احیا و شب‌زنده‌داری راه سعادت و نزدیکی به‌سوی پروردگار خویش را در پیش گرفته بودند و برای بهره‌مندی از خیرات و برکات و معنویات و فیوضات این شب‌ عزیز با پروردگار خویش پیمانی دوباره بسته بودند.

آری، در شب قدری دیگر بازهم ما بندگان فرصت یافتیم تا به درگاه خالق بی‌نیاز دست نیاز دراز کنیم و با تضـرع و زاری از او طلب بخشش کنیم. آمده بودیم تا به عظمت نوای روح‌بخش قرآن و صلاة التسبیح و تراویح هایمان خدای خویش را بخوانیم و از او بخواهیم تا فضیلت شب قدر را نصیب ما فرماید.

آمده بودیم تا در شب قدر - بهترینِ شبها - بت‌های نفس را شکسته و بر درگاه حی بی‌زوال سجده کنیم؛ آمده بودیم تا دعا کنیم و قدر خویش شناخته و تقدیر خویش را رقم زنیم.

آمده بودیم تا در شب قدر که سراسر سلام، آرامش و عافیت است و در آن ظلمت، کدورت و شیطنت راه ندارد، از خداوند مهربان و حکیم بهترین مقدرات را آرزو کنیم.

می‌دانستیم ﺗﺎ ﺁﺳﻤﺎﻥ ﺭﺍﻫﯽ ﻧﯿﺴﺖ ﻭﻟﯽ ﺗﺎ ﺁﺳﻤﺎﻧﯽ ﺷﺪﻥ ﺭﺍه ﺑﺴﯿﺎﺭ ﺍﺳﺖ! آمده بودیم ﺧﺰﺍﻧﻪ‌‌ﺩﺍﺭ بخشش‌ها، ﺑﻬﺘﺮﯾﻦ‌ﻫﺎ ﺭﺍ ﺑﺮﺍﯾﻤﺎﻥ در این شب عزیز ﻣﻘﺪﺭ کند که بت‌های نفس را شکسته و بر درگاه نامتناهی‌اش سجده کنیم.

در آخر کلام سر بر آستان الهی می‌گذاریم و می‌گوییم بار الها ما را ببخش و به حرمت شب عزیز قدر، ما را به مسیر سعادت دنیا و آخرت رهنمون فرما (آمین یا رب‌العالمین)

آن شب قدری که گویند اهل خلوت امشب است ... یا رب این تأثیر دولت در کدامین کوکب است

تا به گیسوی تو دست ناسزایان کم رسد ... هر دلی از حلقه‌ای در ذکر یا رب یا رب است

گزارش مراسم معنونی امشب را در ادامه می خوانیم.

مراسم معنوی شب قدر با حضور جمع کثیری ازعاشق و محبان دین مبین اسلام رأس ساعت 22:30 دقیقه آغاز شد. ابتداء در فضایی آکنده از حب الهی نماز عشاء و تراویح به امامت حاج ماموستا ملا قادر قادری برگزار گردید.

بعد از اقامه نماز تراویح، آغازگر رسمی مراسم معنوی امسال، تلاوت کلام نورانی قرآن توسط ملا حیدر احمدی بود که تلاوت ایشان معنویت خاصی به مسجد بخشید.

در ادامه آقایان ملا بلال مرادی و ملا محسن رستمی قصیده‌ای را تقدیم حاضران کردند که مورد استقبال قرار گرفت.

سپس حاج ماموستا دکتر ملا قادر قادری امام جمعه پاوه سخنان مبسوطی ایراد کردند.

ماموستا دکتر قادری در ابتدای سخنان خود ضمن اظهار خوشحالی که خداوند توفیق داد لیالی قدر رمضان 97 را احیا کنیم، گفتند: با حضور شما برادران و خواهران در شب‌های گذشته و امشب لیله‌القدر را قدر گرفته‌ایم و برای احیای این شب دورهم جمع شده‌ایم؛ خدایا تو شاهد باش ما امشب به توصیه خودت و رسولت حضرت محمدالمصطفی (ص) به این مسجد که همنام قبای رسول‌الله در مدینه است آمده‌ایم تا اسم خود را در ردیف شب‌زنده‌داران دهه آخر رمضان بنویسیم. خدایا در این لحظه و در مسجد قبا و در شب 27 رمضان پیمان می‌بندیم بیشتر از گذشته عبد تو بوده و با دینت صادق باشیم و بیش از گذشته قدم درراه ترویج اسلام برداریم.

وی افزود: عزیزان حاضر آگاه باشید به نظر تمامی فقها تمامی دهه اخیر رمضان خیروبرکت است و شب‌های دهه آخرین رمضان همه لیالی قدرند و شب 27 رمضان اوج قدر و اوج دهه آخر رمضان است و امشب نیز ما در این شب قدر به امید رحمت حق دورهم جمع شده‌ایم تا با ذکر خدا به قلب‌های خویش طمأنینه بخشیم.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه در بخش اول سخنان خود به گوشه‌ای از مصائب مسلمانان در قرن حاضر اشاره کردند و گفتند: جمعیت جهان بیش از 7 میلیارد نفر است که یک و نیم میلیارد آن مسلمان هستند و بیش از 5 میلیارد نفر در جهان طبق تعریف قرآن مسلمان نیستند؛ در حقیقت این 5 میلیارد کاری کرده‌اند که ما مسلمانان باهم وحدت نداریم و همدیگر را می‌کشیم و یکدیگر را تکفیر می‌کنیم و باوجود منابع غنی نفت و گاز و آب‌وخاک و انسان کاری، در میان مسلمانان، کاری کرده‌اند که بسیاری از ساکنی ممالک اسلامی در زیرخط فقر زندگی می کنند.

وی افزود: در کشورهای اسلامی فقر مالی، فساد اداری، فساد اخلاقی، بی‌سوادی، بی‌عدالتی، بیکاری و مافوق همه این‌ها جنگ و درگیری حاکم است و این درد ماست.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه در ادامه به دلایل گرفتاری مسلمانان پرداختند و گفتند: مهم‌ترین علت خود ما مسلمانان هستیم که درس نخوانده‌ایم؛ دلیل بعدی نیز وابستگی اکثر سران مسلمانان به کشورهای غربی و شرقی است. امروز کشورهای ثروتمند صنعتی آمریکا، کانادا، فرانسه، انگلیس، آلمان، ایتالیا و ژاپن و روسیه قریب 80٪ ثروت دنیا را در اختیار دارند، آن‌ها نمی‌گذارند ما ترقی و تعالی داشته باشیم و رشد کنیم و ما را در حدی نگه داشته‌اند که همیشه نوکرشان باشیم.

حاج ماموستا قادری افزودند: همه ما شاهدیم 20 سال است جنگی را به ممالک اسلامی تحمیل کرده‌ و افغانستان و عراق و سوریه و یمن را ویران و نفت و گاز این کشورها را می‌برند و تا هزینه آخرین گلوله‌ای را که به سمت خود ما شلیک کرده‌اند از ما نگیرند دست نمی‌کشند؛ چرا این‌گونه شده‌ایم؟ آیا دین ما ضعیف است؟ خیر. دین ما برای همه اعصار و اقشار و ازمنه است هر عیب که هست از مسلمانی ماست. به قول اقبال:

اسلام به ذات خود ندارد عیبی ... هر عیب که هست از مسلمانی ماست

وی در ادامه سخنان خود به ذکر حدیثی از پیامبر اسلام پرداخت و گفت: روزی پیامبر اسلام در حضور یاران خود فرمودند: می‌ترسم در آینده امت‌های دیگر به امتم حمله کنند و آن‌ها را مغلوب نمایند. اصحاب فرمودند: یعنی ما تا این حد دچار ضعف می‌شویم؟ حضرت فرمودند: شما در آن روز ازنظر عده زیاد، اما ضعیفید؛ شما ازنظر آن‌ها چون کف روی آب هستید که فضا را اشغال می‌کنید اما توخالی هستید؛ شما چنان خواهید شد که دشمن دیگر از شما نمی‌ترسد.

 

وی گفت: قدما به ما می‌گفتند هیچ قومی به‌اندازه یهود ترسو نیست اما ما مسلمانان امروز از ترس یهود خود را پنهان می‌کنیم؛ می‌بینید چه بلایی بر سر غزه و بیت‌المقدس می‌آورند؟

ماموستا دکتر قادری تصریح کردند: علی رغم همه توطئه های صهیونیستها، مردم غزه باشرافت و کرامت هستند و مردم قدس شب‌های رمضان مسجدالاقصی و اطراف آن را پر از نمازگزار می‌کنند و به صهیونیست اعلام می‌کنند که ما قدس را تنها نخواهیم گذاشت.

امام‌جمعه پاوه بخش دوم سخنان خود به آیه 12 سوره مبارکه صف اشاره کرد و گفت: خداوند متعال در این آیه ما را به تجارتی مهم بلکه بهترین تجارت دعوت می‌کند و می‌فرماید: ای اهل ایمان آمادگی دارید معامله‌ای پرسود را به شما معرفی کنم که به‌وسیلۀ آن از آتش جهنم نجات یابید؟ آن عبارت از ایمان به خدا و رسول خدا (ص) و جهاد درراه خدا با مال و جان است. این کار برای شما بهترین منفعت است. در آخر هم شمارا به بهشت و به‌جایی می‌برم که تابه‌حال ندیده‌اید. به‌راستی این وعده خداوند بزرگ‌ترین نفع و پیروزی برای ما اهل ایمان است

وی در بخش سوم سخنان خود به حدیثی از پیامبر اسلام اشاره کرد و گفت: روزی پیامبر بزرگوار بعد از فتح مکه و در لحظه‌ای ‌که 90٪ شبه‌جزیره عربستان به آئین اسلام گرویده بودند، در جمع یاران خود فرمودند: اسلام از ابتدا غریب بود و در آینده هم غریب خواهد شد. پس خوشا به حال غُرَبا. اصحاب فرمودند آن غُرَبا چه کسانی هستند؟ در این قسمت که چند روایت وجود دارد پیامبر اسلام فرمود: کسانی هستند وقتی‌که جامعه دچار ضعف و انحراف می‌شود آن‌ها صالح و ثابت می‌مانند. در روایتی دیگر آمده است کسانی هستند که به خاطر حفظ دین خانه و کاشانه خود را به‌جای می‌گذارند و مهاجرت می‌کنند. و روایت دیگر نیز این است که غربا کسانی هستند در برهه زمانی که سنت رسول‌الله در حال تعطیل شدن است آن را احیا می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: بنده اعتقاددارم ما جزو گروه سوم هستیم. زیرا با حضورمان و احیای لیالی قدر و اقامۀ نماز تراویح، داریم سنت رسول‌الله (ص) را احیا می‌کنیم؛ امیدوارم جزو آن جمعی باشیم که رسول خدا (ص) فرمودند: «طوبی للغربا»

ماموستا دکتر قادری در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص صلاح‌الدین ایوبی گفت: او صلیبی‌ها را در ممالک اسلامی بیرون کرد و قدس را از دست صلیبی‌ها پاک‌سازی نمود؛ در جنگ جهانی دوم و 700 سال بعد از فوت صلاح‌الدین، فرانسوی‌ها الجزایر و لبنان و سوریه را اشغال کردند، فرمانده عملیات فرانسوی‌ها بر سر قبر صلاح‌الدین رفت و گفت: بیدار شو مگر تو نبودی که می‌گفتی ما دیگر نمی‌توانیم بر مسلمانان چیره شویم، امروز ما دوباره آمده‌ایم؛ «ها قد عدنا یا صلاح الدین».

وی سپس به مقبره سردار بزرگ اسلام صلاح‌الدین ایوبی اشاره کردند و گفتند: مقبره این قهرمان کورد در کنار مسجد اموی در شام قرارداد؛ مقبره ایشان دارای دو ضریح است و انسان چنان تصور می‌کند که آنجا قبر دو نفر است. اما واقعیت این است که 200 سال پیش حاکم آلمان بعد از خواندن شرح‌حال صلاح‌الدین ایوبی ضریحی ساخته و به شام فرستاده است و حاکمان و علمای شام نیز به احترام محبت حاکم آلمان به صلاح‌الدین ایوبی، آن را در کنار ضریح اصلی نهاده‌اند.

وی سپس به جنگ میان مسلمانان و دشمنان اسلام اشاره کردند و گفتند: روزی جمعی از معتمدین فرانسه به نزد وزیر خارجه این کشور آمدند و گفتند: جنگ ما در خاورمیانه کی تمام می‌شود، دیگر جنگ بس است؛ او گفت این جنگ، جنگ بین هلال و صلیب است و پایانی ندارد، تا هلال باشد صلیب هست و تا صلیب هست هلال هم خواهد بود. پس جنگ تمام‌شدنی نیست.

امام‌جمعه پاوه افزود: جنگ امروز خاورمیانه و در عراق و سوریه و ... جنگ بین هلال و صلیب است؛ اینکه بگوییم جنگ تحالف علیه ارهاب است دروغ است. بنده معتقدم تحالف نمی‌خواهد داعش و ارهاب از بین برود و الّا چگونه این‌همه ارهابی از سوریه به خاک لیبی و افغانستان و یمن رفته‌اند؟ شکی ندارم یا با هواپیما از طریق ترکیه و یا از طریق خلیج‌فارس رفته‌اند. آن‌ها را قدرت‌های بزرگ برده‌اند تا این جنگ بماند و منطقه ما آرامش نداشته باشد.

ماموستا دکتر قادری سخنان خود را با کلام خلیفه دوم حضرت عمر (رض) ادامه داد و گفت: حضرت عمر (رض) خطاب به والدین می‌فرماید: با فرزندانتان آرام برخورد کنید و به نسبت دانش و فهم و درک و سوادشان با آن‌ها صحبت کنید، زیرا آن‌ها درزمانی غیر از زمان شما متولد شده‌اند.

وی خطاب به پدران و مادران گفت: وضع دنیا در زمینه‌های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی هرروز در حال تغییر است.؛ زمانه امروز با عصر من و شما بسیار متفاوت است و جوانان امروز به سلاح‌های خطرناکی چون فضاهای مجازی و ماهواره مجهز شده‌اند، به خاطر رضای خدا هوشیار فرزندانتان بخصوص دخترانتان باشید، اگر هوشیار نباشید ضرر خواهید کرد.

امام‌جمعه پاوه در بخش پایانی صحبت‌های خود در خصوص لیله‌القدر به حدیثی از پیامبر اسلام (ص) اشاره کرد و گفت: پیامبر اسلام در حدیثی صحیح می‌فرمایند: هر کس با ایمان و باور و اخلاص، لیله‌القدر را احیا کند، خدای بزرگ و مهربان از گناهان گذشته او چشم‌پوشی خواهد کرد، این حدیث صحیح است؛ قطعاً وعده پیامبر اسلام وعده پروردگار و عملی خواهد شد. ان شاء الله ما هم امشب با باور و اخلاص خود مشمول این حدیث پیامبر اسلام (ص) شویم.

وی سپس در خصوص رفتار پیامبر اسلام در 10 شب آخر ماه مبارک رمضان گفت: در حدیث است پیامبر اسلام (ص) در دهه آخر رمضان تا سحر نمی‌خوابیدند و اجازه نمی‌دادند اهل‌بیتشان بخوابند تا از فضیلت شب قدر استفاده کنند؛ بسیار جهد می‌کردند و کمتر به فکر دنیا بودند و بیشتر خود را زحمت می‌دادند تا از فضایل رمضان بیشتر نصیبشان گردد.

ماموستا دکتر قادری سپس برای عزت اسلام و وحدت مسلمین و شفای بیماران و رفع مشکل خانواده‌ها و سلامتی جوانان و امنیت دیار و مملکت و شکست دشمنان دعا کردند.

در ادامه برادر محمد رشید امینی شعری زیبا را در وصف لیالی قدر و رمضان قرائت نمودند.

سپس برادر ملا حیدر احمدی قصیده‌ای زیبا تقدیم کردند

حاج ماموستا  دکتر قادری نیز در بخش دیگری از برنامه‌ها، مدت 40 دقیقه به سؤالات شرعی حاضرین پاسخ دادند.

برنامه بعدی تلاوت جمعی یک جزء از قرآن کریم بود که با صوت زیبای آقایان ملانصرالدین خدادادی، ملا محسن رستمی و عالم ازکات تلاوت گردید و نورانیت زیادی به فضای مسجد بخشید

آخرین برنامه شب قدر نماز صلاة التسبیح بود که توسط جناب ملا کریم اداک اقامه شد.

گفتی است تا وقت سحر به‌صورت تخمینی بین 600 تا 700 نفر از برادران و خواهران با ندای "یا رب" "یا رب" شب قدر را سپری کردند.

 

-(0 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.