اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز جمعه، 3 اسفند 1397| 17 جمادي الثاني 1440

چهل سال افتخار

 


کشمکش ها میان دانشگاه الازهر مصر و وزارت اوقاف این کشور بر سر اجازه صدور فتوا

تاریخ انتشار: 1397/3/30
کد خبر: 54242
Print
Rss Services


بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه گزارش می دهد :
کشمکش ها میان دانشگاه الازهر مصر و وزارت اوقاف این کشور بر سر اجازه صدور فتوا
دانشگاه الازهر مصر با وزارت اوقاف این کشور بر سر اجازه صدور فتوی کشمکش های فراوانی داشته اند که این امر منجر به ورود پارلمان این کشور به مبحث اجازه صدور فتوا در این کشور شده است.

به گزارش بخش بين الملل پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت ، دانشگاه الازهر مصر با وزارت اوقاف این کشور بر سر اجازه صدور فتوی کشمکش های فراوانی داشته اند که این امر منجر به ورود پارلمان این کشور به مبحث اجازه صدور فتوا در این کشور شده است.

یکی از پایگاه های خبری مصری گزارش داده است که کشمکش ها میان دانشگاه الازهر مصر و علمای اسلامی این دانشگاه و همچنین وزارت اوقاف مصر بر سر اجازه صدور فتوا بالا گرفته که این امر منجر به ارسال پرونده این کشمکش به پارلمان مصر برایت تصمیم گیری نهایی در این باره است. بر این اساس دانشگاه الازهر مصر و علمای اسلامی که در این دانشگاه حضور داشته به تدریس و پژوهش مشغول هستند مدعی آنند که اجازه صدور فتوا بر عهده آنها می باشد و از سوی دیگر، وزارت اوقاف کشور مصر مدعی آن است ک این وزارت هم اجازه صدور فتوا را دارد. این کشمکش ها در حالی است  که به تازگی قانونی در مصر تصویب شده است که بر اساس آن چهار نهاد مستقل یعنی دانشگاه الازهر مصر و وزارت اوقاف این کشور، مرکزی برای مطالعات اسلامی و همچنین دارالافتای مصر اجازه صدور فتوا را دارند و غیر از 4 نهاد یاد شده اگر فرد، نهاد یا گروهی به صورت مستقل به ارائه فتوا بپردازد مورد پیگرد قانونی قرار گرفته و به زندان محکوم می شود. در عین وجود قانون یاد شده، دانشگاه الازهر مصر و وزارت اوقاف این کشور بر سر صدور فتوا کشمکش های فراوانی داشته اند که این امر منجر به ورود پارلمان این کشور به موضوع شده است.

مصر یکی از کشورهای پیشرو اهل تسنن می باشد که فتواهایی که در این کشور صادر می شود مورد پیروی برخی دیگر از کشورهای اسلامی و به خصوص عربی قرار می گیرد.

لینک خبر:

http://en.abna24.com/news/africa/row-between-egypt’s-al-azhar-ministry-of-awqaf-religious-affairs-over-issuing-fatwas_898170.html

 

-(0 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.