اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز يکشنبه، 5 اسفند 1397| 19 جمادي الثاني 1440

چهل سال افتخار

 


به مناسبت شهادت دکتر چمران / دکتر عباسعلی فرزندی

تاریخ انتشار: 1397/3/30
کد خبر: 54243
Print
Rss Services


به مناسبت شهادت دکتر چمران / دکتر عباسعلی فرزندی
تاریخ پرماجرای انقلاب اسلامی سرشار از لحظه‌هایی است که درخشش شخصیت‌های بزرگ و تاثیرگذار در حوزه‌های مختلف را یادآوری و جایگاه و نقش ستودنی و الهام‌بخش آنان برای نسل‌های جامعه را در معرض دلسوزان و علاقه‌مندان عزت و عظمت نظام و میهن اسلامی قرار می‌دهد.

شهید دکتر مصطفی چمران یکی از این چهره‌های ممتاز و ماندگار در میهن اسلامی است که با گذشت 37 سال از شهادت مظلومانه‌اش هنوز در قامت یک مجاهد تمام‌عیار و انقلابی فرهیخته، وارسته و زمان‌شناس همچنان راهنمای امروز نیروهای مسلح و مدافعان انقلاب اسلامی و کشور در عرصه مأموریت‌های خطیر و فراروی آنان می‌باشد.

دکتر مصطفی چمران که یکی از دانشمندان متخصص و مسلمان بود پس از قیام 15 خرداد 1342 تصمیم به مبارزه مسلحانه با رژیم گرفت و با گذراندن دوره آموزش های چریکی در مصر با مهاجرت به لبنان تحت هدایت های امام موسی صدر گروه حرکت محرومین و جنبش امل را شکل داد و با صهیونیست ها و وابستگان آن ها در لبنان به مبارزه برخاست و خواب راحت را از اشغالگران صهیونیست ربود. او با روحیه جهادی و تلاش دلسوزانه و متعهدانه خود توفیق پیدا کرد خدمات ارزنده و بسیاری را به امت اسلامی ارائه دهدآن دانشمند متعهد با پیروزی انقلاب اسلامی پس از بیش از 23 سال عمل جهادی به ایران اسلامی بازگشت و در مدت کوتاه عمر بابرکت خود توانست در عرصه های مدیریتی و دفاعی خدمات بزرگی به ملت ایران و امت اسلامی انجام دهد. دکتر چمران با پروژه غائله پاوه و محاصره آن شهر مقاوم توسط ضدانقلاب با شجاعت وصف ناشدنی در زیر آتش شدید آنها با هلی کوپتر وارد پاوه شد و با نظر امام خمینی(ره) فرماندهی مدافعان منطقه را علیه ضدانقلاب به عهده گرفت. آن شهید والامقام با درایت و تدبیر همراه با مجاهدت همه جانبه با وجود مشکلات مختلف توانست ظرف مدت کوتاهی ضدانقلاب را به شکست بکشاند و ابعاد شگفت انگیز مجاهدت مدافعان سرزمین اسلامی را به تصویر بکشد. دکتر چمران پس از این مرحله به وزارت دفاع و در اردیبهشت 1359 به سمت نمایندگی امام خمینی(ره) در شورای عالی دفاع منصوب شد و در کنار آیت الله خامنه ای(مدظله العالی) نماینده دیگر امام در این شورا به امور دفاعی و نظامی کشور در آن شرایط حساس و تعیین کننده پرداخت. چمران مجاهد در آن موقعیت و جایگاه برای تغییر و تحول وضعیت دفاعی کشور اقدامات گسترده و مؤثری انجام داد. شهید والامقام چمران با شروع جنگ تحمیلی با اذن امام خمینی(ره) عازم جبهه های جنگ شد و با همراهان محدودی حملات چریکی و نامنظم زیادی علیه متجاوزان بعثی انجام داد و نقش مؤثری در جلوگیری از پیشروی ارتش بعثی به منطقه حساس جنوب کشور ایفا کرد. شهید چمران با برخورداری از ظرفیت بالای ابتکار و خلاقیت و تلاش برای دایجاد هماهنگی بین نیروهای نظامی و مردمی نقش مهمی در ممانعت از تحقق و عملی شدن اهداف و خواسته های شوم و سبعانه ارتش تا دندان مسلح بعثی عراق ایفا کرد.

نبرد عاشقانه رزمندگان در دفاع از سوسنگرد و عملیات به یاد ماندنی آنها برای آزادی این شهر، برگ درخشانی در دفتر زرین دفاع مقدس ملت ایران در برابر دنیای ظلم و سلطه است. شهر سوسنگرد به عنوان یکی از شهرهای دشت آزادگان و خوزستان که در روزهای اولیه جنگ تحمیلی تحت کنترل دشمن بعثی قرار گرفت و به دلیل اینکه این شهر زمینهای برای تصرف اهواز که از اهداف اصلی رژیم بعثی در جنگ بود، برای مدافعان میهن اسلامی بسیار مهم و اساسی بود. منطقه ای که سوسنگرد در آن قرار داشت جبهه میانی خوزستان بود که عراق با کنترل آن میتوانست در هر بخش آن به جاده اصلی اهواز، حمیدیه و سوسنگرد دست پیدا کند.

پیروزی بزرگ آزادسازی سوسنگرد نتیجه همکاری و هماهنگی بین نیروهای ارتش و نیروهای مردمی به فرماندهی پاسداران جان بر کف بود. وحدت بین ارتش و مردم کارایی هر دو مجموعه را مضاعف کرد و تجربه جدیدی را در جنگ در اختیار مدافعان میهن اسلامی قرار داد.

 ارتش بعثی برای اولین بار طعم شکست را چشید و از سوسنگرد گریخت و این پیروزی آغازی برای خلق حماسه های بعدی رزمندگان مدافع ایران اسلامی بود.

تکیه بر نیروی معنوی در نبرد نابرابر نیز از جمله آثار دفاع همه جانبه رزمندگان از سوسنگرد قهرمان بود، به گونهای که شهید چمران در وصف مدافعان سوسنگرد میگوید: «تانکها در یک خط به سوی ما حرکت میکردند و کماندوها در پشت سر تانکها، مسلسلها به دست راه افتادند، یکی از جوانان ما اولین تانک را با یک موشک آر پی جی 7 هدف قرار داد... تانک دیگر حرکت کرد... توپ و مسلسل خود را متوجه ما کرد رزمندگان ما که دیگر موشک آر پی جی 7 نداشتند مشتها را گره کردند و «الله اکبر» گویان به سوی تانک حمله کردند، تانک نیز وحشت زده، جهت خود را تغییر داد و به سوی جنوب گریخت.»

شهید چمران در طول دوران نهضت اسلامی، قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با الهام از مکتب ولایت فقیه و رهبری ولی فقیه زمان حضرت امام خمینی (رحمه الله علیه) همواره به عزت و عظمت ایران و ایرانی و برافراشته نگاه داشتن پرچم استقلال و اقتدار ملی می‌اندیشید و در این مسیر مقدس لحظه‌ای درنگ نکرد و صحنه‌های شورانگیز و شعورآفرین حضور خود در عرصه‌های نبرد با دشمن و ضدانقلاب در کردستان و سپس جبهه‌های نبرد حق علیه باطل در جنگ تحمیلی استکبار جهانی را میدان آزمون و درس آموزی ایمان، همت و بصیرت خود نسبت به این حقیقت قرار داد.

شهید چمران که با آغاز جنگ تحمیلی با کسب اجازه از امام خمینی(ره) به اهواز رفته و با تشکیل ستاد جنگ های نامنظم نقش بسیار مؤثری در توقف دشمن بعثی ایفا کرده بود در خرداد 1360 با طرح ریزی عملیات چریکی مناطق وسیعی از سوسنگرد تا دهلاویه را آزاد کرده بود در مورخه 31 خردادماه 1360 پس از عمری مجاهدت به شهادت رسید.

 

-(0 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.