اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز پنجشنبه، 1 فروردين 1398| 15 رجب 1440

خبر ويژه

 


همایش «تقارب فرهنگ‌ها در سایه قرآن کریم» در قرقیزستان

تاریخ انتشار: 1397/4/12-11:43
کد خبر: 54512
Print
Rss Services


همایش «تقارب فرهنگ‌ها در سایه قرآن کریم» در قرقیزستان
همایش «تقارب فرهنگ‌ها در سایه قرآن کریم» با تأکید بر تأثیر آن در ایران و آسیای مرکزی در دانشگاه بین‎المللی قرقیزستان برگزار و بر ضرورت ایجاد اتحاد و همبستگی جهان اسلام و همفکری علما و دانشمندان، تأکید شد.

به مناسبت بزرگداشت بیست‌‌ونهمین سالگرد ارتحال جانسوز حضرت امام خمینی(ره)، همایش «تقارب فرهنگ‌ها در سایه قرآن کریم» با تأکید بر تأثیر آن در ایران و آسیای مرکزی و با هدف بررسی نقش قرآن کریم در طول تاریخ در ایجاد زمینه‌های قرابت‌های فرهنگی مردمان منطقه و جهان اسلام با حضور جمعی از اندیشمندان قرقیزی و ایرانی در محل دانشگاه بینالمللی قرقیزستان برگزار شد.

قادر مالک اف، روشنفکر دینی قرقیزستان، آداش تکتو سونوا، رییس مؤسسه گفت‌وگوی فرهنگ‌ها، چولپان علی اوا، استاد فلسفه دانشگاه بینالمللی قرقیزستان، حسن اورمشوف، اندیشمند قرقیزی و مشاور اجرایی دانشگاه محمود کاشغری، جیلدیز باقاشوا، رییس کتابخانه ملی عبدالرحیم، رحیم جان اف، رییس نجمن دوستی ایران و قرقیزستان، نورجیگیت، رییس بنیاد ایمان ریاست جمهوری قرقیزستان با ارائه دیدگاه‌های علمی خود، جایگاه اصیل قرآن کریم و فرهنگ اسلامی را در دوستی و پیوند هرچه بیشتر مردمان منطقه بررسی کردند.

همچنین، بر تقویت زمینه‌های همکاری و لزوم بهره مندی از ظرفیت‌های موجود در درون‌زایی اندیشه‌های تقاربی مشترک و پایداری در برابر هجوم فرهنگی غرب تأکید کردند.

حیدرعلی اف، رییس دانشگاه بین‌المللی قرقیزستان در باره برگزاری همایش «تقارب فرهنگ‌ها در سایه قرآن کریم» گفت: اینگونه نشست‌ها فرصت خوبی است که اندیشمندان ایرانی و قرقیز دیدگاه‌های خود را در زمینه تعاملات علمی، فکری و فرهنگی عرضه کنند.

وی افزود: با نگاهی به اندیشه‌های بلند شخصیت‌هایی چون ابن عربی، مولانا، حافظ و ابن فارض تأثیر قرآن کریم را در رشد فکری آنان مشاهده می‌کنیم.

علی مجتبی روزبهانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در قرقیزستان با اشاره به  نامگذاری دهه اخیر به نام «تقارب فرهنگ‌ها» به منظور شناخت و درک بیشتر و متقابل مردم جهان از تنوع فرهنگ‌ها ابراز امیدواری کرد از این مسیر بتوان به  گسترش رواداری، مدارا و صلح گستری به جای خشونت ورزی و افراطی گری کمک کرد.

وی افزود: ایده تقارب فرهنگ‌ها در سایه قرآن کریم می‌تواند به عنوان زمینه‌های اتحاد و همبستگی جهان اسلام و همفکری علما و دانشمندان برای تقارب دیدگاه‌های علمی و فرهنگی آنان در زمینه‌های مختلف و نیز، بررسی مسائل و مشکلات مسلمانان و ارائه راه حل های مناسب و موضع گیری مشترک در برابر آن مورد استفاده قرار گیرد.

 

تقویت بنیان‌های فکری و اعتقادی مسلمانان

مصطفی کویلو، رییس دانشکده الهیات دانشگاه ماناس ترکیه  نیز در مقاله خود با اشاره به نقش تخریبی غرب در فرهنگ و اندیشه و معنویت جهان اسلام بر لزوم تقویت بنیان‌های فکری و اعتقادی مسلمانان تأکید کرد.

همچنین، جهانگیری، مدیرکل روابط بین‌الملل دانشگاه مذاهب با اشاره به تقارب فرهنگ‌ها و ریشه‌های اختلاف آنها و بر لزوم توجه به خرده فرهنگ‌ها و نیز، توانمندسازی جهان اسلام در حوزه های مختلف علمی و فناوری نوین در برایر فرهنگ‌های مهاجم تاکید کرد.

علی حکیم‌پور، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بیشکک با ارائه مقاله خود با عنوان «قرآن کریم و تأثیر آن در تقارب فرهنگی و اجتماعی مردمان ایران و آسیای مرکزی» اظهار کرد: تردیدی نیست که میان مردمان ایران و آسیای مرکزی تقارب فرهنگی زیادی وجود دارد. ساکنان این خطه جغرافیایی به لحاظ ادبیات، زبان، آداب و رسوم، باورهای دینی و اخلاقی درهم تنیده‌اند.

وی ادامه داد: نقش دین به عنوان یک متغیر مهم و اثرگذار در تقارب فرهنگی منطقه خود نمایی می‌کند. وقتی از دین صحبت می‌شود صرفا فقه نیست، علوم مختلف دینی؛ از جمله علوم قرآنی، کلام، تاریخ اسلامی، حدیث، فقه، ادبیات دینی، عرفان و مانند آنها در باور ساختن عقاید مردمان منطقه نقش داشته‌اند؛ اما خورشید درخشان منظومه دینی، قرآن کریم است.

حکیم‌پور گفت: از ویژگی‌های بارز مردمان آسیای مرکزی این است که در طول تاریخ با برادری، دوستی و قرابت فرهنگی کنار هم بوده و هستند. با نگاه مختصری به ایران و اسیای میانه متوجه این حقیقت درخشان می شویم که اندیشمندان این منطقه در زمینه فهم قرآنی در مقایسه با سایر بلاد اسلامی تلاش بیشتری داشته‌اند.

وی همچنین، یادآور شد: قرآن کریم بیش از هرچیز به وحدت اسلامی تأکید دارد؛ چرا که بدون همگرایی اسلامی نمی‌توان از حاکمیت اسلام در میان مسلمانان دم زد. درحقیقت، نگاه وحدت گرایانه قرآن کریم ناظر بر این حقیقت است که دین صرفا یک امر فردی نیست بلکه جنبه اجتماعی آن باید با توسل به این متن وحیانی که در قرآن کریم به عنوان «حبل الله» یاد شده، صورت عملی پیدا کند.

حکیم‌پور خاطرنشان کرد: امید است که در سایه قرآن کریم مودت، مهربانی، گذشت، مدارا، برادری و همبستگی میان همه مسلمانان به ویژه منطقه ایران و آسیای مرکزی افزون تر شود و همچنین به فکر مسلمانان مظلوم جهان اسلام مخصوصا فلسطین باشیم و نگذاریم دشمنان اسلام با ایجاد اختلاف در میان ما به گسترش ظلم و تجاوز خود ادامه دهند.

در ادامه این مراسم، دو تن از قاریان برجسته به قرائت آیاتی از کلام الله مجید پرداختند و بیانیه همایش با تأکید بر گسترش و عمیق همکاری در سپهر فرهنگی، علمی و آموزشی، مبادله تجارب در زمینه قرابت‌ها و گفت‌وگوی فرهنگ‌ها و توسعه فضای آموزشی میان فرهنگی برای همزیستی مسالمت آمیز، اجرای برنامه‌های مشترک فرهنگی، علمی و آموزشی به زبان انگلیسی قرآئت شد.

گفتنی است؛ همزمان با برگزاری این همایش، نمایشگاهی از آثار قرآنی و امام خمینی (ره) در سالن اجتماعات این دانشگاه برپا شد که مورد بازدید حاضران قرار گرفت.

 

-(0 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.