اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز سه شنبه، 28 اسفند 1397| 13 رجب 1440

خبر ويژه

 


مهدی آخرین خلیفه: عقیده مهدویت از منظر اهل سنت

تاریخ انتشار: 1397/4/14-14:58
کد خبر: 54534
Print
Rss Services


توسط یکی از علمای اهل سنت هرمزگان تالیف شد:
مهدی آخرین خلیفه: عقیده مهدویت از منظر اهل سنت
این کتاب، چنان که از نام آن بر می‌‌آید، بررسی تحقیقی-تحلیلی تمام مباحثی است که می‌‌تواند به موضوع مهدویت مرتبط باشد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت ، چنان که از نام کتاب مهدی آخرین خلیفه  بر می‌‌آید، بررسی تحقیقی-تحلیلی تمام مباحثی است که می‌‌تواند به موضوع مهدویت مرتبط باشد.بنابراین سعی شده از معتبرترین منابع و مراجع به همراه ذکر احادیث و روایات از نگاه اهل سنت استفاده شود. تمام سعی و تلاش نگارنده بر این بوده است که تحقیق پیش رو -که به جامعه اسلامی ایران، به ویژه اهل سنت ایران ارائه شده- معتبر و مستند باشد و در آن، از نظرات شخصی صرف خودداری شده‌ و بیشتر از دیدگاه‌‌های بزرگان دین از سلف تا خلف امت بهره گرفته شود.

کوتاه سخن این‌‌که، این پژوهش، به بررسی تحقیقی و تحلیلی احادیث اسلامی در حوزه مهدویت می‌‌پردازد. در آغاز، نگاهی به سخن کسانی دارد که به شکل‌‌های مختلف، این عقیده را در بین جوامع اسلامی از دیرباز تاکنون به چالش کشیده و با ارائه شبهات مختلف نزدیک به نقل و عقل، آن را انکار نموده‌‌اند. البته این نظرات و شبهات، دور از نگاه انتقادی بزرگان و ائمه دین نمانده است. ما نیز با ارائه فهرست مدعیان مهدویت و همچنین فهرست کتاب هایی که در این زمینه از اهل سنت ارائه شده، بر این باوریم که این عقیده، عقیده ای ریشه دار است که از دیرباز و حتی پیش از ظهور اسلام وجود داشته است و البته به شیوه خاص بعد از ظهور اسلام ادامه یافته است. همچنین سخنانی که در رابطه با این عقیده در بین مسلمان رایج شده است،‌‌ نقل و نقد شده است. در نهایت، عقیده اصیل اهل سنت نسبت به این موعود جهانی، با استناد به روایات و سخنانی که در کتاب های معتبر ذکر شده، بررسی شده است.

در دوره‌‌های گذشته، کتاب ها و رساله های کوچک و بزرگ فراوانی در مورد موضوع مورد بررسی، چه به صورت مجزا و مستقل و چه به صورت الحاقی و وابسته تدوین شده‌‌اند؛ چنان که در بخش اول این کتاب، به آن ها اشاراتی نسبتاً مفصلی شده است، ولی متأسفانه در دوره معاصر به ندرت کتاب و رساله ای مستقل در این رابطه نوشته شده است که برخی از آنها را حتی زیر سوال برده و منکر شده‌‌اند، کما این‌‌که به آن ها نیز اشاراتی شده است. البته تمامی این کتاب ها به زبان عربی است و در راستای ترجمه آنها به فارسی نیز اقدام مؤثری تاکنون انجام نگرفته است، مگر تعدادی کتابچه مختصر مربوط به این عقیده که در بین اهل سنت موجودند. بنابراین یکی از علت ها و البته علت اصلی برای تدوین این کتاب به زبان فارسی، همین عامل بوده است.

 

عنوان کتاب: مهدی آخرین خلیفه: عقیده مهدویت از منظر اهل سنت

تألیف:  شیخ سید محمد فیاض صادقیان تالشی، از علمای اهل سنت

ناشر: شورای برنامه‌‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت

چاپ اول: بهار 1397 ش

شمارگان: 1000 نسخه

 

-(1 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.