اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز جمعه، 3 اسفند 1397| 17 جمادي الثاني 1440

چهل سال افتخار

 


نشست علمی نقش مذاهب در شکل گیری تمدن نوین اسلامی در گرگان

تاریخ انتشار: 1397/4/19
کد خبر: 54629
Print
Rss Services


نشست علمی نقش مذاهب در شکل گیری تمدن نوین اسلامی در گرگان
نشست علمی نقش مذاهب در شکل گیری تمدن نوین اسلامی با حضور علمای اهل سنت و تشیع استان گلستان و علمای کشور افغانستان در سالن همایش جامعه المصطفی العالمیه گرگان برگزار گردید.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت به نقل از رابط خبری دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان های گلستان و گیلان، نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان در نشست علمی نقش مذاهب در شکل گیری تمدن نوین اسلامی در گرگان گفت: تمدن رسول اکرم (ص) تمدنی جامعه الاطراف است که با محوریت قرآن کریم بنا نهاده شده که همه فنون و علوم را دربر می گیرد.

حضرت آیت الله نور مفیدی در این نشست علمی که با حضور علمای اهل سنت و تشیع استان گلستان و علمای کشور افغانستان برگزار گردید، اظهار کرد: با بعثت خاتم الانبیاء و نزول قرآن تمدنی بسیار بزرگ و الهی در مدینه پایه گذاری گردید که با محوریت قرآن کریم بنا نهاده شد.

وی با بیان اینکه، تمدن جامعه الاطراف اسلامی با همه تمدن های دنیا تفاوت دارد، افزود: بزرگ ترین و مهم ترین هنر تمدن اسلام، انسان سازی و رساندن انسان به تعالی بود که آن را از همه تمدن های دیگر متمایز می کرد.

حضرت آیت الله نور مفیدی با بیان اینکه، هر تمدنی براساس فرهنگ و دیدگاه خاصی پایه ریزی شده است، افزود: تمدن اسلامی برپایه توحید حقیقی که از اساسی ترین پایه های یک تمدن است پایه ریزی شده است.

وی با تاکید براینکه بنای اسلام بر پایه عدالت بوجود آمده است، گفت: همزمان که تمدن های دیگر آلوده به ظلم هستند، جامعه اسلامی از درون خود برپایه عدالت ایجاد گشته و ظلم در آن معنایی ندارد.

وی با بیان اینکه، شخصیت دادن به انسان توسط انبیاء مهمترین زیربنای اصلی تمدن اسلامی است، گفت: کرامت و خودباوری انسان از اثرات مهم تمدن اسلامی می باشد که باعث شده انسان خود را بشناسد و جایگاه خود را دریابد.

 

امام جماعت اهل سنت روستای قره تپه بهشهر نیز در این نشست علمی با بیان اینکه وحدت اساس شکل گیری تمدن اسلامی است گفت: اگر به آیات قرآن کریم نظر کنیم متوجه می شویم که تمدن اسلامی زمانی اوج می گیرد که ما خطاهای گذشته را درباره کسانی که به حلقه اسلام پیوسته اند، تکرار نکنیم و به روی خود نیاوریم.

مولوی خیرالله یعقوبی با تاکید براینکه، تمدن اسلامی و شاخصه های آن باید از نظر آرای قرآن کریم باشد، افزود: لازم و ضروری است که امروز شاخصه های تمدن را از قرآن و سنت پیامبر خارج کرده و به دنیای زندگی خود بیاوریم.

وی با بیان اینکه اسلام تعامل سازنده با دیگر تمدن ها دارد، گفت: اسلام از عقلانیت های تمدن های دیگر الگو گرفته و جهالت های آنان را کنار گذاشته است.

 

امام جمعه اهل سنت نگین شهر گلستان نیز در این نشست گفت: نیاز امروز جامعه اسلامی نظم اجتماعی و استاندارد سازی اخلاقی آن با تمسک  به قرآن کریم و سنت نبی مکرم اسلام است.

آخوند ابوبکر خوجملی افزود: راه و تعالی رسیدن به تمدن نوین اسلامی برگشت به اصل و سیره نبوی می باشد.

وی با بیان اینکه، علما و روحانیون وظیفه دارند که جامعه را بر اساس شریعت دین تربیت کنند، افزود: علما و روحانیون با تلاش و علم و پشتکار خویش برای طلب علم حقیقی و ناب اسلامی قدم بردارند.

 

نماینده دانشگاه جامعه المصطفی العالمیه ایران در کشور افغانستان نیز در این نشست گفت: در صدر اسلام صحابه و مسلمانان معارف اسلام را طرح کرده و با پیروی از پیامبر (ص) و اجرای فرامین و دستورات الهی باعث پایه ریزی تمدن اسلامی شدند.

حجت الاسلام و المسلمین مهامی با بیان اینکه، امروز باید از همه عوامل و ابزار برای نشر معارف اسلامی تلاش کرد، اظهار نمود: امروز با ایجاد هم بستگی اسلامی نباید بگذاریم معارف ناب اسلامی از ما دور شود تا باعث بوجود آمدن تکفیر و یا چنین گروه هایی گردد.

وی با تاکید براینکه، رشد تمدن اسلامی باعث رشد پیکره اسلامی می  شود، افزود: تضارب افکار و تضار آرا بین مذاهب اسلامی باعث رشد بین مذاهب و در نهایت رشد و تعالی جهان اسلام خواهد شد.

وی گفت: تضارب افکار تهدید نیست بلکه یک فرصت است تا سطح علمی و دینی جهان اسلام ارتقا یابد.

 

نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: امام جعفر صادق (ع) در شکل گیری تمدن اسلامی بسیار تاثیرگذار بوده است.

دکتر معصومی با اشاره به تاثیرگذاری امام جعفر صادق (ع) در شکل گیری تمدن اسلامی، افزود: عمل صالح در معرفت دین تاثیرگذار است و به فرموده آن امام بزرگوار، مهم ترین عامل وحدت در تمدن اسلامی علم و دانش افزایی می باشد.

 

گفتنی است، در این نشست در قالب میزگرد علمی و تخصصی نقش مذاهب در شکل گیری تمدن نوین اسلامی، احمد شکیب فرهنگ استاد دانشگاه افغانستان، سید الهادی هدایت استاد دانشگاه افغانستان، مولوی خیرالله یعقوبی امام جماعت اهل سنت قره تپه بهشهر و آخوند ابوبکر خوجملی امام جمعه نگین شهر به بحث و تبادل نظر پرداختند.

همچنین: مولوی احمد قانع فروتن و دکتر جبرئیلی از علمای کشور افغانستان به ارائه مقاله در مورد نقش مذاهب در شکل گیری تمدن نوین اسلامی، پرداختند.

 

-(1 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.