اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز يکشنبه، 5 اسفند 1397| 19 جمادي الثاني 1440

چهل سال افتخار

 


کفار بصورت مستمر در پی اختلاف افکنی در بین مسلمانان هستند

تاریخ انتشار: 1397/4/22
کد خبر: 54657
Print
Rss Services


امام جمعه سرپل ذهاب :
کفار بصورت مستمر در پی اختلاف افکنی در بین مسلمانان هستند
امام جمعه شهر زلزله زده سرپل ذهاب اختلاف بین مذاهب را نه زمینه برادر کشی؛ بلکه عامل رحمت امت اسلامی دانست.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت به نقل از اساس نیوز، ماموستا رشید ثنایی در دیدار با هیات رسانه ای اساس نیوز در سرپل ذهاب با تقدیر و تشکر از عموم  مردم  ایران در کمک و یاری رسانی به هموطنان زلزله زده  غرب کشور و با مهم خواندن وحدت میان امت اسلامی گفت: «در شرایطی که  دشمنان دین اسلام  تمام  توان و نیروی خود را  برای  تضعیف و نابودی دین اسلام هزینه می کنند، پیروان هر یک از مذاهب  اسلامی  می بایست بر اساس دستورات ائمه خود عمل  نمایند، زیرا فروعات دین در بخش هایی متفاوت از یکدیگر بوده و نمی توان به  همه  آنها  عمل کرد».

وی افزود: «بی تردید جریاناتی هستند که سعی دارند از طریق القائات مسموم و با نسبت دادن عناوین مختلف همچون اخوانی، سلفی و طریقتی به ماموستاهای اهل سنت و فتنه افکنی میان شیعه و سنی، چهره خشنی از دین را به مردم نشان بدهند. لذا مسلمانان باید ضمن حفظ وحدت اسلامی، مراقب ترفندهای دشمنان باشند تا  آنها  نتوانند به اهداف پلید و شوم خود برسند».

امام جمعه  سرپل ذهاب  با مهم خواندن فعالیت علمای دینی درمناطق مرزی اهل سنت اظهار داشت: «پافشاری بر روی سنن قدیمی و پیش کشیدن مسئله بدعت باعث تضاد و چند دستگی در بین  مردم می شود. البته بخشی از افکارهای تند توسط  بیگانگان و افراد افراطی از آن سوی مرزها به داخل هدایت می گردند. به عنوان مثال تاریخ  نشان می دهد  در گذشته  شخصی به نام شیخ احمد مصری ملبس به  پوشش علمای نقشبندیه و اهل تصوف که مردم استان های کردستان و کرمانشاه علاقه بسیار زیادی به  آنها  دارند، در میان  توده مردم نفوذ کرده و با آگاهی  از موازین و احکام  اسلامی  برای خودش مقام و جایگاهی دست و پا کرد، لیکن بعدها مشخص شد که  او جزو عوامل یهود و اسرائیل بوده است».

ماموستا ثنایی ادامه  داد: «همان طور که  می دانیم چند سالی است که غربی ها عوامل خود را به حوزه های علمیه مسلمین می فرستند تا  با تحصیل در مراکز دینی  به نقاط ضعف و قوت ما پی برده و در جهت انحراف جوانان امت اسلامی فعالیت  نمایند. مشکلات اخیر دنیای اسلام در ممالکی مانند مصر و اردن که به رهبری آمریکا صورت می گیرد، برای این است که مردم از علمای خود روی گردان شده اند. مسلمان واقعی کسی است که پیرو الله باشد و با سایر برادران خود، در مسیر مشترک طی طریق کند. بنا به فرمایش پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله وسلم، فرد مسلمان باید هر چیزی را که برای خود می پسندد، برای دیگران نیز بپسندد. کلیه  امورات مومنین  توسط خدای متعال رقم می خورد و الگوی صبر و قناعت از مشخصات  امت الهی می باشد».

امام جمعه سرپل ذهاب سردرگمی دنیای  اسلام در مورد مسئله بدعت را مهمترین مشکل کنونی مسلمانان دانست و متذکر شد: «آنچه که مسلم است بدعت در جامعه اسلامی وجود دارد؛ اما هر مسئله ای را نمی توان به بهانه بدعت، رد و یا تکذیب  کرد. کسانی که شناختی از بدعت ندارند، نباید به هر مسئله ای  ورود پیدا کنند. قدر مسلم همه ما به دنبال فهم کامل دین هستیم و برای این کار باید به سوی فراگیری علم بیشتر گام برداریم».

این عالم اهل سنت تاکید کرد: «آمریکا و استعمارگران اروپایی که گروه داعش و القاعده را به وجود آورده اند برای  دستیابی  به اهداف خود هزینه های هنگفتی را صرف می نمایند. فضای مجازی راحت ترین وسیله جهت شستشوی  افکار جوانان اسلامی است تا هر بیشتر در غفلت  و گمراهی بسر برند. اگر می بینیم که آمریکا در عراق و سوریه جنگ براه انداخته و کشور یمن را به آشوب می کشد به خاطر این است که  اسرائیل غاصب بتواند با استفاده از پریشانی کشورهای اسلامی، هر چه بیشتر به  ملت فلسطین  ظلم بورزد. در این شرایط کشوری مانند عربستان  باید به جای فرمانبرداری از آمریکا، برای متحد کردن سرزمین های اسلامی تلاش کند. اگر حکام عربستانی بخاطر مکه و مدینه  دغدغه دارند باید بدانند که این اماکن مقدس تحت حفاظت باریتعالی  واقع شده اند و اگر گزندی  مقدسات اسلامی را تهدید کند همچون سپاه ابرهه تار و مار خواهند شد».

ماموستا ثنایی در انتقاد از رفتارهای  متناقض  برخی حکام کشورهای اسلامی بیان نمود: «اطاعت از خدای متعال و اطاعت از نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله وسلم  در کاخ ها و عمارت های اسلامی به فراموشی سپرده شده است و رهبران خوشگذران ممالک ثروتمند، بعضا  دست به کارهایی می زنند که به دور از شان و منزلت  یک فرد از میان امت اسلامی است. برای  فرد مسلمان جایز نیست  که نسبت به سرنوشت همنوعش  بی تفاوت بماند. اگر می بینیم که مسلمانان در میانمار سوزانده  شده و در فلسطین  کشته می شوند به  دلیل بی خیالی و بی تفاوتی  کشورهای اسلامی و نادیده گرفته شدن  قانون حقوق بشری است که  خود غربی ها آن را  به تصویب رساندند. در گذشته با آنکه امرای حکومت ها علم  زیادی نداشتند؛ ولی کشورداری شان به خاطر تامین آسایش و رفاه  مردم بود. علمای آن زمان  از امکانات علمی  بالایی برخوردار نبودند، با این حال تقوا و خلوص نیت داشتند و دعاهایشان از سوی باریتعالی  مستجاب می گردید.

علم هرگز نباید در مسیر اهداف شخصی و دنیوی به کار گرفته شود. چنین علمی بیش از آنکه بتواند نفعی به عالم برساند  تبدیل به عادت  شده و زمینه های  انحراف شخص را فراهم می آورد. باید  یقین خود را به وقایع روز قیامت تقویت کرده و بدانیم که در پیشگاه عدل الهی پاسخگوی اعمال مان خواهیم بود».

امام جمعه سرپل ذهاب، نعمت امنیت را ارمغان نظام اسلامی در کشور برشمرد و خاطر نشان ساخت: «وضعیت روستاهای نوار مرزی غرب کشور نسبت به دوران گذشته تفاوت قابل توجهی پیدا کرده است. سابقا هیچ از یک از روستاهای ما آب و برق  کافی نداشتند؛ اما این کمبودها به لطف مسوولین حکومت اسلامی بر طرف گردیده اند. در اینجا روستایی پیدا نمی شود که از نعمت مسجد و نماز جمعه  بهره مند نشده باشد. مسئله امر به معروف و نهی از منکر از اهمیت خاصی برخوردار است؛ زیرا  خدای متعال به انسان امر می کند که همنوعش  را دوست  بدارد. زمانی بود که جوانان مدل موی غربی را  الگوی  پسندیده  و مناسب می دانستند؛ ولی اکنون علاقه به مدل های غربی کمتر شده است».

امام جمعه سرپل ذهاب با اذعان بر این مطلب که  مشکلات معیشتی مردم  به دلیل اتفاقات  اخیر ادامه دار بوده است گفت: «انتظار ما از مسوولین دولت این است که برنامه هایشان را روی مشکلات مردم و خصوصا جوانان جویای کار معطوف نمایند. نیروی  فعال  ما نباید  رویای  زندگی در اروپا  داشته باشد. این همان غفلتی  است که ما از آن  رنج  برده و به راحتی اجازه می دهیم  برنامه های  شبکه های  ماهواره ای بیگانه روی  فرزندان ما تاثیر منفی بگذارند. زندگی دنیوی هر چقدر هم که زیبا و لذت بخش باشد سرانجام به پایان خواهد رسید. پس  جمله علما باید نسبت به مسائل جامعه  و دین مداری افراد دلسوز و متعهد باشند».

 

-(0 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.