اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز يکشنبه، 5 اسفند 1397| 19 جمادي الثاني 1440

چهل سال افتخار

 


زن در اسلام جایگاهی رفیع دارد

تاریخ انتشار: 1397/4/22
کد خبر: 54665
Print
Rss Services


امام جمعه پاوه در همایش حافظان حریم خانواده و گرامیداشت عفاف و حجاب عنوان کرد ؛
زن در اسلام جایگاهی رفیع دارد
ماموستا دکتر ملا قادر قادری در همایش حافظان حریم خانواده و گرامیداشت عفاف و حجاب، به دیدگاه اسلام در خصوص زن پرداخت و گفت: اسلام می‌فرماید: زن رفیق مرد و معاون در خانه، زحمتکش بیت، مربی فرزندان، پاسدار آبروی مرد، حجابش خار چشم دشمن و عفت او عزت برای جامعه اسلامی است؛ پس جایگاه زن در اسلام جایگاهی بااهمیت و رفیع است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه، حاج ماموستا دکتر ملاقادر قادری روز چهارشنبه مورخه 97/04/20 در اجتماع بزرگ مردمی حافظان حریم خانواده و گرامیداشت عفاف و حجاب که در ناحیه مقاومت بسیج سپاه پاوه تشکیل گردیده بود شرکت کرد.

وی در این همایش ضمن خیرمقدم به‌تمامی حضار به 3 مطلب اشاره نمودند: «1-جایگاه زن در اسلام 2-عفاف و حجاب یعنی چه؟ 3- لزوم حفظ هوشیاری در مقطع کنونی»

امام‌جمعه پاوه در ابتدای سخنان خود تبرکاً به دو حدیث از پیامبر اسلام اشاره کرد و گفت: پیامبر اسلام (ص) می‌فرمایند: «إِنّما النِّساءُ شقایقُ الرِّجالُ» زنان شقیقۀ مردان و رفیق و همراه و زحمتکش آن‌ها هستند؛ و در حدیثی دیگر می‌فرمایند: اگر زنی نمازهای یومیه خود را بخواند، روزه رمضان را بگیرد و شرف خود را حفظ کند و با همسر خود در زندگی هماهنگ و از او اطاعت نماید و حریم‌ها را نشکند، آن زن موفق است و در قیامت به او گفته می‌شود بهشت 8 در دارد و به خاطر اعمال نیکش از هر دری که بخواهد می‌تواند وارد شود.

وی سپس به دیدگاه اسلام در خصوص زن پرداخت و گفت: اسلام می‌فرماید: زن رفیق مرد و معاون در خانه، زحمتکش بیت، مربی فرزندان، پاسدار آبروی مرد، حجابش خار چشم دشمن و عفت او عزت برای جامعه اسلامی است؛ پس جایگاه زن در اسلام جایگاهی بااهمیت و رفیع است.

ماموستا دکتر قادری در ادامه با بیان اینکه حجاب شناسنامه و هویت و نشانه قدرت زن مسلمان است، به آیۀ 59 سورۀ احزاب اشاره کرد و گفت: خداوند متعال در این آیه به پیامبر اسلام امر می‌کند که؛ ای رسول به زنان و دختران خود و به زنان مسلمان اعلام کن وقتی از خانه بیرون می‌روند در برابر نامحرم پوشش اسلامی را رعایت کنند.

وی گفت: در این آیه خداوند متعال خطاب به پیامبر اسلام فرموده است اول به زنان و دختران خود امر پوشش و حجاب را اعلام نماید ما هم به‌عنوان مسئول و داعی دین باید اول از خانواده و دختران و همسر و خواهر و مادر خود شروع کنیم زیرا وقتی‌که همسر و دختر ما حجاب نداشته باشد سخن ما در دیگران تأثیر نخواهد داشت.

وی حجاب را وسیله شناسایی و معارفه زن مسلمان دانست و گفت: اگر در خیابانی در ایتالیا و یا در آلمان و ... دختری محجبه عبور کند مردمی که از دور و نزدیک او را مشاهده می‌کنند، درواقع حجاب او معرف و وسیله شناسایی اوست تا دیگران نتوانند در او طمع کنند؛ و از طرفی دیگر اگر زنی حجاب نداشته باشد مردم به او به چشم دیگری نگاه می‌کنند.

امام‌جمعه پاوه سپس به نقشه دشمنان برای جایگزینی فرهنگ خودی در جامعه ما اشاره کرد و گفت: پیامبر بزرگوار ما توصیه فرموده‌اند که ما مسلمانان نباید از کافران تقلید کنیم؛ اما امروزه دشمنان آرام‌آرام دارند فرهنگ بدحجابی را در جامعه در میان دختران ما رواج می‌دهند و می‌گویند زن باید آزاد باشد و در تعریف آزادی می‌گویند زن باید بی‌بندوبار و اهل تمدن عصر حاضر و حر ‌و آزاد باشد.

وی افزود: دشمنان می‌گویند: چادر، مقنعه و روسری نشانه عقب‌افتادگی و جهل و نشانه بی‌تمدنی هستند؛ آن‌ها می‌گویند زن باید در رفت‌وآمد از شوهر خود اذن نگیرد و در انتخاب رفیق خود آزاد باشد

امام‌جمعه پاوه در بخش دوم سخنان خود به تعریف عفاف در جامعه و خانواده پرداخت و گفت: عفت یعنی پاک‌دامنی و عفیفه به زنی گفته می‌شود که دنبال گناه نباشد. انسان اگر زنش سالم و عفیفه و صالحه باشد زندگی باعفت و آبرومندانه‌ای خواهد داشت؛ اما اگر زن و فرزندانش غیر صالح باشند، زندگی خانواده همراه آرامش نخواهد بود.

وی گفت: بنده نه پزشک و نه کارشناس هستم اما تحقیقاتی کرده و به نتیجه رسیده‌ام که بسیاری از مردان به خاطر عدم حرف‌شنوی و برخورد نامناسب اعضای خانواده سکته می‌کنند؛ امروزه در خانواده دختران به حرف پدران خود اهمیتی نمی‌دهند و به میل خود آمدورفت می‌کنند و اگر به آنان تذکر دهند می‌گویند پدر آن زمانه گذشت که شما نصیحت می‌کردید اکنون زمانه عوض شده است و ما به میل و رغبت خود رفتار می‌نماییم.

ماموستا دکتر قادری جنگ امروزۀ دشمنان با زنان ما را جنگ عفت و حریم‌شکنی و بی حجابی و بی­بندوباری توصیف کرد و با اشاره به خواسته دشمنان از زنان ما، گفت: دشمن می‌خواهد؛ زنان ما فرهنگ خودی و سنت گذشتگان را کنار بگذارند؛ ارزش‌های اسلامی را تحقیر کنند؛ بی‌حجابی و بدحجابی را نشانه ترقی بدانند؛  ارتباط بین خود و مردان نامحرم را تسهیل کنند؛ در بازار خودنمایی و مانور دهند و موسیقی برای دختران و زنان ما اولویت شود.

وی در بخش سوم سخنان خود به لزوم زمانه شناسی اشاره کرد و گفت: پیامبر ما می‌فرمایند: اگر می‌خواهیم خوب باشیم، باید زمانه شناس باشیم؛ امروز زمانه‌ای است که دشمنان می‌خواهند هویت و فرهنگ زنان ما را بگیرند و آن‌ها را بی‌هویت نمایند.

وی با تأکید بر این نکته که بدون تردید پدران و مادران دلسوز دخترانشان هستند گفت: شما زنان و دختران عزیز باید سعی کنید هشیار باشید و ناموس خود را حفظ نمایید.

ماموستا دکتر قادری در ادامه به عوامل انحراف جوانان اشاره کرد و گفت: دوری از مساجد، بیکاری، فقر، ضعف برنامه‌های مساجد، ضعف برنامه مدارس، ضعف برنامه‌های رادیو و تلویزیون و تعطیلی امربه‌معروف و نهی از منکر از عواملی هستند که جوانان ما را منحرف و آن‌ها را به‌سوی فرهنگ پرزرق‌وبرق غربی می‌کشانند.

وی در پایان به‌عنوان تحدث به نعمت الهی گفتند: به مصداق حدیث شریف «من لم یشکر الناس لم یشکر الله» از اقدامات عزیزان سپاه هم در تشکیل جلسه و هم در فراهم کردن جهیزیه برای 20 خانواده ممنونم و از برادران محترم جناب سردار عظیمی و سردار ریحانی و مدیرکل محترم کمیته امداد استان جناب آقای خدرویسی و دوستان سپاه و کمیته امداد پاوه تشکر و قدردانی می‌کنم.

 

-(0 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.