اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز يکشنبه، 5 اسفند 1397| 19 جمادي الثاني 1440

چهل سال افتخار

 


حضرت امام رضا (علیه‌السلام) مظهر وحدت بين مذاهب و فرق اسلامي است

تاریخ انتشار: 1397/4/23
کد خبر: 54677
Print
Rss Services


مدرس حوزه علميه احمديه تربت جام :
حضرت امام رضا (علیه‌السلام) مظهر وحدت بين مذاهب و فرق اسلامي است
مولوي احمد صارمي گفت: بدون شك می‌توان ادعا كرد كه اگر نسيم خوش رضوي و عطر دلاويز آن پراكنده گردد، جامعه اسلامي و انساني در ايران و جهان منسجم و متحد در كنار هم قرار خواهند گرفت.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت به نقل از روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، مولوي احمد صارمي، مدرس حوزه علميه احمديه تربت جام در آستانه دهه كرامت و سالروز ميلاد مسعود حضرت علي بن موسي الرضا(ع) طي مقاله اي اظهار داشت: نمی‌توان منكر شد كه آن كيمياي حياتي كه  در حال حاضر اسلام سخت نيازمند است اتحاد و همدلي مسلمين از فرقه‌هاي مختلف با يكديگر است. اكنون كه كفار با همه مخالفت‌ها و تقابل منافعشان با يكديگر بر سر ضديت با اسلام با يكديگر متحد شده‌اند و یک‌تنه و یک‌صدا با روش‌های مختلف به مقابله با اسلام برخاسته‌اند.

وی در ادامه مخاطبين را مورد سوال قرار داد: راستي چرا مسلمين نبايد بااین‌همه عوامل وحدت‌آفرین با يكديگر متحد باشند؟!! به‌ راستی هنگام چنگ زدن به حبل‌ الله فرانرسیده است؟!!

وي در ادامه اين مقاله عنوان داشت: آري اكنون بايد به قرآن خدا و پيامبر (ص) و آل و اصحابش چنگ زد و با ايجاد وحدت عملي، فكري و شعاري، سپري آهنين در مقابل تهاجم و شبيخون كفار ايجاد كرد و در اين راه علاوه بر قرآن و پيامبر(ص) و بسياري موارد و مصداق‌های وحدت‌آفرین بدون شك نگاه و توجه به سيره و روش فرزندان پيامبر(ص) و به كار بستن فرمايشات ايشان می‌تواند يكي از عوامل مهم وحدت زا در جوامع اسلامي باشد و در اين الگو گیری و عمل به مصداق‌هاي رفتاري و گفتاري، چه كسي بهتر از علي بن موسی‌الرضا(ع). امام رئوفي كه هم فرزند پيامبر(ص) و هم عالم و عامل به قرآن است. سیره‌ی عملی ايشان تجسّم عيني وحدت و مظهر خيرخواهي براي اسلام و مسلمین و حتي غیرمسلمانان است.

بدون شك می‌توان ادعا كرد كه اگر نسيم خوش رضوي و عطر دلاويز آن پراكنده گردد، جامعه اسلامي و انساني در ايران و جهان منسجم و متحد در كنار هم قرار خواهند گرفت.

ولي از باب تبرك و تيمن مواردي از سیره‌ی عملي و زندگي پرافتخار آن حضرت را در زمینه‌ی وحدت‌آفرینی ذكر می‌نمایم، اميد است موردتوجه قرار گيرد.

1. عالميت جامع آن حضرت و آشنايي با نحله‌ها و اندیشه‌های مختلف

آن حضرت به‌راستی عالم آل محمد(ص) بود و با علم بی‌پایان و فراوانش با اندیشه‌های اعتقادي و فقهي مختلف عصر خود آشنا بود و در گفتگوها و مناظرات علمي از اين جامعيت استفاده می‌نمود و احترام عالمان ديگر مذاهب و فرقه‌ها را به خود جلب می‌کرد و به اندیشه‌های آنان نيز احترام می‌گذاشت و باعث می‌شد كه علماي مختلف باوجود تفاوت انديشه، در امور كلي اسلام همگام و هم‌نظر ايشان بوده و اتحاد اسلامي را مدنظر داشته باشند.

2. سعه‌صدر و قدرت تحمل انديشه‌هاي گوناگون

آن بزرگوار از روحي به عظمت اقيانوس و به لطافت نسيم برخوردار بودند و با آرامش و تحمّل در بحث‌های علمي، حتي مخالف‌ترین نظريات الحادي و دهري و زرتشتي و نصراني و يهودي را می‌شنیدند و عالمانه و به‌دوراز عصبانيت و ناراحتي پاسخ مي‌دادند و با علماي ضد اسلام نيز با احترام برخورد می‌نمودند و شنيدن مطالب سخيف آنان هیچ‌گاه امام را از مدار، آرامش و متانت خارج نمی‌کرد.

3. ادبيات وحدت‌آفرین و اخلاق و سخاوت ايشان

به‌طورکلی لحن و روش گفتاري و عملي ايشان نوعي ادبيات آرامش‌بخش و وحدت‌آفرین را با خود به همراه داشت كه مخاطب را به سويشان جلب می‌نمود. جاذبه‌ی بيشتري داشت تا دافعه؛ ايشان در ادبيات گفتاري خود هیچ‌گاه سخن كسي را حتي اگر مخالف و متضمّن اعتراض و توهين بود قطع نمي‌كرد و پس از پايان صحبت با فروتني تمام و پاسخ عالمانه و كوبنده، گوينده را قانع می‌نمودند.

سخاوت و بخشش ايشان ضرب‌المثل است و هرگاه چيزي به كسي می‌بخشیدند سعي می‌کردند چهره او را نبيند تا خجالت و تحقيرشان را در سيمايشان مشاهده نكنند.

4. تواضع و فروتني در برخورد با وضيع و شريف

آن بزرگوار در برخورد با بالاترين مقامات و خدمتكاران خويش به لحاظ انساني يك برخورد داشتند و با همه متواضع و فروتن بودند و با خدمتكارانشان غذا می‌خوردند كه حتي موجب اعتراض بعضي از نزديكان قرار می‌گرفتند. ولي ايشان می‌فرمودند پروردگار ما و پدر و مادر ما یکی است و فضيلت فقط و فقط به كردار است.

5. تكريم بزرگان دين و اصحاب و ياران جدشان رسول اكرم (ص)

یکی دیگر از مصادیق مهم وحدت در مورد ایشان احترام به یاران و اصحاب و تاکید بر بی احترامی نکردن و توهین نکردن به آنها است.

6. تصميمات و زندگي عملي آن حضرت نمونه‌ای از وحدت خواهي

بدون شک تصمیم ایشان برای آمدن به خراسان به دعوت و اصرار مامون و قبول ولایتعهدی علی رغم بی میل قلبی، کاری عملی برای حفظ وحدت در جامعه اسلامی در آن زمان بوده است.

 

-(0 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.