اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز پنجشنبه، 2 اسفند 1397| 16 جمادي الثاني 1440

چهل سال افتخار

 


نشست علمی رهیافت وحدت در ارومیه برگزار شد

تاریخ انتشار: 1397/4/31
کد خبر: 54845
Print
Rss Services


نشست علمی رهیافت وحدت در ارومیه برگزار شد
اولین نشست از سلسله نشست های رهیافت وحدت با موضوع صلوات و فضیلت آن در قرآن کریم و روایات با حضور نماینده ولی فقیه، و مسئولین دفتر استانی و علماء و اندیشمندان حوزه و دانشگاه شیعه و اهل سنت در ارومیه برگزار شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت به نقل از رابط خبری دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت استان آذربایجان غربی،به همت اداره آموزش و پژوهش دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان «نشست علمی رهیافت وحدت» با موضوع صلوات و فضیلت آن در قرآن کریم و روایات با حضور نماینده ولی فقیه، مسئولین دفتر استانی و علماء و اندیشمندان حوزه و دانشگاه شیعه و اهل سنت در ارومیه برگزار شد.

این نشست با دریافت مقالات مختلف در محورهای مختلف از جمله بررسی صلوات از دیدگاه تفسیری و مذاهب خمسه برگزار گردید و اندیشمندان مختلف شیعه و سنی به بیان دیدگاه ها و نظرات خود پرداختند.

آقای اصغرزاده، مسئول اداره آموزش و پژوهش دفتر استانی در رابطه با اهذاف این نشست اظهار داشت: هدف نشست های رهیافت وحدت استراتژیک ، صداقت و یکرنگی است و نفی  نفاق و دروغگویی است.

وی افزود: این نشست تاکید بر مشترکات و رعایت احکام و فقه اسلامی است.

آقای اصغرزاده خاطرنشان کرد: در رهیافت وحدت به دنبال تاکید بر مشترکات و رعایت صداقت در فقه شیعه و سنی است

و این مجالس علمی بیانگر انس و الفت بین علمای شیعه و سنی در استان است.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سیدمهدی قریشی، نماینده ولی فقیه در استان نیز اظهار داشت: با تاکید بر مشترکات می توان بر وحدت و یکرنگی بیشتر رسید.

وی افزود: نشست ها و بحث های علمی قبلی با موضوعات مهدویت، حجاب و عفاف، احترام و صلوات بر پیامبر (ص) نیز تاکید بر همین قضیه است.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سیدمهدی قریشی خاطرنشان کرد: رعایت مبانی فقهی و تاکید بر اعتقادات دینی تسری دهنده وحدت در جامعه اسلامی هست.

وی در رابطه با فضیلت صلوات گفت: فضیلت صلوات در ایات و روایات مختلف مورد تاکید واقع شده است و کیفیت صلوات در منابع مختلف شیعه و سنی از جمله صحیح بخاری بیان شده است.

نماینده ولی فقیه در استان تصریح کرد: ذکر صلوات باید همراه با معرفت و به صورت کامل و با لفظ اللهم صل علی محمد و آل محمد بیان شده است.

وی با بیان اینکه صلوات بترا مورد نفی مذاهب مختلف است اذعان داشت: توجه به اسم و آوردن ال محمد مورد تاکید در روایات و منابع فقهی مختلف است و اگر این موارد رعایت نشود صلواتی ابتر و ناقص خواهد بود.

حجت الاسلام فعال آذر، رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان اظهار داشت: جلسات رهیافت گامی در جهت رسیدن به وحدت است و باعث رفع کدورت و کینه ها می شود.

وی افزود: محبت پیامبر اکرم و آل بیت رسول الله نیز جزئی از موارد وحدت بخش در بین مسلمانان است.

حجت الاسلام فعال آذر خاطرنشان کرد: صلوات بر پیامبر و ال رسول الله نیز از مشترکات جزئی مسلمانان است و باعث تعلیف قلوب مسلمین می شود.

وی گفت: توجه به معرف صلوات باعث رهایی از ظلمات و جهل و نادانی و رسیدن به نور و روشنایی است.

رئیس دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان تصریح کرد: صلوات یک مسئله غرور آفرین برای مسلمانان است و نشان دهنده افزایش روحیه  و معرفت قلبی است

فعال آذر اذعان داشت: صلوات نشان دهنده عقاید مسلمین و چکیده اصول دین مسلمین است و اینکه قرآن کریم  اجر رسالت پیامبر اسلام  را مودت فی القربی را معرفی می کند موید همین قضیه است.

وی تاکید کرد: اعتقادات و مشترکات باید مورد توجه علما باشد و نباید دفع گردد و به فراموشی سپرده شود و باید این مشترکات به جامعه و مردم انتقال داده شود.

رئیس دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان اظهار کرد: جدا کردن طلاب از متون اصلی جزء اهداف اصلی وهابیت و جریان های تکفیری است و این مسئولیت علما و اندیشمندان را برای بصیرت افزایی در جامعه سخت می کند.

ماموستا اسماعیلی، امام جمعه موقت مهاباد نیز دز این نشست اظهار داشت: مسلمانان نسبت به دین اسلام وظایفی به عهده دارند و برای عروج و رسیدن به مقامات عالیه ، ایمان به پیامبر(ص)  و شهادت به صداقت پیامبر و اهل بیت، محبت قلبی به پیامبر لازم و ضروری است و باید احترام اهل بیت حفظ شود.

وی افزود: اجر رسالت نیز مودت اهل بیت و خاندان رسول الله معرفی شده است.

ماموستا اسماعیلی خاطرنشان کرد: تصدیق روایات و گسترش شعائر الهی یکی دیگر از وظایف مسلمانان است.

وی گفت: سلام و درود بر پیامبر (ص) نیز در قران کریم و فضیلت صلوات مورد تاکید واقع شده است.

امام جمعه موقت مهاباد تصریح کرد: صلوات از طرف خدا و فرشتگان رحمت است و از طرف بندگان دعا است.

وی اذعان داشت: صلوات بر پیامبر در نماز نیز در فقه اهل سنت بسیار مهم بیان شده است و ملاک قبولی و باطلی در نماز است.

اسماعیلی بیان کرد: صلوات در اذان، شروع در طعام خوردن فرصت و دروازه ای برای رسیدن به خدای متعال است.

ماموستا دکتر امامی، استاد حوزه و دانشگاه نیز اظهار داشت: صلوات تاثیر زیادی بر روح و روان انسان می گذارد و وجدان فردی را به آرامش می رساند.

وی افزود: پیامبر سراج نور و محور وحدت است و از وجود انوار نبی باید بهره مند شود.

دکتر امامی خاطرنشان کرد: مسئله صلوات النبی در فریقین اعم از شیعه و سنی مطرح شده است و صلوات بر محمد و آل محمد راهگشای بشریت و عبودیت همراه با معرفت مطرح شده است.

وی تصریح کرد: صلوات باید به صورت کامل باشد و صلوات ابتر مورد عنایت خدای متعال نخواهد بود و این صلوات کامل همراه با معرفت هست که باعث برکت و سعادت در زندگی دنیوی و اخروی می شود.

 

-(1 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.