اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز پنجشنبه، 2 اسفند 1397| 16 جمادي الثاني 1440

چهل سال افتخار

 


نشست تخصصی ائمه جمعه اهل سنت استان آذربایجان غربی برگزار شد

تاریخ انتشار: 1397/5/15
کد خبر: 55168
Print
Rss Services


نشست تخصصی ائمه جمعه اهل سنت استان آذربایجان غربی برگزار شد
نشست تخصصی و فصلی ائمه جمعه اهل سنت استان با حضور نماینده ولی فقیه در استان، مسئولین دفتر استانی و ائمه جمعه موقت و دائم در ارومیه برگزار گردید.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت به نقل از رابط خبری دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت استان آذربایجان غربی، نشست تخصصی و فصلی ائمه جمعه اهل سنت استان با حضور نماینده ولی فقیه در استان، مسئولین دفتر استانی و ائمه جمعه موقت و دائم در ارومیه برگزار گردید.

حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی ، نماینده ولی فقیه در استان اظهار داشت: ائمه جمعه مسئولان انقلاب اسلامی هستند و در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب علما مسئولیت هدایت فکری مردم و جامعه را بر عهده دارند.

وی افزود: تهاجم فرهنگی و القای شبهات از دیگر موضوعاتی است که جامعه را به انحراف می کشد که علما و ائمه جمعه می توانند فکر اصیل دینی را به جامعه ارائه دهند.

حجت السلام والمسلمین قریشی خاطرنشان کرد: تریبون نماز جمعه یک فرصتی است که جلوی انحرافات گرفته شود و مسائل مرتبط شهرستان ها پیگیری شود.

وی گفت: آشنایی با مسائل جامعه و توجه به شبهات مطرح شده ،می توان وظایف محوله را به نحو احسن انجام داد.

نماینده ولی فقیه در استان اذعان داشت: رفتار و برخورد ائمه جمعه نیز در نوع برخورد مردم نیز تاثیرگذار هست و باید الگو و سرمشق دیگران باشند و اجازه ندهند نزدیکان از امتیاز ویژه برخوردار باشند و تقوا و خداترسی اول باید در درون خود انسان باشد تا حرف انسان در دیگران تاثیرگذار باشد.

وی ادامه داد: محتوای خطبه یکی دیگر از موضوعاتی است که باید مورد توجه ائمه جمعه باشد و خطبه ها و صحبت های ائمه باید متین و آمیخته با روایات و آیات باشد و از مطالب تکراری پرهیز کنیم.

حجت الاسلام فعال آذر ، رئیس دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان اظهار داشت: روحانیون و ائمه جمعه نیز باید با رصد مسائل روز جامعه و شبهات مختلف دینی را برای جوانان تشریح کنند.

وی افزود: آمریکا و اسرائیل که از گذشته به دنبال حذف جریان مقاومت بودند ، همیشه با تلاش مسلمانان با شکست مواجه شدند.

حجت الاسلام فعال آذر خاطرنشان کرد: آمریکای غاصب نقشه دیگری برای فشار به ایران را در دستور کار قرار داده است و می خواهند ایران منطقه و مرزهای اسراییل را ترک کند.

وی گفت: اسرائیل در مشت و تسلط ایران است و فشارهای خارجی به ایران به خاطر تامین امنیت اسرائیل است تا بتوانند امنیت و آرامش را به این کشور برگردانند.

فعال آذر ادامه داد: با فشارهای اقتصادی و تحریم می خواهند ایران را پای مذاکره بکشند.

رئیس دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان تصریح کرد: ائمه جمعه در خطبه ها باید اینگونه مسایل را روشنگری کنند و دلیل فشارهای اقتصادی را برای مردم معرفی کنند.

وی در پایان تاکید کرد: تشکیل ستادهای نماز جمعه می توانند رونق بخش نماز جمعه و در جهت پاسخ به نیازهای مردم باشند.

ماموستا خلیفه زاده، امام جمعه بوکان نیز اظهار داشت: مردم منطقه و شهرستان های مرزی از لحاظ مادی و معنوی با مشکلات بیکاری و تورم مواجه هستند و از جنبه مسائل دینی در قضاوت موضوعاتی هست که می تواند با مشورت و نظرات علماء رفع شود.

وی افزود:  پیروی از مقام معظم رهبری در موضوعات اساسی جامعه، بسیاری از مشکلات را حل خواهد کرد.

ماموستا خلیفه زاده خاطرنشان کرد: ارائه نظرات شخصی و غیر کارشناسی در مسائل دینی باعث تفرقه می شود و باید با اینگونه افراد برخورد شود.

ماموستا ابوبکری، امام جمعه ربط نیز اظهار داشت: اختلافات جزئی در میان مذاهب نباید باعث برهم زدن آرامش و امنیت جامعه شود.

وی افزود: مشکلات معیشتی در شهرستان های مرزی روز به روز بیشتر شده است و این وظیفه مسئولین است تا تلاش کنند مشکلات مردم  حل شود.

ماموستا ابوبکری خاطرنشان کرد: علما هم باید به مسائل شرعی مردم پاسخ دهند و با اتحاد و مشورت جواب سوالات مردم را پاسخگو باشند تا اجازه داده نشود تفکر غیر دینی سلفی و وهابی در بین مردم نفوذ کند.

ماموستا امامی، امام جمعه موقت سردشت هم اظهار داشت: طرح مباحث به روز و مستند توسط ائمه جمعه رعایت شود.

وی افزود: شورای روحانیت در رای و نظرات فقهی و کلامی باید بر اساس فقه اهل سنت عمل کنند.

ماموستا امامی خاطرنشان کرد: با دفاتر طلاق و ازدواج غیررسمی برخورد شود و برای اجرای حکم طلاق نظر شورای روحانیت و ائمه جمعه لحاظ شود.

ماموستا اسماعیلی، امام جمعه موقت مهاباد اظهار داشت: علما و ائمه جمعه نیز می توانند جلسات علمی و فقهی در شهرستان برگزار کنند.

وی افزود: ائمه جمعه اهل سنت استان و مبلغین در جهت رفع شبهات مردم وظیفه سنگینی بر عهده دارند و باید در تریبون نماز جمعه مسائل شرعی و دینی مردم مطرح شود تا مردم در اعتقادات دینی سست نشوند.

ماموستا اسماعیلی خاطرنشان کرد: مسائل اقتصادی نباید سیاسی شود و این مسائل و مشکلات به نفع مردم حل شود.

 

-(0 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.