اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز پنجشنبه، 2 اسفند 1397| 16 جمادي الثاني 1440

چهل سال افتخار

 


جلسه تخصصی شورای روحانیت اهل سنت استان آذربایجان غربی برگزار شد

تاریخ انتشار: 1397/5/16
کد خبر: 55212
Print
Rss Services


جلسه تخصصی شورای روحانیت اهل سنت استان آذربایجان غربی برگزار شد
جلسه تخصصی شورای روحانیت اهل سنت استان آذربایجان غربی با حضور نماینده ولی فقیه استان و مسئولین دفتر استانی و اعضای جدید شورای روحانیت استان برگزار شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت به نقل از رابط خبری دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت استان آذربایجان غربی، حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی، نماینده ولی فقیه در استان اظهار داشت: ‌اعضای شورای روحانیت وظیفه خطیری در رسیدگی به مسائل دینی مردم دارند.

وی افزود: یکی از نعمت های بزرگ خداوند در نظام اسلامی بررسی مسائل فقهی ادیان و مذاهب مختلف و برخورد و رفتار متناسب با مذهب پیروان هست.

حجت الاسلام والمسلمین قریشی خاطرنشان کرد: شورای روحانیت باید بر اساس مبانی فقهی هر مذهب سوالات مردم و ارجاعات مراجع قضایی به صورت شفاف و روشن جواب دهند.

وی گفت: شورای افتاء نیز از بین شورای روحانیت در موضوعات حساس و مهم دینی لازم هست تا اظهارنظر کنند.

نماینده ولی فقیه در استان اذعان داشت: نشست شورای روحانیت اهل سنت و تشیع استان باعث همدلی و همفکری خواهد شد و این جلسات مشترک بین شورای روحانیت شیعه و سنی در زمینه وحدت و صمیمیت می توان گام های موثری برداشت.

حجت الاسلام فعال آذر، رئیس دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان با تبریک به اعضای جدید شورای روحانیت اظهار داشت: به علوم دینی باید نگاه تخصصی داشت که متاسفانه در حوزه دین کمتر به این موضوع توجه شده است.

وی افزود: شورای روحانیت باید به مسائل دینی تخصصی نگاه کنند و اجازه ندهند سوء استفاده دیگران قرار گیرد.

حجت الاسلام فعال آذر خاطرنشان کرد: در مسائل دینی نباید تسامح صورت گیرد چرا که جامعه اسلامی را با افراط و تفریط و مشکلات زیادی روبه رو خواهد کرد.

وی گفت: درقرائت ها و نظرات غیر دینی، دین اسلام متضرر خواهد شد واین وظیفه شورای روحانیت هست که اجازه ندهند زمام امور دینی در دست نااهلان بیافتد.

رئیس دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان تصریح کرد: نبود مرجعیت دینی و عدم  رفع شبهات باعث گردید در بین اهل سنت جریان های مختلف افراطی وهابیت و سلفی نفوذ کنند و جوانان را به انحراف بکشانند.

وی ادامه داد: حضور علمای اهل سنت در جامعه و توجه و پاسخ به مسائل دینی باعث می شود جریان های انحرافی نتوانند وارد افکار مردم شوند.

همچنین فعال آذر تاکید کرد: مسئله بعدی تحریض مومنین است که در شرایط فرهنگی حال حاضر جامعه باید در بین علما و سایر مردم روشنگری شود تا مردم را به سوی حق و حقیقت تشویق کنند.

ماموستا بیضاوی، امام جمعه اهل سنت ارومیه نیز اظهار داشت: مسئله شورا و مشورت یک مسئله قرآنی است و حتی پیامبر اکرم با اصحاب مشورت می کردند.

وی افزود: مسئله فتوا و قضاوت نیز از موضوعات مهم در فقه اسلامی است و بر رعایت عدالت و حق تاکید شده است.

ماموستا بیضاوی خاطرنشان کرد: شورای روحانیت نیز باید در فتواها دقت داشته باشد و بر اساس فقه اسلام و به صورت شفاف و دقیق نظرات خود را بیان کنند.

وی گفت: در فقه اهل سنت نیز بر مشورت تاکید شده است  و با علم به مسائل روز و توجه به وجدان انسانی و ناظر دانستن خدای متعال می توان فتوای مورد تایید دین ارائه داد.

امام جمعه اهل سنت ارومیه تاکید کرد: نفوذ در بین مردم به عنوان مرجع دینی و برخورد عالمانه و رفتار همراه با سعه صدر باعث نزدیکی و مراجعه مردم به روحانیون اهل سنت خواهد شد.

ماموستا رئوف عمری، منتخب جدید عضو شورای روحانیت پیرانشهر نیز اظهار داشت: انتخابات شورای روحانیت به صورت هماهنگ و منظم برگزار شد و هیچگونه شبهه و اعتراضی به آن وارد نبود.

وی افزود: وظایف شورا نیز خیلی مهم هست چرا که دین و دنیای مردم را درگیر خواهد کرد.

ماموستا عمری خاطرنشان کرد: با مشورت و نظر جمعی با اطمینان کامل جواب سوالات و استعلامات مردم و دستگاه های مربوطه داده خواهد شد.

وی گفت: برخورد محبت آمیز و الگو قرار دادن سیره پیامبر می تواند باعث مقبولیت و مشروعیت شورای روحانیت در بین مردم باشد.

عضو شورای روحانیت پیرانشهر تصریح کرد: عدالت، برخورد محبت آمیز باعث جهانی شدن دین اسلام و به کمال رسیدن انسان ها شد و رفتار به همراه عمل باعث نزدیک شدن تمام انسان های آزادی خواه و با وجدان و بیدار به نبی مکرم اسلام گردید.

 

-(0 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.