اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز پنجشنبه، 2 اسفند 1397| 16 جمادي الثاني 1440

چهل سال افتخار

 


حج کنگره عظیم و بزرگ جهانی و جلوه اقتدار اسلام است

تاریخ انتشار: 1397/5/22
کد خبر: 55341
Print
Rss Services


عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت :
حج کنگره عظیم و بزرگ جهانی و جلوه اقتدار اسلام است
شیخ خلیل افرا گفت: حج این اجتماع عظیم در این برهه حساس کنونی ضربه ای است مهلک بر دشمنان و مغرضین و کسانی که شبهه افکنی می کنند و مشت محکمی است بر چهره کسانی که به دنبال ایجاد تفرقه در بین مسلمین، شیعیان و اهل سنت هستند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت به نقل از رابط خبری دفترنمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ خلیل افرا، عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت در گفتگو با خبرنگار دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر در خصوص شبهاتی که در فضاهای مجازی و شبکه های اجتماعی از طریق افراد مغرض منتشر و انواع و اقسام ایرادات گرفته می‌شود تا این واجب مسلم الهی را زیر سؤال ببرند، گفت: شبهات از دیر باز بوده و از همان ابتدا تشکیک و انواع ایرادات در جامعه اسلامی بوده و مردم را به شک می انداخته اند. در اصل این عمل کار یهود و دشمنان اسلام است و اگر چنانکه ایجاد شبهه از عناصر داخلی بوده باشد کار منافقین و افرادی بی اعتقاد است. و معاندین می خواهند  در بین صفوف مسلمین و در میان جوانان از طریق شبکه های ماهواره ای و شبکه های مجازی به شبه افکنی بپردازند و بر این نیتند تا در میان مسلمین شکاف و رخنه و اعتقادات مردم را نسبت به ارکان دین سست کنند.

یکی از شبهاتی که سال‌ها مطرح است این است که چرا به واسطه حج جیب این اعراب را پر می‌کنید و به جای آن به فقرا کمک کنید، جهیزیه بدهید و مسائلی از این دست در پاسخ به این افراد چه باید گفت؟

حج رکنی از ارکان اسلام است و هرکسی که مستطیع باشد و استطاعت مالی و توانایی جسمی داشته باشد باید به زیارت  خانه خدا و حج مشرف شود. با طرح این مسئله که چرا هزینه های حج را در راه خیر و کمک به نیازمندان مصرف نمی کنید؟ و چرا برای ازدواج جوانان و برای تهیه جهیزیه دختران کمک نمی کنید؟  باید در پاسخ به این افراد گفت که کمک به هم نوعان و نیازمندان و تهیه جهیزیه وهمه این ها سنت است و بعضی از مواقع حتی واجب است. اما وقتی انسان این رکن از اسلام واجب  و بر ذمه اوست هیچکدام از این ها این فریضه را از ذمه انسان ساقط نخواهد کرد. مثل این است که فردی بگوید من به جای روزه گرفتن کفاره آن را پرداخت می کنم. اگر شما توان روزه گرفتن دارید باید روزه بگیرید. حج هم اینچنین است حتی در صورتی که توان و استطاعت جسمی و سلامت جسمانی هم نداشته باشید باید کسی را به نیابت و به وکالت به حج بفرستید تا به جای تو مناسک را انجام دهد. یعنی به هیچ عنوان از گردن انسان این عمل واجب ساقط نمی شود. حتی تا جایی که در مذاهب اهل سنت و همچنین در میان برادران شیعه هم اینچنین است اگر شخصی از دنیا رفت و مستطیع بوده باید وارثین در صورتی که آن فرد زکات نداده زکاتش را محاسبه کنند و به فقرا پرداخت کنند و اگر مستطیع بوده و به حج نرفته دِین بر گردن اوست و باید به جای آن فرد و به نیابت او به حج بروند.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه موقت اهل سنت کنگان در ادامه گفتگو عنوان کرد: اما اگر شخصی متمول است و توانایی حج رفتن را دارد، افزون بر مال و دارائی اش به فقرا و به مستمندان و به مستحقین کمک کند و اتفاقا کمک به همنوعان و به نیازمندان تأکید و توصیه دین است و بعضی اوقات واجب است. و دستور است که مازاد مایحتاج خود را انفاق کنیم و اتفاقا افرادی که به احکام دین و اسلام خود را ملتزم می دانند از دیگران دستگیری و به نیازمندان یاری و کمک می رسانند.

وی افزود: حج  کنگره و کنفرانس عظیم و بزرگ جهان اسلام است که مسلمانان جهان از هر مذهب و از هر نژاد و رنگی چه فقیر و چه غنی و ثروتمند دور هم جمع می شوند و عظمت اسلام را به رخ عالم و جهانیان  می کشند، این اجتماع عظیم در این برهه حساس کنونی ضربه ای است مهلک  و محکم بردشمنان و مغرضین و کسانی که شبهه افکنی می کنند و مشت محکمی است بر چهره کسانی که به دنبال ایجاد تفرقه در بین مسلمین، شیعیان و اهل سنت هستند. کسانی که در صدد ایجاد بد بینی بین شیعه و اهل سنت هستند و به دنبال این هستند که صفوف یکپارچه اسلام از هم گسسته شود. بین برادران دینی درگیری ایجاد می کنند و تماشا می کنند مثل همین دشمنی هایی که اکنون در بعضی از کشور های اسلامی ما متاسفانه شاهد آن هستیم.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت با بیان اینکه مسلمان باید زیرک باشد تصریح کرد:  ما باید زیرک و هوشمند باشیم  و به این گفته های سست و بی اساس اهمیت ندهیم. لیکن متمولین هم باید در نظر بگیرند که حج یکبار بر آن ها واجب است. در صورتی که توان دارند به دیگران هم این فرصت را فراهم کنند. کسانی که نیاز مالی دارند، کسانی که محتاج جهیزیه هستند، کسانی که بیمار دارند قطعا باید به این افراد کمک کنند. ما می بینیم بعضی از افراد هر سال مشرف می شوند و مبالغ بسیار و کلانی را هرسال صرف حج می کنند. کسی نمی تواند مانع این افراد بشود اما اگر در پی رضا و خشنودی پروردگار متعال هستند بهتر است به مساکین، ایتام و فقرا کمک کنند. به کشور های اسلامی که نیاز دارند و چه بهتر که به کمیته امداد که بسیاری از نیازمندان را تحت پوشش دارد کمک کنند.

 رئیس هیئت افتاء اهل سنت استان بوشهر در بخش دیگری از این گفتگو ضمن دعای خیر برای طول عمر و سلامتی مقام معظم رهبری گفت: بحمدالله ما در این کشور از نعمت سکانداری آگاه و بیدار و بصیر و رهبری رهبرانقلاب مقام معظم رهبری"حفظه الله تعالی" برخوردار هستیم که ایشان نه فقط رهبر شیعیان واهل سنت ایران  بلکه رهبر و زعیم تمام جهان اسلام است. رهبری روشن بینانه و روشن فکرانه ایشان موجب هدایت مسلمین است و راه را برای همه ما نشان می دهند و بی شک در این برهه از زمان بیشتر از هر زمان دیگر باید گوش به فرمان ایشان باشیم تا از مکر و دسیسه های معاندین و دشمنی دشمنان اسلام در امان و مصون بمانیم.

با توجه به به ایام پر فضیلت دهه اول ذی الحجه، حضرتعالی برای کسانی که به دنبال این هستند که از این ایام پر خیر و برکت بهره و حظ معنوی ببرند چه توصیه ای دارید؟

بهترین اعمال در این ایام عمل صالح است و بهترین عمل صالح در این روزها نماز خواندن است، قرآن خواندن است، دعا و نیایش و صدقه دادن  و روزه گرفتن است. توصیه و تأکید مذاهب اسلامی و بزرگان است که از اول ذی الحجه تا روز عرفه روزه گرفته شود. هشت روز برای استقبال و آماده شدن برای روز عرفه است و روزه روز عرفه هم برای استقبال روز عید قربان است و حتی گفته شده است که این ایام برتری دارد به ده شب آخر ماه مبارک رمضان، چرا که عبادت هایی که در ده شب آخر رمضان توصیه شده در دهه اول ذی الحجه هم هست اما مناسک حج در دهه آخر رمضان نخواهد بود.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت در پایان گفتگو اظهارداشت: ان شاءالله و به خواست خدای متعال عید ما همان روزی خواهد بود که از طریق دفتر مقام معظم رهبری اعلان خواهد شد و کل استان بوشهر و بلکه کل کشور و مناطق قومی طبق اعلان دفتر رهبری عید خواهند گرفت.

 

-(0 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.