اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز سه شنبه، 29 آبان 1397| 12 ربيع الاول 1440

 


حرکت سیدالشهداء(رض) برای احیای سنت امر به معروف و نهی از منکر بود

تاریخ انتشار: 1397/6/24
کد خبر: 56047
Print
Rss Services


عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت:
حرکت سیدالشهداء(رض) برای احیای سنت امر به معروف و نهی از منکر بود
شیخ خلیل افرا: هچنان‌که پیامبر(ص) برای ما اسوه و نمونه هست، آل‌بیت‌ پیامبر(ص) هم برای ما اهل سنت اسوه و نمونه هستند و اقتداء و پیروی از آنها بر ما واجب است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت به نقل از رابط خبری دفترنمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ خلیل افرا، عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه موقت اهل‌سنت کنگان در خطبه‌های نماز جمعه این هفته با‌اشاره به محبت و دوستی اهل‌بیت(ع) در میان اهل سنت اظهار کرد: در دین اسلام اهل‌بیت پیامبر از منزلت و مقام رفیعی برخوردارند. منزلت و مقام رفیع اهل‌بیت پیامبر بر هیچ‌کس مخفی و پوشیده نیست. خدای متعال در قرآن‌کریم از آنها مدح و تمجید نموده و به نص صریح قرآن آنها پاکند و در احادیث صحیح از پیامبر(ص) به منزلت رفیع و درجات عالیه‌ی آنها اشاره شده است.
وی افزود: اهل‌بیت پیامبر(ص) بر ما حق زیادی دارند. حقوق آنها بسیار زیاد و متعدد است. اولین حق آنها بر ما مسلمانان محبت و دوست داشتن آنهااست. این محبت نسبت به آنها محبت خاص است که کسی در این محبت با آنها شریک نمی‌شود.
عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل‌سنت با اشاره به احادیث وارده در این‌خصوص گفت: یکی از وصایای رسول‌خدا(ص) نسبت به اهل‌بیتش که می‌فرماید: «اذکرکم الله فی اهل‌بیتی» یا حدیثی دیگر، زمانی که عموی پیامبر عباس نزد او آمد و شکایت کرد اینکه بعضی از قریشیان در حق بنی‌هاشم جفا می‌کنند پیامبر(ص) فرمود: قسم به آن‌کسی که جان من در دست اوست اینها ایمان نمی آورند تا اینکه شما را دوست بدارند برای رضای‌خدا و برای خویشاوندی من. یا در حدیث دیگری پیامبر(ص) می‌فرماید: همانا خدای عزوجل فرزندان اسماعیل را برگزید و از فرزندان اسماعیل کنانه‌ را برگزید و از کنانه قریش و از قریش بنی‌هاشم و مرا از بنی‌هاشم برگزید.
خطیب‌جمعه، محبت اهل‌بیت را فرض و واجب دانست و خاطرنشان کرد: اولین حقی که اهل‌بیت پیامبر بر ما دارند محبت است، یعنی محبت آنها بر ما فرض و واجب است.
وی دومین حق را درود فرستادن بر اهل‌بیت عنوان کرد و گفت: همانطوری‌ که در حدیث آمده است، یکی از اصحاب به پیامبرخدا(ص) بیان کرد: خداوند به ما دستور داده است تا بر شما درود فرستیم. چگونه درود بفرستیم.؟ مدت زمانی پیامبر(ص) ساکت شد. سپس جواب داد بگویید: «اللهم صلی علی محمد و علی ءال محمد کماصلیت علی ابراهیم وعلی ءال ابراهیم و بارک علی محمد و علی ءال محمد کما بارکت علی ابراهیم و علی ءال ابراهیم انک حمید مجید.» یعنی در پایان هر نمازی چه فرض و چه سنت، همانطور که درود بر پیامبر می‌فرستیم درود بر آل پیامبر هم می‌فرستیم.
رئیس هیئت افتاء استان بوشهر با اشاره به اینکه هیچ گروهی این منزلت و این مقام را ندارد که نامشان هر لحظه بانام پیامبر(ص) ذکر شود و آن هم در بهترین عبادت‌ها، افزود: ما در ایام ماه محرم، مخصوصا دهه‌ی اول و بویژه روز تاسوعا و عاشورا زمانی‌که تاریخ را ورق می‌زنیم به یاد حرکت و هجرت سیدنا حسین بن علی(رض) می‌افتیم. حرکت سیدنا حسین بن علی(رض) از سوی مکه در روز هشتم ذی‌الحجه معروف به روز ترویه بسوی کوفه و سرزمین کربلا برای احیای سنت جدش رسول خدا(ص ) بود.
وی با بیان اینکه حرکت سیدالشهداء(ع) برای احیای سنت امر به معروف و نهی از منکر بود، یادآور شد: در حرکت سیدنا حسین بن علی(رض) دروس و مواعظ و تعالیم زیادی وجود دارد. یکی از بزرگ‌ترین تعالیم و آموزش‌ها این است که مسلمان باید آزاد زندگی کند. امام حریت و آزاد زیستن را به ما یاد می دهد. آنها می‌خواستند حکمی از احکام خدا در قرآن کریم و نصی از نصوص شرعی که شورا می‌باشد را لغو کنند. برای اثبات این حکم که جز رضای خدا چیزی در آن نبود، سیدنا حسین بن علی(رض) حرکت خود را آغاز کرد و بسوی آنها رفت.
عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت در ادامه سخنان اظهار کرد: دومین امر مهم که از این حرکت می آموزیم گفتار گهربار و تاریخی آن حضرت است که فرمود: «هیهات منا الذله.» پیامبر در فضائل سیدنا حسین بن علی (رض) می‌فرماید: «حسین منی وانا من حسین اللهم احب من احب حسینا» و همچنین: «ان الحسن و الحسین سیدا شباب اهل الجنه» یا می‌فرماید: «هما ریحانتیان من الدنیا».
وی با بیان اینکه در فضائل اهل‌بیت پیامبر و فضائل سیدنا حسین بن علی (رض) در صحاح سته احادیث بسیاری بیان شده است اظهار کرد: بر ما مسلمانان لازم است که در همه‌ی ایام، بخصوص در ایام ماه محرم سیرت و زندگی این بزرگان که مقتدای ما بعد از پیامبر(ص) هستند را بخوانیم و بر طریقه‌ و راه و روش آنها اقتدا نماییم. زیرا همانطوریکه پیامبر(ص ) برای ما اسوه و نمونه است آل‌بیت‌پیامبر(ص) هم اسوه و نمونه ما هستند و اقتدا به آنها بر ما واجب است.
وی در  پایان برای طول عمر با عزت و صحت و سلامتی مقام معظم رهبری “حفظه الله” دعا کرد.

 

-(0 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.