اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز يکشنبه، 5 اسفند 1397| 19 جمادي الثاني 1440

چهل سال افتخار

 


شناخت مصادیق امر به معروف و نهی از منکر لازم احیای این فریضتین است

تاریخ انتشار: 1397/6/25
کد خبر: 56081
Print
Rss Services


امام جمعه شهر مریوان:
شناخت مصادیق امر به معروف و نهی از منکر لازم احیای این فریضتین است
امام جمعه شهر مریوان امر به معروف و نهی از منکر کردن را از دستورات دین اسلام دانست و گفت: شناخت مصادیق امر به معروف و نهی از منکر لازم احیای این فریضتین است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت به نقل از رابط خبري دفتر نمايندگي ولي‌فقيه در امور اهل‌سنت استان کردستان، ماموستا ملا مصطفی شیرزادی در خطبه های نماز جمعه این هفته در محل مسجد جامع این شهر اظهار داشت: یک هزار و 440 سال پیش رسول الله(ص) به همراه یاران خوبش از مکه مکرمه به مدینه منوره هجرت نمودند.

وی تصریح کرد: این تاریخ یادآور آن زمان است تا یادی کنیم و اندیشه نمائیم که چگونه رسول الله(ص) و اصحاب آن حضرت از خانه و کاشانه خود به خاطر دین اسلام و اجرای دستورات الهی از تمام داشته هایشان گذشتند و به مدینه مهاجرت نمودند.

وی به پیمان عقبه نیز اشاره کرد و گفت: در پیمان عقبه یک  12 نفر از انصار و سال بعد در پیمان عقبه 2 که رسول الله(ص) مصعب را به سوی آنان فرستاد 72 نفر از انصار حضور داشتند که 2 نفر از این تعداد زن بودند.

امام جمعه شهر مریوان با بیان اینکه حضور این بانوان در این پیمان آن هم در صدر اسلام بیانگر این است که زنان پای به پای مردان سنگینی بار مشکلات ترویج دین اسلام را در آن دوران به دوش کشیده اند، خاطرنشان کرد: بر خلاف دیدگاهی که به زنان قبل از دین اسلام و به عنوان برده و کنیز وجود داشت این دین الهی برای زنان ارزش و احترام زیادی قائل شده است.

ماموستا شیرزادی به مفاد این پیمان نامه ها نیز گریزی زد و خاطرنشان کرد: امام مالک(رض) در حدیثی از جابر ابن عبدالله(رض) روایت می کند «که اینان به رسول الله(ص) عرض کردند «یا رسول الله! ما بر سر چه چیزی با تو پیمان ببندیم و مفاد پیمان چه باشد؟ رسول الله(ص) پاسخ فرمودند «شنیدن و اطاعت کردن، خرج نمودن مال در راه خدا هم در ثروتمندی و هم در نداری، امر به معروف و نهی از منکر، و قیام دسته جمعی برای دین خدا قیام و نترسیدن از سرزنش سرزنش کنندگان از مفاد این پیمان نامه باشد»

وی تصریح کرد: پیامبر مکرم اسلام در این پیمان نامه از انصار خواست در صورت مجبور شدن اصحاب از مکه به مدینه آنها را یاری دهند و آنچنان که از خود و خانواده خود محافظت می کنند، از آنها نیز محافظت نمائید.

خطیب نماز جمعه گوش کردن کامل قبل از ادای هر سخن را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: خداوند در قرآن در این باره می فرماید:« كساني كه سخنان را مي‏شنوند و از نيكوترين آنها پيروي مي‏كنند، آنها كساني هستند كه خدا هدايتشان كرده، و آنها خردمندانند».

جهاد جان و مال در راه خدا از ویژگی های مومنان واقعی است

ماموستا شیرزادی اضافه کرد: مسلمان واقعی کسی است که اگر روزی احتیاج به جهاد در راه خدا بود با مال و جان خود بدون هیچ تاخیر و تاملی جهاد کند.

وی امر به معروف و نهی از منکر کردن را از دیگر رسالت های مهم هر مسلمانی دانست و خاطرنشان کرد:  پیامبر(ص) امر به معروف و نهی از منکر را بر همه ما واجب نموده است.

وی گفت: هر کدام از ما در هر پست و جایگاهی به اندازه تاثیرگذاری که داریم باید در راستای احیا و ترویج امر به معروف و نهی از منکر تلاش کنیم و برای دستیابی به این هدف حرکت براساس شناخت در اولویت ما قرار گیرد.

 واقعه عاشورای حسینی از تلخ ترین وقایع ماه محرم است

ماموستا شیرزادی در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه این هفته با اشاره به قرار گرفتن در ماه محرم و آغاز سال هجری قمری اظهار کرد: خداوند در سوره توبه آیه 36 در مورد ماه ها می فرماید: « در حقيقت‏ شماره ماه ‏ها نزد خدا از روزى كه آسمانها و زمين را آفريده در كتاب علم خدا دوازده ماه است از اين دوازده ماه چهار ماه حرام است اين است آيين استوار ... »

خطیب نماز جمعه مریوان به روز تاسوعا و عاشورا و عظمت این دو روز هم اشاره کرد و اذعان کرد: در ماه محرم واقع های زیادی به وقوع پیوسته که یکی از تلخ ترین آنها مربوط به سال شصت هجری و واقعه کربلا بوده است.

ماموستا شیرزادی مهم ترین هدف امام حسین(ع) را از قیام عاشورا اصلاح امت جدشان رسول الله(ص) و توسعه دین و اجرای امر به معروف و نهی از منکر عنوان کرده اند، اظهار کرد: به عنوان امت رسول الله و پیروان مکتب امام حسین(ع) ما نیز باید احیا امر به معروف و مقابله با منکرات را در اولویت خود قرار دهیم.

وی در ادامه به درخواست هایی که از سوی صندوق بیمه عشایری کشاورزی برای اطلاع رسانی در مورد اهمیت زیرپوشش قرار گرفتن بیمه کشاورزی اشاره کرد گفت: کشاورزان با پرداخت حق بیمه می توانند از حقوق و مزایای این بیمه در دوران بازنشستگی بهره مند شوند.

امام جمعه شهر مریوان از آب نیز به عنوان یکی از سرمایه های حیاتی نام برد و اظهار کرد: صرفه جویی در مصرف این مایع حیات از سوی اقشار مردم ضروری بوده و نباید اجازه دهیم این سرمایه ملی هدر برود.

به گفته ماموستا شیرزادی، برخی خانه ها دچار فرسودگی سیستم لوله کشی هستند و الان در آستانه فصل پاییز هستیم و فصل تمیز کردن خانه هاست مردم سعی کنند در هنگام شستن ماشین یا فرش در مصرف آب صرفه جوئی نمائیم.

وی خاطرنشان کرد: نباید با مصرف بی رویه آب دیگران را از انجام امورات شرعی محروم کنیم.

امام جمعه شهر مریوان از ورود پول و دلار تقلبی به بازار هشدار داد و خطاب به مردم مریوان گفت: هوشیار باشید و از کارشناسان کمک گرفته یا از دستگاه تشخیص اسکناس اصل استفاده کنید تا دچار مشکل نشوید.

وی در پایان بر برخورد با محتکرین کالاها تاکید کرد و گفت: مردم در خرید اجناس صرفه جوئی کنند و با مقابله با محتکرین زمینه رفع مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد فراهم شود.

 

-(1 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.