اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز جمعه، 3 اسفند 1397| 17 جمادي الثاني 1440

چهل سال افتخار

 


طلاب را طوری پرورش کنیم که "مُلا" شوند

تاریخ انتشار: 1397/7/10
کد خبر: 56510
Print
Rss Services


عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت در مراسم آغاز سال تحصیلی مدارس علوم دینی شهرستان پاوه؛
طلاب را طوری پرورش کنیم که "مُلا" شوند
حاج ماموستا دکتر قادری در مراسم آغاز سال تحصیلی مدارس علوم دینی شهرستان پاوه؛ با اشاره به تنوع سلایق و عقاید در میان روحانیون و مدرسانِ مدارس، خاطرنشان کرد: هرچند سلایق ما همانند یکدیگر نیست ولی سعی کنیم به خاطر خدا و اسلام و منطقه و دیار و وطنمان تفاهم داشته باشیم و طلاب را چنان پرورش کنیم که مُلا شوند و آن‌ها را به‌سوی حزب و گروه خاصی که خود به آن گرایش داریم هدایت نکنیم و بگذاریم بعدازآنکه مُلا شدند خود مسیرشان را انتخاب کنند چون اگر ما آن‌ها را وادار کنیم ما راتنها خواهند گذاشت و اگر خودشان انتخاب کنند به طریق خود خواهند ماند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه، روز دو‌شنبه 09/ مهر /1397  ماموستا دکتر ملا قادر قادری در مراسم آغاز سال تحصیلی مدارس علوم دینی شهرستان پاوه که در مسجد قبا برگزار گردید، حول 4 محور «1-مقدمه 2-گزارشی از اوضاع مدارس 3-وظیفۀ ما در این مقطع کنونی 4-توقع دین و مردم از ما» به بحث پرداختند و در مقدمه سخنان خود ضمن عرض خیرمقدم به تمامی حاضرین، آیۀ 60 سورۀ مبارکۀ انفال «وَأَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّةٍ...» را قرائت نموده و گفت: مفسرین اسلامی معتقدند چون تنوین ذیل قُوَّةٍ نکره است پس مصداق از قوه، همه قوت‌هاست و ما باید در تمامی زمینه‌ها چه نظامی و چه اقتصادی و سیاسی و فرهنگی و اجتماعی آمادگی لازم را داشته باشیم تا دشمنان از ما حساب ببرند.

امام‌جمعه پاوه در ادامه به تهاجم فرهنگی دشمنان اشاره کرد و گفت: امروزه دشمن در پشت پرده هجمۀ فرهنگی خود را علیه ما آغاز کرده و طلبه، حجره، مسجد، خانه‌ها و جوانان ما را نشانه رفته است لذا می‌طلبد ما هشیارتر باشیم.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه سپس به اهداف دشمنان در تهاجم فرهنگی اشاره‌ کرده و گفت: ایجاد تفرقه میان مسلمانان، نفوذ در تعلیم و تربیت در مدارس، ترویج قوم‌گرایی، ترویج مذهب گرایی منتهی به تندروی، ترویج بی‌بندوباری و ابتذال در جامعه، ترویج اختلاط زن و مرد، شکست حریم خانواده و ترویج مواد مخدر، اهدفی هستند که دشمنان با تهاجم فرهنگی آنها را دنبال می کنند.

وی در خصوص تندروی خاطرنشان کرد: گاهی اوقات تندروی تحت عناوین سلفی و صوفی گری و ... در تعلیم و تربیت نفوذ و احتمالاً طلبه‌های ما را که به این کارها واقف نیستند گرفتار می‌کند و به جای درس و تعلّم دچار انحراف در درس خواندن می شوند و ماموریت خود را به مقصد نمی رسانند.

ماموستا دکتر قادری با ذکر سخنی از حضرت علی مطالب خود را ادامه داد و گفت: حضرت علی (ع) می‌فرماید: «أَلَا وَ إِنَّ مِنَ الْبَلَاءِ الْفَاقَةَ- وَ أَشَدُّ مِنَ الْفَاقَةِ مَرَضُ الْبَدَنِ- وَ أَشَدُّ مِنْ مَرَضِ الْبَدَنِ مَرَضُ الْقَلْبِ» (بدانید و هوشیار باشیـد که بزرگ‌ترین بلا فقر و بدتر از آن مرض جسم و بدتر از مرض جسم مرض فکر و روح است) این جمله خیلی مناسب زمان ماست؛ زیرا بسیاری از افراد ازنظر عقیده مریض‌اند و روحانیون دکتر این امراض هستند.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه سپس به تعداد مدارس علوم دینی اهل سنت در شهرستان پاوه و استان کرمانشاه اشاره کرد و گفت: شهرستان پاوه دارای 9 مدرسه علوم دینی است که تعداد 84 طلبه و 27 مدرس در آن‌ها مشغول تعلیم و تعلّم و تدریس‌اند؛ و در سطح استان کرمانشاه نیز 24 مدرسه علوم دینی وجود دارد که 22 مدرسه دایر و 2 مدرسه فعلاً تعطیل می‌باشند.

 ماموستا دکتر ملا قادر قادری به مشکلات مدارس علوم دینی اهل سنت اشاره کرد و گفت: متأسفانه امروزه در مدارس ما نظم و برنامه‌ای مدون به نسبت عصر و زمانه‌ای که در آن هستیم یا وجود ندارد و یا بسیار ضعیف است؛ از طرفی علاقه طلاب به درس خواندن تا حد زیادی کاهش‌یافته است. و از سوی دیگر مشکلی که طلاب را تهدید می‌کند آینده مجهولی است که فراروی آن‌ها قرار گرفته است؛ با این وصف هرچند وقت یک‌بار چندین طلبه معمم می‌شوند اما با آینده مجهول روبرو هستند و مسئله گذران زندگی و تأهل و جذب آن‌ها در روستاها با مشکل روبروست.

وی در بخش دوم سخنان خود به سبب نزول آیۀ 122 سورۀ مبارکۀ توبه «وَمَا كَانَ الْمُؤْمِنُونَ لِيَنفِرُواْ كَآفَّةً فَلَوْلاَ نَفَرَ مِن كُلِّ فِرْقَةٍ مِّنْهُمْ طَآئِفَةٌ لِّيَتَفَقَّهُواْ فِي الدِّينِ وَلِيُنذِرُواْ قَوْمَهُمْ إِذَا رَجَعُواْ إِلَيْهِمْ لَعَلَّهُمْ يَحْذَرُونَ» از زبان ابن عباس (رض) پرداختند و گفتند: ابن عباس در سبب نزول آیه می‌فرماید: به هنگام جهاد وقتی پیامبر اسلام (ص) افراد را به جهاد فرا می خواندند، تمام مردان مدینه حاضر می‌شدند و شهر خالی از مردان می‌شد. عاقبت این آیه نازل شد و خداوند فرمود مسلمانان دیگر حق ندارند همگی به جهاد با دشمن بروند چه اشکالی دارد جمعی هم به دنبال فقه بروند تا وقتی‌که به میان قوم خود بازمی‌گردند آن‌ها را ارشاد و به خداپرستی دعوت نمایند.

ماموستا دکتر قادری اضافه کرد: بعد از نزول این آیه جهاد دو بخش شد؛ جهاد با کفار و جهاد با جهل و بی‌سوادی؛ و این‌گونه بود که اگر جمعی برای رساندن پیام دین به جهاد با کافران می‌پرداختند گروهی هم در مدرسۀ مدینه درس می‌خواندند و وقتی فارغ‌التحصیل می‌شدند اجر آن‌ها در نزد خداوند کمتر از سایر جهادگران نبود.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه گفت: در مدرسۀ رسول الله (ص) کسانی فارغ‌التحصیل شدند که اسلام را به سمرقند و بخارا و استانبول و جبل‌الطارق و جنوب فرانسه و چین رساندند؛ ما هم اگر بخواهیم موفق باشیم نباید حجره‌هایمان نسبت به مسئولیت خود غافل  باشند چرا که اگر غافل باشیم توفیقی در این زمینه نخواهیم داشت.

ماموستا دکتر قادری سپس با تأکید بر لزوم هشیاری در مقابل تندروی­ها، خاطرنشان کرد: انتظار از ماموستایان و طلاب عزیز این است هرچند امروزه ما دچار مشکلات زیاد هستیم اما از دفاع از دین نباید غافل شویم و اجازه ندهیم تندروی رشد و در مدارس ما نفوذ کند؛ تندروی تحت هر عنوانی باشد به صلاح نیست و ما باید خلیلی هوشیارانه قدم برداریم.

وی با اشاره به تنوع سلایق و عقاید در میان روحانیون و مدرسانِ مدارس، خاطرنشان کرد: هرچند سلایق ما همانند یکدیگر نیست ولی سعی کنیم به خاطر خدا و اسلام و منطقه و دیار و وطنمان تفاهم داشته باشیم و طلاب را چنان پرورش کنیم که مُلا شوند و آن‌ها را به‌سوی حزب و گروه خاصی که خود به آن گرایش داریم هدایت نکنیم و بگذاریم بعدازآنکه مُلا شدند خود مسیرشان را انتخاب کنند چون اگر ما آن‌ها را وادار کنیم ما راتنها خواهند گذاشت و اگر خودشان انتخاب کنند به طریق خود خواهند ماند.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه در پایان ضمن قرائت آیۀ 29 سورۀ مبارکۀ انفال «يِا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ إَن تَتَّقُواْ اللّهَ يَجْعَل لَّكُمْ فُرْقَاناً وَيُكَفِّرْ عَنكُمْ سَيِّئَاتِكُمْ وَيَغْفِرْ لَكُمْ وَاللّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِيمِ» گفت: خداوند در این آیه می‌فرماید: اگر اوامر من را به‌جای آورید و از نواهی دوری جویید سه کار را برای شما انجام می‌دهم؛ 1- به شما توان تشخیص می‌دهم تا حق و باطل را از هم جدا کنید. 2-از گناهان شما چشم پوشی می کنم و عیوب شما را می پوشانم 3-یقین بدانید که خداوند متعال ذوفضل است و از رزق و روزی نترسید. شما با خدا باشید خداوند هم شمارا دچار مشکل نخواهد کرد.

گفتنی است بعد از سخنان ماموستا دکتر قادری؛ آقایان ایده پور فرماندار شهرستان پاوه و دکتر حشمتی معاونت آموزش مدارس علوم دینی اهل سنت استان کرمانشاه سخنانی ایراد و سپس تعدادی از مدرسین مدارس ضمن ایراد سخن به بررسی مسائل و مشکلات طلاب و مدارس علوم دینی شهرستان پاوه پرداخت.

جلسه با اقامۀ نماز ظهر و صرف نهار خاتمه یافت.

 

-(2 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.