اهل سنت

پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت

امروز جمعه، 3 اسفند 1397| 17 جمادي الثاني 1440

چهل سال افتخار

 


نشست تخصصی بانکداری اسلامی با حضور علمای اهل سنت در ارومیه برگزار گردید

تاریخ انتشار: 1397/7/15
کد خبر: 56627
Print
Rss Services


نشست تخصصی بانکداری اسلامی با حضور علمای اهل سنت در ارومیه برگزار گردید
به همت دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان آذربایجان غربی، نشست تخصصی بانکداری اسلامی با حضور علمای اهل سنت و رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان در ارومیه برگزار شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت به نقل از رابط خبری دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت استان آذربایجان غربی، نشست تخصصی بانکداری اسلامی با حضور علمای اهل سنت و رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان در ارومیه برگزار شد.

این نشست برای بررسی تخصصی مشکلات موجود در تحقق بانکداری اسلامی برگزار شد و تعدادی از روحانیون و ائمه جمعه اهل سنت استان به ارائه راهکار و مباحث فقهی بانکداری از دیدگاه اسلام پرداختند.

حجت الاسلام فعال آذر، رئیس دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان آذربایجان غربی اظهار داشت: جلسات مختلف برای ایجاد و بررسی فقهی مسائل بانکداری اسلامی لازم و ضروری است.

وی افزود: علماء و روحانیون اهل سنت نیز مطابق با فقه اسلام می توانند راهکارهای لازم را ارائه دهند.

ماموستا بیضاوی، امام جمعه اهل سنت ارومیه با اشاره به مسئله بانکداری اسلامی اظهار داشت: در مسئله بانکداری اسلامی راهکارهای اساسی مطابق با فقه اسلام و مذاهب مختلف از جمله فقه امام شافعی ارائه شده است.

وی افزود: امیدواریم تمامی مذاهب و ادیان مختلف مطابق با فقه اسلام عمل کنند و مردم نیز این سمت سوق داده شود.

امام جمعه اهل سنت ارومیه خاطرنشان کرد: با تقویت فرهنگ قرض الحسنه و ترویج عقود اسلامی می توان شاهد تحقق بانکداری اسلامی در سراسر کشور باشیم.

ماموستا خاتمی، امام جمعه اشنویه نیز اظهار داشت : باید در ارائه تسهیلات اصل معامله صورت گیرد و بر اساس معامله و قرار داد صورت گرفته خدمات ارائه شود.

وی افزود: مطابق فقه انجام معامله و آگاهی از تعهدات شرط لازم در عقود اسلامی است.

همچنین ماموستا سرخابی، امام جمعه موقت پیرانشهر اظهار داشت: باید در قراض و معاملات بانکی شفافیت باشد و مطابق با مسائل شرعی باشد.

ماموستا محمد پور، مدرس علوم دینی اهل سنت ارومیه نیز اظهار داشت:: قرض الحسنه یک اقدام مبارکی است و بعداز پیروزی انقلاب اسلامی این امر باید بیشتر ترویج می شد و از معاملات ربوی پرهیز شود.

وی افزود: اهمیت این گونه حرکات مهم در حوزه مالی و ترویج بانکداری مطابق با فقه اسلام در جامعه بسیار مهم است و باید مورد توجه مسئولین باشد.

مدرس علوم دینی اهل سنت ارومیه خاطرنشان کرد: تشکیل کارگروه و پیگیری مشکلات و مسائل مختلف در روند اجرایی بانکداری اسلامی مهم است و باید نظرات فقهی روحانیون و اساتید علوم دینی مورد توجه قرار گیرد.

آقای روشنی، کارشناس مسائل مالی و امور بانکی نیز اظهار داشت: ارائه الگوی بانکداری اسلامی باید مورد توجه مردم و مسئولین باشد.

وی افزود: با دغدغه تقویت مبانی اقتصادی جامعه اسلامی می توان برای مسائل دینی هزینه کرد تا اصول و قواعد اسلامی در قراردادها و معاملات بانکی رعایت شود.

آقای روشنی خاطرنشان کرد: بررسی اهلیت فرد استفاده کننده از تسهیلات و ارائه خدمات و تسهیلات بانکی به صورت عقود اسلامی مانند مراهبه و مضاربه می تواند راهکارهای موثر در تحقق الگوی بانکداری اسلامی باشد.

 

-(2 Body) 
نظر کاربران
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
 
تصویر امنیتی
Captcha ImageChange Image
متن خود را اینجا وارد کنید

آدرس:تهران خيابان جمهوري اسلامي خيابان رازي نرسيده به خيابان نوفل لوشاتو نبش کوچه ياسمن---تلفن:63497112---فکس:63497498 ---سامانه پيامک:30005209

© Copyright dmsonnat.ir. All Rights Reserved.